Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 26 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    bıdık Avatarı

    Üyelik Tarihi
    25.09-2010
    Son Giriş
    31.07-2011
    Saat
    12:54
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Mesaj
    7
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Babamdan yetim aylığım var. Evlenince bu aylık kesilir mi?

    yüzde 40 veya 50 civarında raporalınca çalışmaya başlayınca yetim aylığım kesilir mi
    babam 1991 de vefat etti 1993 de bağkurdan bağlandı
    şuan ki maaşım 415 tl

    sigorta başlangıcım 839 günlük var 2001 de yapıldı özürlü raporu olmadan çalıştım böyle bir raporalsam kaç yılında emekli olurum
    babamın maaşı da kesilir mi

    bülent bey cevaplarsanız sevinirim

  2. #2
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.874
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    %60'ın altında rapor olursa, yani maluliyet derecesinde sakatlığınız yoksa, yetim aylığı evlenmeniz halinde kesilir. Ama: http://www.engelliler.biz/forum/dul-...tml#post777987

    Hak sahipliğin devam ettiği sürece, çalışmaya başlarsan ya da sigortalı olursan halen yetim aylığı aldığın için aldığın yetim aylığı kesilmez. Ben böyle biliyorum. Ama sen yine de en yakın sigorta müdürlüğüne gidip konuya netlik kazandır.

    Emekliliğe gelince: İlk sigortalı olduğun tarihte 18 yaşını tamamlamış idiysen, (gün/ay(2001 +) 19 yıl sigortalılık süresi ve 4240 gün prime tabisin.

  3. #3
    Üye
    ancıl Avatarı

    Gerçek Adı
    selçuk
    Üyelik Tarihi
    09.06-2007
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    17:23
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Mesaj
    823
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Sadece malül sayılacak oranda raporunuz mevcutsa, evlensenizde, çalışsanızda ömür boyu almaya hak kazanırsınız. 34. madde de evli olmayan kelimesi geçmemektedir.60 oranında raporunuz bulunması gerek.

    MADDE 34-
    1) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanların veya,
    2) Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malûl olduğu anlaşılanların veya,
    3) Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızlarının,
    her birine % 25'i oranında aylık bağlanır.

  4. #4
    Üye
    bıdık Avatarı

    Üyelik Tarihi
    25.09-2010
    Son Giriş
    31.07-2011
    Saat
    12:54
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Mesaj
    7
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    %47 özürlü raporum var bağkur yetim aylığım var 18 yıldır bu maaşı alıyorum babamdan 1991 yılında vefat etti o gün den beri alıyorum şuan ki maaş tutarım 415 tl ben skk lı çalışırsam yetim maaşım kesilirmi rapor almadan önce ssk başlangıcım var 16 yaşımda başlangıç yapıldı pirimim 900 gün şimdi 24 yaşındayım ben öznur ilgilenirseniz sevinirim

  5. #5
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.874
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Öznur, baban emekli sandığı'ndan mı emekliydi?

  6. #6
    Üye
    bıdık Avatarı

    Üyelik Tarihi
    25.09-2010
    Son Giriş
    31.07-2011
    Saat
    12:54
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Mesaj
    7
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bağkurdan emekli olduk babam öldükten sonra bağlandı maaş

  7. #7
    Üye
    nacar Avatarı

    Üyelik Tarihi
    23.11-2008
    Son Giriş
    18.11-2017
    Saat
    12:12
    Yaşadığı Yer
    kalbimin attıgı yer
    Mesaj
    2.150
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    bülent abi ben %88 engelliyim babamda (ssk)yetim aylıgı alıyorum şayet evlenirsem aylgım kesilir mi

  8. #8
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.874
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Öznur, çalışmaya başlarsan yetim maaşın kesilir.

    nacar, %60 ve üzeri rapora karşılık malul olduğun sürece evlensen de kesilmez. Yukarıdaki 34. madde böyle diyor.

  9. #9
    Üye
    mujde54 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    30.11-2010
    Son Giriş
    12.11-2012
    Saat
    10:53
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Mesaj
    26
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    arkadaşlar evlenince değil, sadece çalışmaya başlarsanız maaşınız kesilir.

  10. #10
    Üye
    ancıl Avatarı

    Gerçek Adı
    selçuk
    Üyelik Tarihi
    09.06-2007
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    17:23
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Mesaj
    823
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    SSK ve Bağ-Kur’lu yetim aylığı alanlar, çalıştıkları anda yetim aylığı kesilir fakat emekli sandığından (ES) yetim aylığı alanlar çalışabilir ve yetim aylıkları kesilmez.

