Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 28 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    cengov Avatarı

Gerçek Adı
    ramazan
    Son Giriş
    01.02-2017
    Saat
    03:45
    Yaşadığı Yer
    uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar ben özürlü değilim çok şükür. Kızım %95 DANDY WALKER SENDROMU bunun için siteye ara sıra giriyorum çok faydalı bir site bunun için başta ste yönetiçi lerine ve siz arkadaşlar desem yanlış olur.candan daha yakın ABİ ve ABLA,larıma teşekür ederim.

benim de bir sorunum var... ben bekçilik yapıyorum bizim işyeri bana ve 2 arkaşımada asgeri üçrele çalıştırıyor ve bizim tatilimiz yok mesaiside yok sadece resmi bayramların mesaisini ödüyor.veşu şekil imza atırıyor bodroya`,ÖRNEK:2008 EKİM AYI MAAŞIMI ALDIM.imza. ASLINI TESLİM ALDIM.imza.EKİM AYI 1 GÜN RESMİ TATİL MESAİMİ ALDIM. imza.
    benim bu pazar mesailerimi alma hakım varmı bana yardım cı olursanız sevinirim.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

İşe girerken işverenle nasıl bir sözleşme imzaladınız?

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

Eğer işveren fazla mesai yapmanızı istiyorsa ve fazla mesailerimi aldım hiçbir alacağım yoktur gibi birşey imzalamadıysanız alabilirsiniz... ( Not : Sözleşmede fazla mesai almayacağım şeklinde bir madde varsa siz imzalasanız da o madde geçerli değil. Yine de mesailerinizi talep edebilirsiniz. )

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    01:02
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

İşiniz gereği pazar günleri de çalışıyorsanız ve haftanın herhangi bir günü izin yapıyorsanız pazar günleri mesai ücreti alamazsınız.

Üye
    cengov Avatarı

Gerçek Adı
    ramazan
    Son Giriş
    01.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hayır hiç izin kulanmıyorum sadece girişte bazı evraklara imza attırdılar onu da bütün işyerleri imzalatırıyor başka şansımız yok

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Cengov imzaladığınız belgede,Haftada sonuda çalışırım.Ve çalışmama rağmen mesai ve vardiya almam.Yıllık izin kullanmam.Diye bir ibare varmı?

Üye
    cengov Avatarı

Gerçek Adı
    ramazan
    Son Giriş
    01.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

HAYIR ÖYLE BİR ŞEY İMZALAMADIM.AMABOŞ DOLDURULCAK EVRAKLAR İMZALADIK

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

İşverenden nasıl bir sözleşmeye tabi olduğunuzu öğrenebilirmisiniz.?
    Çünkü boş evrağa imza atmak,İşverenin tüm şartlarını kabul etmek demektir.

Üye
    hakandogualp Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Doğualp
    Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    18:18
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/BAYRAKLI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İşveren diyelim ki istediği şartlara göre sözleşmeye imza attırdı.Peki bu sözleşme iş kanununa aykırı değil mi?
    Yani mahkeme işverene sen bu sözleşmeyi hangi kanun kapsamında yaptın diye sormazmı?

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

İş Kanununda işçi lehine yorum ilkesi ana ilkedir. O nedenle siz işe girerken çok ağır şartlarla sözleşme imzalasanız bile ( örneğin mesai ücretimden vazgeçiyorum gibi ) mahkemeler bu şartları geçerli saymıyor. Yine de mesainizi talep edebilirsiniz. Sebebi de şu : O an o şartlarda sözleşme imzalayan bir kişinin o işe muhtaç olduğu ; dolayısıyla özgür iradesi ile bu şartları kabul etmediğini düşünüyor mahkemeler.

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

İş kanununda bazı haklar pazarlık unsuru yapılamaz. Örneğin ücretli izin çalışanın yasal hakkıdır ve kullandırılmalıdır. Mahkemeler bu iş akidlerini geçersiz sayıyorlar diye önünüze konan sözleşmeyi imzalamanız kaçınılmaz sonuçlar doğurur. Şayet iş sözleşmelerini " çok ihtiyacım vardı, imzaladım" demek sizi aklamadığı gibi, sözkonusu iş akidlerinin geçerliliğini ortadan kaldırır ki o zaman herkes bu mazeretin arkasına sığınır.

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

Görüşünüze katılmadığımı belirtmeliyim. Bu kesinlikle bir mazaret sorunu değil Yargıtay'ın genel uygulamasıdır. Bu doğrultuda verilmiş birçok yargıtay kararı vardır. Mesai ücretinden vazgeçtiğine ilişkin imzalanan sözleşmelerde yer alan bu hükümlerin geçersiz olduğuna ilişkin. Ki taraflar eşit olmadığından ve her zaman işçi lehine yorum yapılması gerekildiğinden bunun hukuka aykırı bir tarafı da yoktur. Tam tersine bence işçiyi koruyan hukuka uygun bir yaklaşımdır.

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

benim bu pazar mesailerimi alma hakım varmı bana yardım cı olursanız sevinirim.
    akasya,
    sanırım farklı şeylerden bahsediyoruz. işçi tabi ki fazla mesaisini, bayram tatilini yani tüm yasal haklarını alacak. Ancak bu forumdaki başlık bu yönde değil. ikincisi yargıtay kararları şahsına münasırdır ancak emsal olabilir.
    Sizin imzaladığınız sözleşmede "ben pazar günü de mesai çalışacağım" yönündeyse hafta tatilinizi de bir başka gün kullanıyorsanız eğer pazar günü çalışıyorum diye mesai almanız düşünülemez. Aksi taktirde tabi ki mesai alacaktır. Öte yandan işveren de mesai ücretlerimi aldım diye imza attırmış.

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Makri
    Şayet iş sözleşmelerini " çok ihtiyacım vardı, imzaladım" demek sizi aklamadığı gibi, sözkonusu iş akidlerinin geçerliliğini ortadan kaldırır ki o zaman herkes bu mazeretin arkasına sığınır.
    Bu açıklamanız üzerine ben de genel hukuk , Yargıtay uygulaması ve doktrin görüşleri kapsamında bunun bir mazaret olarak değil hukuki hak olarak görüldüğünü söyledim. Neyse arkadaşın sorusuna geçersek :

Pazar günü de çalışıyor ve hiç tatil yapmıyorsanız normal şartlarda mesai ücretinizi size ödemeleri gerekir. Fakat mesai ücretlerimi aldım şeklinde bir imza attığınız için bu durumda ücretlerinizin ödenmesi zor görünüyor

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: hakandogualp
    İşveren diyelim ki istediği şartlara göre sözleşmeye imza attırdı.Peki bu sözleşme iş kanununa aykırı değil mi?
    Yani mahkeme işverene sen bu sözleşmeyi hangi kanun kapsamında yaptın diye sormazmı?
    Elbetteki denetimlerde bunu sorar.Ancak benim burdan kastım,iş sözleşmesinde gerekli şartları incelemeden imza atmak.Bu işçi açısından çok tehlikeli.Çünkü İş sözleşmesi İşveren ve İşçi arasında imzalanan bir akittir.Bunda çok dikkatli olmak lazım.
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: akasya
    İş Kanununda işçi lehine yorum ilkesi ana ilkedir. O nedenle siz işe girerken çok ağır şartlarla sözleşme imzalasanız bile ( örneğin mesai ücretimden vazgeçiyorum gibi ) mahkemeler bu şartları geçerli saymıyor. Yine de mesainizi talep edebilirsiniz. Sebebi de şu : O an o şartlarda sözleşme imzalayan bir kişinin o işe muhtaç olduğu ; dolayısıyla özgür iradesi ile bu şartları kabul etmediğini düşünüyor mahkemeler.
    Evet akasya yorumuna katılıyorum.İşçi ve İşveren arasında kanunların öngördüğü çerçevede akitin imzalanması gerekmekte.Ancak yasalardaki boşluktan dolayı İşçi haklı olmasına rağmen İşverene boyun eğmekte.Sebep,işsizlik korkusu.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon