Toplam 9 mesajın 1-9 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    violatri Avatarı

Son Giriş
    28.06-2010
    Saat
    10:51
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sağlık özürü nedeniyle bir öğretmenin tayin olabilmesi için bir hastalığı olması gerekir ve bulundugu ilde tedavi imkanı yoksa istediği ile gitmek için tayin başvurusu yapabilir. buraya kadar herşey normal. örnek:kanser, romatizma hastaları....

bedensel engelli olan öğretmenlerin çoğu tedavi görmüyorlar. kalıcı bir özürleri var. yani bu özür "HASTALIK" sınıfına girmiyor tanıma göre. herşey olmuş bitmiş, bu kişiler bedensel engelli, düzelme imkanı yok diyelim....

tedavi edilemez bir bedensel özürlüyüm (!), raporum %45, öğretmenim.
    1. bölge illlerinden birindeyim, hizmet puanım doğal olarak çok düşük, nerdeyse ancak 100 puan. ve ben anne babamın yanına tayın istiyorum.a ma orası da 1. bölge. mesele bundan ibaret.
    doğu illerine gitmekten muaf olduk, yıl 1999. şimdi ben ne yapmalıyım düşük bir hizmet puanına rağmen 1. bölge iline gitmek için?

9 yıldır aynı ildeyim. burdan emekli olmamak için ne yapmalı? puanım düşükse suç bende mi? buranın koşulları bana uygun mu? kar yağıyor ben okula başkalarının yardımıyla gidiyorum, istediğim ilde kar yağmıyor. anne babamın yanında olmayı istemem lüks olarak algılanabilir.
    özürlüler yasasında "ailenin korunması" maddesi sadece evlileri mi kapsar, biz bekarların aile yanında olmasına imkan yok mu? 9 yıl aynı ilde üstelik istediğim ilde bir evim olacak, borcunu ödüyorum içinde otursam burda ödediğim kira borcuma giderdi. hiç sesimi çıkarmadım ben. ama artik kendi ilime gitmek istediğimi söylüyorum
    subay eşi gider,evlenen gider. ben özürlüyüm ve bu görünüyor. sağlığım sağlıklı bir öğretmenle bir tutulmasın.ben nöbet tutuyorum haftada bir.ne kadar zor benim için. kışın soğuktan ayaklarım hissetmiyor nöbet tutarken.çocuk düşse ben kaldıramam, yetişemem. nöbetten muaf olmak için ne yapmalıyım? nasıl bir rapor almalıyım?
    öğremen olurken her iklim şartinda çalışabilir raporu verdiler. nöbet için rapor alınabilir mi muaf olmak istiyorum.
    bu 2 sorunun cevabını verirseniz sevinirim

Üye
    mehmet1125 Avatarı

Son Giriş
    16.11-2016
    Saat
    21:25
    Yaşadığı Yer
    Karaman/Ermenek
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hocam aynı dertten müzdaribim. Adalet Bakanlığında öğretmen olarak çalışmaktayım. Elimdeki tüm bilgi ve belgeleri bakanlığa gönderip ailemin yanına tayin istedim.
    Yanıtları ise çok sert ve acımasız oldu: "Sen engelliymişsin, senin derhal atama nakil yönetmeliğine göre yeniden sağlık raporu alman gerekiyor dediler". Bırakın tayini, işimden olmam an meselesiydi. Kanun, hukuk, idare mahkemesi gibi başvuru yerleri olduğu söylenir ve söylenecektir ama sizin bu süreçte ki 2-3 yıl ne çekeceğinizden bilgisi olanda yoktur. Mahkemeden çıkacak tek olumsuz karar sizi ve mesleğinizi etkileyecektir. Şöyle ki; her bakanlıkta işgüzar insanlar var, "bizimle uğraşılmaz, uğraşanı benzetiriz" tarzında davranma ihtimallerini (ihtimal aslında yok) unutmayın.

Mevzuatı araştırmışsınız, mevzuatta bize uygun herhangi bir madde yok. En azından somut bir madde yok. Bu konuda yapabileceğiniz tek şey bakanlığın kapısını aşındırmak. Başka bir çözüm düşünemiyorum.

