Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 26 mesajın 16-26 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    15 yıl 3600 gün uygulamasının engelli olup olmamakla alakası yoktur,uygulama herkes içindir.
    Bu uygulamayla işten ayrılan ihbar değil sadece kıdem tazminatı alır.

Üye
    ugir Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    04.10-2017
    Saat
    15:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

2014 EKİM Ayında 15 yıl emeklılık surem doluyor.su an 4260 prim günün var..Merak ettiğim bir şey var kıdem tazmınatını vermek işverene bir artı kazandırıyormu?Vergi den düşme vb gibi?Birde kıdem tazminatımızı nasıl hesaplıyabılırız?

Üye
    Liljan Avatarı

Gerçek Adı
    Liljan
    Son Giriş
    18.09-2017
    Saat
    16:16
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

işverene bir artı kazandırmaz ...
    bürüt maaşınızı (bir aylık çalıştığınız) yılla çarpın bulursunuz ...
    2014 yılı ocak ayında yeni bir taslak var bu taslağa göre kıdem tazminatı ödeme kalkabilir ...
    fona devretme olayları felan ...
    ama henüz birer öneri teori şeklinde stres olmayın tahmin sadece

Üye
    bozdil Avatarı

Son Giriş
    11.04-2014
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba,

Benim sorum şu olacaktı 3600 gün şartı 4A ve 4B toplamı olarak kabul ediliyor mu ? Uzun bir süre bağkur kapsamında sigorta primi yatırdım, ikisinin toplamı mı baz alınır.
    Ayrıca kesintisiz üç buçuk yıl çalışma şartı gibi bir şart varmıdır ?

Teşekkürler.

Üye
    muzy1 Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:50
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    142
    Verilen Beğeniler
    47

BEnimde 10 yıllık sigortalılık bir sürem ve 2200 prim günüm war , 5 yılını doldurdum iş yerinde , istifa halinde kıdem tazminatı alınamıyor ancak saglık sorunları gerekçesiyle ayrılındıgı zaman alınıyor diye biliyorum bunla ilgili kanun;

''herhangi bir işçinin işin yapılmasına sürekli olarak engel oluşturan bir sağlık problemi ile karşılaşması durumunda, iş sözleşmesini bildirimsiz ve kıdem tazminatı haklarını talep ederek fesih etmesi mümkün olabilmektedir. Böylesi bir feshin geçerlilik kazanabilmesi için, söz konusu sağlık probleminin işin yapılmasına sürekli olarak engel oluşturduğunun resmi sağlık kurumlarınca düzenlenmiş rapor ile belgelenmiş olması zorunluluğu bulunmaktadır''

dediği gibi bu yolu deneyen varmı ? Engelinizi yaptığınız iş ile ilgili sıkıntı yaratıyorsa bu yol denenebilir? ancak saglık kurumundan o rapor nasıl alınır yada alınamaz konusunu yaşayanlar paylaşırsa sevinirim
    olurda memuriyet hayatına atılır, yada daha farklı bir iş yerinde daha iyi imkanlarla iş bulunabildiği taktirde bu hak aranabilir diye düşünüyorum

Üye
    burdurlu Avatarı

Gerçek Adı
    mevlüt
    Son Giriş
    25.05-2015
    Saat
    11:48
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

15 yıl 3600 prim şartı var tabiki tuğbat da burada bu şartları taşıyor.önemli olan bu şartları değişik işyerlerinde çalışarak tamamlamış bulunsa bu da kıdem almak için yetelidir.iş değişikliği için sgk ya başvurup talebde bulunup ihbar zamanınıda doldurdurktan sonra kıdemini alıp yeni bulduğu işyerine başlayabilir.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Burdurlu;
    Tuğbat'ın 3600 gün primi lsa da 15 yılı doldurmadığı için bu şartları taşıyor alabilir demen yanlış.
    Ayrıca, 15 yıl 3600 günle işten ayrılanın ihbar öneli olmaz,emekli gibi işlem görür,ihbar süresi beklemesine gerek yoktur.

Üye
    Birlikolalım Avatarı

Gerçek Adı
    recep
    Son Giriş
    13.01-2016
    Saat
    21:58
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

15 yıl 3600 gün olması lazım ama 2000 sonrası sigortalılar yararlanabiliyormu araştırmak lazım Sizde araştırmalarınızı bu yönde yapın

Bence işyerinizle konuşup tazminatınızı alacağınızı ama işe devam etmek istediğinizi söyleyin ,tabii aynı iş yerinde çalışmayı düşünüyrsanız ve işvereninde sizin devamınıza istekli olması kaydı ile ben aynı şekilde yaptım 3 senedir aynı işime devam ediyorum

Üye
    Destiny_Fate Avatarı

Gerçek Adı
    Destiny
    Son Giriş
    17.06-2014
    Saat
    13:45
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba,
    01.09.1999'dan beri çalışıyorum ve 5000 primim var.
    01.09.2014 tarihinde 15 yılım da dolacak.
    Bu koşullarda 15 yılımı da tamamladıktan sonra işten ayrıldığımda kıdem tazminatımı alabileceğim.
    Ancak 2004 yılında evlilik nedeni ile başka bir işten ayrılmıştım ve o zaman kıdem tazminatı da almıştım.
    Şu anki işyerimde 8 yıldır çalışıyorum ve ayrılmam sonucunda 15 yıl, 3600 prim koşuluna gore kıdem tazminatı alabilecek miyim?

Üye
    burdurlu Avatarı

Gerçek Adı
    mevlüt
    Son Giriş
    25.05-2015
    Saat
    11:48
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

15 YIL VE 3.600 GÜN ŞARTI
    Bu şartlar arasında yer alıp, çalışanlar açısından dikkat edilmesi gereken koşul sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulmasıyla ilgili. Buna göre, 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış, 15 yıl sigortalılık ve 3600 prim günü ödeme şartlarını birlikte yerine getirmişseniz kıdem tazminatınızı alarak işinizden ayrılabilirsiniz. Bunun için yapılması gereken, çalıştığınız yerdeki sosyal güvenlik il veya merkez müdürlüğünden alacağınız "Kıdem tazminatı alabilir" yazısını işverene iletmeniz.

Yasak değil ama sıkıntı yaratabilir
    DİĞER yandan işinden 15 yıl sigortalılık ve 3600 prim günü şartlarını yerine getirip ayrılan bir çalışan, işinden ayrıldıktan birkaç ay sonra, ekonomik şartlar nedeniyle karar verip, tekrar çalışmaya başlayabilir. Burada bir sorun yok. Bireylerin çalışması, anayasal bir haktır. Diğer hak ve hürriyetlerde olduğu gibi, çalışma hak ve hürriyetlerine iş sağlığı ve güvenliği ile ulusal güvenlik dışında, herhangi bir şart ve sınır konulması mümkün değil. Neticede kıdem tazminatı alarak işinizden ayrılabilirsiniz. Fakat tazminatı aldıktan çok kısa bir süre sonra yeniden işe başlamak yasal olarak sıkıntılara neden olabilir.

Üye
    murat6677 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    14.08-2017
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Sayın aynali

Siz 08.09.1999'dan önce girişin olup 3600 gün prim günü ve 15 yılı aştığın için sende sgk'dan yazı alıp kıdem tazminatını ve varsa yıllık izin parasını alıp işinden ayrılabilirsiniz...

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12