Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 40 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    keopsEs Avatarı

Gerçek Adı
    Esin
    Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    20:50
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ben verdiğiniz adrese mail atıp sordum ama henüz cevap gelmedi.

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

ne kadar merak eder ozenirdim eskiden isaret diliyle konusan sagirlara eskisehir anadolu universitesinde icemin etrafinda yolum dustukce pur dikkat onlari arastirsamda bisi anlamaz [ben ne o taraftanim nede duyup tam anlayan taraftanim ]diye esef eder hic olmasa konusmayi bilmeden onlar gibi isaret diliyle konussam derdim
    coook coook yanilmisim megersem
    sizlerin yazilarinizdan anliyorum zor oldugunu
    hic duymasak bile konusmayi bilmemiz buyuk nimetmis
    derdimizi konusarak anlatiyoruz bir sekilde konusulanlari isaret dilinden daha kolay ve seri sekilde anliyabiliyoruz
    allah yardimcilari olsun isaret diliyle konusup derdini anlatabilenlere

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

soykana bende hak veriyor gibi olsamda mutaassip kesimden olanlar bizi anlamiyorlar
    oyle dikkatli dikkatli bakipta konnusuyorken accaip bisimis ayiplarmis gibi bakanlari oluyor
    cokta tinnnndi
    valla konusmayi anlamadan kendimi toplumdan izole edecegime
    ustune ustune gidiyorum
    su isitme engellilere en once okumayi ogretseler en cok onun uzerinde dursalar olmazmiymiski
    bende kendimi bildigimden beri agir isitme kaybim var cevremdede hic isitme engelli yoktu
    okumayi ogrendikten sonra ogrenmisimdir cok seye ne dendigini yalnizlik duygusumu desem okumayi ogrendikten sonra kitaplar benim icin insanlardan daha onde

Üye
    keopsEs Avatarı

Gerçek Adı
    Esin
    Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim işitme engelim sonradan olduğu halde, shukufe arkadaşımızın da dediği gibi yalnızlık hissi yüzünden kendimi kitaplara vermesem, konuşmayı unutup bu kadar net konuşamazdım. Bazı uzmanlar sanırım bu yüzden işaret diline olumsuz yaklaşıyorlar.

Dudak okuyabilmeniz, hatta bunu yaparak tv izleyebilmeniz çok güzelmiş, ben tam dudak okuyamıyorum.

Üye
    keopsEs Avatarı

Gerçek Adı
    Esin
    Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar

Nihayet işaret dilini düzgün bir şekilde öğrenebileceğim bir site buldum: SPREADTHESIGN | The sign language dictionary for the world - 100% Free

Arama boşluğuna harf yazınca o harfteki kelimeler sıralanıyor. A'dan başlayıp Z'ye kadar gideceğim, bakalım kaç ayımı alacak öğrenmek

Üye
    berna tulumcu Avatarı

Son Giriş
    17.12-2010
    Saat
    14:07
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar mesajlarınızı okudum İşitme engellilerle içiçe olan biri olarak bende birşeyler eklemek istedim.
    Türk İşaret Dili kendi gramer ve yapısı olan bir dildir. Her memlekette aynıdır ama farklılıklar göstermesine de şöyle diyebiliriz, bir şive gibi düşünün istanbul'lu ile ege'li veya doğulu insandaki şive misali yoksa Türk İşaret Dili adı üzerinde. Bu dilde Türkçe alfabe kullanılmakta ve her kelimenin bir karşılığı bulunmaktadır.
    Ama her ülkede aynımı derseniz hayır her ülkenin dili farklı olduğundan aynı değildir. Yani evrensel değildir.E

ğitim konusuna gelince İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğü İşaretdili eğitimini tophane'deki binasında ücretsiz şekilde vermektedir.

Üye
    mysevi Avatarı

Gerçek Adı
    Berna TULUMCU
    Son Giriş
    09.12-2012
    Saat
    12:50
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İstanbul' da yaşayan kişilerin Türk İşaret Dilini öğrenebilecekleri yer İBB.Özürlüler Müdürlüğü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

İnternet üzerinden öğrenmek isteyenler için Boğaziçi Üniversitesi İşaret Dili Bölümü

Türk İşaret Dili - Kategoriler

Farklı şehirlerde İşaret Dilini öğrenmek İsteyenler ise kendilerine en yakın derneği İşitme Engelliler Milli Federasyonundan öğrenebilirler.

Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu Resmi Web Sitesi

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Güncel bilgi için teşekkürler Berna hanım...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Plumeria Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    3

Umarım öğrenebilirsin.. Tokatta ben hiç işaret dili bilen biriyle karşılaşmadım öyle bir kurs da yok hatta benden başka sağır olan bir insanla hiç karşılaşmadım sağır olduğum gün nasıldır bilmem dudak okuyabiliyordum 7 yıldır soldaki kulakta işitme yoktu sonra yavaş yavaş sağ gitti ameliyatlar derken 2 kulağım da duymuyor ve dudak okuyabiliyorum nasıl öğrendiğimi gerçekten bilmiyorum ama kendinizi dudaklara odaklandırın hareketleri ezberlemeye çalışın harf olarak yada hece olarak dudak yada dilin nasıl şekil aldığını ezberleyin ilk başlarda uydururak anlıyorsunuz ama sonradan gerçekten duyyo gibi oluyosunuz benim sağır olduğuma kimse inanmıyo ilk başlarda.. (Nazar değmesin) İnşallah işaret dilinden ziyade dudak okumayı öğrenirsiniz işaret dilini her karşılaştığınız kişi bilmeyecek ve sıkıntı olacak el hareketlerine bile değil sadece dudaklara odaklanın bence.. Herkese Allah acil şifalar versin ve inşallah ikisini de öğrenmeden duyabilme olsasılığımız olur..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde açılması düşünülen Türk İşaret Dili Dersi varmış. TİD egitimi 2011-2 birinci döneminde verilecekmiş. Yalnız, bu eğitim sadece ODTÜ'de okuyan ya da çalışanlar içinmiş sanırım. Araya dışardan birileri de alınabilir mi, bilmiyorum. Sormak lazım..

Üniversitemizde Türk İşaret Dili (TİD) dersi açılması planlanmaktadır. Bu konudaki talep ve beklentileri tespit edebilmek amacıyla, dersi almayı düşünen tüm personelimizin ve öğrencilerimizin görüşlerine açık bir anket hazırlanmıştır. Bu dersin ücreti ders alan kişiler tarafından karşılanacaktır.
    Bahsi geçen anket: METUSurvey
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

ehh ODTU olmadi ki bolesine bilim irfan yuvasinin yaptigina bakin allahaskina
    her ne kadar calisanlar isaret dilini bilmesi iyi ama
    aralarina cok agir isitip konusmayi bilenleride alsakar ODTUlu olmayan hem isitme engelliyeye bir dil kazandirirlar
    hemde o konusmayi bilen isitme engellinin orda olmasiyle dersi takip edenler icin iyi bir pratik olur calisanlar icin diymi
    disaridan birilerini alsalardi hemen muracaatimi yapar bende sevinerek katilirdim
    madem devlet okumuslar ricali isaret diline onem vermeye baslamis biyikli yuzumuze bakmadan konusanlarin soylediklerini cozemedigimizde isaret dili cok iyi anlasilir iki tarafta gerilimsiz anlasirdi

Üye
    Ledzeppelin Avatarı

Son Giriş
    14.11-2011
    Saat
    23:02
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

konuşmayı biliyorsanız işaret diliyle işiniz olmaz.dudak okuma yazı ve görsel resimlerle işinizi görürsünüz sevgiler.

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ledzeppelin'e hak veriyorum...

Eşimle birlikte işaret dili kursuna gitmiş birisi olarak kursun ilk anlarda yararlı olduğunu söyleyebilirim, ama haftalar ve aylar geçtikçe pratik yapmadığınızda unutuyorsunuz.. Sürekli pratik yapmak gibi bir lüksünüz de yok... İster istemez yine dudak okumaya yoğunlaşıyorsunuz...

Tek yararı işaret dili harflerini öğrenmek... O kadar yoğunlaşmama rağmen anlamadığım bir kelimeyi harflerle açıklaması iyi oluyor...

Üye
    keopsEs Avatarı

Gerçek Adı
    Esin
    Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sanırım ben de dudak okumaya yoğunlaşacağım. Diğer mesajlarımda bahsettiğim sitede işaret dilini öğrenmeye çalışıyorum hala ama gerçekten pratik yapmayınca unutuyorum, çevremde sık sık görüşebildiğim başka sağır da (engelli kelimesini sevmiyorum çünkü kendimi engelli hissetmiyorum) yok çünkü. Dudak okumayı öğrenmem de zaman alacak gibi gözüküyor gerçi okuyorum ama tam istediğim gibi değil, yüz yüze iletişim kurarken gözlere bakmayı seviyorum

Üye
    SEVİ Avatarı

Gerçek Adı
    Berna TULUMCU
    Son Giriş
    14.09-2011
    Saat
    14:00
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Türk İşaret Dilini öğrenmek isteyenler bakabilirler.Sağlık ve Sosyal Hizmetler

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon