Toplam 4 mesajın 1-4 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    phunkthastic Avatarı

Son Giriş
    12.11-2012
    Saat
    12:21
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    2 yıldır çalışmakta olduğum işyerim fazla mesai resmi tatil ücretleri ve gece çalışma mesailerimi ödenmedi. İşverene ihtar çektim ve 1 hafta süre verdim. 1 hafta süre sonunda işverenim ödeme yapmayınca herhangi bir belge imzalamadan işten ayrıldım. İşverene dava açmayı dşünüyorum. Yalnız merak ettiğim davayı kaybedersem işveren bana karşı herhangi bi dava açma hakkı bulunuyor mu?

Teşekkürler

Üye
    mysterious Avatarı

Son Giriş
    11.11-2013
    Saat
    21:06
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ne gibi dava açabilir? işe girmeden önce herhangi bir sözleşme imzaladınız mı? örneğin; benim şirketle imzaladığım sözleşme var ve ben sözleşme süresi bitmeden işten ayrılırsam şirkete 20.000 dolar tazminat ödeyeceğim.. tersine şirket beni sözleşme süresi dolsun, dolmasın çıkarırsa onlarda her türlü hakkımı ödeyecekler karşılıklı sözleşmeler imzalandı. sen işi sağlama aldıysan yani fazlai mesai ve gece çalışma mesaisine falan giderken puantaj kaydı tuttular mı onun fotokopilerini aldıysan her türlü kazanırsın.. ama ortada belge yoksa işveren herşeye hazırlıklı olabilir.

Üye
    phunkthastic Avatarı

Son Giriş
    12.11-2012
    Saat
    12:21
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mesela davayı kaybedersem. Bize iftira attı ya da bizi oyaladi bahanesiyle dava açma hakkı var mı? Sözleşmemde herhangi işten ayrılmada tazminat ödeme yükümlülüğüm bulunmamakta. fazla mesailerimi şahitler yoluyla ispatlamaya çalışacağım gece çalışmaları içinde alışveriş merkezi yönetiminde hangi geceler kaç saat çalışıldığını içeren belgeler mevcut. Bir de haftalık çalışma saatlerimi gösteren kağıtları çalıştığım işyerinin bilgisayarıyla kendime mail atmıştım onun delil olarak geçerliliği var mıdır?

Teşekkürler.

Üye
    mysterious Avatarı

Son Giriş
    11.11-2013
    Saat
    21:06
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bahsettiğin belgelerin delil olarak tabiki geçerliliği var ama şöyle bir durumda mahkeme işvereninden sana fazla mesai ve diğer ücretleri ödediğine dair belge ister. işveren ne yapacak senin imzaladığın maaş bordrosunu (tabi imzaladıysan) delil olarak gösterecek o belge yeterli olmaz iş kanununu açsın okusun maaşların bankaya yatırılması zorunluluğu var. işte bu durumda mahkeme fazla mesai ve diğer ücretlerin yatırıldığına dair dekont ister işverende bunu veremezse davayı kazanırsın ordan meydana çıkar herşey.. işveren banka dekontlarını mahkemeye ödedim diye sunarsa o zaman sen davayı kaybedersin ve işveren sana iftira attı diye dava açabilir burda çıkmaz yola girersin. herşeye hazırlıklı ve emin ol ondan sonra dava aç hocam. tam olarak ikna olmak istersen tanıdığın bir avukatla konuşmanı öneririm ama avukat masraflarınıda göz önünde bulundur..