Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 37 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    server_ Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    20:01
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    24 Kasım 2014 Güncel:

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: server_ Mesajı Gör
    Bugun belediyeye gittim. Yuzde 13 raporumla emlak vergisinden muaf olmak istediğimi söyledim. Tabi beklenildigi gibi memur bey ben yuzde 40 diye hatırlıyorum minumum oran dedi. Ben zaten hazırlıklı gitmiştim. Gib.gov.tr den aldigim engelliler vergi rehberini gösterdim hemen. (Orda net bir şekilde herhangi bir oran aranmaz yaziyor) memur bey de benim raporu aldığı gibi direk müdüre (sanirim) gitti. Tamam oran aranmiyormus dedi.
    Velhasili kelam suresiz vergi muafiyeti aldım yuzde 13 ile.

______

Benim Özür oranim ortopedik yüzde 13 emlak vergisinden muaf olabilir miyim? Teşekkür ederim

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:57
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    198
    Verilen Beğeniler
    87

% 40 olmadan yararlanamazsınız.

Üye
    server_ Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: aliozdemir_57 Mesajı Gör
    En sonunda bu konuyla ilgili genelgeyi buldum ve özür oranının önemli olmadığını burdan herkezle paylaşmak isterim ilgili

kaynak : Gelir dairesi başkanlığı engelliler için vergi rehberi 2013
    Emlak Vergisinde Sağlanan Vergi Avantajları ....................................41

5. Engellinin İndirimli (Sıfır) Bina Vergisi Oranından Yararlanabilmesi İçin Engel Durumunun Belli Bir Oranın Üzerinde Olması
    Gerekli mi?
    İndirimli (sıfır) bina vergisi oranından yararlanmak isteyen engellide, engel durumunun belli bir oranın üzerinde olması şartı aranmamaktadır.
    ben de Yönetmeliği okudum fakat hic bir yerde oran yazdığını görmedim neye dayanarak yüzde 40 deniyor??

Üye
    server_ Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Cvp için teşekkür ederim. Yönetmeliği okudum bir kac kez ama sadece özürlüler özürleri ile ilgili rapor alırsa gibi bor ibare var. Hic bir yerde oran yazdığını görmedim. Rica etsem link verebilir misiniz yüzde 40 ibaresinin geçtiği.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: KKELEBEKK Mesajı Gör
    % 40 olmadan yararlanamazsınız.
    2013 gib vergi muafiyeti rehberini okudum. Orda ozellikle emlak vergisi muafiyetinde ozur orani aranmamaktadir yazıyor. Emlak vergisinden yaslilar ve bayanların da muaf olduğunu düşünürsek oran aranmamasi gayet mantıklı

Üye
    ugir Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    04.10-2017
    Saat
    15:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Alo 153 Beyaz Masayı arayıp sorabilirsin.Bazen belediyelerde özel hizmetler veriyor..

ayrıca bu konu başlığında nelerden yararlabileceğiniz de belirtilmiştir.
    http://www.engelliler.biz/forum/dige...i-haklari.html

Üye
    aliozdemir_57 Avatarı

Gerçek Adı
    ALi
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:05
    Yaşadığı Yer
    bolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Malesef toplum olarak haklarımızı fazla araştırmadan önyargılı olarak karar veriyoruz yönetmelik çok açık ve net bir şekilde engel durumunun belli bir oranın üzerinde olmasi şartı aranmaktadır diyor % 40 ve üzeri oran isteniyor şeklinde ifade hiç bir yerde geçmiyor bu seben ten ben Özür orani% 40 altında olanlar engelli kişilerinde bu haktan yararlanabilecegini düşünüyorum

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

genelgedeki o yazıyı açıklayım:

5. Engellinin İndirimli (Sıfır) Bina Vergisi Oranından Yararlanabilmesi İçin Engel Durumunun Belli Bir Oranın Üzerinde Olması
    Gerekli mi?
    İndirimli (sıfır) bina vergisi oranından yararlanmak isteyen engellide, engel durumunun belli bir oranın üzerinde olması şartı aranmamaktadır.

engelli zaten en az % 40 özür oranına sahip olan kişi olarak görülür devletlü tarafından.
    bazı yardım ve haklardan yararlanmak için özür oranında yuksek sınır konur. mesela yuzde yetmiş ve ustu gibi olanlar yararlanır diye. böyle bir sınır olmadıgını dile getiriyor cevapta.
    yuzde kırk engelli olması kafidir deniliyor.
    yani engelli olması kafi.
    peki kimler engelli sayılır açın sorun devletlü kimleri engelli sayıyor? emlak vergisi kanunu niye engelliler yararlanır diyor ve bu engelliler kimler hangi şartlarda engelli sayılır gidin sorun.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

emlak vergisi Kanunu şöyle der:

"(Değişik ikinci fıkra: 30/7/2003-4962/15 md.) Bakanlar Kurulu, kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup on sekiz yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, engellilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m²'yi geçmeyen tek meskeni olması (intifa hakkına sahip olunması hali dahil) halinde, bu meskenlerine ait vergi oranlarını sıfıra kadar indirmeye yetkilidir. Bu hüküm, yukarıda belirtilenlerin tek meskene hisse ile sahip olmaları halinde hisselerine ait kısım hakkında da uygulanır. Muayyen zamanda dinlenme amacıyla kullanılan meskenler hakkında bu hüküm uygulanmaz. Geliri olmadığını belgelemenin usul ve esaslarını belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir. (1-2)

evet bu kanuna göre engelliler için de sıfır emlak vergisi indirimi uygulanır başka hiçbir şart yok bunun için. sadece engelli olması kafi. devletlü de engelliye bir kimlik kartı düzenletiyor. ve en az yuzde 40 olanlar engelli kimlik kartı alabilir diyor. onları engelli sayıyor sadece.

yoksa hakikaten kimler engelli? raporunda sıfır yazmayan herkes mi? yani yuzde bir, yuzde 2 bile oranı olsa raporunda engeli mi sayılıyor? devlet de bol keseden para dagıtmaya meraklı yani
    buna sınır koymak için zaten yuzde kırk çıkardılar ve en az yuzde kırk olanları engelli saydılar.
    yoksa ne yasada ne yönetmelik ne de genelgede engelli tanımını kullanmazlardı. dul ve yetimler demiş belli. gelir durumu olmayanlar demiş belli.
    ama iş engellilere gelince rapor oranı şartı da yok gelir şartı da yok öyle mi? engelli tanımını kafadan attı rastgele kullandı yani o halde herkes gitsin hücum: emlak vergisi sıfır indirimine koşmaya.

yasaya göre engelliler için gelir şartı vs yok. sadece engelli olma şartı var. "engelliler" diyor sadece ve başka şarta baglamıyor yani.
    engelli sayılabilmesi için yuzde kırk şartı var. yasada bundan bahsetmiyor ama herkes engelli kabul edilmiyor ki zaten. o yuzden engelli demekle yetinmiş yasada.
    engelli olması kafi. başka oran aranmıyor. yuzde yetmiş vs özür oranı gibi sınır yok.

server, yuzde kırk altında bir oranın varsa git il müdürlüğüne engelli kimlik kartı al bakalım. vermezlerse de sor ben engelli değil miyim diye bir zahmet?
    yapacagın şey belli. yuzde kırk ve ustu rapor almak. aksi halde emlak vergisi sıfır indiriminden yararlanamazsın.

yuzde 13 rapor oranı ile niye toplu taşıma indiriminden yararlanamadıgını da sor. seni engelli saymıyor devlet. olay bu.

Üye
    server_ Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Melek hanım; o zaman bana http://www.gib.gov.tr/fileadmin/beya...rgirehberi.pdf bu sitenin (resmi site) 42. sayfasındaki 5. Sorudan ne anladığınızı yazabilir misiniz?
    sayfa 42 soru 5. aynen olduğu gibi yazıyorum...

5. Engellininnİndirimli (Sıfır) Bina vergisi oranından yararlanabilmesi için Engel durumunun belli bir oran üzerinde olması Gerekli mi?
    Cevap: İndirimli (Sıfır) Bina vergisi oranından yararlanmak isteyen engellide, engel durumunun belirli bir oran üzerinde olması şartı aranMAmaktadır.

Benim anladığım yüzde 1 bile olsa yararlanabilirsiniz. Ayrıca bu bu muafiyetten sırf bayan oladuğu için bütün kadınlar yararlanıyor ekonomik durumu iyi olsa bile . Bu ilginç değil de yüzde 1 engelli olsa biri birisinin yararlanması mı tuhaf?
    Bence it makes geat sense yani.

P.S. : ben başvuracağım yüzde 13 ile bilgilendiririm.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

yukarıda açıkladım o soruyu efendim.

yuzde 1 ile engelli olsa bile birisinin yararlanması mı tuhaf diye sormuşsunuz?
    yuzde 1 özür oranı ile birinin yararlanması mı tuhaf diye sormalıydınız?

çünkü efendim yuzde 1 oranı olanları devletlü engelli saymıyor.
    sizin özür oranınız da yuzde 13 müş. sizi de engelli saymıyor.

gidin başvurun efendim kapı herkese açık bilgilerinizi bekleyeceğim

ha sırf kadın oldugu için bu indirimden yararlandırıldıgı nerede yazıyor bir gösterir misiniz?

çünkü yasada yararlananlar açık açık yazılmış. alt alta ayazayım onları durun:

Bakanlar Kurulu, kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup on sekiz yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin,
    gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların,
    gazilerin,
    engellilerin,
    şehitlerin dul ve yetimlerinin

yasada böyle geçiyor. kadınların diye bir ayrı ibare yok. nerde yazıyor yasada?

Üye
    server_ Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Iyi de eşinin maaşına bakilmaksizin her kadin esi milyarsmder de olsa 200 metre kare altindaki evi icin emlak vergisi odemiyor. Yani devlet emlak vergisi konusunda bonkor gibi. Bir de 42. Sayfa 5 . Soruyu nasil yorumluyorunuz. Acikca oran aranmaz diyor.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

emlak vergisi kanunu burada efendim:http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx...urceXmlSearch=

madde sekizde emlak vergisi sıfır indiriminden yararlananlar yazıyor. size yukarıda alt alta alıntı yaptım. bana yasadan gösterin şu bahsettiğiniz kadınlar yararlanır ibaresini.

2. o madde sekizdeki emlak vergisi sıfır indirimiyle ilgili değişiklik engellilerle ilgili kanunda yapılan değişikle emlak vergisi yasasına kondu. yani emlak vergisi yasasında engelli tanımı yapılmasına gerek yok.
    3. emlak vergisi kanunu da özür oranı yuzde sıfır olmayan herkes demedi. engelli tanımını kullandı.

şimdi soruyorum engelli misiniz? neye göre? bunu emlak vergisi kanunu belirlemiyor ki.
    emlak kanunu engelli kimse ona emlak vergisi sıfır indirimi yaparım diyor.

şimdi siz şunu ögreneceksiniz devletten. engelli misiniz?
    buyrun il müdürlüğüne gidin engelli kimlik çıkartın çıkartabilirseniz.
    ayrıca gidin emlak vergisi sıfır indiriminden yararlanın yaralanabilirseniz.

çünkü sizi devlet yuzde 13 özür oranıyla engelli saymıyor. nokta.

gelişmelerden haberdar edin lütfen, beklerim çünkü koskoca bir turkiye sizin haberinizi bekliyor ve inananın yuzde bir özür oranı alıp emlak vergisi sıfır indiirminden yararlanmak için 70 milyon sırada bekliyor olacak
    yuzde sıfır özür oranı almayan kaç kişi kalır ki merak ediyorum taş çatlasa 20 milyon insan yuzde sıfır alır desem çok mu cömert olurum?

devlet bu kadar da cömert mi?

Üye
    server_ Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Melek hanım, devlet bu kadar cömert mi diye sormuştunuz cevap: evet bu kadar cömert. Daha once soyledigim gibi Bugun belediyeye gittim. Yuzde 13 raporumla emlak vergisinden muaf olmak istediğimi söyledim. Tabi beklenildigi gibi memur bey ben yuzde 40 diye hatırlıyorum minumum oran dedi. Ben zaten hazırlıklı gitmiştim. Gib.gov.tr den aldigim engelliler vergi rehberini gösterdim hemen. O da benim raporu aldığı gibi direk müdüre (sanirim) gitti. Tamam oran aranmiyormus dedi.

Sonuç: lutfen emin olmadiginiz konularda yorum yapmayin. Insanlar size güveniyor. Sirf belki sizin gibi yuzde 40 diye ısrar edenler yüzün den bir cok kisi hakki oldugu halde vergi indiriminden faydalanamadi. Bence büyük vebal. Saygilarimlara

Üye
    server_ Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ARKADASLAR burdan bu forumdaki yanlis bir algi olan engellilerde vergi muafiyeti icin yuzde 40 oran tabusunu yiktigimi bildiririm Daha once soyledigim gibi Bugun belediyeye gittim. Yuzde 13 raporumla emlak vergisinden muaf olmak istediğimi söyledim. Tabi beklenildigi gibi memur bey ben yuzde 40 diye hatırlıyorum minumum oran dedi. Ben zaten hazırlıklı gitmiştim. Gib.gov.tr den aldigim engelliler vergi rehberini gösterdim hemen. (Orda net bir şekilde herhangi bir oran aranmaz yaziyor) memur bey de benim raporu aldığı gibi direk müdüre (sanirim) gitti. Tamam oran aranmiyormus dedi.

Sonuç: lutfen emin olmadiginiz konularda yorum yapmayin. Insanlar size güveniyor. Sirf belki sizin gibi yuzde 40 diye ısrar edenler yüzün den bir cok kisi hakki oldugu halde vergi indiriminden faydalanamadi. Bence büyük vebal. Bir de bir kac arkadas benle dalga gecmisti yuzde 13 ile mi alacan diye. Onlar da bir daha vebale girmesinler. Eger fitraten kararli biri olmasam o arkadaslarin yorumundan sonra moralim bozulur gitmezdim belediyeye. Bu da insanlara bilmedikleri konularda emin gibi yorum yapmama konusunda ders olsun. Saygilarimlar

Emlak vergisi muafiyeti olacak başlık

Üye
    aliozdemir_57 Avatarı

Gerçek Adı
    ALi
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:05
    Yaşadığı Yer
    bolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Server arkadaşim öncelikle emlak vergisi muafın hayırlı olsun

Senin vesilenle burda hakli oldumuz kanitlandi gerçi kimin hakli kimin haksız olduğunun hiçbir önemi yok önemli olan %40 rapor oranın altındaki arkadaşların bu haktan yararlabilmesi

Ben şahsen ve gercekten melek hanima saygi duyuyorum yazilarini fikirleri çok değerli buluyorum ve yazilarini yakindan takip ediyorum sadece bu konudaki fikrinde yanilmasina sevindim sonuçta hepimiz insaniz

Gönül isterki %40 altindaki engelli arkadaşımızin diger bir cok haktanda yararlansin umarim yeni cikarilacak yasalarla buda olur

Sayfa 1 / 3 123 SonSon