Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 39 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Finally Avatarı

Gerçek Adı
    Serhat
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    12:20
    Yaşadığı Yer
    Avusturya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Selam arkadaslar forum okadar geniski konumu nereye acagimi bulamadim bende benim icin en önemli olan unsurda is olacagi icin konuyu buraya acmaya karar verdim. Eger yanlis yere actiysam kusura bakmayin.

Simdi benim okadar cok sorum varki önce hakkimda biraz bilgi vereyim.

Simdi ben Isitme engelliyim yüzde 99 civarinda isitme kaybim var..
    Avusturya da yasiyorum ve Avusturya vatandasiyim ve burda %70 Raporluyum.
    Burda sadece Orta okulu okuyup bitirdim.. Herhangi bir meslekte yapamadim. 14 yasimda buraya geldim. Orta 3 e kadar Türkiyede okumustum ve daha sonra buraya yerleserek 3 sene daha burda okula gidip Orta okulu bitirmis durumundayim..

Almancam gayet iyi hatta baya iyi.. Avusturya Isaret dilinide epey biliyorum... Türkcem ise yazim kurallari haric gayet yerinde grammatik hatalarim az ve kelime acisindan da sikintim yok.

Simdi Türkiye ye yerlesmek istiyorum. Ama sanirim önümde baya bir engel var. Bunlari sorulara dökeyim.

1- Meslegim yok , meslek yapmak icin ya da bir yerde is bulmak icin bana cok ayrim yapilir mi ? Kolay is bulabilme imkanim var mi ? yoksa orasida Avusturyadakiler gibi habire özürlülük nedeni ile ise almaya önyargili mi davraniyorlar ? Mesela bir fabrikada ve bir sirkette calismak icin zorluk cekermiyim ? Bir meslek yapmak icin illa kusursuz insanlar mi ariyorlar ?

2- Avrupa Standatlarina uygun B Sinifi ehliyetim var. Bunu türkiyede SIKINTI olmadan kullanabilirmiyim ? Yoksa illa bir kac teste tabi tululup ehliyet cevirme olayi mi olacak ? ( Buraya gelen türklerde öyle )

Birde Fabrikadalarda ya da firmalarda Forklift sürmek icin Egitim ve Ehliyet aldim.

3- Cifte vatandaslik yasak oldugu icin Türk vatandasligindan tamamen cikmis durumundayiz. Ama herseye ragmen MAVI KIMLIK denen bir kartimiz ve TC numaramiz var. Bununla türkiyede Türk vatandaslari gibi hemen hemen her hakka sahip olabiliyoruz. Sanirim bir kac istisna haric. Ama yinede emin degilim. Bu durumda benim TR de oturma ve calisma ve devlet haklarindan yararlanma imkanim olabilir mi ?

4- Diyelim bir is bulamadim ve is ve isci bulma kurumuna kayitliyim bu durumda benim SOSYAL sigortam ödeniyor mu ? Saglik sorunlari, hastalanma , kaza gecirme gibi durumlarda doktora gitsem illaki para falan mi ödermiyim ? Gecinmek icin sosyal yardim alabiliyor muyuz ?

5- Türkiyede istanbulda evimiz var herhangi bir kira ödeme SIKINTIM olmayacak ama yinede asgari ücretle gecinebilir miyim ? Birde asgari ücretiniz ne kadar ?

Önümüzdeki bir 5-10 yil icinde TR ye yerlesmek istiyorum.. Belki düzenli olarak yillik saglik kontrolü icin Avusturyaya izine gelip doktora falan görünebilirim. Vatandaslikdan cikmayacagimda . Eger basaramazsam avusturyaya geri dönerim. Ama iyce emin olmak istiyorum. Orada güzel bir is bulursam calisirsam güzel olur...

Saygilar.

Üye
    musty35 Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    19:28
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    51
    Verilen Beğeniler
    105

valla ben avrupada yasasam aklımın ucundan bıle turkıyeye gelmeyı duşunmezdım.

sorularına gelıcek olursak özel sektorde ''saglıklı'' orta okul mezunlarına bile burda anca asg.ucret ile işyok kaldıki engellisin neler cekecegını sen duşun.

kamuya zaten gıremezsın 60.000 kışılık kurada ala ala 100-150 kışı gıbı sacma sapan alımlar yaptılar yanı ımkansız.

burda devlet sıgortanı karşılamaz hatta ustuen sen para verıırsın kışı başı gelırn 400tl yı gecerse.
    48 tl odersın.

kaza dışında herturlu hastane ve ılaç masrafını kendın odersın.

kişibaşı 286 lırayı gecmezsen raporuna gore aylık 291-437 lıra alırsın (100-150€) orda ne alyıorsun kımbılır (2022maaşı)

ehlıyet konusunda 50db ustu h alıyor dıye bılıyorum..çevırmen gerekırmı orasını bılemıycem.

yanı ben asla gelmem bız arasıra duşunuyoruz norvecemı ısvece mı kacsak dıye..

Üye
    Finally Avatarı

Gerçek Adı
    Serhat
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Avusturya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Burada issizlik maasi 850 Euro. Engelli oldugun icin verilmiyor her issize esit . Ama tabiki engelli oldugun icin kolay is bulamadiginda uzun süre issiz kalsanda devlet yardimi kesilmiyor.

Is konusu bana zorluk cikaracaksa zaten isim olamaz türkiyede... Ben sirf burda meslek yapamiyorum diye ( ayrimcilik yüzünden) gelip TR demi yapsam diye düsünüyordum.

Ehliyet konusuna gelince ilginc. Türkiyede duymayan insanlarina biraz dahami kötü davraniyor ? Sadece duymuyoruz ya , aklimiz ya da gözümüz yerinde ne icin H sinifiymis bu ? Burda öyle seyler yok verirler B ehliyetini hatta saglikli kisilerden bile iyi araba sürüyoruz..

Üye
    hakancan06 Avatarı

Gerçek Adı
    hakan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:41
    Yaşadığı Yer
    bir önemi yok
    Alınan Beğeniler
    108
    Verilen Beğeniler
    309

kardeşim sen kafayımı yedin,sakın gelmeyi düşünme,avrupa avrupadır,orda en azından insana deger veriyorlar,türkiyede bırak iş bulmayı birde devlete prim ödersin,ister çalış ister çalışma devlet senden primi alır,ben kamuda memurum,maaşımda yüksek sayılır,bügün imkanım olsa burayı bırakıp avrupaya giderim,düşün yani hazır işimi bırakıp gözümü kırpmadan giderim,hatta konu bile açmıştım bu konuda,kısaca türkiye yaşanacak memleket degil kesinlikle,tavsiye etmem

Üye
    selda* Avatarı

Gerçek Adı
    selda
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    130
    Verilen Beğeniler
    78
    Blog Mesajları
    4

memleket sevdası yüksek olanlardan biri de benim.Ülkemi, insanlarını, doğasını başka hiçbir yere değişmem. Gitmek isteyenler için bol dua edeceğim, nüfus biraz azalsa ve memleketimiz sadece sevdalılarına kalsa hiç fena olmaz...

Üye
    uguryaren01 Avatarı

Gerçek Adı
    ugur
    Son Giriş
    27.07-2017
    Saat
    16:18
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

taşınmak isteyeceğin en son yer burası olmalı ...AKILLI OL ... derim

Üye
    agider Avatarı

Gerçek Adı
    Adnan
    Son Giriş
    21.07-2017
    Saat
    14:45
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gelme kardeşim, zaten memleketimizi sevmeyen sayısı çok bide sende gelip sevmeyenlerin sayısını arttırma.
    İşsizlik alanda isyan ediyor, kamuda çalışanda isyan ediyor.. Yaşanacak memleket değil diyo bizim memleketi.. Tabi, biz tüm Avrupayı gezdik, gördük, yaşanılırmı diye araştırdık bi bizim memleket kötüymüş.
    Gelme kardeşim sen burda yapamazsın.

Askıda Üyelik
    erdalakbay Avatarı

Gerçek Adı
    Erdal AKBAY
    Son Giriş
    18.06-2016
    Saat
    21:03
    Yaşadığı Yer
    MUĞLA
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Birisi saka desin ne isin var burda vallahi billahi bakuye yerlesmeyi geciriyorum aklimdan yeterkki tr den kurtulayim ustelik memurum ama yinede tiksindim ulkemden

Üye
    Finally Avatarı

Gerçek Adı
    Serhat
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Avusturya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaslar onca yorumunuz icin tesekkür ederim.. Madem türkiyede yasam iyi degil. O 70 milyon insanlar ve siz nasil basariyorsunuz ozaman bunu anlamis degilim...

Biz ne kadar avrupada yasiyor olsakta burada herzaman bir yabanciyiz malesef... Ne yapalim madem bize is vermeyecekler ayrim yapacaklar o halde gelmeyecegiz.. Ama yinede herzamanki gibi bir B planim vardi.. Eger basaramazsam hic bir engel olmadan ceker giderim yine . Sonucta avusturya vatandasiyim yani.

Üye
    Cumali Avatarı

Gerçek Adı
    Cumali
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    02:46
    Yaşadığı Yer
    ELAZIG
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

otur oturuğun yerde ben avrupaya gıtmek can atarken sen ordan kacıyorsun

Üye
    gönülyarası Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:50
    Yaşadığı Yer
    Angara
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    81

@Sükût-u Vaveyla

Sen nasılsan oradaki Helga Teyzede pişirdiği yemekten pastadan çorbadan 1 tencere,1 tepsi getirir verir.
    Mesela yolda kaldığında Hans Abi arabana el atmaz arabasını sana verir git işini gör der...

Nereden biliyorsun diyecek olursanız bende Almanya'da yaşadım ve öyle gördüm.. (kendimde dahil)

Askıda Üyelik
    erdalakbay Avatarı

Gerçek Adı
    Erdal AKBAY
    Son Giriş
    18.06-2016
    Saat
    21:03
    Yaşadığı Yer
    MUĞLA
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

Adamlarda hosgoru var sozde muslumanlik hosgoru dini her pislik taciz tecavuz yoksulluk aclik bizde savaslar musluman ulkelerde.
    Devletin milletin cebindeki paraya bu kadar goz diktigi bi ulke daha bilmiyorum ben.
    Maddi acidan ozgursen ege sahil kasabalarindann birinde mis gibi yasarsin sayet madden ozgur degilsen surunursun karar senin.
    Ben kizimi turkiyede yetistirmek istemiyorum.
    Bir baba olarak bakiyorum olaya ama baska carem yok.
    Karar senin kardesim. Ama soylenenler dogru arada tatile gelmek daha makul bence

Üye
    SphiNX Avatarı

Gerçek Adı
    isa
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    23:27
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    42
    Verilen Beğeniler
    25

@Finally

Şuradan bak duruma biz hala avrupa standartlarını yakalamaya çalışıyoruz...

He ülkemizin güzel yanları var mı var havası tarihi yerleri doğa güzellikleri ve senin ki birazda toprak hasreti...

iş konusunda ve sosyal haklar konusunda inan ülkede sıkıntılı bi durum var inşallah zamanla daha da iyiye gideriz diye düşünüyorum.

benim tavsiyem orada iş imkanın daha fazla pozitif ayrımcılık yok denecek kadar az insanların acınası bakışları arasında değilsin, biriktir paranı kal burada bi kaç ay sivil toplum kuruluşları olur engelli organizasyonları olur katıl içlerine kendin daha iyi anlayacaksın bu kadar insanın ülkesinde çektiklerini...

Üye
    SphiNX Avatarı

Gerçek Adı
    isa
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    23:27
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    42
    Verilen Beğeniler
    25

@erdalakbay

Ben kemer de çalışıyorum otellerede gidiyorum gece klüplerine de ilteişimim oluyor ve çevremde dış ülkeden gelip buraya yerleşen ve evlenen kişilerle de iletişimim oluyor bu insanların en büyük özelliği dürüst olmaları adamların içinde bi kötülük yok adamlar yalan dolan nedir bilmiyor.

Biz de tam tersi çoğu insan için en basitinden bi trafik cezası yememek için;
    binbir türlü yalan dolan veya
    -bizim bahattin abi vardı bi arim yada
    -kemal amcamın fotoğrafını cüzdandan yada ruhsatın arasından çıkarıyım bi bak abi belki tanırsın

iş konusunda da siyasi bi tanıdığın olmadıktan sonra kurum banka vs şirket elemanı için bile millet vekili araya koyan vardı

Komik ama bunlar bizim gerçeklerimiz malesef.

Üye
    Finally Avatarı

Gerçek Adı
    Serhat
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Avusturya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Valla bilemeyecegim.. Surda metal isletmecligi hakkinda son kez meslek yapabilmek icin is bas vurulari yapiyorum.. Eger yine kabul edilmezsem yapacak baska carem kalmiyor..

Benim burda 1000 euro asgari ücretlede gecimem zor oluyor.. Arada pek bir fark yok.. Zor sartlarda calisip 1000 euro aliyorsun 300 sadece kiraya gidiyor daha sonra bunun elektirigi telefonu ve yemesi var derken ay sonuna 1 hafta kala cebinde para olmayabiliyor... Birde araban varsa gecinmek dahada zorlasiyor.

Türkiyedede durum farkli olmayabilir. Burda bir meslegim olsa ayda biraz daha yüksek kazansam haklisiniz. Ama onca cabama ragmen istedigim meslekleri yapamadim..

Ben is ve icsi kuruma katiyen bir meslek yapmak istedigimi söylüyorum. Almancam var aklim yerinde tek eksigim duymuyorum diyorum. Basliyorlar bana is güvenligimden bahsetmeye. Yok bilmem arkana dönükken bir makine sana dogru gelirse duymazsin cevabini aliyorum..
    O halde diyorum ki ozaman benim Kursa giderekde meslek sahibi olabilirim illaki bir fabrikada olmayacak olaylara maruz kalmak zorunda degilim... Bu seferde neymis sen isaret dilini pek iyi bilmen gerekiyor...

Ama islerine gelse bize birseyler ögretmek icin illaki konusmalari gerekmedigino göstererek yazarakda ilestisim kurabileceklerinide bilirler... Ama iste islerine gelmiyor...

Valla burda asgari ücretle sürünecegime gelir türkiyede sürünürüm daha iyi..

Sayfa 1 / 3 123 SonSon