Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 28 mesajın 16-28 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    cengov Avatarı

Gerçek Adı
    ramazan
    Son Giriş
    01.02-2017
    Saat
    03:45
    Yaşadığı Yer
    uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar ben çalıştığım işyerinden şahit ayarlasam haklı olurmuyum Birde mahkemeye baş vuran her işçi %51 haklı olduğu doğrumu? arkadaşlar söyledi şhitlerle ispatladıktan sonra alamazmıyım hakımı? herkeze teşekür ederim.

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

İş Hukukunda genel ilke işçi lehine yorum ilkesidir. Yani açılan davalarda mahkeme tarafından işçi daha çok gözetilir. Mümkün olduğunca işçinin lehine kararlar vermeye çalışırlar. Fakat eğer siz bordroda fazla mesai ya da tatil ücretini aldığınıza dair imza attıysanız şahitle ispat etme şansınız çok çok düşüktür. Çünkü imza atmak demek parayı aldığınızı kabul etmeniz demektir. Aleyhinize bir belge var ve siz bu belgenin aksini şahitle ispat edemezsiniz. Herhangi bir ihtirazi kayıt ( yani almadım ama yine de imzalıyorum gibi bir not ) da yazmadıysanız şahit beyanı ile davayı kazanamazsınız.

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    01:02
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

akasya,
    İş Hukukunda genel ilke işçi lehine yorum ilkesidir.
    İş hukuku işçi-işveren ilişkilerini düzenler ve sizin bahsettiğiniz ve alıntı yaptığım görüş şifai bir yorumdan öte değildir. İş hukukunda herşey yazılı kurallarla belirlenmiştir. Öte yandan siz, ücret bordronuza " almadım, eksik aldım,mesaimi alamadım, fazla çalıştım" gibi şerhler koyrsanız bu bordroya koyduğunuz son şerh olur ve kapının önüne konursunuz.

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    3

Şifai bir yorum olduğunu pek zannetmiyorum. Mahkemelerin ve Yargıtay'ın bu doğrultudaki kararları ile neredeyse süreklilik kazanmış bir durumdur. İş hukuku alanında çalışan ya da çalışmış olan hukukçu arkadaşların tümü de iş davalarında mahkemelerin işçiyi daha çok gözettiğini ve çoğu zaman işçi lehine kararlar verdiğini çok iyi bilir. Kiiiii sosyal devlet ilkesinin bir sonucu olarak işçi ( yani zayıf tarafın ) lehine yorumun gerekli ve doğru bir yaklaşım olduğu kanaatindeyim.

Kaldı ki ; hukukçuluk sadece yazılı kuralları bilmek ve ezberlemek demek olmayıp ; tam tersine kanunlardan , öğretiden , genel uygulamalardan hatta dünyadaki örneklerden yola çıkarak sizden yardım isteyen insanlara yol gösterebilmek; gerektiğinde hakimi de yönlendirebilmektir. Benim mesleğime bakışım bu şekildedir.

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    01:02
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

İş Mahkemelerinin işçiyi daha çok gözettiği filan yok. Zaten bir tarafı kayırması, gözetmesi beklenmemelidir de. Pamuk ipliğine bağlı ekonomilerde herşey göstermelik olduğu için ve en önemlisi işverenler tüm müeyyideleri yerine getiremediğinden Mahkemeler işçi tarafını tutuyor olarak gözükebilir. Yasal prosedürleri tamamen yerine getiren işverenin Mahkemelerde haksız çıkması düşünülemez. Çünkü iş kanunu işverene bürokratik işlemleri yerine getirme sorumluluğu vermiştir.

Üye
    cengov Avatarı

Gerçek Adı
    ramazan
    Son Giriş
    01.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam arkadaşlar iş yerini yarın mahkemeye vereceğim avukat kazanacağımızı garanti olduğunu söyledi tavsiyeleriniz varsa bana bilgi verirseniz sevinirim

Üye
    cengov Avatarı

Gerçek Adı
    ramazan
    Son Giriş
    01.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tekrar herkeze merhaba mahkeme tarihi belli oldu. 11-09-2009 dur sonu hayır olur inşaallah.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Başarılar.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    941
    Verilen Beğeniler
    1.233

Başarılar... Gelişmeleri paylaşırsan çok güzel olur...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    cengov Avatarı

Gerçek Adı
    ramazan
    Son Giriş
    01.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selam 2. mahkeme 02/12/2009 avukat kafana takma bi sorun olcak bir şey yok dedi kazanacağız dedi bende inşaalah diyorum araya adli tatil girdiğinden uzadı . BYYYY.

Yasaklı Üye
    serkanabi Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Üsküdar
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Raman72 Mesajı Gör
    Cengov imzaladığınız belgede,Haftada sonuda çalışırım.Ve çalışmama rağmen mesai ve vardiya almam.Yıllık izin kullanmam.Diye bir ibare varmı?

Böyle bir ibare olsa bile hiçbir geçerliliği olamaz Raman. Bunların bir makina değil insan olduğunu en yeniyetme hukukçular bile bilir bence...

Üye
    cengov Avatarı

Gerçek Adı
    ramazan
    Son Giriş
    01.02-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

herkese sellam 3, mahkeme bu gün yapıldı karşı taraf şahid leri mahkemeye gelmediler mahkeme başka bi tarihe kaydı 05/02/2010 şahidler ihtar edileceğini ve zorunlu olarak gelecekler imiş avukat söyledi .......

Üye
    Ahmet Tarık Avatarı

Son Giriş
    19.04-2010
    Saat
    16:51
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ramazan bey davanız bana "Bayrampaşa ben fazla kalmayacağım" adlı filmi hatırlattı"

Artık açılmış bir dava var ve son sözü hakim söyleyecek, normalde yazılı belge karşısında şahit beyanlarının çok fazla bir önemi olmasada iş hukukunda durum biraz daha farklıdır. o yüzden burada şahitlerin beyanlarıyla sonuç alma ihtimaliniz olabilir. zira nasılki daire kiralanırken (kira kontratıyla aynı tarihli) alınan tahliye taahhütnamesi kiralayan kişinin zorda kalma hali düşünülerek dikkate alınmıyorsa, işten atılma kaygısıyla "mesai ücretimi aldım" şeklinde atılan imzalarda aynı anlamda değerlendirilebilir. işyerinin genel uygulamasının bu yönde olduğu ıspatlanırsa belki olumlu sonuç alınır. mahkeme kararını paylaşırsanız bizim açımızdanda tecrübe olmuş olur.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12