Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 49 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    15:39
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar, dün bir öğrenci geldi, verilen ödev şuydu:

"Engellilere nasıl davranmalıyız?"
    Birisi aklınca bir liste yapmış, Google'nin verdiği linklerde gezdiğimde hep bu liste geliyor.
    Hatta bazı forumlarda, özellikle 1 numaradaki yazı için eleştiri ve dalga geçmeler vardı. Birisi "belki iyi niyetle" hatalı, eksik bir yazı yazmış. Hani delinin biri taş atmış gibi... Arayan soran herkes, bundan başka kaynak bulamadığı için öğretmenine bunu götürüyor.
    Üstelik kendiside okuyunca, bizler için anlamsız ve gereksiz bilgilendirilmiş oluyor.

Şimdi, ben diyorum ki...
    Hangimizin aklına, hangi madde geliyorsa bunu yeniden oluşturalım. İnsanlar bunu Goggle'den aradığında, doğru ve gerçek bilgiye erişsinler.
    Uzun uzun anlamını yitiren cümleler olmadan, çarpıcı ve öz yazarak bu ödevi yeniden oluşturalım arkadaşlar.
    Zira bu ödev her sene yeniden verilecek, ve hersene yeni yeni öğrencilere okutulup öğretilecek. Haricen araştıracak olanlarda cabası.

Umarım olayı anlatabilmişimdir. Şimdi size tüm sitelerde hep aynısı gelen uydurulmuş listeyi veriyorum:

1.) Engelli bir insanın eli-kolu olmasa dahi, elinizi uzatarakselam verin. Engelli kişi size nasıl davranacağını bilir.

2.) Yardım etmeden önce yardım isteyip istemediğini sorun. İstek olmadan yardım etmeye kalkmayın.

3.) Kendinize göre yardım etmeye kalkmayın. Engelli kişinin siziyönlendirmesine fırsat verin.

4.) Engelli kişi karşısında aşırı dikkatli olmaya kalkışmayın.Diğer insanlarla nasıl konuşuyorsanız, onlarla da öyle konuşun. Acıyarakyaklaşmayın. Engelli insanlar sadece birtakım engellere sahip, mutsuz ya dahasta değiller.

5.) Kelimeleri dikkatle, vurgulayarak, yüksek sesle bağırıpçağırarak konuşmayın. Bedensel engelli bir kişinin duyma sorunu yoktur. Tane tane konuşarak onun bir zeka sorunu olduğunu ima eder tarzda konuşmayın.

6.) Kibarlık yapacağım diye günlük konuşmanızın dışına çıkmayın.Örneğin tekerlekli sandalyedeki engelliye, “Nereye gidiyorsun?” ya da görme engelli birine, “Görüşmek üzere” demenizin bir sakıncası yok.

7) Engelli insanların %98 inin üzüldüğü konu bakışlar sanki çokgarip sercesine pür dikkat bakışlar engelli insanları rencide etmekteüzmektedir.sevgi ve saygıyı bakışlarınızla karşınızdaki engelli bireyehissettirin bu onu fazlasıyla mutlu edecektir.

Evet, bunu yenileme zamanı gelmiştir diyorum arkadaşlar.
    En doğrusunu yapmak işçin, eller klavyeye.
    Oluşacak yeni maddeleri kalıcı olarak kaydettiğimizde, bizim listemiz diğer sitelerde de paylaşılır.
    Katkılarınızı bekliyorum, teşekkürler...

Üye
    NEVZAT55 Avatarı

Son Giriş
    25.11-2015
    Saat
    11:31
    Yaşadığı Yer
    SAMSUN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim sorunum engellilerin sanki düşünçeleri yokmuş gibi aptel yerine koymaları sanki biz diğer insanlar gibi fikir yürütemiyoruz.

Üye
    Angel Virgo Avatarı

Gerçek Adı
    Tarık Uzel
    Son Giriş
    24.08-2015
    Saat
    13:16
    Yaşadığı Yer
    Kırklareli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1.) Engelli bir insanın eli-kolu olmasa dahi, elinizi uzatarakselam verin. Engelli kişi size nasıl davranacağını bilir.

Bu sanki biraz tuhaf gibi. Sadece omuzuna dokunmak yeterli ki el uzatmaya da gerek yok ben zaten normal zamanda da el uzatan biri değilim.

Diğerlerinde pek sorun görmedim ben.

Üye
    ***Neri*** Avatarı

Gerçek Adı
    neriman
    Son Giriş
    08.12-2016
    Saat
    19:58
    Yaşadığı Yer
    BÜYÜKÇEKMECE İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

JEM_JEM ABEYYYY
    ŞİMCİK ONA BAKARSAK 5 MADDEDE İMA EDER GİBİ KONUSMAYIN DEMİŞ YA BİRDE SU MADDEYE Bİ BAKALIM

ELİ KOLU OLMASA DAHİ ELİNİZİ UZATIN DEMEK DE BUDA DA Bİ İMA SÖZ KONUSU İLLE YANINA GELDİĞİNİZ KİŞİ İLE TOKALASMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ Kİ ) NE O ÖLE RESMİ KURUM GİBİ

Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Abi vallahi alemsiniz yaaa.
    Biz böyle devam edersek, elalemde uzat elini "kolu olmayana" diye pandomim yazar.
    Yahu yazılana birşey demeye gerek yok, yeniden oluşturalım şu maddeleri diyorum.
    Kimseden akedemik yazı beklemiyoruz, karınca kararınca bir a4 sayfası dolduracak maddeler yazabilmeyi düşünmüştüm.
    Lütfen burada sadece katkıda bulunacak, fikri olan arkadaşlar katılım göstersin.
    Ne olur bari bu başlığı 5 dakikada geyiğe çevirmeyelim, ha gayret...

Üye
    ahmet_25 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    16.02-2017
    Saat
    23:49
    Yaşadığı Yer
    gebze
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya ben bu sıkıntıyı her gün çekiyorum el uzatma konusunu yani sol elim yok sağ elimde evrak oluyor bizim kurye inat etmiş gibi her sabah tokalaşmak için elini uzatıyo ne yapacağımı bilemiyorum biri dolu biri yok tamam niyetinin iyi olduğuna eminim ama bence samimi ve içten bir tebessüm uzuvların buluşmasından daha etkili olacaktır

Üye
    ***Neri*** Avatarı

Gerçek Adı
    neriman
    Son Giriş
    08.12-2016
    Saat
    19:58
    Yaşadığı Yer
    BÜYÜKÇEKMECE İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

öncelikle bakarken anormal birine bakıyormus gibi değil gülümseyen bir yüzle bakılmalıdır
    daha sonra bir engelliyle konusurken normal sohbetini eder bigi konuşulmalıdır ve onun eksikliğini yüzüne vurduracak herhangi bir konusma ve hareketten kacınılmalıdır.
    Cevremizde yardıma muhtac bi engelliler olarak görülmemelidir unutmamalıdır ki bir yaslıya bir hamile bayana bir hastaya da yardım edilebilir o yüzden onu rencide etmeyecek sekilde yardım edebilir miyim seklinde sorulmalıdır.coğu kisi gururuundan yardımı kabul etmeyebilir
    birde dışlamak var tabiki en cok bu üzer engellileri kesinlikle dışlanmamalıdır unutulmamalıdır ki her birey bir engelli adayıdır.

Üye
    NEVZAT55 Avatarı

Son Giriş
    25.11-2015
    Saat
    11:31
    Yaşadığı Yer
    SAMSUN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

siz başlığınızla engellileri farklı gördüğünüz anlaşıldı. herkese güçü oranında eşit davranlak insan olarak herkesin yapması gereken görevidir.ayrımcılık yapmakla engelli olduğunu ve sorun yaptığını kabul ediyorsun

Üye
    SpeedyGonzales Avatarı

Son Giriş
    14.04-2014
    Saat
    20:59
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

özel rituellere ne gerek var, yazılması gereken yazılmış zaten, herkese nasıl davranılıyorsa öyle davranılması yeterli, e bunun ğzerine de istediğin gibi kopozisyon çıkarırsın, gerisi teferruat.

Üye
    biyo Avatarı

Gerçek Adı
    Bünyamin
    Son Giriş
    29.07-2013
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    Erzurum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sadece her insan bir an olsun kendini engellinin yerine koysun kendisine nasıl davranılmasını istiyorsa öyle davransın sorun çıkmaz

Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

siz başlığınızla engellileri farklı gördüğünüz anlaşıldı.
    Size ve, eğer varsa sizin gibi düşünenlere birşeyin altını çizmek istiyorum.
    Başlığı ben kafamdan uydurmadım. Müfredatta böyle bir ödev var, bu cümle öğrenciye veriliyor ve araştır gel deniyor. Onbinlerce kişi goggle bu soruyu yazdığı zamanda, böyle bir ihtiyaç doğuyor. Mesajı anlayarak okuma zahmetinde bulunsanız, benim oluşturduğum bir cümle olmadığını zaten anlardınız.
    Google sadece şu kadarını yazınca bile:
    "engellilere n " hemen kendisi tamamlayıveriyor gerisini, nasıl davranmalıyız diye...
    Allah aşkına öküz altında buzağ aramaya azıcık ara verelim.
    Yok bu taşın altında bir alengir...
    Umudum tükenmedi, innaıyorum ki pozitif yazılarda gelecek, bekliyorum...

Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    22
    Verilen Beğeniler
    3

İnsana insan gibi davranırsak, büyüklere saygı ufaklara sevgi, herkez hakkına razı gelecek, sana yapılmasını istemediğin davranışları bir başkasına yapmayacaksın, engelli engelsiz gül gibi geciniriz bu hayatta.Bazı gözle görülmeyen engeller var ,bu saydıklarımı uygularsak hem engelli hem engelsiz bu başlıklarada gerek kalmaz.

Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Başlığa gerek kalmaz diye bir seçenek YOK!
    Bu soru biz istesekte İSTEMESEKTE öğrencilere her sene sorulacak.
    Bu soru sorulmasa dahi, insanlar meraktan bunun cevabını arayacak, yine soracak.
    Hepberaber güzel maddeler oluşturmak yanlısı değil, Ferrarisini satan bilge rolüne bürünmekteyiz.
    İnatla bekleyeceğim...

Üye
    burock Avatarı

Gerçek Adı
    Burak
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:21
    Yaşadığı Yer
    26/34/06
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Jem Mesajı Gör
    7) Engelli insanların %98 inin üzüldüğü konu bakışlar sanki çokgarip sercesine pür dikkat bakışlar engelli insanları rencide etmekteüzmektedir.sevgi ve saygıyı bakışlarınızla karşınızdaki engelli bireyehissettirin bu onu fazlasıyla mutlu edecektir.
    Özellikle bunu çok yaşadığımı belirtmek isterim. İnsanların sanki farklı bir dünya'dan gelmiş gibi bakışlarını ilk başlarda garipseyip taksamda sonradan umursamamayı öğrendim. Cem bey çok yerinde bir konu olmuş tabi bazı arkadaşlarımızın bakış açısına göre değişir, deyim yerindeyse konu'nun akıbeti çok farklı yerlere gitmiş. Lütfen öküz altında buzağı aramayı bırakıp sorunlarımızı çekincelerimizi dile getirelim. Konuda amacından sapmamış olur.

Üye
    mami23082 Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammed
    Son Giriş
    17.12-2016
    Saat
    02:49
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    5
    Blog Mesajları
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    yaa öyle bir anlık davranışlar değil de normalde de arkadaş olabileceği kişilere nasıl davranıyorsa öyle davransın daha fazlası zaten saçma gibi

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon