Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 24 mesajın 16-24 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    11:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba ibrahimozturk88,

Günlük çalışma saati konusunda tam açıklama yapmak gerekir diye düşünüyorum.
    Şöyle ki, mesela benim mmesai saatlerim sabah 08:00 akşam 18:00 yani 10 saat gözüküyor ama çay ve yemek molaları 1 saat tuttuğundan bunuda çıkarırsak ben günde 9 saat çalışıyorum. hafta da 5 gün x 9 saat= 45 saat eder.
    İş kanununda normal çalışma saati aylık 225 saattir.
    225/30 = 75 saat/gün yapar. Pazar günleri devletten olmak üzere haftalık çalışma saati 7,5 x 6 = 45 saattir.
    Şimdi önemli olan nokta bu haftalık çalışma saatiniz 45 saat olmalı fazlası fazla mesaiye girer.
    Biz cumartesi çalışmamak için günde 9 saat çalışarak haftalık 45 saat çalışmamızı dolduruyoruz.
    (Ben özel sektördeyim bu arada bunu da belirteyim)

Akşam 18:00 den sonrası ve cumartesi günleri çalışmam durumumda %50 mesai, pazar günleri ve resmi-dini bayramlarda çalışılması durumunda da %100 mesai ücreti ödenir.
    Ama dediğim gibi ben özel sektörde çalışıyorum. Belli bir bağlayıcılığı yok haliyle.

Senin açından duruma bakınca sana bordro verilmiyor mu?
    Onu iyicene incele veya taratıp buraya koy üzerinden inceleyelim.
    Vermiyor ise -ki vermek zorundalar yasal olarak-bir şekilde iste. (Banka kredisine başvuracağım filan diyerekten)

Üye
    apocan14 Avatarı

Gerçek Adı
    a.aziz uludağ
    Son Giriş
    04.10-2015
    Saat
    11:43
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Vergi indirimin geldi ise aslını al fotokopisini işyerine bırak, Muhasebecinin dediği gibi git bakalım müdürün yanına ne diyecek, bende merak ediyorum muhasebeciniz acemi galiba bu tip konulara o para senin artık yatırmak zorundalar. Tıpış, tıpış yatıracaklar..

Üye
    ibrahimozturk88 Avatarı

Son Giriş
    28.02-2014
    Saat
    11:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bulnes;
    Bordro veriliyor evet hatta şimdi alırım ama tarayıcım yok daha sonra yüklerim,
    bende özel sektörde çalışıyorum, ama kanıma dokunan az önce aradım evet vergi indirimini aldık neden yansımıyor maaşıma diyorum, onu müdüre sor o bilir diyor. bu saçma değil mi benim hakkım değil mi o para ?

Ayrıca benim bildiğim resmi ve bayram günleri mesailer %0 olarak ödeniyor yanlış mı biliyorum ?

apocan14;
    Yok bizim şirket biraz çalışanlarını aptal yerine koyuyor sanıyorki biz eşeğiz dediklerine boyun eğiyoruz, çok önceden yapacaktım ama artık ha bugün zam ha yarın zam diye diye tabiri caizce "burama geldi" derler ya. Şimdi bordro falan istedim diye bana bakıyorlar ne karıştırıyorsun diyorlar, garip birşey ya vallahi hakkım haram olsun.

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Ben % 250 mesaiyi ilk defa sizden duyuyorum. Ama özel şirketlerde belli bir kaide yok istersen % 500 verir. Kimse çıkıp ta veremezsin diyemez zaten.
    Ben 3.dereceden vergi indirimine tabiyim.Bana da bunu vermiyorlar sanırım 20-30 TL arası bir şey.
    Bana bunun açıklamasını şöyle yaptılar.
    Ben net ücret üzerinden anlaştım. Buda demektir ki yılın sonlarına doğru brüt ücretim şişeceğinden ve bu farkı işveren cebinden karşılayacak.
    Eğer brüt ücret üzerinden anlaşsaydık bu vergi indirimini verirdik ama bu sefer de brüt ücret sabit olacağından yılın sonlarına doğru vergi dilimim artacağından elime geçen net ücret azalacaktı.

Üye
    ibrahimozturk88 Avatarı

Son Giriş
    28.02-2014
    Saat
    11:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yani olay yine çin atasözüne baglandı nereye dönersen dön sırtın arkadadır...

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Türkiye gerçeği böyle malesef.....

Üye
    fsam Avatarı

Son Giriş
    16.06-2013
    Saat
    15:44
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bulnes kardeşim, bugün çalıştığım şirketin personel işlerinden bordroyu istedim. Bordroda yukarıda belirttiğiniz gibi günlük çalışma saati 7,5 olarak gözükmektedir. Fakat bende mesai saatleri olarak sabah 08.00-akşam 18.00 olarak çalışmaktayım ve artı cumartesi günü de yine sabah 08-00 öğlen 12.30 gibi çalışmaktayız. Şimdi bordroda haftalık çalışma saatini hesapladığımda 7,5x6=45 çıkıyor ama cumartesi günü çalıştığımız 4 buçuk saatlik mesaiyi bordroda göremiyorum. Ve bu miktar bize ödenmiyor. İşverenin bu 4 buçuk saatlik mesai ücretini ödememesi için hukuki bir dayanağı var mıdır ve bu miktarı bordroda belirtmek zorunda değil midir? Son soru olarak da bu konuda işveren haksız ise hukuki olarak ben bu cumartesileri çalıştığım mesai ücretlerini işverenden talep edebilir miyim?

Üye
    asadas05 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    0

Özel sektörde çalışma şeklini bulnes noktasına virgülüne kadar doğru bir şekilde anlatmış. Özel sektörde engelli ve engelsi ayrımcalığı vardır. Ağzınızla kuş tutsanız yaranamazsınız. Ama devlet işinde engelli ve engelsiz ayrımcalığı diye bir şey yoktur! Herkes eşittir. Kolaylıklar diliyorum herkese özel sektör çalışanı olarak. Bende bulnes'in çalıştığı şartlarda çalışıyorum aldığım maaş net 925 tl. vergi indirimi, eş ve çocuk parası vs. hepsi içinde. cumartesi pazar çalışma yok, mesai yok.

Üye
    zeynepp18 Avatarı

Son Giriş
    02.02-2017
    Saat
    14:59
    Yaşadığı Yer
    muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ibrahimozturk88,
    bu hesaplamalar için bi muhasebeciye gidebilirsin. Hesaplama işini onlar yapıyor.
    Bilgi almak için Alo 170 i arayabilirsin.
    vee de bulunduğun ildeki çalışma ve işkurumu il müdürlüğünün çalışma ilişkileri bölümüne gidip şikayet dilekçesi vererek hakkını arayabilirsin,bilgi alabilirsin.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12