Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Üniversite] Ben de kararlıyım, okumak istiyorum...

Göz_yaşı

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Öncelikle herkese selam belki geç oldu ama akillandim. ben 95 yilinda Gazi üni. Bilgisayar ögretmenligini kazandim ve okula 2 ay devam edip zorlaninca kolayi seçip biraktim daha sonra ise 97 yilinda bu kez yildiz teknik üni.Bilgisayar mühendisligini kazandim ama hastaligim daha çok ilerlemis tekerlekli sandalyeye oturacak duruma gelmistim bu sefer de gurur denen ve birçok ENGELLENEN insanin yaptigi seyi yap1p okula kaydimi bile disaridan baskasina yaptirdim ve o gün bugündür evde oturup,gelecekten kaygilaniyor ve keske deyip duruyorum.
Simdi ise AKP hükümetinin çikarmayi düsündügü Ögrenci AF fi ile heyecanlandim ve okumak için istanbula gitmeye karar verdim gerçi halen daha bir yanimin "acaba basarabilirmiyim?" diye sesler duyurdugunu söylemek herhalde gerekli.
Peki ben ne istiyorum diye bilirsiniz.
1. AF çikmasi konusunda benim gibi sonradan akillanan ENGELLENEN kisilerin unutlmamasi ve faydalanabilmemiz için bir baski yapilmasi geri adim atilmamasi için baski olusturulmasi sonuçta ÇIKARILMASI
2. Ben karsda oturuyorum ve dier kardeslerimde de ayni hastalik old. için ailemin beraberimde iste gelmelerine imkan yok üni. basladigim takdirde insallah Kalacak yer,Üni. ulasimim ve üni içinde ki hareketim konusunda bana vereceginiz akil,tecrübe veya direkbi adrese ihtiyacim var. özel mailim ykmoz@hotmail.com bu sayfaya ve mailime yardimci mesajlarinizi bekliyorum

Sevgili gözyaºı;
Tekrar eğitimine devam etmek istediğine çok sevindim, eminim ki baºaracaksın ama lütfen umutsuzluğa kapılma. Benim ODTÜ'de tekerlekli sandalye kullanan arkadaºlarım var, sorunlar yok değil, ama onların çabalarıyla bazı bölümlere rampalar yapıldı, Yıldız teknik Üniversitesinde durum nasıl bilmiyorum, inºallah uygun ulaºım koºulları vardır ama gitmeden önce beklentilerin yüksek olmasın, hiç bir ºey olmasa bile sen baºlatabilirsin, bunun için çok güçlü olmalı ve haklarını aramalısın.

Kalacak yer durumunun sorun olacağını sanmıyorum, ODTU'de yurtlardan biri tekerlekli sandalye kullananlar için uygun, engelli arkadaºların baºvurmaları halinde hemen oda veriliyor. Yıldız Teknik Üniversitesinde de böyle bir uygulamanın olması gerektiğini düºünüyorum. Bunun için araºtırma yap bende birºeyler bulabilirsem seni haberdar ederim. :)

Sana yeterince yardımcı olamadım biliyorum ama birºeyler bulabilirsem yazarım sana. Sende baºaracağına inan tamam :)

Kesinlikle okuma kararından vazgeçmemelisin.
Sakat olmayan kişiler için dahi okumak engellerle dolu. Bu anlamda, önüne çıkacak engeller tabii ki olacaktır.
Ama inan hepsini aşılan cinsintendir.
Üniversitede okuyan ve bu forumu takip eden onlarca arkadaşımız var. Hepsi de "çatır çatır" engel aşmış/aşıyor ve çok çok çok başarılı bir eğitim hayatı sürüyorlar.
Onun için, inşallah o AF çıkar ve okuluna devam edebilirsin :)
Yurt konusuna gelince, engellilerin yurt ve burs konularında öncelikleri vardır.
Bu konu hiç şüphen olmasın.
Yıldız Teknik Üniversitesine özel bilgim yok, ama orada da benzer düzenlemeler vardır; yoksa da SENİN SAYENDE YAPARLAR.
Sana düşen talep etmektir.

