Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 54 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Evren Avatarı

Gerçek Adı
    Evren
    Son Giriş
    31.05-2017
    Saat
    00:48
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ya arkadaslar sımdı ben bazen her musluman gıbı camıye gıtmek ıstıyorum.ama saglıgım geregı bır yere oturmam gerek ve boyle namaz kılmam ıcap edıyo.ancak elımde sandelye camıye gıtmek ıstemıyorum veya olur ya belkı baska bır camıye gıdcem ....sureklı sandelye mi tasıycam.SİZCE NE YAPMALIYIM...

yardımcı oldugunuzdan sımdıden tesekkur ederım.

Üye
    recep Avatarı

Gerçek Adı
    Recep
    Son Giriş
    25.03-2014
    Saat
    23:13
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sandalye taşımana lüzüm yok ki kardeşim...sen nasıl rahat ediyorsan o şekilde kıl namazını...oturduğun yerde kıl...

Misafir Üye

evet bu konuda umarım yakın zamanda çalışmalara yapılır
    camilerde düzenleme yaplıcağını duydum ama daha ses seda yok ama yakında birşeyler olur senin sorununa gelince
    nasıl kılabiliyorsan o şerkilde kılabilirsin sanırım bunu biliyorsun ancak hamdolsunki islam dini kolaylık dini dir ben de oturarak çok şükür namazımı kılıyorum
    allah kabul etsin kardeşim nediyeyyim................
    umarım yakında bu sorunu atlatırsın

Üye
    aferits Avatarı

Gerçek Adı
    Ferit
    Son Giriş
    23.10-2017
    Saat
    21:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

senedesmus seni çok iyi anlıyorum bu benimde çok başıma geldi.

Orta okul çağlarındayım, fırsat buldukça camiye gidip namaz kılmaktaydım.

Sol ayağım kalçadan hareketsiz olduğu için bağdaş kuramıyordum.

Bende bir ayağımı bağdaş kurar gibi katlıyor diğerini ise sırık gibi uzatıyordum.

Yaşta küçük bir bakıyorum biri yanaşıyor " cami de öyle oturulmaz" diye bana ahkam kesiyor.

Ben dilim döndüğünce derdimi anlatıyorum, ikna oluyor. Tam hocayı dinlemeğe vermişim kendimi ,yine birisi yine aynı şey.

Bu böyle bir zaman devam etti.

Benim buna bir çözüm bulmam gerekiyordu.
    Başkalarının işine burnunu sokmayı çok seven ülkemiz insanın hoşuna gidecek benimde sıkıntıya düşmeyeceğim bir çözüm gerekiyordu.

Vede kısa sürede çözümü buldum.

Birdaha cenaze namazları dışında camiye gitmedim.

Üye
    Evren Avatarı

Gerçek Adı
    Evren
    Son Giriş
    31.05-2017
    Saat
    00:48
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

abi ben de aynı problemı yasıyorum.velakıs bır kac senedır camıye gıtmıyorum.ama ıcıme dert oldu bu nedenle sızınle paylasmak ıstedım.

Üye
    aferits Avatarı

Gerçek Adı
    Ferit
    Son Giriş
    23.10-2017
    Saat
    21:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Dert etme arkadaşım camiye gitmekten vazgeştim ama dinden vazgeçmedim. İbadetimi elimden geldiğince başka türlü yapıyorum.

Üye
    atmaca58 Avatarı

Gerçek Adı
    Harun
    Son Giriş
    16.12-2015
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aferits kardeşimin dediği gibi bende bi ara camiden soğumuştum ama Yaradan kuluna yapamayacağı yükü yüklemez bunu düşündüm ve şu an oturarak kılıyorum

yarenn66
    Misafir Üye
    yarenn66 Avatarı

yaradan hertürlü ibadeti kabul eder

Üye
    hatice Avatarı

Son Giriş
    29.08-2017
    Saat
    14:28
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ameller niyete göredir, şeklin önemi olmadığına inanıyorum.
    İnsanların soruları nekadar sıkıcı ve bezdiricidir bunada biliyorum, buna rağmen pes etmeyenlerede gıptayla bakıyorum.
    Üniversitede tıp öğrencisi bir kız mescitte eşormanla namaz kılıyordu,kızı her mescitte gördüğümde yanında mutlaka birisi olurdu ve kıza nasihat ederdi, o günlerin sonunda kızı birdaha mescitte göremedim.
    Yaşadığımız toplum ön yargı ve şartlanmalarla dolu, ama kimseye birşey ispatlamak zorunda değiliz...
    Nasıl rahat hissediyorsan öyle davran...
    Sevgiler.