  11. #11
    Üye
    berfinn Avatarı

    Gerçek Adı
    hülya
    Üyelik Tarihi
    09.03-2010
    Son Giriş
    25.12-2016
    Saat
    18:12
    Yaşadığı Yer
    bartın
    Mesaj
    52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bülent bey ben %75 engelliyim 5510 sayılı kanuna göre babamın askerlik borçlanmasını yaparak gecen yıl emekli oldum benden başka hak sahibi olmadığından dolayı.maaşın tamamını alıyorum asgari ücret 711 lira.ben maaşa bağlandığım zaman bekardım 12 yıl oldu eşimden ayrıldım fakat ne eşim nede ben bidaha evlenmedik birde oğlumuz var eşimle tekrar evlilik düşünüyoruz ama ben 5500 tl yatırarark bu emekliliğe hak kazandım.şimdi yeniden nikahlanırsak babamdan aldığım maaş kesilirmi bu konuda beni aydınlatırsanız memnun olurum saygılarımla.

    bu arada ben belirtmeyi unuttum ssk dan babamın askerlik borçlanmasını yaparak emekli oldum.

    ben aslında yazılarınızı takip ediyorum bu konuyla alakalı malul kız çocukları evlenince yetim maaşları kesilmez deniliyo ama boşandığı aynı eşle tekrar evlenirsedemi kesilmiyo asıl merak ettiğim bu.

  12. #12
    Üye
    Hoop Avatarı

    Üyelik Tarihi
    10.09-2004
    Son Giriş
    27.12-2015
    Saat
    18:17
    Mesaj
    58
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Sayın berfinn, 711 TL bayaa yüksek, acaba yüzde kaçını alıyorsunuz.
    Ben tümünü vermiyorlar diye biliyorum.

  13. #13
    Üye
    berfinn Avatarı

    Gerçek Adı
    hülya
    Üyelik Tarihi
    09.03-2010
    Son Giriş
    25.12-2016
    Saat
    18:12
    Yaşadığı Yer
    bartın
    Mesaj
    52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    sayın,Hoop benim babamın vefatından sonra annem yeniden evlendi 3 ablam var onlarda dul olsaydı bu maaşa ortak olabileceklerdi dolayısıyla babamın soyadını bir ben taşıdığımdan yasal mirasçı olarak bir tek ben olduğum için başka bu maaşa ortak bi yakınım olmadığı için ben maaşın tamamını alıyorum. %75engelli oluşumdan dolayı. ölüm maaşı adı altında 5510 sayılı kanundan yararlanarak 5500 tl 600 prim ödedim. Toplam 711 tl maaş alıyorum. %25 olarak biliyorum fakat tamda emin değilim bu konuda çok faqzla bilgim yok ilk bağlanan maaş 656 tl idi maaşlardaki artıştan sonra maaşım 711 tl ye çıktı.saygılarımla.

  14. #14
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.874
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Hülya hanım, burada sgk işi sürümcemede bırakıyor! Normalde malul çocuk olarak yetim aylığı alıyorsanız, evlenseniz de yetim aylığı devam eder. Ama sgk ne yapıyor, kişiyi malul olarak değil, kız çocuk olarak değerlendirip "evlendin, maaşını keserim" diyor! Yani, işine bu geliyor!

    Şimdi sizin duruumunuzda ne olur, inanın bilmek imkansız. Malul çocuk olarak evlenseniz de maaşınız kesilmez derim, ama sgk yapar yapacağını ve "evlenen kız çocuk" olarak işlem yapar, al başa belayı!

    Bir risktir ama, yine de malul çocuk olarak maaş alıyorsanız, bence evlendiğinizde maaşınız kesilmez. Öyle ya, malul durumda erkek çocuk olsaydınız ve evlenseydiniz kesilmeyecekti, kız çocuk olunca neden kesilsin ki! Anayasa'ya da yasalara da aykırı bir durum.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

  15. #15
    Üye
    berfinn Avatarı

    Gerçek Adı
    hülya
    Üyelik Tarihi
    09.03-2010
    Son Giriş
    25.12-2016
    Saat
    18:12
    Yaşadığı Yer
    bartın
    Mesaj
    52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bülent bey cevabınız için teşekkür ederim.konuyu iyice araştırmam gerekecek daha olmadı Ali Tezel beyede sorucam bu konuyu.erkek çocuğun evlendiğinde yetim maaşı kesilmiyosa dediğiniz gibi malul kız çocuğununda kesilmemesi gerek burda bir çifte standart olayı var haksızlık bu.mücadelecei bir insanım gerekiyosa konuyu mahkemeye bile taşırım.ben babamın maaşını alabilmek için 5.360 tl prim ödedim ve %75 maluliyet derecesinde engelim var benim eğer böle bi hakkım varsa bunu ssk nın yanına bırakmam tekrar teşekkür eder saygılar sunarım.




Sayfa 1 / 2 12 SonSon