cevap

:oops: okuma kararını ben de desteklıyorum
hiç bir engellle karşılaşmıyacagını şimdiden söyleyebilirim
yıldız teknik gayet uygun; ilk ranpa yapılan okullardan biri
her insanın karşılaştıgı sorunlarla karşılaşırsan, onu da -hiç unutma- birlikte aşarız
örnek: maddi sorun. istanbul'da okudugun sürece bursların benden dost
yeter ki, oku
saygılarımla.

:) bu kararı almış olman bile başaracağının göstergesi, iste yeter ki aşılamayacak engel yoktur.....

[size=4]Üniversite affı yine gündemde!
Milli Eğitim Bakanı Çelik: Af için YÖK'e yazı gönderdik

ANKARA
28.12.2004 TSI 13:15

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ulusal Ajans'ın Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) bünyesinden ayrılarak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile ilişkili bir kurum haline getirilmesi gerektiğini, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da aynı fikirde olduğunu söyledi.
Çelik, öğrenci affı konusunda da YÖK'e yeniden yazı gönderdiklerini, bu yazıya yanıt beklediklerini bildirdi.

ÖĞRENCİ AFFI
Öğrenci affının gündeme gelip gelmeyeceği konusundaki soruyu Çelik, şöyle yanıtladı:
''Biz YÖK'e bir yazı yazdık, öğrenci affı kapsamına girebilecek öğrencilerin sayısı nedir, hangi üniversiteden ne kadar öğrenci hangi sebepten dolayı ilişkisini kesmiştir diye. Bu bir ekonomik sebep mi, ideolojik sebep mi, üniversitelerin uygulamalarından mı kaynaklanıyor? 80 bin, 100 bin, 40 bin öğrenci gibi rivayetler var. Biz bunu bilmiyoruz. Üniversiteler bunu 24 saatte çıkarıp gönderebilir. YÖK bize cevap yazmış, 'biz affa karşıyız' diye. Biz bunu sormadık ki. Biz tekrar bir yazı yazdık, dedik ki bizim sorduğumuz bu değildi. Biz şimdi bu sorunun cevabını bekliyoruz.''
[/size]

Öncelikle yazmis olduunuz mesajlar için tesekkür ederim.
Fakat ögrenci affinin milat olarak 2000 kabul edilerek çikarilmayi düsünüldügü ve hatta YÖKün karsi çiktigi yönünde birtak1m haberleri okuduktan sonra moralimin bozuldugunu belirtmeliyim.
Siz arkadaslardan ricam En azindan benim gibi okumayi isteyipde özel sartlara maglup olmus kisiler icin af kapsaminin (yani süre olarak) genis tutularak ben ve benim gibi birçok kisinin faydalanmasini saglamanizdir.
Simdiden tesekkür eder, Saygilar sunarim

Eğer af olmazsa tekrar Üniversite sınavına girmeyi düşünmez misin?
Daha önce kazanmışsın. Bunu yine yapabilirsin..

Mr.Forehand, düşüncene karşı gelmeden yazıyorum yanlış anlama: Üniversiteyi tekrar kazanır ve daha önce aldığı dersleri belgelerse yeni bölümde o derslerden muaf olabilir. (not: gördüğü dersleri başarı ile geçmesi şart).. Gerekirse bir üst sınıf ile beraber ders alabilir. Birinci sınıf yerine 2. sınıfdan devam edebilir; ama burada dikkat edilmesi gereken nokta: aynı üniversite ve aynı fakülteye girmesini önermem. hocaların gazabına uğrayabilir(iyimser hocalar olabilir ama çoğu öyle değil). dolayısıyla yeni üniversite aynı bölüme girebilir yada aynı üniversite farklı bölüme girebilirse daha rahat okur.
O yüzden af önemli...
Yinede sil baştan başlayıp üniversiteyi kazanmanı öneriirm. Çünkü af beklemekle birlikte zaman harcamak olmaz. 2000 de girseydin sınava belki bu sene mezuniyeti görebilirdin.
Not 2004 sorularına baktım o kadar kolaymış hadi sende başarırsın...