IŞIK
    Misafir Üye
    IŞIK Avatarı

Sevgili arkadaşım bende haticeye katılıyorum. İslamda ameller niyete göredir. Eğer camide sandalye yoksa istediğin şekilde namazını kılabilirsin. Eyyüb A.S vucudunu kurtlar kemirirken o Allah'a "Allahım hiç olmazsa kalbime bu derdi verme. Yoksa sana ibadet edemem. Kalbimden seni zikredemem" diye dua edermiş. Önemli olan senin bunu ne şekilde yaptığın değildir. Yapıp yapmadığındır.
    sevgilerimle

Üye
    metinunal2816 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    14:16
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili dostlar verdiğiniz bilgilerden dolayı gerçekten hem memnun oldum hemde bu tarz konuları da paylaşmanızdan dolayı duygulandım. Herhangi bir sakatlığım yok ama yinede Allah razı olsun...

Üye
    PATRONA_hal!l Avatarı

Son Giriş
    02.10-2005
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Osmaniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet ameller niyetlere göredir

Allah "kulum beni nasıl bilirse Ben öyleyim" demiş. sizler yaptığınız ibadetin kabul olacağına yürekten inanın yeter. çünki O kabul edecektir.

Düşendenize Allah'ın sevdiği üç seyden biri gencin ibadeti. "Tebesümle deyrediyorum gencin ibadetini" demiş Allah. Bir debu malum halinizle ona kulluk borcunuzu yerine getirdeniz... varın hesabını siz tutun.

ben decamiye gittiğimde eğer durumum iyi değilse oturarak kılıyorum. çünki kubul olacağına inanıyorum...

Üye
    ayhan Avatarı

Gerçek Adı
    Ayhan
    Son Giriş
    17.02-2016
    Saat
    22:03
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

canım kardeşim.
    amel niyetle birdir öyle arkadaşlarımız var göz ucuyla ibadet ederler.
    ibadetin şekli yoktur(namaz)nerde yapıldığıda önemi yoktur.
    zaten ferit abim söylemiş ama sen yinede gönlünü rahatlatmak istiyorsan sanırım alo müftülük hattı var ara ve rahatla derim.
    allah ibadetlerini kabul etsin

Üye
    hatice Avatarı

Son Giriş
    29.08-2017
    Saat
    14:28
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

MESNEVİ DEN BİR ALINTI BU KONUYA NOKTA KOYAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM
    Rivâyet edilir ki...

"Musa Aleyhisselâm bir gün bir yerden bir yere giderken, ilerde bir ağaç altından gelen konuşma sesi duymuş... Merakla o yöne yürümüş...

Bakmış ki bir garip çoban ağacın altında oturmuş, kendi kendine konuşuyor...

Merak etmiş, acaba ne konuşuyor, diye; ve sessizce yaklaşıp dinlemeye başlamış...

Şöyle diyormuş garip çoban:

-Ey benim güzel Allah'ım!... Ne olurdu şimdi yanımda olsaydın!... Seni sevseydim!... Seni sarsaydım!... Şu koyuncuktan taze taze süt sağıp, sana içirseydim!... Şu gölgecikte kucağıma yatırsam, seni dinlendirseydim!.. Bitlerini ayıklasaydım!..

Burada sabrı taşmış koca Musa Nebi’nin... Mâlûm, “celâli” meşreptir kendileri...

Hemen ortaya çıkmış, yanlışı hazmedememe hâliyle çıkışmış garip çobana:

-Behey gafil!... Sen nasıl olur da âlemlerin Rabbı olan her şeyden yüce, münezzeh, azametli Allah'ı, alıp süt içirip, hele hele kucağına yatırıp, üstelik bir de bitlerini ayıklarsın!!!... Bilmez misin, Allah için böyle şeyler söylenmez!...

Garip çoban, korkmuş; bilgisizliğinin getirdiği yanlışların altında ezilmiş, büzülmüş; eli ayağına dolaşmış; ne yapacağını, ne diyeceğini şaşırmış; kekelemiş:

-Affedersin... Hatamı bağışla... Bilemedim... Ama çok seviyordum da!... Ben bir garip çobanım; sadece var Allah'ım!... O'nunla oturur, O'nunla kalkar; O'nunla yer, O'nunla yatarım!... Tek dostum, sevdiğim, dertleştiğim O'dur!... Duymuştum ki, hep “ben”imleymiş; ben de O'nu, göremediğim yanıbaşımdaki Dost, bildim de ondan böyle konuştum...

Zinhar bir daha demem bu dediklerimi!..

Demek o buralara sığmayacak kadar çok büyükmüş!.. Ya ben, şimdi ne yapayım?..

Musa Aleyhisselâm ona, dua etmesini, namaz kılmasını öğretmiş... Ve yoluna devam etmiş..

Çobanın içinde bulunduğu hâli düşünerek dalgın bir halde yürürken farkında olmadan bir gölünde üzerinde; birden arkasından bir ses işitmiş "Musa! Musa!" diye..

Dönüp bakmış arkasına ki, kim sesleniyor diye, ne görsün!... Garip çoban gölün üstünde yürüyor suya batmadan, kendisine doğru!...

İşte o esnada vahyolmuş Musa' ya...

-Ey Musa, tüm varlığıyla bana yönelmiş, benden başka düşüncesi olmayan dostumu benden uzaklaştırdın!.. Aramıza büyük duvarlar ördün!.. Hemen o ördüğün uzaklık duvarını yık, ve bizi birleştir!... Bana böyle kullarım da gerek!.

Farketmiş Musa Aleyhisselâm yaptığı işin sonucunu!... Hemen dönmüş dediklerinden!... Anlamış, Allah'ın kimine tüm azâmeti ve haşmetiyle kendini tanıtırken, kimine de samimiyet ve sâfiyetine göre tecelli ettiğini...

Ve dönüp, demiş bir garip çobana:

-Sen bırak benim dediklerimi de, gene bildiğin, içinden geldiği gibi O'na yönel, o'nunla konuş!... O seninle!. Hattâ senden bile yakın sana!.. Sen bir garip çobansın, nereden bileceksin O'nun haşmet, azâmet ve saltanatını!... Gene bildiğin gibi sev, övmeye, hamdetmeye devam et!."

Üye
    yakupyusuf Avatarı

Son Giriş
    26.09-2011
    Saat
    14:18
    Yaşadığı Yer
    KIRIKKALE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Namaz kılan veya kılmak isteyen arkadaşlar.Namazda önemli olan yapabiliyorsan tadili erkana uygun olarak namazı kılmaktır. Fakat herhangi bir özürden dolayı ayakta duramuyorsan , oturamuyorsan , secdeye eğilemiyorsan veya yapılması gereken hareketleri yapamıyorsan hiç önemi yok istersen yatalak ol gözün dışında vücüdun hareket eden herhangi bir organı olmasa dahi göz ile ima ederek dahi namazını kılabilirsin. Çünkü cenabı hak namaz dışında diğer ibadetler için çeşitli şartlar koymuş o şartlar oluşmaz ise o ibadetlerden muaf olabiliyorsun. Fakat namaz öyle değil.Ahirette önce imandan hesaba çekileceğiz daha sonrada namazdan hesaba çekileceğiz. Namaz ibadeti o kadar önemli ki ölümden başka hiçbir özür onun kılınmasına engel olamıyor.Ayrıca cenabı hak hastaların yaptığı ibadetlerde zorlandığından dolayı 1'e 1000'e kadar inşaallah sevap vereceğini vaad ediyor.Yaptığımız ibadetlerde başkalarının düşünceleri izim için hiç önemli olmamalı çünkü ibadetler yalnız ve yalnız Allah rızası için olmalı yoksa falanca ne der ne gözle bakar ne düşünür diye aklımıza dahi gelmemeli. Onun bunun lafı ile ibadetlerimizden vazgeçmeyelim. Çünkü Hesap günü kimsenin kimseye faydası olmayacak. O gün herkes ameliyle başbaşa kalacak.

İnşaallah , Rabbim hepimizi cennette beraber buluştursun...

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon