Toplam 2 mesajın 1-2 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    volkan75 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    05.01-2009
    Son Giriş
    25.01-2009
    Saat
    22:11
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Mesaj
    2
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    2002 tarihinden beri %52 iş göremezlik raporum var ve babamın üstünden emekli sandıgından faydalanıyorum. babamı 5 ay önce kaybettim. emekli sandıgından bazı evraklar istediler mal bildirim muhtaçlık belgesi ve hayatını çalışarak kazanıp kazanamayacagına dair saglık raporu... mal bildirim ve muhtaçlık belgesini hazırladım fakat saglık raporu kalıcı hastalıgı olanlarda daimi olarak geçerlidir yazıyo.
    özürlüler hakkındaki kanunda bunu ve hayatını çalışarak kazanma konusunu anlamadım. eger böleyse neden 2002 den beri saglık güvencesinden faydalamama izin verdiler ya da %52 iş gücü kaybımın oldugunu belirten rapor maaş almamda yeterli olacak mı?

    lütfen yardımcı olursanız çok sevinicem

  2. #2
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.925
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Emekli Sandığı'ndan vefat eden babandan dolayı Yetim aylığı alma kriteri şudur: " Ölüm tarihinde (18) yaşını, ortaöğrenim yapmakta ise (20) ve yüksek öğrenim yapmakta ise (25) yaşını doldurmamış erkek çocuklara aylık bağlanır" (ES madde 74)
    Bunun dışında, aynı maddede maluliyet oranında sakatlığı olan çocuklara bir pozitif hak tanınır: "Ölüm tarihinde iyileştirilmesi olanaksız hastalıklarının veya sakatlıklarının çalışmalarına engel olduğu Sağlık Kurulunca onaylanacak raporla tespit edilenlere muhtaç olmaları şartiyle, ölüm tarihindeki yaşları ne olursa olsun ölüm tarihini izleyen ay başından, sonradan bu şekilde malül ve muhtaç duruma düştükleri anlaşılanlara kendileri veya veli veyahut vasileri tarafından Sandığa müracaat tarihlerini takip eden ay başından itibaren aylık bağlanır"

    Bu durumda, %52 rapor maluliyet için yeterli sayılır mı, bilmiyorum. Ama pek olası görmüyorum.

    Not: Ne kadar ve hangi oranda aylık bağlanacağı ise ES 68. maddede belirtilir (bkz)
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...