[size=4]
Öğrenci affı YÖK'ten döndü

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2000 yılında çıkarılan ''öğrenci affı'' ile ilgili 4584 sayılı yasadan sonra, kayıt yenilememe, başarısızlık, devamsızlık, disiplin cezası, kendi isteği ve diğer nedenlerle yükseköğretim kurumlarından ayrılanların sayısının Milli Eğitim Bakanlığı'na bildirdi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Teziç, MEB'e gönderilen yazısında, 1983-2000 yılları arasında çeşitli tarihlerde yükseköğretim kurumlarından kayıtları silinmiş öğrencilerin yükseköğretim kurumlarına geri dönmelerini sağlayan ve kamuoyunda öğrenci affı olarak bilinen toplam 10 adet yasa çıkarıldığını belirtti.

''Yükseköğretim kurumlarından yıllarca önce ilişkisi kesilen öğrencilerin dönüşlerinin pek çok problemi de beraberinde getirdiğini'' vurgulayan Teziç, şöyle devam etti:

''Yeni bir af kanunu çıkartılması kapasitelerini azami düzeyde zorlayarak eğitim veren üniversitelerimize çok fazla yük getirmekle beraber amaca da hizmet etmeyeceği düşüncesiyle uygun görülmemektedir.'
http://haber.mynet.com/detail_news/...f=haberHome&id=O1104899040069&date=05Ocak2005[/size]

meb

bence istanbul a ankaraya ve izmire bir engelli yurdu acılmalı
bunun zamanı geldide geciyor

diger sorunlar asılır ama bu sorun oncelikli

cevap

:oops: sevgili dost engelli yurdu ne bıraz mantıklı olalım lütfen engelli okulu engellli yurdu engelli mezarı engelli parkı bunların hepsi yanliş ayrımcı hizmet talep ederseniz sizi her yerde hapsederler en iyisi evleri derler ve kolay çözüm bulurlar.artık her yurt her mekan engellilere uygun olmalı demeliyiz bizim diger insanlardan bir farkımız yok tek farkımız farklı yaşamamız her yer bize uygun olursa birlikte mutlu yaşarız. saygılarımla.

Engelli yurdu değil, engellilerin de kullanabileceği düzenlemelere göre yeni yurtlar yapılmalı derim. Örneğin asansör, rampa ve özel wc lavabo yeterli değil mi? Maliyeti çok değil, diğer öğrenciler içinde de faydalı zaten.

.

her yurdu engeli standartına getirmek maliyeti yukselten ve kimsenin onay vermiyecegi bir uygulamadır.Avrupada belirli evler vardır ,ailelesi olmayan yada ailesinin bakmak istemediği kişileri barındıran .Bu evlerde insanlar eger calışıyor yada okuyorsa sabah evden cıkartılır ve calıştıgı yada okudugu yere bırakılır.Toplumla zaten iç içedir buralarda ,aksam eve donduklerinde ise engelilerle

Ayrıca arkadasların universiteyle buluşması toplumla kaynasmaları için dusunulmustur.Bakımları ise bu yurtlarda yada evlerde

meopius' Alıntı:
Engelli yurdu değil, engellilerin de kullanabileceği düzenlemelere göre yeni yurtlar yapılmalı derim. Örneğin asansör, rampa ve özel wc lavabo yeterli değil mi? Maliyeti çok değil, diğer öğrenciler içinde de faydalı zaten.

