Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 36 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    KırımTilkisi Avatarı

Gerçek Adı
    Ergül Karakoç
    Son Giriş
    29.09-2015
    Saat
    15:50
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Kapı kapı dolaşmaya boşuna uğramasınlar engellilerin çoğu işte, en iyisi belediyeye, şirketlere, fabrikalara gidip engellileri bulma ihtimali yüksek.

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    00:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

engellilerin çoğu işte mi? :shock: keşke diyelim. yada inşallah diyelim bu daha iyi

peki bu soruşturma sadece istanbulda mı yapılıyormuş?

bu işin altından bişiy çıkacak gibi geliyor bana ama, hayırlısı bakalım. :roll:

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: dilemma
    bu işin altından bişiy çıkacak gibi geliyor bana ama, hayırlısı bakalım. :roll:
    çok emin bi kaynakdan duydum tüm engellileri lübnan'a gönderceklermiş.. :lol:

Üye
    Grafiker Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    03.06-2010
    Saat
    01:44
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: bayke
    çok emin bi kaynakdan duydum tüm engellileri lübnan'a gönderceklermiş.. :lol:
    :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: dün tezkere oylanırken içimde kötü bir his vardı demekki buymuş. :lol: :lol: :lol: :lol:

Üye
    neseli09 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa Neşeli
    Son Giriş
    14.09-2015
    Saat
    23:17
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Konuyla İlgili uygulama kılavuzu
    T.C.
    MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
    Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı
    ÖZÜRLÜ ENVANTERİ FORMU UYGULAMA KLAVUZU

Bu form, özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin en üst düzeyde eğitim ve istihdam imkanlarına sahip olmalarını sağlamak amacıyla eğitim politikalarının oluşturulmasına katkı sağlayacak istatistiksel verileri ortaya koyabilmek için Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı (EARGED) tarafından geliştirilmiştir.
    Formda yer alan soruların cevaplandırılması ile elde edilecek veriler, özel eğitime ihtiyacı olan bireylere yönelik faaliyetlerin daha gerçekçi ve bilimsel bir yaklaşımla planlanması için büyük önem arz etmektedir. Planlamanın sağlıklı ve ülke gerçeklerine uygun bir biçimde yapılandırılabilmesi için engelli bireyin erken çocukluk döneminin başlangıcından itibaren tanısının konulması gerekmektedir.
    Araştırmanın amacına ulaşabilmesi için, “Özürlü Envanteri Formu” sorularının cevaplandırılmasında özel eğitim gerektiren bireylerin tespit edilerek Türk Milli Eğitim Sisteminin genel amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda temel yaşam becerisinin geliştirilmesine uygun eğitim ihtiyaçlarının giderilmesi hedeflenmektedir.

EARGED BAŞKANLIĞI
    earged@meb.gov.tr
    ÖZÜRLÜ ENVANTERİ FORMU’NUN DOLDURULMASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
    1. T.C. KİMLİK NO: Özürlünün nufus cüzdanında yer alan 11 haneli T.C. Kimlik No’su formda yer alan her kutucuğa bir rakam gelecek şekilde mutlaka doldurulmalıdır. Özürlünün T.C. Kimlik No’su bilinmiyorsa anketör tarafından özürlünün nufusa kayıtlı olduğu ili, ilçesi, adı, soyadı, ana adı, baba adı, yıl olarak doğum tarihi ve cinsiyeti anket formunun üstünde uygun bir yere yazılmalıdır. Daha sonra anketör tarafından bu bilgiler kullanılarak www.nvi.gov.tr adresinden özürlünün T.C. Kimlik No’su tespit edilerek ilgili bölüme yazılmalıdır. Aksi taktirde formla ilgili bilgiler sisteme dahil edilemeyeceğinden değerlendirilemeyecektir.
    2. İKAMETGAH ARDESİ: Özürlü bireylere geri dönüşün sağlanabilmesi için adres bilgilerinin eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.
    3. İRTİBAT TELEFONU: İrtibat telefonu il kodu dahil olmak üzere 11 haneli olarak yazılmalıdır.
    4. ÖZÜR TÜRÜ: Bu bölümde özürlü bireyin özür grubu belirtilecektir. Birden fazla özrü bulunanlar özürlerine uygun olan diğer seçenekleri de işaretleyeceklerdir. Örnek olarak; İşitme ve ortopedik özürlü olan birey için 1 ve 3 numaralı seçenekler işaretlenmelidir.
    5. ÖZÜRLÜLÜK RAPORU: Bu bölüm özürlülük raporu vermeye yetkili sağlık kurumlarından alınan herhangi bir özürlülük raporunun bulunup bulunmadığına göre cevaplandırılacaktır.
    6. ÖZÜRLÜLÜK ORANI: Beyan edilen raporda belirtilen özürlülük oranı yazılacaktır. Özürlülük raporu bulunmayan bireyler için bu bölüm boş bırakılacaktır.
    7. ÖZÜRLÜ GÜNLÜK AKTİVİTELERİNİ NE ŞEKİLDE YERİNE GETİRİYOR: Özürlü bireyin günlük aktivitelerini yerine getirirken ne derecede yardıma ihtiyaç duyduğuna ilişkin uygun olan seçenek işaretlenecektir.
    8. ÖZRÜNE YÖNELİK HERHANGİ BİR ALET VEYA CİHAZ KULLANIYOR MU? Özürlünün günlük aktivitelerini yerine getirirken herhangi bir alet veya cihaz kullanıp kullanmadığı belirtilecektir.
    9. SOSYAL GÜVENCESİ: Özürlü kendisi veya ebeveynleri tarafında edinilmiş bir sosyal güvenceye sahip ise “Var” sahip değil ise “Yok” seçeneği işaretlenmelidir.
    10. 2022 sayılı Kanuna göre muhtaç olmak koşulu ile 65 yaşını doldurmuş yaşlılar, 18 yaşından büyük özürlüler ve kanunen bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamamış özürlü yakınının durumuna uygun seçeneği işaretleyiniz.
    11. 11. soruya cevabınız “Evet” ise 12. soruyu, cevabınız “Hayır” ise 13. soruyu cevaplayınız.
    12. 14. soruya cevabınız “Evet” ise 15. soruyu, cevabınız “Hayır” ise 16. soruyu cevaplayınız.
    13. 17. sorudan 23. soruya kadar olan kısım özürlü bireyin eğitimi ile ilgili soruları kapsamaktadır. Özürlü bireyin eğitim durumuna ilişkin seçenekleri işaretleyiniz.
    14. 23. soruya cevabınız “Evet” ise 24. soruyu cevaplayınız.

İrtibat Telefonları : 0312 231 06 77 – 230 47 22 – 230 36 44 – 231 69 60
    Özürlü Envanteri Formu, İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından ilsis şifresi ile sisteme bağlanılarak doldurulacaktır.
    Ve Genelgeler

genelge1zj4 - Kapı kapı dolaşıp evde engelli var mı diye soruyorlarmış..?

genelge2mo1 - Kapı kapı dolaşıp evde engelli var mı diye soruyorlarmış..?

Soruları da gönderiyorum.Soruları önceden doldurup yazılı kağıdınızı değiştirebilir siniz... :lol: :lol:

genelge3bw4 - Kapı kapı dolaşıp evde engelli var mı diye soruyorlarmış..?

Üye
    Baben Avatarı

Gerçek Adı
    Babür
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

72 çeşit engel gurubu var omurilik felci yok.
    ...
    sosyal yapıda özellikle istanbul'da 5 yılda öyle çok değişim oluyorki..sağlıklı bi istatistik olmaz.
    Soru sormayı bilmeyenin yapacağı sağlıklı (!) istatistik neyi değiştirecek? :evil: Hem sonra devletin bir İstatistik Enstitüsü diye kurumu var! Özel kişilere (MEB olsa da fark etmez! DİE ile ortaklaşa yürütmeleri gerekirdi büyle bir projeyi..) bu yetkiyi kim ve neye dayanarak veriyor?

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: A_GEYiK
    ...
    5 yılda bir yapılan nüfus sayımlarında bu bilgileri topluyorlar. Ayrıca tekrar toplamak neden ki?
    Benim hatırladığım en son (2000) nüfus sayımında, bu tür sorular sorulmamıştı. Hatta bir de tartışma olmuştu.. "Engellileri rencide etmemek için sormuyoruz" gibi "abuk" bir cevap vermişlerdi..

Şimdi akla şöyle sorular geliyor: O zaman rencide oluyorduk da şimdi ne oldu da itibar kazandık? İnsanlar, adam yerine konulmaktan dolayı nasıl rencide olabilir?

Denilecek ki; o zaman iktidarda olanlar başkaydı, şimdi zihniyet değişti. E.. be kardeşim 4 yıldır nerelerdeydiniz de, seçimler yaklaşınca ortaya çıkınız?

Her yerel seçim öncesi, beldede ne kadar kaldırım varsa değiştirilir. Şimdilerde o işe bir de slogan uyduruyorlar: "Büyükşehir Belediyesi Çalışıyor!" diye.. Biz de yiyoruz. :evil: Aynı şey!!

GoKcHe
    Misafir Üye
    GoKcHe Avatarı

Baben abi çok çok çok çok doğru şeyleri farketmişsin çok ta güzel söylemişsin, her cümlene katılıyorum. ama işte her zamanki gibi koyun muamelesi görmeye devam ettiğimiz sürece değişen birşey olmayacaktır. :roll:

Üye
    Hasan DURMUŞ Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    31.01-2015
    Saat
    01:20
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Her işte bir hayır vardır.
    Bu kadar kötümser olmamak lazım
    birakalımda herkes kendi işini yapsın
    Türk ordusunu idare eden askeri kesim
    bu işte bir sakınca görse karşı gelir diye düşünüyorum
    Ülke menfaatleri herşeyin önünde gelir.
    Saygılar;

cem
    Misafir Üye
    cem Avatarı

Sayım günü bize gelen hatun,engelli varmı sorusunu bizede sormadı.Görüünürde baktı adam öküz gibi :mrgreen: ,sormaya gerek duymadı herhal :mrgreen:

Geçenlerde sanırım Hürriyette okudum,öğretmenler özürlü sayımı için kullanıldıkları için şikayet ediyorlardı.Senenin gün sayısı hesabında en az iş günü çalışmaya alışmış öğretmenlerimize,fazladan yük bindimi hemen ağlıyorlar.
    Neyse,eleştirdiğim konu bu değilde,her fırsatta defalarca kere rapor istemeyi iş bilen devlet,sayımızı haala nasıl biaraya getiremedi şaşıyorum.
    Bu sayım bitincede ellerinde gerçek rakkam olmayacak,beceriksizler...

suayip57
    Misafir Üye
    suayip57 Avatarı

Kim gelmiş bilmiyorum. Bizim eve de gelmişler ben o sırada başka bir yerdeydim.
    Abim beni aradı kimlik bilgilerini istiyorlar dedi.
    Bende ne isterlerse ver dedim.

Korkumuz yok kimseden

Üye
    EsRaNaS Avatarı

Son Giriş
    12.06-2010
    Saat
    13:45
    Yaşadığı Yer
    bUrSa Ve HaTaY
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benim bu konuda bilgim yok ayrıca henüz kapımı çalanda olmadı hoş çalsalar bile evde bulamazlar ama bizim apartmanda bi tane var o hiç kalkamıyor.onu bulsunlar bakalım ne olacakmış.umarım bu uygulama iyi bişeydir.anlamadım ama neyse

Üye
    celik Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet KAVCU
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Beyoğlu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar benden KIRIM TİLKİSİNR katılıyorum. iş yerlerine gezisinler daha iyi.ama bu arada (evde bulanan arkadaşlarımız ne yapacak..

Üye
    Nafiye Avatarı

Gerçek Adı
    Nafiye
    Son Giriş
    26.07-2016
    Saat
    19:00
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Geçen gün bizim eve uğradılar neşelinin dediği soruları sorucaklar diye beklerken;

-Kimlik bilgileriniz lütfenn dedi verdim doldurdu boşlukları

-Neyiniz var dedi

Protezim var görmüyormusun dedim

ikiside mi protez dedi

Burdan ahmet abiye teşekkür ediyorum ne güzel protez yapmışsın abicimm açık net şekilde belli olduğu halde anlamadı yav

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

nafiye protez deyince..
    bu gün bi yazı okudum; diyo ki ünlü bilim adamı, örneğin 780 ile 369 u çarparken kağıt kalem mi kullanırsınız hesap makinesi mi?
    tabii hesap makinesi..
    ve devam ediyor..hesap makinesi de beynin protezidir :roll:
    hiç böyle düşünmüş müydünüz?
    nafiye sana bi tavsiye kaldır şu saat 12 den sonraki sindirelle görünümlü resmini. reha'da gördüm 12 öncesine daha çok benziyorsun..yok mu ööle bi resmin yafu :lol:

Üye
    bayke Avatarı

Gerçek Adı
    Kemal
    Son Giriş
    07.02-2009
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    amcanın adı stephen kosslyn, psikologluk yaparak kazanıyomuş çorba parasını, mekanıda harvard üniversitesiymiş. haa kitabın adı: what we believe but can not prove imiş. (varlığını bilmemize rağmen kanıtlayamadıklarımız)

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon