Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 37 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    şimşek59 Avatarı

Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    15:27
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sevgili Server, belediyenin ilgili memuru söz konusu emlak vergisi istisnasıyla ilgili olarak hatalı işlem yaptı ise bu sizi sorumluluktan kurtarmaz, yani ileride bir gün bu emlak vergisi sizden gecikme zammıyla birlikte toplu olarak istenebilir. Benden söylemesi.

Üye
    server_ Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    20:01
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim ali bey. Amacım kimseyi kırmak değil. Vergi rehberinde net bir sekilde Özür oranı aranmaz yazdığı halde melek hanım israrla olmaz dedi. Anlamadigim neden. Hangi kanuna veya yönetmeliğe gore??? Benim kaynagim acik 2013 engelliler gelir rehberi...

Üye
    server_ Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Daha hala ısrar ediyorsunuz ya... ne diyeyim...
    memura 3 defa oran aranmiyor değil mi diye sordum. Kalkti birinin yanina gitti (vergi müdürü olduğunu tahmin ettigim kişi ) sordu ve oran aranmiyor dedi. Daha neden ısrar ediyorsunuz

Ve gib 2013 engelliler vergi rehberinde de açıkça ozur oranı aranmaz diyor. Amacınız ne anlamadım

Üye
    turan yılmaz Avatarı

Gerçek Adı
    duran
    Son Giriş
    07.10-2017
    Saat
    21:34
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Evet bunu bir coğumuz yapıyoruz malesef şunu demeyi sevmiyoruz ben bunu böyle biliyorum ama emin olmak için gerekli yerden öğrenmek sağlıklı olaçaktır demiyoruz

aynı gecenlerde ehliyet konusu işte biri yazmış çizmiş şartları şurtları

bende yazdım ben bu sene aldım ve yeni raporla değil 2012 sürekli raporla aldım diye yazdım

bi arkadaş illa ısrar ediyor olmaz bu işleri bilmesekte falan filan yazıyor bende kızarak ekledim

arkadaşım sen ne işle uğraşıyon dedim sonrasında yazmadı zormu böyle biliyorum ama gidip gerekli yerden sağlıklı bilgi almak ve teyit etmek

Üye
    ugir Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    04.10-2017
    Saat
    15:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Hayırlısı olsun ozaman

Üye
    ugir Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    04.10-2017
    Saat
    15:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

Server,
    http://www.gib.gov.tr/fileadmin/beya...rgirehberi.pdf Engelli kimlik kartını ibraz edilmeli diyor...41. sayfayı acarsan orada goreceksın.Engelli kimlik kartı alabilmek için %40 oran gerekitiğine göre yanlış söyleyen kimdir?Dimyata giderken evdeki pirinçten olma arkadaşım.Sen yine bir araştır iyice...Engelli olabilmek için bu ülkede %40 oran gerekiyor bunuda hepimiz biliyoruz.Oradaki memurun da bilgisizliğine gelmiş olabilir sonrada kat be kat cıkarmasınlar senden parasını.Eminim kafam rahat diyorsan sıkıntı yok..

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: server_ Mesajı Gör
    Teşekkür ederim ali bey. Amacım kimseyi kırmak değil. Vergi rehberinde net bir sekilde Özür oranı aranmaz yazdığı halde melek hanım israrla olmaz dedi. Anlamadigim neden. Hangi kanuna veya yönetmeliğe gore??? Benim kaynagim acik 2013 engelliler gelir rehberi...
    Ben yinede melek hanıma katılıyorum...Aksi olsa oran alan herkes bu iş için ugraŞıRDI.eN AZINdan bu forumda başka bir örnegini bile gormedım.

Üye
    KCETAŞ Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:35
    Yaşadığı Yer
    KAYSERİ
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

kalem hanım benim 1 adet müstakil evim var ve kirada bu evin tapusu benim üzerime ben emlak vergisinden muaf ola bilir miyim rapor oranım %93

Üye
    marto1 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    13:37
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    10

iyiymiş %30 oran alan ve ülkemizde engelli statüsüne dahi giremeyenler için güzel haber umarım değişiklik yapmazlar

umarım şu otomobillerde aynı şekilde vergi vermesek

Üye
    server_ Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ugir bey yanlış okuyorsunuz "engelli kimlik karti veya sağlık raporu" yazıyor. Yani engelli kimlik kartiniz varsa (haklisiniz minimum yuzde 40) zaten saglik raporu na gerek yok diyor. Yani karti olan birisi illa da rapor getirmek zorunda değil.

Kart ve ya rapor demek kart yuzde 40 ile alındığı icin rapor da yüzde 40 olacak demek değildir

Üye
    turan yılmaz Avatarı

Gerçek Adı
    duran
    Son Giriş
    07.10-2017
    Saat
    21:34
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

otomobil alımındada oran kişi kendi kullancaksa h sınıfı ehliyeti varsa tertibatlı araç kullanabilir yazması yeterli engelli oranı yüzde 25 dahi olsa alabiliyor

ama en yakın oto sowrumundan yetkili bayiden telefonla yada giderek teyit edebilirsiniz başkası kullnacaksa oran 90 şart

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

server- bu olayı bana bırak şimdi

öncelikle sana teşekkür ediyorum. gözden kaçan çok çok önemli bir uygulamadaki doğru olan bilgiyi bulduk sayende
    ayrıca buradan Ali Özdemir arkadaşıma da teşekkür ediyorum

okuldaydım ve eve yaklaşık yarım saat önce geldim mevzuatı karıştırdm yeniden ve hatta Ankara GİB'i bile aradım Ordaki memur da aynı şeyi söyledi. mevzuat konusu söz konusu olunca kimseye guvenmem oturdum ne dolaplar dönmüş bir bakayım dedim ve tespitlerimi birazdan paylaşacagım

öncelikle bu haberi yaymak lazım. evet arkadaşlar emlak vergisi sıfır indiriminden yararlanmak için özür oranına bakılmıyor ve oran önemli değil.

fakat BU konuda Şu an mülga olan ÖZİDA ve şimdiki Engelli ve yaşlı genel hizmetleri müdürlüğüne teessüflerimi ve tepkilerimi ileteyim buradan.
    Genel müdürlüğü aradım ama ulaşamadım onlara bir çift lafım olacak çünkü!

arkadaşlar,
    yanlış cevapladım diye gocunacak ya da bunu sorun edecek değilim. çünkü meselemiz haklı çıkmak değil doğruya ulaşmaktır. ben burada paylaşımlarımı açıktan yapıyorum ve her yazdıgım şey müdahaleye açıktır. zaten bu yüzden özel mesajla cevap vermediğimi defalarca forumdan yazmışımdır. sebebi olarak da özel mesajla cevap verirsem ve yanlış bilgilendirirsem bunu düzeltecek bu yanlışa müdahale edecek kişi olmamasındandır( çünkü özel mesaj iki kişiliktir ve başkaları görüp mudahale edemez)
    o yuzden bilgilerimi forumdan paylaşmayı prensip edinmişimdir ki olur da yanlış bilgi verirsem müdahale eden çıksın.

gizli kapaklı bilgi paylaşımı yapıp da yanlış bilgi vermenin bedelini kaldırmam. bu sorumluluğu hiçbir zaman ustlenmem ustlenmedim de.

forumda yazmanın avantajlarını gördünüz
    bir şeyi biliorsam sonuna kadar giderim, ama yanlışı da tespit edersem anında dönerim ve araştırırım.

dediğim gibi mevzuat açısından bunda tekrar baktım ve doğrulugunu tespit ettim. birazdan paylaşacagım

teşekkürler server ve Ali Özdemir

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

selam arkadaşlar

öncelikle engellilerin emlak vergisini ne kadar ödeyecegi ve hangi engellilerin ödeyeceği konusunda maliyenin bir tasarrufu yok dolayısı ile vergi rehberinde yazan ifadenin o rehbere girmesinin maliye açısından bir anlamıda yok . ama engellilere bir bilgi olarak verilmiş . bilgi doğrumu ? şu an için doğru gelecekte dogru olurmu ? bu sorunun cevabını bakanlar kurulu verir . çünkü bu konuda sorumlu olan kurum bakanlar kuruludur maliye degil o rehbere o bilgiyi yazan kişi tamamen maliyenin konusu dışında yazmıştır ve o rehber kanıt sayılmaz .

kanıt ise

B.K.K. No 2005/9827
    Resmi Gazete Tarihi 29/12/2005
    Resmi Gazete Sayısı 26038
    Kapsam ecblank - Emlak vergisi muafiyeti icin özür oranının hiç bir önemi yokmuş!?
    Karar Sayısı : 2005/9827
    Hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlere, emeklilere, gazilere, özürlülere, şehitlerin dul ve yetimlerine ait brüt 200 m2'yi geçmeyen tek meskenin bina vergisi oranının 2006 yılı için sıfıra indirilmesine ilişkin ekli Karar'ın yürürlüğe konulması; Maliye Bakanlığı'nın 16/12/2005 tarihli ve 69181 sayılı yazısı üzerine, 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu'nun değişik 8 inci maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 19/12/2005 tarihinde kararlaştırılmıştır.
    19/12/2005 Tarihli ve 2005/9827 Sayılı
    Kararnamenin Eki
    KARAR

Madde 1 _ Kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup 18 yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2'yi geçmeyen tek meskene sahip olmaları halinde (intifa hakkına sahip olunması hali dahil), bu meskene ait bina vergisi oranı 2006 yılı için sıfıra indirilmiştir.