bunlar tamam peki bunların dısındaki gereksinimler için ne yapılacak,her engeli bir birinin aynısımı

Libertian demiş ki

bunlar tamam peki bunların dısındaki gereksinimler için ne yapılacak,her engeli bir birinin aynısımı
Bunu açar mısın?
Ben engelli öğrenci denince mimaride tek tip düşünülür diye biliyorum. Öyle de anlatmak istedim: Ramba ve asansör o engelli öğrencinin kullanımı amacıyla üretilir. Onun dışında öğrenci kullanıyorsa: genel amaçlı üretilmeli diye düşünürüm. Her katta öğrenci tuvaleti yapılır ve buna paralel olarak da her katta bir tuvalet engelli öğrencinin kullanım kolaylığına göre tasarlanır.

Ama bana sorduğun soruyu tam olarak anlamadım. Açarsan sevinirim.

.

en basit ornek bakıcılar yada refakatcılardır ,%100 seviyesinde kendi kendine tek basına yetemeyen engeliler için ayrı bir sistem olmalıdır

-arkadaslar ,final notlarını bırakın halil i banyo yaptıracagız
-kazım muratın ekmegini sen yedir ben nejatınkini yediririm
-ali gel yardım ette huseyini yataga koyalım

daha nice detay yazabilirim

boyle birsey olmaz
birsey dusunuluyorsa tek bir standart engeli için dusunulmez en kotusu için dusunulur.

farzedelim dediğiniz oldu ,bir kız cocugu kazandı ama refakatcısı erkek (annesi olmus diyelim) bakıcı yok yada paraları yok
hangi kız yurdu bir erkegi yurta kabul eder

bunları atlıyamazsınız ,cunku ilerde basınızı derde sokar.

yurtdısında oldugu gibi bir yurt insa edilir her tur engeliyi barındırabilecek bir dizaynda ona gore hizmet verir.

Tamam şimdi anladım. Sana şunu anlatayım belki buradan herkese duyurmuş olabilirim.Daha önce bahsedilmiş olabilir ben bu siteye yaklaşık 4 ay önce birinin önerisi ile girdim kaydoldum:
Bahsettiğin şey için Devlet tarafından özel okul oalrak tasarlanmış fakat ne yazıkkı kimse o okula gitmek istemiyor. Yurt'a gelince önce öğrencisi olan okula birileri kaydolsun devlet geri kalan hizmeti de yerine getirebilir ama zaman alacak.
Aynılmıyorsam fakat gerçek 1996 yılında gazetede öyle bir duyuru vardı: Kimse kalkıp o duyuru ile ilgilenmedi. ÖSS sınavına giren engelliler için ayrıca özel duyurular yapıldı (hala yapılıyor sanırım) sonuç: istenilenin dışında, yani sadece işitme engelliler başvurmaya başladı.
Adres vereyim ama mutlaka gidip incelemenizi öneririm: Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Y.O. Yunusemre Kampusu-Eskişehir. Rampası var asansörü var ayrıca tuvaletleri çok geniş. Giriş çıkışlarda otomatik kapılar mevcut. Bazı durumlarda rüzgar kesiciler koymuşlar. Eğer istediğiniz düzeye uygun yapılmamışsa devlet o zaman sorumlu olur AİHM davası sayılır.
Eskişehir'de yapılması gerekçeleri basit: Engelliler için Pilot şehir olarak seçilmiş. Yurdumuzun tam ortasında, trenle ve otobüsle ayrıca da uçakla varabileceğin yerde.
Her ilde üniversitelere öyle uygulama yapılması çok masraflı iş. Ancak ilk uygulama sahip çıkılmadıktan sonra diğer illere bu tür uygulama girişimi yapılmayabilir.
Bütün bunlara rağmen bazı üniversitelerde engelliler için (ki Libertarian, bu engelliler sıradan tekerlekli saldalye kullananlar yani senin bahsettiğin kategoriye girmiyor) uygulamalar mevcut.
Ancak şehir dışına çıkamayan engellilere gelince farklı yol önerebilirim: Açık öğretim. Sınav zamanına gelince; özel yazı yazarak ve rapor ile belgeleyerek Dekanlıktan kendilerine ayrı sınav gözetmeni isteyebilirler.

cevap

:oops: harikasınız söylediginiz bir çok şey dogru benım kasdımda buydu fakat tekrar bırkaç konunun altını çizmeklazım .1. kamuya açık bütün binalar engelliye uygun olmak zorunda maliyet bizi ilgilendirmez. sosyal devletın geregi bu. anayasa ve kanunlarla bu hak engelliye verilmiştir sorun uygulamada.2. sosyal devlet ülkesinde yaşayan herkesin yaşamına göre hizmet vermek zorunda .engellilerin daha güzel ve insanca yaşamaları için onların durumlarına göre konutta üretmek zorunda .bence şöyle istersek daha dogru diye düşünüyorum her ilde engelliye uygun konut olmalı ama bu ayrı degıl yanı engellıye ayrı bilok şeklinde degıl birlikte yaşamaları şeklinde sevgili dostlar . avrupadakı bakım ve yaşam evlerine gelince o ayrı bir hizmet tabiiki onlarda olmalı yalnız bunları birbirine kariştırmamalıyız saygılarımla.

Özür dilerim Cemal, sosyal devlet konusunu karıştımayalım. Devlet sadece engellileri düşünmek zorunda değil, yaşlıları da düşünmek zorunda, devlet o konuda maliyeti ile de ilgilenmez...
Burada altını çiziyorum.Konu dışına çıkıyoruz: [size=6]Okumak istiyorum [/size]ile ilgili...
sosyal devlet konusunu diğer bölümlerde işlemişiz...

ayrımcılığa hayır

Arkadaşlar,sene 1974 ben Ankarada bedensel engelliler okulunu kazandım,lakin kontenjan dolu olduğu için maalesef okuyamadım.
şimdi eğer ısrarla engellilere ayrı birimler ayrı okullar yurtlar istersek maalesef kaderimizi etkilemiş olur ve doğru bir davranışta bulunmayız neden?
o zamanlar Türkiye,de bir tane okul vardı ve yetmiyordu ama bir de şu ana bakalım bir çok arkadaşımız zor da olsa normal okullarda eğitimini alıyor ve hayatını kazanıyor,elbette bazı güçlükler var ama aşılmaz değiller.sadece istemesini bilmek lazım bu niye yok bunun olması zorunlu gibi yaklaşımlar maalesef sonuç vermedi görüyoruz.
onun yerine burada engelli vatandaş da olabilir bu mekanı standartlara uygun yapalım gibi iyi niyetli yaklaşımlar sonuç verecektir.
sosyal devlet anlayışına gelince bizim devletimiz gerçekten sosyal devlet lakin mekanizmayı işleten dişlilerde hata var uygulama alanı dediğimiz sahada bu görevi yerine getirecek olanların biraz daha hassas olması lazım derim.(benim görüşüm)
son zamanlarda engelli olmasına rağmen doktor,avukat,çeşitli alanlarda mühendis olan arkadaşlar beni sevindirdi.
demekki insan isteyince oluyor.sadece istemek ama candan istemek lazım hepimiz hayatın çeşitli kademelerinde zorluklar yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz zamanla bunlar aşılacaktır sadece biraz daha gayret etmek gerekir diye düşünüyorum.Sözün özü artık ayrı yerler ayrı hizmetler değil aynı yerlerden alınacak hizmetleri eşit şekilde paylaşmak diyor sizlere görüşlerinizden dolayı teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
Ayhan

merhaba gözyasi
gercekten tekrar okumaya karar verdıgın ıcın senı tüm kalbımle kutluyor ve bu kararından dolayı senı desteklıyorum
tabıkı üniversıteye basladıgında pek cok zorluklarla karsı karsıya kalacaksın ama hıc bır zaman unutmakı kolay yapılan hıc bır ıs yoktur mutlaka mücadele etmek zorundayız örnegın ben de üniversıteyı İst ,dısında okudum ınanırmısın okula basladıgımın ertesı günü hocalarım dahıl bütün arkadaslarım bana her konuda yardımcı oldular yanı anlatmak ıstedıgım karsılaşabılecegın her türlü zorlukları arkadasların sayesınde ve kendı mücadelenle üstesınden gelırsın yeter kı sen azımlı ve kararlı ol.
hersey gönlünce olması dılegıyle :)

Selam arkadaşlar. Evet af çıktı gibi ama malesef ben yararlanamıyorum.
Ama diğer arkadaşlara da bir öeride bulanayım.
- Arkadaşlar hiçbir zaman engelim var diye hayatın sağladığı olanakları geri çevirmeyin.İnanın karşılaşacağınız her zorluk evde köz köz oturmak kadar yıpratıcı, ezici değil.
Bilin ki bizi bizden başkası anlayamaz, sorunlarımıza merhem olamaz.
Ve sorunlarımızı çözmek için sorunları yapan mercilere gelmeliyiz ki yeni sorunlar yapmayalım olanları da çözelim.

Göz_yaşı "af çoktı ama maalesef ben yararlanamıyorum." demişsin.Neden peki. Mazaretsiz yere yıllarca okulunu uzatıp da, okuldan atılanlar yararlanıyorsa aftan herkes yararlanmalı.Ha bu arada bence tembellik dışı nedenlerle okuldan ilişiği kesilmiş olan herkes aftan yararlanmalı. Ama tembellik nedeniyle okulundan atılmış insanların aftan yararlanmasına karşıyım.

yapacağın işe karar vermek ve başaracağım demek onu yarı yarıya yaptın demektir başaracağına inanıyorum

Re: cevap

Arkadaşlar slm. hepinize. Ben AÖF.işletme Bölümünü bitirdim.Okumak güzel tamam da fazla da bir işe yaramıyor.

işe yaramaz olurmu bak kendini ifade edebiliyosun
ayrıca
ister engelli ister sağlıklı insan artık iş bireyselliğe bakıyor yani kişinin kendini geliştirip geliştirmediği ile ilgili BU KONU yani her unv mezunu iyi iş yapar sonucu çıkmaz vesselam.......

kesinlikle ve katiyyen eğitim şart........
ve bundan asla vazgemeyin :!:

Okumak neden bir işe yaramasın ki? İş bulma konusunda Türkiye'nin şartları malum. Evet bir sürü üniversite mezunu engelli ya da engelsiz iş bulamıyor. Ama şartlar kötü diye eğitimden vazgeçmemek lazım. En azından aldığınız eğitim toplumda kendinizi ifade etmenizi kolaylaştırır. Bilginiz , kültürünüz artar.
Eğitimi teşvik etmeliyiz....

Engelliler okulu

en güzeli normal okluda okuyacan ankaradki engelliler okulun hiç gördünüzmü bahçe kapısından içeri girerken normal yürüyen insan bile yürüyemez.Dışarda herkesle içiçesiniz neden engelli okulnda okuyasınız ki

selam,ben spastık engellıyım.ilk v e orta okulu normal okudum.lıseye engellı oldugum için ılk yıl alınmadım.ertesı yıl mudur değişince liseye gıdebıldim.ve harıka 3yıl gecırdim.ama ne varki kendı hatam sonucu acıkoğretımi sectım.ünv.zor olur dıye.acıkoğretımde hem halkla ilişkileri hemde işletmeyı bitırdım.aklım hala normal ünv.de.sızın yazdıklarınızı görunce de KEŞKE dıyorum.acaba hatamı ettım.

Üst Alt