Toplam 6 mesajın 1-6 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    melek820 Avatarı

Son Giriş
    18.03-2013
    Saat
    12:42
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhabalar bu siteyi çok sevdim inanın 3 yıldır kimseden alamadığım bilgileri surat yapmadan tafra yapmadan birilerinden öğrenebiliyosun öncelikle bu olanağı sağlayanlara çok teşekür ederim.

ben daha öncede yazdığım gibi 3 yaşına girmiş özürlü bi kızım var. daha önceden 3000 günlük ssk var. kendim ssk yatırabiliyor muyum. yada bununla ilgili bir kanun falan varmı.

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    59
    Blog Mesajları
    10

evet yatırabilirsiniz.. isteğe bağlı prim ödeyerek 4b kapsamında sigortalı olabilirsiniz...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

Erci'ye ek olarak, unutmayın, son 2520 primin fazlası hangi statüde ise, o statüde emekli olabileceksiniz. Eğer isteğe bağlı sigorta primini bu kapsamda fazla öderseniz, ssk'dan (yani 4a) değil, bağkur'dan (yani 4b) emekli olursunuz. Bu da, emekli maaşınızın düşük olmasına neden olur.

Ayrıca, maluliyet derecesinde sakat çocuğu bulunan annelere emeklilik ilemilgili avantaj söz konusu. Konuya dair detaylı bilgi: http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connec...df?MOD=AJPERES
    Örneğin, 1 Ekim 2008'den sonra normalde 2000 gün prim ve 5 yıl da süre olsun emekliliğinize. İşte bu yeni yapılan düzenlemeyle, 1600 gün prim yatırdığınızda, bu prim (1/4 oranında arttırılacak ve) 2000 olarak sayılacak. Ve emeklilik sürenizden de 5 yıl - 400 gün olarak düşülecek. Yani normalde 400 gün erken emekli olacaksınız.

Not: 1 Ekim 2008'den önceki primler için bu 1/4 kazanım söz konusu değil. Sadece 1 Ekim 2008'den sonra yatırılan/yatırılacak primlerde geçerli.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    melek820 Avatarı

Son Giriş
    18.03-2013
    Saat
    12:42
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent bey benim 3000 gün ssk pirimim 1999 girişi nasıl faydalanabiliyorum. yani üzerine isteğe bağlı ssk yatırsam ne kadar öderim
    bakım ücreti kesilir mi.

birde özürlü çocuğu olan annelere emekliliğin erken olduğunu okumuştum ne kadar doğrudur.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.253

İsteğe bağlı prim ödediğinizde evde bakım aylığı kesilmez.

Erken emekliliğe dair bilgiyi yukarıda aktardım...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Yalnız başka arkadaşlar açısından da önemli bir ayrıntıya dikkat çekmek istiyorum. Özürlü çocuğun "Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul" sayılması için ilgili Yönetmelik 15. maddedeki hâllerin olması gerekir.
    Başka birinin sürekli bakımına muhtaç olma hâlleri, ilgili Yönetmeliğe göre şunlardır:
    Başka birinin sürekli bakımına muhtaç olma hâlleri
    MADDE 15 – (1) Sigortalıların ve özürlü çocuklarının başka birinin sürekli bakımına muhtaç durumda sayılacağı hâller aşağıda gösterilmiştir.
    a) Kuadripleji, parapleji, dipleji ve sigortalının yaşamını kendi başına yürütmesine engel hemipleji veya merkezi sinir sisteminin sfinkter bozuklukları ile birlikte olan diğer hastalık ve arızalar.
    b) Süreli veya sürekli ruh sağlığı ve hastalıkları kliniğinde kalmayı gerektiren ve tedavi edilemeyen psikotik hastalıklar.
    c) İki gözde de yüzde yüz (tam) görme kaybı.
    ç) İki elin kaybı.
    d) Bir kolun omuzdan ve bir bacağın kalçadan kaybı.
    e) Her iki bacağın alttan en az 1/3’ünün kaybı.
    f) Tedavisi olanaksız bir hastalıktan ileri gelen ağır beslenme bozuklukları ve kaşeksiler.
    g) (22 Ocak 2011 ek) Yukarıda tespit edilen hastalık ve arızalar dışında kaldığı halde tedavi edilemeyen, başka birinin sürekli bakımına muhtaç olan ağır hastalık ve arızalar