Toplam 3 mesajın 1-3 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    mehce Avatarı

    Üyelik Tarihi
    02.02-2013
    Son Giriş
    23.02-2013
    Saat
    11:30
    Yaşadığı Yer
    Balıkesir
    Mesaj
    2
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    2000 yılında emekli sandığından emekli olan babam 2002 yılında vefat etti. O döneme kadar sağlık güvencesi babamın üzerinden işleyen babaannemin sağlık güvencesi diğer çocukların (Babam en büyük vefat etti 1 erkek 1 kız evlat sağ ve amcamda emekli) üzerine aktarılması yapılacakken ufak hesaplar (ilaç Yüzdeleri) yapan amcam babaannemi kendi üzerine almadı babamın üstünde sağlıktan faydalansın yatan maaşıda siz alın dedi zaten babaanneminde 2 zeytinliği var oradan elde ettiği gelir kendisine yetiyordu Oda istemedi parayı sadece sağlık güvencesini istedi. Sorunum ise şu. Babaannem şuan bakıma muhtaç ve yaşı 80in üstünde. Bakan amcam da maaşını istiyor doğal olarak. Babaanneme bağlanan aylık annemden kesilerek mi bağlanmıştır. Annem verdiği dilekçesini geri alıp babaannemi sağlık güvencesini amcamın üzerine aktarılmasını sağlayabilir mi? Tüm bunlar olursa babaanneme bakıma muhtaç aylık, bakım aylığı gibi bir para bağlanır mı?

  2. #2
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.853
    Alınan Beğeniler
    932
    Verilen Beğeniler
    1.222

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Benim aşağıdaki maddeden anladığıma göre, babaanneye bağlanan pay kimseden kesilen pay değil. Onun payı iptal olsa bile o pay diğer hak sahiplerine aktarılmaz. Bence en makul olan, babaannenizin oğlu üzerinden ölüm aylığı alması ve o kapsamda sağlık güvencesinden yararlanmaya devam etmesidir.

    5510 sayılı yasanın 34. maddesi:

    d) (Değişik: 17/4/2008-5754/21 md.) Hak sahibi eş ve çocuklardan artan hisse bulunması halinde her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirinin asgari ücretin net tutarından daha az olması ve diğer çocuklarından hak kazanılan gelir ve aylıklar hariç olmak üzere gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması şartıyla ana ve babaya toplam % 25'i oranında; ana ve babanın 65 yaşın üstünde olması halinde ise artan hisseye bakılmaksızın yukarıdaki şartlarla toplam % 25'i,
    oranında aylık bağlanır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

  3. #3
    Üye
    mehce Avatarı

    Üyelik Tarihi
    02.02-2013
    Son Giriş
    23.02-2013
    Saat
    11:30
    Yaşadığı Yer
    Balıkesir
    Mesaj
    2
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Cevabınıza teşekkür ederim bizde öyle düşündük ve aynen devam ediyor