Toplam 10 mesajın 1-10 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:15
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    İzmir'i bilen bilir, engelli merkezi var İnciraltı semtinde. Burası kent ormanı içinde, denize sıfır noktada bir yer. Belediyeye ait kafeteryası var, burada tüm İzmir halkına hizmet veren kafede, engellilere P indirim uyguluyor.
    Özel olarak engelliler için tahsis edilmiş belediye otobüsü ile, sabahtan akşama kadar yolcu taşınıyor.
    Dernekler, belediye ve çeşitli guruplar burada piknik vs. gibi etkinlikler düzenliyor.
    Bizde burada bir kaç piknik düzenlemiştik.
    Şimdi...
    Burada özellikle bu sene dahada artan bir köpek nüfusu var. Resmen biz orada azınlık kaldık, onlarca köpek kafeterya ve etrafını sahiplenmiş durumda.
    Masalar arasında yatıyor, silkiniyor, kendi aralarında kavga edip tozu dumana katıyor, gelen geçen bisikletlilere ve koşuşturan çocuklara saldırıyorlar. Köpekleri bilirsiniz, bir tanesi havladığı zaman, bütün hepsi o noktaya takviye olarak gelir. Isırır ısırmaz, çocuk yada zihinsel engelli nereden bilir bunu? Köpekler saldırıyor algısı ile korkuyor ve panikliyorlar. Geçtiğimiz yaz, bu havlayan köpekelrden kaçan bir kız çocuğu caddeye fırladığı için öldü.
    Bütün yeşil alanda, kilolarca hayvan kakası olmasıda işin başka pis yönü. Çoluk çocuk çimenlere yayılmaya görün, eğer taze bir dışkıysa bittiniz+battınız.
    tekerlekli sandalyede poşeti olanları gören köpekelr işi öğrenmiş, arkadan yanaşıp yiyecek varmı diye dilini somağını poşete sokuyorlar, buna defalarca şait oldum. Geçtiğimiz aylarda, tekerlekli sandalyeli bir abimizle araca doğru giderken, yaklaşık 20 köpek havlayarak üzerimize koşmaya başladı. Çimenlerin içindeki ip bağlanan kazığı söktüm, yaklaşırlarsa korkutayım diye. Sadece kuru kuru havlıyorlar, dişlerini gösterip artistik yapan bir kaçı dışında hepsi kaçtı sopayı sallayınca. Bu arada resim çektim bir kaç tane, ve basına gönderdim. İşte o resim haber oldu.
    Haber olduktan sonra facebookta bu habere kızan hayvan severlere rastladım.
    Köpekler için çocuğumuz diyorlar, o kadar sevgielri çok yani.
    Onlara göre köpekler kutsal, insanlar sonra geliyor.
    Onlara göre herkes köpek sevmek zorunda...
    Onlara göre bu itlerle içiçe yaşamaya alışmak zorundaymışız.
    Arkadaşlar bir film repliği vardır, zenciler ve köpekelr gireemz diye. Bilmem daha önce duydunuzmu.
    Bizim yaşadığımız, köpekler ve engelliler aynı yerde barınsın olayı...
    Çocuğunu sevindirsin diye alıp, 3 ay sonra sokağa atan hayvanoğluhayvansever, zebil olmasın diye itini bu merkeze bırakıyor.
    Vicdanını rahatlatmak için, arasıra köpek maması alıp döküyor buraya. Bir saat, hadi bilemedin iki saat sonra gidiyor zat.
    Ama merkeze sürekli gelen engelliler, bu köpekler ile yapışık yaşamak zorunda kalıyor.
    Şu faceboktaki yorumlara bir göz atın lütfen. Hele bir yorum vardı orada, silmiş kokoş hatun, "engelliler merkezi ne ya baba, engellinin merkezimi olur, o zaman bizde köpek merkezi diyelim olsun" gibi birşey yazmıştı.
    Çıkıyor gazeteci tanıdığı olan biri, karşı haber yaptırıyor. Muhabir sadece ahbab ilişkisi ile gelmiş, araştırma falan yapmamış. Otobüsün geldiği zamanlamayı bile bilmiyor, aşılı ve kısırlaştırılmış diyede belirtiyor. Nah aşılı, nah kısır afedersiniz. Havaların ısınmasıyla bir sürü yavru görüyoruz burada, kimi kandırıyorsunuz siz?
    Merkeze sürekli gelen Yavuz isimli bir köpekseveri almışlar, resimlemişler sevgi yumağı.
    Akşama kadar apışını yalayan köpek onun kulağını yalıyor fotoda, poza bakın.
    Kulağını, yüzünü veya bilumum organlarını, ağzı kemiği dahi eritecek güçte salya akıtan, saatlerce "şeyini" yalayan hayvana yalatabilirsin sayın hayvansever. Onu sevip, o ellerle yemekte ye, sıçtıkları çimenlerde boklarının üstünede uzan ve mutlu ol. Ama bunu bizlerden neden bekliyorsun be brader?
    Çok seviyorsan, al evine oynaş onlarla!
    Bölgenin sorumlusu, Balçova belediyesi konuya duyarsız kalıyor. Şu günlerde sayısı 60-70 evet evet, yazım hatası yok, bildiğiniz yetmiş olan köpek sayısı, bu gidişle ilkbaharda yüzü geçecek.
    Bu sayfadan şikayet edebiliyoruz.
    http://www.balcova.bel.tr/Iletisim2.aspx
    Balçova Belediyesi Telefon Numaraları
    Santral : (232) 455 20 00
    Başkanlık : (232) 278 18 18
    Halkla İlişkiler : (232) 279 20 30

333xi - ''Engelli Merkezi'' adını taşıyan bir yerde, sokak köpekleri olmalı mı, olmamalı mı?

Uploaded with ImageShack.us

Spoiler Spoiler/Ayrıntı İçerik:

83949746 - ''Engelli Merkezi'' adını taşıyan bir yerde, sokak köpekleri olmalı mı, olmamalı mı?

42460572 - ''Engelli Merkezi'' adını taşıyan bir yerde, sokak köpekleri olmalı mı, olmamalı mı?

Üye
    körbıçak Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    27.05-2016
    Saat
    15:20
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu durumu anlamak ,kabullenmek yokmuş gibi davranmak mümkün değil.Buna nasıl tepkisiz ,eylemsiz kalınıyor anlamıyorum .İzmir'deki engelli dernekleri birleşerek o bölgede herşeyi yaptırabilecek sayıda ve güçte ben gerçekten anlamakta zorluk çekiyom bu iş bu noktalara geldiyse neden tepkisiz kalınıyor Yani 1 saatlik iş hayvanları toplayıp barınağa koymak demek Cem abi senin dışında herkes hayatından memnun

Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Yok Murat, herkes hayatından memnun falan değil. Uğraşmış çok kişi, telefon etmiş belediyeye vs. Müdüre şikayet, falana şikayet. Ama hiçbirşey yapılmadığı için pes etmiş.
    Ben çözüme gitmek istiyorum.
    Hayvanseverler, bana hayvansevmeyen diyemez, ben sadece onca engellinin olduğu bir yerde, köpek kabilesi olsun istemiyorum. Hayvan sevmeyen olsaydım, gider 20 liralık zehir alır cebelleşmezdim bu kadar. Ama o hayvanların barınakta olmasını istiyorum. Burada sürü halinde oldukları için, insanların eziyet ve zarar görmesini kabullenemiyorum. Bu hayvanlar yüzünden ölen bile oldu yahu, kim bunları koruyanlar, haşmetmahapın bademlerimi?

fgfgfgfgfgfgfg - ''Engelli Merkezi'' adını taşıyan bir yerde, sokak köpekleri olmalı mı, olmamalı mı?

Üye
    körbıçak Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    27.05-2016
    Saat
    15:20
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben İzmiri dünyadaki hiçbir şehire değişmeyecek kadar İzmiri çok seven ve İzmire çok bağlı engelli bir vatandaşım .Yaşadığım saptladığım olumsuzluğu yine güzel İzmir'imin iyiliği için dile getirmek istiyorum.İnciraltı Engelliler Merkezi tüm engel guruplarının serbetçe gezinebildiği rahatça hareket edebildiği tek yerdir .Fakat son zamanlarda artan köpek sayısı bizlerin sağlığını ve zihinsel engelli çocuklarımızın psikolojilerini tehdit eder duruma gelmiştir. Hiç birimiz hayvan haklarına ve hayvan sevgisinden yoksun değiliz fakat hayvanlar sahipsiz,aşısız ve başıboştur.Ben bir görme engelliyim yerde yatan bir köpeğin üstüne her an basabilecek duruma gelmiştir köpek sayısındaki artış .Konunun ilk muhattabı olarak size yazdım fakat durumda değişiklik olmaması durumunda silsileyi izleyerek üst makamlara yazmaktan asla kaçınmayacak ve elimden geldiğince kamoyunun ilgisini İnciraltı Engelliler Merkezine çekmeye çalışacağım .Saygılarımla

Mesajınız alındı, en kısa sürede vermiş olduğunuz mail adresi ile iletişime geçilecektir. İlginize Teşekkürler

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:10
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

İlginç bir konu...

Benzer bir sorunu kuşadasında görmüştüm. İnanılmaz sayıdaki sokak köpeği Davudlar sahilinde sürüler halinde gezip dolaşıyor... Ama bunun sorumlusu ne belediye, ne de köpekler...

Çok sayıda kişi yazın yazlıklarına geldiğinde çevrede gördükleri köpek yavrularını alıp beslemeye başlıyor. Yaz sonunda da bunları terk edip gidiyorlar. Belediye, bu köpekleri yakalayıp, kısırlaştırıp aşısını yapıyor ve tekrar sokağa salıyor. Zaman içerisinde köpek nüfusu inanılmaz sayılara ulaşmış. Çünkü kaynak kurumuyor, her yıl gelen yazlıkçılarla bir grup köpek daha listeye ekleniyor.

Ben kişisel olarak sokak köpeklerine (saldırgan olmadıkça) karşı değilim. Büyük çoğunluğu da aslında pek saldırgan olmaz. Ama köpekler doğası gereği büyük sayılara ulaştığında sürü oluşturma eğiliminde olurlar ve sürüde bireysel köpeklerin huyunun önemi kalmaz. Saldırgan bir alfa lider tüm sürüyü saldırgan konuma sokabilir.

Belediyenin bu kalabalığı seyrelmesinde, özellikle sürübaşı olan ve saldırgan eğilimli köpekleri ayıklamasında fayda var. Ancak hepsini toplayıp barınaklara kapatmak çözüm değil. Eğer o barınaklardan bir tanesini gidip ziyaret ederseniz Nazi toplama kamplarını bile aratacak koşullara sahip olduğuna bizzat şahit olursunuz. Zaten hiç bir belediye de tüm sokak köpeklerini toplayıp barınaklara kapatabilecek ekonomik güce sahip olamaz.

Önemli olan şey, sokak köpeklerinin sayısının artmasına neden olan insan davranışlarının önüne geçmektir. O köpeklerin içerisinde 5-10 bir dolarlık cins köpekler var. Bunlar sokakta doğup büyümüyor. Birileri heveslenip satın alıyor, 2 ay sonra sıkılıp atıyor. Hayvan sevgisinin oyuncak olmadığını anlamamız lazım.

Üye
    SpeedyGonzales Avatarı

Son Giriş
    14.04-2014
    Saat
    20:59
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

İzmirli değilim (çok uzak olmasamda), ama Ben Üni.deyken, Bizim kampüste de çok sayıda köpek vardı, ama aşılatılıyordu.

öğrencilere falan da alışmışlardı ekseri sorun yaşanmazdı, yemek falan verilirdi, öyle birşey olsa, köpekler aşılansa, orda var olmaları kimse için sorun olmaz herhalde diye düşünüyorum.

Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Metepe, tabiiki sorunun esas kaynağı olan "hayvanseverlerin köpeklerini sokaklara atmasın"a çözüm bulmak ta lazım.
    Ama ne yazık ki böyle bir durum yok, tamamen vicdanlarına kaldığı için maalesef çoğalma durdurulamıyor.
    Belediye birkaç tanesini kısırlaştırmış, sonra hemen ertesi günü yeni yeni köpekler buraya terkedilmeye devam etmiş. Kısır döngünün en güzel örneği buradaki olay.
    Hayvan alıp, hevesleri kaçınca sokağa terkedenleri bulup çözemeyeceğimize göre, buradaki merkezin köpeklerden arındırılmasını sağlamalıyız.
    Sokaklarda zaten yüzlercesi var, hele İzmir tam bir köpek cenneti. Çin'li yada Tayvan'lı turist geldiğinde, eminim ki bizim sokaklarda başıboş kuzu görmemiz kadar ilginç bir şekilde izliyordur bunları. İzmir'in göbeiği Konak meydanında bile onlarca köpek var. Ama buradakiler çok göz önünde olduğu için sürekli aşı ve ksırılaşmaları takip ediliyor. Belediye ve valilik binaları burada çünkü. Ama İnciraltı gözlerden uzak kaldığı için, aşılama ve kısırlaştırma burada o kadar önemsenmiyor.

Köpekler insanları ısırıp saldırmıyor, burada belirteyim onu.
    Ancak, bir tanesi bir kaç tanesi havladığı zaman, onlarca köpek o noktaya fırlıyor. Bu sahne akşama kadar defalarca defalarca oluyor. Orada bulunan çocuklar yada zihinsel engelli arkadaşlarımız, bunlar beni ısırırmı ısırmazmı diye nasıl tespitte bulunacak, korkup kaçıyor yada ağlıyor vs. benzeri tepki gösteriyorlar. Yukarıdaki haberde çocuğu okuduysanız, üzerine gelen köpeklerden kaçarken araba altında kalıyor. Köpekler onu ısırdı saldırdı gibi etkenden değil. Çocuk hatalı diyebilirmiyiz? Üzerine havlayarak gelen köpeklerden büyükler bile tırsmaz mı? Buradaki sorun, sayılarının çok fazla olması. İdda ediyorum, en az 60 tane var, bizzat saydım. Ve yarısından çoğu, ayağa kalktığında insan kadar boyu olan azman cinsler. E şimdi bu boyda 20-30 tane köpek sizi peşlese, acaba son anda durup ısırmazlarmı diye reçetemi yazacaksınız.
    En kızdığım nokta, engelliler için ayrılmış bir alana, şehrin kokoş zenginleri tarafından hayvan barınağı muamelesi yapılması. Evlerinden mama getirmeleri, parayla Orhan diye birini ayarlamaları gibi işi resmen abartmışlar. Ve bu bahar aylarında göreceğiz sayıları 100'ü bulacak.

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Jem,
    Bu köpeklerden her yerde var.
    Dediğin gibi hepsi sürü halinde dolaşıyorlar. Eskiden böyle kentleşme yoktu. Dev binalar yoktu.
    Mahallerde bunlar doğaldı. Ama şimdi hayvanlarında yaşam alanları kalmadı.
    Bu hayvanları belediyeler toplayıp. Onları insanlara zarar vermiyecekleri yerleşimlerden uzak alanlara taşımalılar.
    Dediğin gibi madem o kadar hayvansever var. Gelsinler alsınlar bu köpekleri götürsünler evlerine...
    Yada sussunlar. Bu ne perhiz ne lahana turşusu...
    Hem seversiniz hem dışarda başıboş ölmesine seyirci kalırsınız.
    Bu ne riyakarlıktır. Hesapda hayvansevermişler...

Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Yukarıdaki haberin video görüntüsü burada:

http://www.sondakika.com/haber-11-ya...acisi-3226188/

İşte güzide(!) İzmir ilinin, güzide sokaklarında akşam yaşananlar:

Sokak Köpekleri İzmir'i İstila Etti - Dailymotion videosu

Hayvanserlerin, insanı sevmediğinin kanıtlarından bir tanesi. Hayvansever gurubu kuran zat, sokaktaki hayvana sevgi göstermeyene yaşam hakkı bile vermeyecek!

dddflg - ''Engelli Merkezi'' adını taşıyan bir yerde, sokak köpekleri olmalı mı, olmamalı mı?

Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    O çocuğun ölmesinde suçlu köpekler değil anne babası ve hatta okul suçluymuş.
    İlla toz kondurmayacaklar ya köpeciklerine, daha fazla yazamayacağım sabah sabah beni köpek katili edecekler.

deeem - ''Engelli Merkezi'' adını taşıyan bir yerde, sokak köpekleri olmalı mı, olmamalı mı?

kpeks9 - ''Engelli Merkezi'' adını taşıyan bir yerde, sokak köpekleri olmalı mı, olmamalı mı?