Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 26 mesajın 16-26 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    289
    Verilen Beğeniler
    94
    Blog Mesajları
    17

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    yetim aylığını emekli sandığından alıyorsanız ssklı bir işte çalışma kaydıyla yetim aylığınız kesilmez.ancak emekli sandığına tabi bir memursanız yetim aylığını siz emekli sandığına bildirip kestirmek zorundasınız.kestirmezseniz fazladan aldığınız maaşı emekli sandığı geri alıyor sizden bilginize..

bakurdan alınan yetim aylığı ssklı bir işe yada memuriyete başladığınızda kesilir.aslında otomatik kesilmiyor.sizin bildirip kestirmeniz gerekiyor.bildirmekte geç kalırsanız yada sgk bunu farkederse ozamana kadar yatan aylığı geri itiyor.ödetiyor.hem benim hemde arkadaşımın başına bizzat geldi.sağlık güvencesini farkedip kapatan devlet aylığa gelince kesmiyor.bu da yetimleri bilgi sahibi olmadıkları için zor durumda bırakıyor.

Üye
    derenlicengiz Avatarı

Son Giriş
    03.05-2013
    Saat
    16:10
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

egitimci06;

Yetim aylığınız ekim 2008 den önce mi bağlanmıştı?Ben ssk emeklisinin yetimi işçi ya da memur olursa kesimez diye biliyorum, yeter ki 2008 den önce bağlansın 60 üzeri rapor olsun

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    289
    Verilen Beğeniler
    94
    Blog Mesajları
    17

raporum yüzde 43,aylığım 2001de bağlanmıştı

Üye
    berfinn Avatarı

Gerçek Adı
    hülya
    Son Giriş
    25.12-2016
    Saat
    18:12
    Yaşadığı Yer
    bartın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

MALUL OLDUĞU TESBİT EDİLEN KIZ ÇOCUĞU EVLENİRSE ÇEYİZ YARDIMI ALIR MI?

Ölüm olayı meydana geldiğinde ölen sigortalı emekli ise aylığı yada iş kazası/meslek hastalığı sonucu sürekli iş göremezlik geliri alırsa geliri,hayatta olan sigortalı emekliliği hak etmemişse ölümü halinde şartlar mevcut ise ölüm aylığını hak sahipleri alır.

Ölüm Geliri:
    Hak sahiplerine iş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölüm geliri bağlanması 5510 sayılı Kanunun 20. maddesinde düzenlenmiştir.
    Ölüm tarihini takip eden aybaşından itibaren aylık bağlanacaktır.

Ölüm Sigortasından Sağlanan Haklar:
    Kız çocuklarına evlenme ödeneği verilir.

Kız Çocukları İçin Aylık Bağlama Şartları:
    Kız çocuklarının yaşları ne olursa olsun evli olmaması, evli olmakla birlikte sonradan boşanması veya dul kalması şarttır. Kız çocukların hak sahibi olma şartları içerisinde belli yaşlara kadar öğrenci olma koşulu bulunmamaktadır.

Malul Çocuklar İçin Şartlar:
    Ölüm aylığı, Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malul olduğu anlaşılan kız ve erkek çocuklarına bağlanacaktır. Malul çocuklarda, yaş, öğrencilik niteliği ve bekar olma şartları aranmaz.Evlenme Ödeneği:5510 sayılı Kanunun 37. maddesine göre evlenmeleri nedeniyle gelir ve aylıkları kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde, almakta oldukları gelir veya aylıklarının (ek ödeme hariç) iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenecektir.

Malul Çocukların Aylıkları:
    Malul çocuklara bağlanan aylıklar;
    5510 sayılı Kanunun 5. maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç 5510 sayılı Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başladıkları,
    Kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlandığı,
    5510 sayılı Kanunun 94. maddesine göre yapılan kontrol muayenesi sonucu Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirmediği tespit edilen çocukların yeni malullük durumuna esas tutulan rapor tarihini,
    izleyen ödeme dönemi başından itibaren kesilecektir.
    Sigortalının ölüm tarihinde aylık bağlanmamış ya da bağlandıktan sonra kesilen çocuklardan sonradan çalışamayacak durumda malul olanlara, Kanuna tabi veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmamaları ve buralardan kendi sigortalılığı nedeniyle gelir ve aylık bağlanmaması koşuluyla, malullük durumunun tespitine esas sağlık kurulu rapor tarihini takip eden aybaşından itibaren aylık bağlanacaktır. Malul çocukların evlenmeleri halinde aylık kesilmeyecektir.

