Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    malibey42 Avatarı

Son Giriş
    23.06-2015
    Saat
    14:46
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar hepinize saygı ve sevgiler bu siteye üye olmakla birçok konu hakkında bilgi aldım. Hazırlayanlar ve görüşlerini belirtenlere çok teşekür ediyorum. Arkadaşlar benim bir sorum olcak benim %40 raporum var vergi indiriminden de yararlanıyorum şimdi nasipse ev almayı düşünüyorum özürlüler olarak emlak vergisinden muafmıyız eğer muafsak ne gibi bir prosödür izlememiz gerekir bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup on sekiz yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m²'yi geçmeyen tek meskeni olması (intifa hakkına sahip olunması hali dahil) halinde, bu meskenlerine ait vergi sıfırdır.

Bir dilekçeye sağlık kurulu raporunuzu iliştirip belediye emlak müdürlüğüne başvuracaksınız.Aşağıda dilekçe örneğini yazıyorum.

HİÇBİR GELİRİ OLMAYANLARIN TEK MESKENLERİNE AİT TAAHHÜT BELGESİ

Tarih: ......./......./.......

..............................BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

Emlak Vergisi Kanununun 8 inci maddesi uyarınca ekli Tek Meskeni Olan (İntifa Hakkına Sahip Olanlar Dahil) Özürlülere Ait İndirimli Bina Vergisi Bildirim Formu ile meskenime indirimli bina vergisi oranı uygulanmasını talep ediyorum.

Türkiye sınırları içinde hisseli veya tam mülkiyet kapsamında brüt yüzölçümü 200 m2' yi geçmeyen tek meskenim dışında başka meskenim bulunmamakta olup, bu meskenimi muayyen zamanda dinlenme amacıyla değil, daimi olarak kullanmaktayım.

ADRES: MÜKELLEF
    Adı ve Soyadı
    (İmza)

GAYRİMENKULÜN:
    Bina Vergisi Sicil No : ..................................................
    Belediyenin Adı : ..................................................
    Mahallesi : ..................................................
    Cadde ve Sokağı : ..................................................
    Kapı ve Daire No : ..................................................
    Pafta No Ada No Parsel No
    .................... .................... ....................

EK 1- Tek Meskeni Olan (İntifa Hakkına Sahip Olanlar Dahil) Özürlülere Ait İndirimli Bina Vergisi Bildirim Formu
    EK 2- Devlet Hastanesinden Alınan Sağlık Kurulu Raporu.

Üye
    meopius Avatarı

Son Giriş
    30.07-2010
    Saat
    15:50
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Raman72 emin misin bu konuda? Geçen sene kaldırıldı diye biliyordum..

2006 da muafiyet başladı ancak işi yüze göze bulaştırdılar ve 2007 de kaldırdılar. Hemde resmi gazetede yayımlayarak...

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

meopius;evet eminim bu konuda.Emlak Vergisi Kanunu’nun değiştirilen 8. maddesine göre; özürlülerin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2’yi geçmeyen tek meskeni olması ( kullanım hakkına sahip olunması hali dahil) halinde, şartları taşıyan özürlülere emlak vergisi ödememeleri için fırsat tanınmıştır.İstiyorsan tebliği gönderirim sana :wink:

Üye
    Metas63 Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    31.10-2017
    Saat
    13:14
    Yaşadığı Yer
    Şanlıurfa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup on sekiz yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m²'yi geçmeyen tek meskeni olması (intifa hakkına sahip olunması hali dahil) halinde, bu meskenlerine ait vergi sıfırdır.

Herhangi bir kurumda çalışıpta maaş alanlar faydalanamıyor değilmi.
    Ben öyle anladım. Doğru mu anlamışım acaba?

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar; aldıkları maaş demektir. Sen yalnış anlamazsın.Örneğin, 200 metrekareyi aşmayan tek konutu bulunan ve maaşı dışında geliri bulunmayan Bay (A) bu konutta kendisi oturuyor ise meskeni için emlak vergisi ödemeyecek. Konutu kiraya vermiş ise bu durumda kira geliri elde etmek suretiyle maaşı dışında geliri olmama şartını ihlal ettiğinden tek konuta sahip olsa da emlak vergisi ödeyecek.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Sakatsan, gelirinin ne olduğuna bakılmıyor. Tek kriter, (sakat ya da gazi ya da şehit eşi-çocuğu ya da devletten muhtaçlık maaşı alan biri ya da hiç bir geliri olmayan biri olman ve) "Türkiye sınırları içinde brüt 200 m²'yi geçmeyen tek mesken"in olması.
    Zaten sakat olduğunu belgeleyen rapor dışında, gelir durumu ile ilgili hiç bir belge talep edilmemesi de yukarıda yazdığım mantığı destekliyor.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    malibey42 Avatarı

Son Giriş
    23.06-2015
    Saat
    14:46
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın oturanboğa özürlü raporu yeterli emlak vergisi ödememek için diye belirtmişsiniz benim %40 özürlü raporum var yalnız ben memurum ayrıca eşimde özel ssektörde çalışyor bu şartlarda emlak vergisinden muafmıyım teşekürler yorumlarınıza..

Üye
    fate Avatarı

Son Giriş
    01.06-2015
    Saat
    15:06
    Yaşadığı Yer
    bursa.....
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam raman72 anladığım kadarıyla kamuda çalışan memur olsun işçi olsun önemli değil %40 ve üzeri raporunun olması yetiyormuş öylemi bu tebliği nerden bulabilirim yardımcı olurmusunuz.
    Arkadaşlar ben bu forumu bugün farkettim dün emlak vergisi ödemelerinin son günüydü ve ben raporlu olmama rağmen bu konuda bir bilgim olmadığı için ve bilgilendirilmediğim için parayı yatırdım bugün veya yarın raporumla bu durumu belgelendirdiğim takdirde paramı alabilirmiyim

Üye
    fate Avatarı

Son Giriş
    01.06-2015
    Saat
    15:06
    Yaşadığı Yer
    bursa.....
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkürler cevabı aradım buldum hakikaten böyle bir indirim varmış bizlere geçmiş olsun

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Aşağıdaki linkte tebliği görebilirsiniz.
    http://docs.google.com/Doc?id=ddzk5jgq_3gsjwjkgz