Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 38 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mazili Avatarı

Son Giriş
    25.10-2017
    Saat
    20:09
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    5

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Yeni torba yasası engellilre ne gibi yenilikler getirdi.

Üye
    musty35 Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    19:28
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    51
    Verilen Beğeniler
    105

bende başlık acacaktım tam ıyı sen acmıssın ben su maddye takıldım gerısı hepımısın bıldıgı hıkaye lafontenden masallar..

Her türlü ayrımcılık yasak
    Engelliler Hakkında Kanun'un amacı, "Engellilerin temel hak ve özgürlüklerden faydalanmasını teşvik ve temin ederek ve doğuştan sahip oldukları onura saygıyı güçlendirerek toplumsal hayata diğer bireylerle eşit koşullarda tam ve etkin katılımlarının sağlanması ve engelliliği önleyici tedbirlerin alınması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlamaktır" şeklinde değiştiriliyor.
    Engelliler Kanunu'na " Doğrudan ve dolaylı ayrımcılık dahil olmak üzere engelliliğe dayalı her türlü ayrımcılık yasaktır. Eşitliği sağlamak ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak üzere engellilere yönelik makul düzenlemelerin yapılması için gerekli tedbirler alınır. Engellilerin hak ve özgürlüklerden tam ve eşit olarak yararlanmasını sağlamaya yönelik alınacak özel tedbirler ayrımcılık olarak değerlendirilemez" ile "Engellilerin toplumdan tecrit edilmeleri ve ayrı tutulmaları önlenir. Engellilerin diğer bireylerle eşit koşullarda bağımsız olarak toplum içinde yaşamaları esas olup, özel bir yaşama düzenine zorlanamazlar. Engellilerin topluma dahil olmaları ve toplum içinde yaşamaları amacıyla bireysel destek hizmetleri de dahil olmak üzere ihtiyaç duydukları toplum temelli destek hizmetlerine erişimleri sağlanır" maddeleri ekleniyor.
    Engellilikle ilgili derecelendirmeler, sınıflandırmalar ve tanımlamalarda uluslararası temel ölçütler esas alınacak, engellilik durumunun tespiti ve uygulama esaslarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının görüşleri alınarak Maliye Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığınca müştereken belirlenecek.
    Engellilerin öncelikle bulundukları ortamda bağımsız yaşayabilmeleri için durumlarına uygun olarak gerekli psikososyal destek ve bakım hizmetleri sunulacak. Destek ve bakım hizmetlerinin sunumunda kişinin biyolojik, fiziksel, psikolojik, sosyal, kültürel ve manevi ihtiyaçları ailesi de gözetilerek dikkate alınacak. Destek ve bakım hizmetlerinin standardizasyonu, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için gerekli olan çalışmalar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yürütülecek.
    Yapılı çevrede engellilerin erişebilirliğinin sağlanması için planlama, tasarım, inşaat, imalat, ruhsatlandırma ve denetleme süreçlerinde erişilebilirlik standartlarına uygunluk sağlanacak. Özel ve kamu toplu taşıma sistemleri ile sürücü koltuğu hariç sekiz veya daha fazla koltuğu bulunan özel ve kamu toplu taşıma araçlarının engellilerin erişebilirliğine uygun olması zorunlu olacak.
    Bilgilendirme hizmetleri ile bilgi ve iletişim teknolojisinin engelliler için erişilebilir olması sağlanacak.

şimdı sen engelleırı bıle ıkıye ayırmıssın 40-69-ve 70-100 dıye ben doguştan engellyım 40 raporum var 70+ raporu olan adamdan gorecelı ıyı gozukuyorum, halbukı ne fızıkı durumum nede psıkoljık durumum ondan ıyı degıl ama obenden yude 50fazla alıyo bu nasıl esıtsizlık adaletsizlik ayrımcılıkdegılmı bu ?
    daha cok sey yazacaktım ama neyse..

Üye
    mazili Avatarı

Son Giriş
    25.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    5

Torba yasası çıktı tekerlekli sandalyedeki engellilerin yüksek tavanlı araçları artık ötv siz alacakmış bilgisi olan varmı?

Üye
    musty35 Avatarı

Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    19:28
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    51
    Verilen Beğeniler
    105

sandalyeye bagımlıoldugunu belgemen sartıyla yuksektavanlı mınıbus vb . Alabılısın artık.

Üye
    BlueWorld Avatarı

Son Giriş
    03.06-2014
    Saat
    03:35
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yuksek tavanlı araclar genelde ticari arac oluyor ticarilerde 2014 ötv %15

Üye
    yakup42 Avatarı

Gerçek Adı
    yakup
    Son Giriş
    09.12-2015
    Saat
    11:20
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar acaba yeni çıkacak olan torba yasasında engelli
    emeklilikte düşüş olacakmı acaba bilgisi olan arkadaşlar lütfen cevap yazsın

kkelebekk kardeş senden cecevap bekliyorum

Üye
    NİMBUZ Avatarı

Gerçek Adı
    emre can
    Son Giriş
    02.06-2016
    Saat
    19:44
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bence pek bi faydası var gibi gözükmüyor özellikle ihtiyaç fazlası engelli çalıştıranın priminin tamamını devlet tarafından verileceği söyleniyordu ben yazdığını göremedim...

Üye
    yelpaze Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    halikarnassos
    Alınan Beğeniler
    54
    Verilen Beğeniler
    11

musty35;

şimdi sen % 40 engelin ile. engeli % 70-80-90-100 olan engelliden daha kötü durumda olduğunu yazıyorsan haksızlık ediyorsun. emin ol onlar senden daha kötü psikolojik durumdadırlar. bunlar intihar etmek isteseler bile bunu yapacak güçleri yok. burnuna konan sineği bile kovamıyorken. bunlardan nasıl daha kötü durumda olduğunu söyleyebilirsinki. biraz empaty ltf.

Üye
    mazili Avatarı

Son Giriş
    25.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    5

NİMBUZ;

bende tam anlayamadım nasıl tamamı ödenecek biraz daha detay verirsen iyi olur.

Üye
    naizz Avatarı

Gerçek Adı
    nail
    Son Giriş
    19.04-2014
    Saat
    03:37
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

NİMBUZ;

EŞİT DAVRANMA İLKESİ

İş Kanunu'nun "eşit davranma ilkesi" başlıklı maddesine engellilik ibaresi de konuluyor.

İş Kanunu'nda yapılması öngörülen değişiklikle engellilerin işe alınma süreçlerini düzenleyen yönetmelik için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının görüşü alınacak.

Yükümlü olmadığı halde kontenjan fazlası engelli çalıştıran işverene de zorunlu olarak engelli çalıştıran işverenlerle aynı şekilde teşvik edilecek. Teşvik, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak.

4 veya 2 veya 7 kısı calistiriyosa 1tane engelli calistirirsa sgk pirimini tamaminimi issizlik fonu oduyecek? yoksa yoksa 50 sini oduyoduda o hakkı dami kaybettik ?

Üye
    NİMBUZ Avatarı

Gerçek Adı
    emre can
    Son Giriş
    02.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim anladığım işverene toplam maliyeti asgari ücretli birinin 1.248,43 TL, brüt ise 1071 net asgari ücret 846 bizden kesinti oluyo fakat işveren toplam maliyet engelli olunca 1071 oluyor

Üye
    yakup42 Avatarı

Gerçek Adı
    yakup
    Son Giriş
    09.12-2015
    Saat
    11:20
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar benim öğrenmek istediğim torba yasasında emekli yaşında ve gün sayısında düşüş olacakmı

Üye
    muntada al ansar Avatarı

Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

ENGELLİLERİN "RAPOR" EZİYETİ BİTECEK: Engellilerin temel yardımları alabilmesi için şart koşulan "engelli raporları"nda fiziksel engellilik oranları değil, kişinin başkasının desteğine ihtiyaç duyma oranları yer alacak.
    hep aynı hikayeler ısıt ıst tencereyi getir daha ücretsiz ulaşım hakkı başlamamışken 2022 kanundaki rayiç bedelleri alinenin gelirine bakılması kalkmamışken malulen emeklilik yasasınsa 21 tane hastalık koyup o hastalığın tanılarından 2 tanesi raporda olduğu halde sgk şunu diyorsa yeni kanunlara bakmayın onları kimse takmıyor deniyorsa ağızlara çalınan baldan başka bir şey değil

Üye
    verso Avatarı

Gerçek Adı
    abdullah
    Son Giriş
    18.02-2014
    Saat
    21:04
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    yeni torba yasasındaki engellilerin primini devlet ödeyecek acaba engellilerin aldıgı maaşlara bir fark olucakmı yoksa tam olarak iş verenin işinemi gelecek

Sayfa 1 / 3 123 SonSon