Madde 2 _Bu Karar 1/1/2006 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

bu tarihten sonra bakanlar kurulu kararı yoktur ve böyle devam ediyor yeni bir karar verirlerse iş degişir . ayrıca engelli oranı diye bir şey yazmıyor

Üye
    server_ Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Melek hanım, böyle dusunmenize sevindim. Insanin yanildigini kabul edebilmesi bence buyuk bir erdem. Umarım yayılır bu bilgi ve herkes istifade eder. Sonuçta devletimizin bize tanıdığı bir hak. Saygılarımla

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Arkadaşlar emlak vergisi Kanunu'nda özür oranı yazmıyor ve sadece engelli diyor. Engelli haklarından yararlanmak için % 40 ve üstü diye bir sınır koyulmuş. Engelli kimlik kartı almak için bile bu sınırı arıyor aile bakanlığı. Tüm uygulamalarında engelli haklarından yararlanılması için Yuzde kırk diye dayatan başta aile bakanlığı!

Şimdi araştırma sonuçlarımı paylaşacağım:

1. ben 57 NO'lu emlak vergisi tebliğine engelli ve yaşlı hizmetleri genel müdürlüğü sitesinden baktım. Geçmişte onun yerine görev yapan ve şimdi mülga olan OZİDA da sitesinde 57 NO'lu tebliği yayınlarken eksik yayınlamış!

daha önce bir uyemiz özür oranım yuzde kırk altında olmasına ragmen emlak vergisi sıfır indiriminden yararlandım demişti. fakat şimdi Server arkadaşımızın da yararlanması ve özellikle araştırırp sorması üzerine ben de mevzuatı karıştırdım. 57 NO'lu tebliğe bunda da Maliye bakanlıgının sayfasından baktım.
    Maliye bakanlıgı sitesindeki 57 NO'lu tebliğde olan özür oranıyla ilgili en önemli kısım Aile bakanlıgının sitesindeki 57 NO'lu tebliğde kırpılmış!
    yazıklar olsun!
    İşte engelli ve yaşlı hizmetleri genel müdürlüğündeki 57 NO'lu tebliğ:
    7.3-Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği (Seri No: 57)
    Daha önce de bu tebliğe baktıgımda pek şüphelenmedim. ama maliye bakanlıgının yayınladıgı şu tebliğe bakın bir de:EMLAK VERGS KANUNU GENEL TEBL (SER NO:57)
    tebliğin aslı Maliye bakanlıgında yani.

Şimdi aile bakanlıgı engelli ve yaşlı hizmetleri genel müdürlüğünün 57 NOLU tebliğin neresinden itibaren sitesinde paylaşmadıgına bakın:

4. Diğer Hususlar

İndirimli bina vergisi oranı uygulamasından yararlananların ilk başvurudan sonra özürlü kimlik kartı veya süreklilik arz eden özürler için sağlık kurulu raporu fotokopisinin her yıl yeniden verilmesi gerekmeyip, şartların taşınması halinde indirimli bina vergisi oranının uygulamasına devam edilecektir. Ayrıca, geçerlilik süresi içerisinde ibraz edilen sağlık kurulu raporuna istinaden ilgili belediyece gerekli işlem yapılacak olup yeni tarihli rapor istenilmeyecektir.

1319 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan düzenlemede, özürlülerin indirimli bina vergisi oranı uygulamasından yararlanabilmeleri için, özürlünün herhangi bir gelirinin bulunmaması ve özür durumunun belli bir oranın üzerinde olması şartları yer almadığından, indirimli bina vergisi oranı uygulamasında, özürlünün herhangi bir gelirinin bulunup bulunmaması ile özür oranı aranılmayacaktır.

Kırmızı ile çizdiğim yerleri engelli ve yaşlı hizmetleri genel müdürlüğü kesmiş ve sitesinde paylaşmamış!

Engelli haklarıyla ilgili bilgilendirme rehberinde de paylaşmamış bunu!

Devam edeceğim... siz önce şu iki tebliğe bakın ve görün.

Üye
    server_ Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arastirmalariniz için çok teşekkürler Melek hanım. Sayenizde kanuni dayanagini da daha sağlam öğrenmiş olduk.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon