Toplam 6 mesajın 1-6 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    krsddg Avatarı

Gerçek Adı
    kürşat
    Son Giriş
    27.10-2013
    Saat
    14:31
    Yaşadığı Yer
    edirne
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ıyı akşamlar arkadaşlar ben tekstıl fabrıkasında işçiyim engelliler hakında hiç bi bilgim yok bı kaç sorum olçak cvplandırırsanız sevınırım engelliler mesaıyeye kalmama gibi bir sansı varmı işten çıkmak isteyınçe tazmınat konusunda diğer işçilerden farklı bır durumu varmı

Üye
    asadas05 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba,
    Yasaya göre engelli kişi fazla mesai yaptırılamaz. Eğer kişi kendi isteği ile mesai yapmak istiyorsa çalıştığın kurumun İK ekibine imzalı dilekçe vermen lazım kendi isteğin ile fazla mesai yapacağına dair. Dediğim gibi engelli olarak çalıştığın için fazla mesai yapman yasak! Tazminat konusunu daha önce sormuştum bende, emeklilik gününü doldurursak çalıştığımız yerde, sigortadan tazminat alabilir yazısı alıp işyerinden tazminat alabilir.

Üye
    mesen Avatarı

Son Giriş
    22.06-2014
    Saat
    19:33
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli işcinin mesai yapmaması için yasal dayanak nedir aynı durumdan bende müzdaribim işverenin karşısına yasa ile çıktığımda hiç bir şey diyemeyecektir

Üye
    asadas05 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    0

Devlet'in %3 engelli çalıştırma zorunluluğu var ve bazı şirketler buna uyuyor bazıları ise ceza ödüyor. Devlet diyor ki; sen bu engelli vatandaşımızı iş al ve normal mesai şartların altında çalıştır. Ayrıca kişinin kendi iradesine bağlı fazla mesaiye kalma zorunluluğu. Kesinlikle engelli çalışanın fazla mesai yapma zorunluluğu yok!

mesen;
    İşverenin nasıl bir firmadır bilmiyorum ama kurumsal firmalarda böyle. Mesala ben kendi isteğimle fazla mesai yapıp ücretimi alıyordum. Çalıştığım kurumun İK'na dilekçe verdim kendi isteğim ile fazla mesaiye kaldığımı.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

İş kanununa bakarsak kağıt üzerinde engelli olsun olmasın fazla mesai hiçbir çalışan için mecburi değil,rızaya bağlıdır.

Üye
    FaCia Avatarı

Gerçek Adı
    FaCia
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Karabuk
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Mesai Dalğametresini bilmıyorum ama. PAZARTESİ - SALI - ÇARŞAMBA - PERŞEMBE :08:00-16:00 çalısıorum. Cuma - Cumartesi Günleri: 08:00-19:30 çalışıyorum. Pazar günüde işe gelmıyorum.ÖZEL HASTANEDE SİSTEM ODASINDA çalışıyorum. aldığım maaş asgari ücret. Toplam Haftalık 56 saat çalışıyorum. Mesai olayına gewlirsek engelli birey: 48 saat çalışır bildiğim bu. mesai olayını istemekten korkarım işten cıkartılacam diye.