Nöbet hususunda ise alacağınız her rapor aleyhinizde delil olarak kullanılacaktır.

Bu kadar olumsuz yazdığım için üzgünüm ama öyle, benim hakkımda sağlık raporu isteyen bakanlık, 140 kg olan ikm için hiç bir şey talep etmez onun yeterliliğini sorgulamaz, benim sorgulamama da izin vermez. Sözüm meclisten içeri aynı şey asker, polis ve diğer meslek grupları içinde geçerli. Çünkü zaman içinde bu mesleklerde boy kilo arasında ve sağlık koşullarında bozulma ve dengesizlik oluşmakta. Yani memuriyet koşullarını yitirmektedirler. Sözün özü şu an yapabilecekleriniz kısıtlı, her adımınızı dikkatli atmanızı tavsiye ederim.

Herhangi bir gelişme olursa lütfen bilgilendirin, ödediğiniz/miz diyet için üzgünüm.

Not: Ben memurluğa girdikten sonra engelli oldum, yani kadrom engelli kadrosu değil.

Üye
    violatri Avatarı

Son Giriş
    28.06-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

140 kg olan ikm ne?orasını anlamadım.forumlara cok yazdım kendimi belki okudunuz.1 kere görevden alındım ben .özürlüyüm diye müfettiş ankaraya yazı yazdı.ama reha nuhtara çıkınca tekrar rapor alsın dedi ankara.formalite.3 gün canlı yayın ve ben göreve geri döndüm

bundan dolayı zaten buranın amiri de memuru da tanır beni.biliyorum laf gelir rapor alsam.ama başka bir okulda çalışırsam ,gerçi tayin falan hayal,asla nöbet tutmamaya gayret ederim.en iyisi tutamıyorum demek.dinlenmeliyim diyeceksin en başta.ama o bile risk.
    valla ekmeğimle 1 kere oynandı.dava dan ben vazgectim,mahkemeye vermiştim milli eğitimi.aman dedim bitsin konu.
    bazı engelliler çok cesur ben işyerinde öyle olamadım.tek cesaretim show tv ye çıkmak oldu.
    kar yağdı okula gidemedim müdür eve telefon açtı.nerdesin?yerler buz .
    allahından bulsun bizimle ugrasan.beter olsunlar.bizim hayat mücadelemiz yetiyor zaten.
    ben işe girerken özürlüydüm.zaten okurken de.ama doğarken değil.hoşçakalın
    aman görevden almasınlar siz de dikkat edin kafadan sakatlara.he de gitsin,15 yılda emekli olacakmısınız siz de ?ben 1 gün daha durmam

Üye
    mehmet1125 Avatarı

Son Giriş
    16.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Karaman/Ermenek
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hocam cesaretli değilim diyorsunuz ama yapılabilecek en büyük cesaret gösterisini yapmışsınız.

İkm (infaz koruma memuru) demek hocam. Bu örneği vermemin sebebi şu, size gelen müfettiş gibi insanlardan çok var. Bizlerin engelleri üzerinden kafaları iyi çalışıyor, derhal tutanaklar tutulup gönderiliyor lakin kurumda çalışan diğer insanların yeterliliklerini sorgulamıyor. Ki gerek bile yok görünüş itibari ile ben 15 kişi sayabilirim işini yapmakta yetersiz. Konunun özü şu bu konuyu lehte kullanmak gerek ama ben her gün hukuki mevzuatla uğraşıyorum, gidilecek yol çok uzun ve zaman istiyor. İçimden keşke zengin doğsaydım keyfine uğraşırdım demek geçiyor ama
    15 yılda emeklilikle ilgili bir gelişme olmadı bizlere yeni sosyal güvenlik yasası ile vereceklerini söylediler ama ben uzun süredir takip etmiyorum konuyu, umarım 15 yılda emekli oluruz ve ben keyfine Adalet Bakanlığı ile davalaşırım. Hoşçakalın

Üye
    violatri Avatarı

Son Giriş
    28.06-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

işe girdikten sonra bedensel engelli olan biri,işe girerken engelli olandan farklı değerlendiriliyor demek.ben sonradan olanı hiç tanımadım da,bilgim yoktu.ilk rapor esas alınıyor herhalde.zaman geçiyor,insan kireçlenme de olur,kalp hastası da olur,yani kimse sağlam kalmıyor ki.
    şimdi öylelerine"sağlam geldin sana 15 yıl yok" demek çok mantıksız.bence son rapora bakılmalı.15 yıl dolunca özürü olan rapor alırsa,en az %40,bu insanın emekliliği gelmesi gerek.
    her işe giren sakat olduktan sonra girmiyor ki,bu yasa "özürünle gel" demiyorki.o zaman malulen emeklilik kalıyor herhalde,onun maaşı 15 yıl çalışan birinden düşük mü,bilmem(en az 10 yıl çalışma,%60 rapor).

ben kanunlara yönetmeliklere vs vs pek inanırım da,onları uygulayanlar sadece ilk sayfayı ve son sayfayı okuyor.biz özürlüler orta sayfa güzeli gibi,keşfedilmeyi bekleriz yerimizde.bizden önceki özürlülerin mücadele etmediğinden mi ne,insanların haklarını almaya üşendiğinden mi ne,herseyi Allahtan beklediğimizden mi ne..... çözemedim ve ömrüm yetmeyecek çözmeye.

Üye
    mehmet1125 Avatarı

Son Giriş
    16.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Karaman/Ermenek
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dağınık bir şekilde mücadele etmek engellileri yoruyor. Yapılacak her türlü bireysel hareket engelliyi güç durumda bırakır diye düşünürüm hep. Kapısını çalacağımız bir merkez yok. Var fakat işlevsel ve baskı unsuru oluşturabilecek güçte değil. Bildiğiniz üzere başbakanlık diye bir kurum var. Ama kime hizmet ettiklerini hala anlamış değilim, oradaki uzman arkadaşlar neyin ve kimin uzmanı onu da henüz anlayamadım, bizden kopuk bir kurum. Kendi sorunlarım ile ilgili görüşmeyi denedim, her defasında aynı şey "siz bilgi ve belgeleri bize gönderin, ne yapacağımıza bakalım" şeklinde oluyor. Tayin durumumla ilgili üç kez görüştüm lakin hiç bir şey yapamayız cümlesi de çıkmıyor, yaparız cümlesi de!

Hocam bir garip durum işte, konuş konuş nereye kadar can sıkıntısından başka bir şey geçmiyor eline, engellilerin kendi kendileri ile konuştuklarını düşünüyorum hep. Hep savunmada kalmaktan bıkkınlık geldi artık. Ama hukuk devleti olmayan bir ülkede hukuk arkana alarak bir şeyler yapabilmek çok zor. Çıkartılan yasalara bakıldığında hep aynı şey gözüküyor, bir tarafı hep eksik, bilinçli olarak yapılıyor, bu ülkede yasa yapmasını bilen insanlar yokmuş gibi davranılıyor. Her ay engelliler ile ilgili yapılan bir kanun tasarısı görüşülse geleceğe umutla bakmamıza neden olur.

Farklılık olsun diye söylüyorum. Ankara da başbakanlık binası önünde yapılacak gösteri-protesto yada miting (mitin zor olur ama) fena olmaz sanırım. Biraz konu dışına çıktım kusura bakmasınlar artık.

Üye
    violatri Avatarı

Son Giriş
    28.06-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yooo,konu dışı değil.haklısınız

Üye
    E®KAN Avatarı

Gerçek Adı
    ERKAN
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli öğretmenin okul nöbeti tutmasıyla ilgili genelge mevzuat felan bilen paylaşırsa sevinirim.

Üye
    -gökçe- Avatarı

Son Giriş
    25.10-2014
    Saat
    15:00
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    sendikalara başvursanız nöbetle ilgili geçen yıl bi sendika çalışma yapıyodu hangisi tam hatırlamıyorum ama eğer sendika dava açarsa destek olursa kazanılır die düşünüyorum