SONUÇ:
    Malul çocukların evlenmeleri durumunda aylıkları ve gelirleri kesilmediğinden evlenen malul kız çocuklarına evlenme ödeneği yada halk tabiri ile çeyiz parası verilmeyecektir.

Üye
    menevse Avatarı

Son Giriş
    29.03-2015
    Saat
    00:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Eski bir konuyu hortlatacam ama kusura bakmayın,nette araştırdım fakat bir yanıt bulamadım,%60 üstü engelli kişi evlenirse yetim maaşı kesilmez demişsiniz inş. devam ediyordur bu ben evlenmeyi düşünüyorum
    trafik kazası sonucu paraplejiyim raporum %76 engelli diyor
    babamdan sgk maaşı alıyorum

evlenirsem yetim maaşı almaya devam edermiiyim ?
    maaşı alırsam çeyiz parası denen toplu parayı alamam sanırım ama babamdan yararlandıgım sağlık hizmetlerini devammı ettiririm yoksa o kesilirmi ?
    biliyorsunuz tıbbi malzeme vs alıyoruz sgk dan
    sorularım bu kadar aslında çokta aklıma gelmiyor şu an aklıma geldikçe sorarım artık.
    ayrıyeten siteniz ve konu paylaşımınız ve yardımlarınız çok iyi bunun içinde teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

SGK'Nın 2012-58 sayılı genelgesi bu konuda çok nettir:

2.2.2.3. Malul çocuklar
    Ölüm aylığı, Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malul olduğu anlaşılan kız ve erkek çocuklarına bağlanacaktır. Malul çocuklarda, yaş, öğrencilik niteliği ve bekar olma şartları aranmaz.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    menevse Avatarı

Son Giriş
    29.03-2015
    Saat
    00:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selamlar

Bir önceki mesajımda evlenince maaşım kesilirmi diye sormuştum evet evlendim ve kesildi ceyiz parası alacagım söylendi evlenecek arkadaşlara duyurulur.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

Malul çocuk muamelesi değil de evlenen kız çocuk muamelesi yapmışlar belli ki! Ben olsam bunu mahkemeye taşırdım menevse

Üye
    ibonur Avatarı

Gerçek Adı
    nursel çelik
    Son Giriş
    04.10-2017
    Saat
    00:37
    Yaşadığı Yer
    alanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mrb ben % 81 oranlı ağır özürlü daimi raporu var babamdan yetim maaşı alıyorum babam 19 te vefat etti aynı yıl maaşı bağlandı ama raporu mu ben 6 yıl oldu alalı kısacası yetim aylığına özürlüğüm eklenmemiş sanırım aldığım yetim maaş bana yetmiyordu Özürlülük haklarından hiç haberim olmadı ve yıllarca boncuk işleyerek çalışıp başımı sokacak küçük bir ev aldım bir arkadaşımın bana Özürlülük haklarına dair bilgiler vermesiyle raporumu aldım ama hala hiçbişeyde kullanamıyorum ne sorum şu yetim aylığı alırken özürlü maaşı için başvuru yaptığımda ilk soru başka yerden maaşı varmı evet yetim aylığı alıyorum dedim ve engelli maaşı alamazsan deyip başvurumu kabul etmediler içinizde yetim aylığı alıp engelli maaşı alan varmı alınıyor sa neyapsam nasıl başvuru ve nereye müracaat etmem gerekiyor bilgisi olan varsa benimle paylaşabilirmi saygılar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

Yetim aylığı alanlara 2022 aylığı bağlanmaz. Ama eğer alınan yetim aylığı olası 2022 aylığından azsa, bu durumda yetim aylığının 2022 aylığına yükseltilemsi için sigorta mdüürlüğüne başvuru yapılabilir.

Üye
    ukde Avatarı

Son Giriş
    24.03-2015
    Saat
    21:28
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    yetım aylıgını tek bır kışi alıyorsa ne kadar maaş alır acaba?

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12