Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 48 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Veritas Avatarı

Gerçek Adı
    Doğa
    Son Giriş
    05.08-2015
    Saat
    18:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Kursa/eğitime katılmak için önce İŞKUR'dan veya bulunduğunuz ilçeye yakın bir KOSGEB'den başvuru yapmanız gerekiyor. Eğitimler ücretsiz, ancak eğitimci sorunları olduğu için öyle her istenen zamanda açılmıyor sınıflar. Ayrıca bir eleme de yapıyorlar. Doldurduğunuz form biraz uzunca. Hibe veya kredi almak istediğinizde kadınlar ve engelliler için ayrıcalıklı düzenlemeler mevcut.

Kitap konusuna gelince, konulara baktım. İnternette biraz gezinmek ve konu ile ilgili kurumlarla irtibata geçmek yeterli olacaktır bilgi edinmek için. KOSGEB hibe ve kredileri ile ilgili bilgi almak isteyen olursa ben elimden geldiğince sıkılmadan anlatabilirim. Bilginize.

Üye
    buzluçay Avatarı

Son Giriş
    25.04-2016
    Saat
    23:03
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bu işi bende araştırmaya karar verdim

Üye
    Veritas Avatarı

Gerçek Adı
    Doğa
    Son Giriş
    05.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gelen özel mesajlardan dolayı bir kez daha anlatmak isterim KOSGEB hibe ve kredilerini. Madde madde ve örneklerle anlatmaya çalışacağım arkadaşlar.

Öncelikle KOSGEB'in birden fazla kredilendirme sistemi olduğunu belirtmem gerekiyor. Bizim bahsettiğimiz 27 bin TL hibe ve 70 bin TL kredi Girişimcilik Desek Programı kapsamında verilmektedir. Bu programın kapsadıkları:

1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri
    2. Yeni Girişimcilik Desteği
    3. İŞGEM desteği --> İŞGEM= İş Geliştirme Merkezi

İŞGEM desteğinden gerekirse daha sonra bahsederiz. Önce eğitimlerden ve Yeni Girişimcilik Desteği'nden bahsedelim.

1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ücretsizdir.
    2. Bu eğitimler 60 saattir ve KOSGEB'in belirlediği kurum ve kuruluşlar tarafından verilir. ÖRN: Üniversite, belediye, dernek
    3. Eğitimlere gerçek kişiler katılabilir. Tüzel kişilerin katılması mümkün değildir.

Gelelim şu meşhur Yeni Girişimci Desteği'ne!!!

1. 60 saatlik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'ni tamamlayan, eğitimlere katıldığını belgeleyen ve en önemlisi işletmesini kuran kişiler faydalabilir.
    2. Eğer ortaklık varsa ortada, o zaman işletmedeki ortaklık payınız en az % 30 olmalıdır.
    3. Bu destekten faydalanabilmek için daha önce aynı destekten faydalanmamış olmak gerekir.
    4. İşletmenizi kurduktan sonraki 2 yıl içinde faydalanabilirsiniz. İşletmeniz 3. yılındaysa bu destekten faydalanamazsınız.

Gelelim destekten faydalanabilmek için neler yapıldığına.

1. İşletmenizi kurdunuz, iş planınızı verilen eğitimlerde öğretildiği şekilde hazırladınız ve gerekli belgeleri de tamamladınız. Artık destek başvurunuzu yapabilirsiniz.
    2. Başvurunuz KOSGEB'in değerlendirme kurulunda değerlendirmeye alınır. Değerlendirmede öncelikli olarak işletmenizin bütçe yaratabilir olması dikkate alınır. Yeni teknolojileri kullanabilir ve yaratabilir olmalı. İhraç edilebilecek ürün ve hizmet üretebilir olmasına dikkat edilir. İmalat yapıyorsanız da değerlendirmede şanslısınız demektir.
    3. Başvurunuz değerlendirildi. Belgeler de şeklen uygun diyelim. İş planınız için üç seçeneğiniz var. Ya kabul edilir ya reddedilir ya da değiştirilmesi istenir. Reddedildi mi sil baştan yeni birşeyler karalamak zorundasınız.
    4. İş planınızın kabul edildiğini varsayarak devam edelim. İşletmenizi KOSGEB veritabanına kayıt ettirmeniz gerekmektedir.
    5. Bundan sonra tek bir işlem kalıyor. O da KOSGEB'e bir taahhütname vermek.

Sıra geldi paracıkların nasıl alındığına.

*1-2-3-4 olmak üzere Türkiye'yi 4 bölgeye bölmüşler ve işletmenizin bulunduğu bölgeye göre hibe ve kredi destek oranı değişir.

4 tip destek vardır. Bunlar;

1. İşletme kuruluş desteği (5.000 TL) Geri ödemesiz

İşletmenizi kurarkenki giderleriniz ve iş planınızı hazırlarken, etüdünüzü yaptırırken aldığınız hukuki, mali ve teknik danışmanlık giderleri için geri ödemesiz verilen destektir. İşletmeniz birinci veya ikinci bölgedeyse, kadınlar ve özürlüler % 70, üçüncü veya dördüncü bölgedeyse yine kadınlar ve özürlüler için % 80.

2. Makine, teçhizat desteği (10.000 TL) Geri ödemesiz

Taahhütnamenizi verdiğiniz tarihten itibaren 12 ay içinde satın alacağınız makine, teçhizat, ofis malzemeleri için geri ödemesiz verilen destektir. Destek oranları ilkiyle aynı. Yani, işletmeniz birinci veya ikinci bölgedeyse, kadınlar ve özürlüler % 70, üçüncü veya dördüncü bölgedeyse yine kadınlar ve özürlüler için % 80.

3. İşletme giderleri desteği (12.000 TL) Geri ödemesiz

Taahhütnamenizi verdiğiniz tarihten itibaren 24 ay içinde yapacağınız personel ücretleri, elektrik, su, telefon, yakıt gibi giderleriniz için geri ödemesiz verilen destektir. Destek oranları ilk ikisiyle aynı. Birinci veya ikinci bölgedeyse, kadınlar ve özürlüler % 70, üçüncü veya dördüncü bölgedeyse yine kadınlar ve özürlüler için % 80.

4. Sabit yatırım desteği (70.000 TL) Geri ödemeli

Bu da işletmenize 24 ay içinde alacağınız makine ve teçhizat için teminat karşılığı verilen geri ödemeli destek kredisidir. Destek oranları da aynıdır. Bu krediyi alabilmek için yeni belgeler gerekir.

Umarım açıklayıcı olmuştur biraz daha.

Üye
    mert. Avatarı

Gerçek Adı
    kemal
    Son Giriş
    25.10-2017
    Saat
    18:38
    Yaşadığı Yer
    antalya merkez
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sanırım özürlüye öncelik bile vardı.yapacağınız işin bir önemiyok.

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    09:18
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Sevgili Doğa,
    Bilgiler için teşekkürler.

KOSGEB konusunu inceliyorum.
    Kurduğumuz işte illa üretim yapma şartı var mı yoksa bebek ürünleri satan bir mağaza açsak yine kredi alabilir miyiz?

Üye
    Veritas Avatarı

Gerçek Adı
    Doğa
    Son Giriş
    05.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Uzun zaman olmuş ben de neler yazmışım bir baktım. Pek özene bözene hazırlamışım aferin bana.

Karakaya,

Aslında bir çok hibe ve kredi veriyor KOSGEB ama yukarıda sadece Yeni Girişimci Desteği'ni anlatmışım ben. Ona göre sadece 70 bin TL'lik krediyi almanız için üretim yapmanız gerekiyor. 27 bin TL'lik hibe için ki bu kredi değildir, hibedir, geri ödemesizdir, bunun için üretim yapmanız gerekmiyor. Bebek ürünleri satan bir mağaza açmak isterseniz bu hibeden faydalanabiliyorsunuz. Yalnız şunu hatırlatayım, önce 60 saatlik eğitime katılıyorsunuz, ardından iş planınızı hazırlıyorsunuz, iş planınız kabul görürse 27 bin TL'ye kadar hibeyi almaya hak kazanıyorsunuz. Şunu da unutmamak lazım. Bu 27 bin TL'lik hibeyi direkt sizin elinize vermiyorlar. Önce siz harcama yapıyorsunuz, KOSGEB, sizin bulunduğunuz bölgeye göre harcadığınız paranın % 70'ini veya % 80'ini size geri ödüyor.

Anlaşılmayan bir şey olursa sorun. İş planı yazmak üzere yol çıkan varsa, takıldığı konularda bana sorabilir. İşim zaten bu. Herkese bol şans şimdiden. Zor bir süreç!

Üye
    galois Avatarı

Son Giriş
    11.07-2012
    Saat
    01:52
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

üniversite öğrencileri olarak buna başvurabiliyormuyuz? iki kişi kırtasiye açmak istiyoruz..bunun kabul edilebilme olasılığı nedir? ortak olarak mı girmemiz gerekiyor?
    birde bu eğitim balıkesirde var mı?

Üye
    Alulu12 Avatarı

Gerçek Adı
    KADİR
    Son Giriş
    13.04-2013
    Saat
    16:30
    Yaşadığı Yer
    Edirne, Turkey, Turkey
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yapıcağınız işin önemi yok demişsin mesela en basitinden bi market açsak bu krediyi alabilirmiyiz ?

Üye
    Veritas Avatarı

Gerçek Adı
    Doğa
    Son Giriş
    05.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Galois, öğrenci olmanız fark etmez. Kırtasiye için bir sınırı yok KOSGEB'in. İş planınızı hazırlayıp sunmanız gerekir. Ortaklı veya ortaksız o da fark etmiyor. Eğitimler her yerde açılıyor zaman zaman. İlçenizdeki KOSGEB'e telefon açıp sorun mutlaka.

Alulu12, markete veriyorlar ama eğitim için bu hibeyi vermiyorlar.

Üye
    seyhansonay Avatarı

Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    02:51
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

iide ben zaten 27 bin tl bulsam çoktan işyeri açardım. buda parası olan için yaniii. en güzeli sydv verdiği 15 bin tl lik iş kurma kredisi . 7 yılda geri ödüyosun. hiç parası olmayan için en cazip olanı bu.

Üye
    buzluçay Avatarı

Son Giriş
    25.04-2016
    Saat
    23:03
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

seyhan sonay hangi kurum veriyor bu parayı

Üye
    Veritas Avatarı

Gerçek Adı
    Doğa
    Son Giriş
    05.08-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

seyhansonay;

Evet, KOSGEB bu şekilde çalışıyor. Cebinizde en az 5.000 TL olması gerekir. Zaten KOSGEB desteğini almak, paranız olsa da öyle kolay değil.

Sizin bahsettiğiniz Sosyal Yardımlar'ın verdiği 15.000 TL'lik kredi. Bunun için de bazı şartlar gerekiyor, SSK'ya veya Bağ-Kur'a bağlı olmamak gibi. Aldığınız krediyi de 2 yıl sonra faizsiz ödeyebiliyorsunuz.

Konu ile ilgili bir yazıyı aşağıda paylaşıyorum.

Fikir Mecrası: Sosyal Yardımlaşma Vakfı Kredisi

Üye
    galois Avatarı

Son Giriş
    11.07-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öncelikle ilginize çok teşekkür ederim..birşey daha sormak istiyorum..anlamadığım birkaç husus daha var..

1. İşletme kuruluş desteği (5.000 TL) Geri ödemesiz
    2. Makine, teçhizat desteği (10.000 TL) Geri ödemesiz
    3. İşletme giderleri desteği (12.000 TL) Geri ödemesiz

adı altında bana parça parça olmak üzere 27 bin tl ödenecek..geri ödemesiz diyor ama yukarıda arkadaşın bahsettiği gibi ben bu parayı 7 sene içinde geri mi ödeyeceğim..tam olarak olayı anlayamadım..
    mesela verilen destek %80 derken bana atıyorum ilk etapta 5 bin tl verecekler ve onun benden %20 sini mi temin edecekler?

birde balıkesir kaçıncı bölgede sayılıyor..araştırdım ama bulamadım..

Üye
    seyhansonay Avatarı

Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    02:51
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

veritas; diyorsun ki enaz cebinde 5000 tl olacak. 5000 tl ile ne iş kurulur. burda seninde dediğin gibi kuracağın iş için tüm harcamaları önce kendin yapacaksın sonra teşvik bölgesine göre %70 yada %80 geri alacaksın diyorsun. yani kısacası enaz cebimden 20.000 tl çıkacakki ben bunun 14.000 tl sini geri alacam. dediğim gibi parassı olan için ii.

galois ; işkur kosgeb hibesinde geri ödeme yok. sosyal yardımlaşma vakfının kredisinde geri ödeme var. 15.000 tl veriyorlar 2 yıl ödeme yapmıyorsun. sonra 5 yılda geri ödüyorsun. toplam 7 yılda ödüyosun anlamında yazmıştım.

Üye
    galois Avatarı

Son Giriş
    11.07-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    olayı tam anlamıyla çözmek istiyorum..
    diyorsunuz ki cebimde 5 bin tl olmalı..o 5 bin tl nin amacını anlamadım..bana zaten işletme kuruluş desteğidir, makine parasıdır, gider parasıdır toplam 27 bin lira verilmiyor mu parça parça..o 5 bin tl nin amacı nedir?

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon