Toplam 4 mesajın 1-4 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    satlas Avatarı

    Üyelik Tarihi
    24.03-2010
    Son Giriş
    10.05-2017
    Saat
    01:08
    Mesaj
    623
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar 8 yıldır özel sektöde çalışmaktayım.bu zaman zarfında işitme cihazım sürekli bozuldu tozlu ortamda çalışmaktan dolayı fabrikanın tozsuz yeri neredeyse yok o yüzden işi bırakacağım sağlık bakanlığınıda kazandım ama 8 yıllık tazminatımı bırakmak istemiyorum.eğerki işitme cihazım sürekli bozuluyor diye rapor alıp istifa edersem tazmintımı istemeyehakkım olurmu ?

  2. #2
    Üye
    Kalbiselim Avatarı

    Gerçek Adı
    abdül
    Üyelik Tarihi
    24.12-2009
    Son Giriş
    24.08-2016
    Saat
    19:31
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    208
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    2

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    ben 5 senelik tazminatımı bırakıp başka bir özel şirkete geçmiştim.sen devlet işini kazanmışsın tazminat düşünüyosun sanırım alamazsın onların çıkartması lazım

  3. #3
    Üye
    satlas Avatarı

    Üyelik Tarihi
    24.03-2010
    Son Giriş
    10.05-2017
    Saat
    01:08
    Mesaj
    623
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    tamam ama sağlık şartlarımı öne koşacağım sağlık şartların etkileniyorsa rapor alıp tazminatını isteme hakkın var normalde 10 senemiydi ssk günü tazminatını istemek için

  4. #4
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.909
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    4857 sayılı yasanın 24. maddesinde şu ibare var: "İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa." işçinin derhal fesih hakkı vardır.
    İşitme cihazı da bu kapsama girer mi bilmiyorum. Ama olabilir. En kötü olasılıkla, işverene dönüp, "o zaman işitme cihazımı yenileyin" denebilir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...