Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    istikbal Avatarı

    Gerçek Adı
    İbrahim
    Üyelik Tarihi
    02.06-2008
    Son Giriş
    22.09-2017
    Saat
    00:26
    Mesaj
    195
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    43

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar,

    2000 Yılı SSK girişli %60 rapor 3036 günüm var ve 7 senedir çalıştığım işyerinden tüm haklarımı alıp ayrılmak istiyorum
    bu mümkün müdür?

    Örneğin 15 yıl ssk'lı ve 3600 gününü dolduran ve özürlü olmayan normal bir çalışan arkadaşım şirket tazminat vermeden çıkmasını istemişti o da bu bahsettiğim günü ve primi doldurduğundan yasaların ona tanıdığı hakkı kullanıp şirketten tazminatı almış ve ayrılmıştı .
    Sormak istediğim ise aynı olayın özürlü çalışanlar için olanı nasıl mümkün olacağı?

    Şimdiden teşekkürler.

  2. #2
    Üye
    edipbalkan Avatarı

    Gerçek Adı
    edip
    Üyelik Tarihi
    10.07-2009
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    16:28
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Mesaj
    2.262
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Emekliliği 05.08.2000 den once ıse 17 yılda sonra ıse 17 yıl 8 ayda hakedıyorsun oda esıttır en az 2017 yılı Emekliliği hak etmeden kendın ısten ayrılırsan hıc bır hak talep edemezsın ozurlu yada ozursuz kanun aynı ancak ısverenın senı atarsa 7 aylık brut maasın + 2 aylık brut maasın + yıllık ıznın varsa vermek zorunda atıyorum 1000 lıra brutun var 24 gun yıllık ıznın bırıkmıs 10000 lıra net tazmınat alırsın

  3. #3
    Üye
    istikbal Avatarı

    Gerçek Adı
    İbrahim
    Üyelik Tarihi
    02.06-2008
    Son Giriş
    22.09-2017
    Saat
    00:26
    Mesaj
    195
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    43

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Cevap için teşekkürler ancak sorumu anlamadınız sanırım! İş yerinde normal ssk lı bir arkadaşım 15 yıl v 3600 günü doldurduğundan dolayı şirket rıza göstermemesine rağmen kanuni bir hakkı olduğu için tazminatını alıp ayrıldı. Buyrun bu da o ilgili mevzuat
    Ancak 1999 yılında 14.maddeye eklenen bir hükümle sigorta süresini ve prim gün sayısını dolduran ama yaşı tutmayanlara da kıdem tazminatı alma hakkı getirildi. Eğer bir çalışan Sosyal Sigorta Kanununa göre emekli olmak için sadece yaşını bekliyorsa, dilerse bu sebeple işten ayrılıp kıdem tazminatını isteyebiliyor. Bunun için önce sigorta müdürlüğünden yaş dışındaki koşulları yani sigorta süresi ve prim gün sayısını doldurduğunu gösteren bir yazı alması gerek. Sigorta müdürlüğü, başvuran kişinin yaş dışında emeklilik koşullarını taşıdığını ve bu sebeple işten ayrılırsa kıdem tazminatı isteyebileceğini hizmet dökümüne yazıyor. Kişi bu yazıyla işverene başvurup iş sözleşmesini feshettiğinde kıdem tazminatı alma hakkına sahip. Yani bu şekilde kıdem tazminatı alma hakkı sadece sigorta süresi ve prim gün sayısına bağlı.
    Bu da konunun linki : Yaşı Bekleyerek Kıdem Tazminatı Alma Hakkı

    İşte benim sormak istediğim bunun biz özürlü çalışanlar için olan karşılığı nedir? Tekrar teşekkürler

  4. #4
    Üye
    edipbalkan Avatarı

    Gerçek Adı
    edip
    Üyelik Tarihi
    10.07-2009
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    16:28
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Mesaj
    2.262
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Guzel kardesım bende dıyorumkı 1993 benım sıgorta baslangıcım ozur derecem %95 15 yıl 3600 gunde bende ıstesem ayrılıp tazmınatımı alırdım ancak senın sıgorta gırısın 2000 anladın? 17 yılı doldursaydın sende yası beklemeyecektın

  5. #5
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.943
    Alınan Beğeniler
    958
    Verilen Beğeniler
    1.251

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Emeklilik şartlarından birini tamamlamadan emeklilik gerekçesiyle kıdem tazminatı talep edip işten ayrılmak mümkün değil. Ancak emeklilik için gerekli olan prim gününü tamamlasaydınız süreyi beklemeksizim kıdem tazminatı alıp işten ayrılabilirdiniz.
    Konuya dair tartışma: http://www.engelliler.biz/forum/emek...tml#post704357

  6. #6
    Üye
    istikbal Avatarı

    Gerçek Adı
    İbrahim
    Üyelik Tarihi
    02.06-2008
    Son Giriş
    22.09-2017
    Saat
    00:26
    Mesaj
    195
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    43

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    İşte aradığım cevap bilmeyenlere de yardımcı oldunuz sayın OturanBoğa. Demek ki neymiş 10 yıl ı (yani 3600 prim günü) doldurmak yeterli . Saygılarımla.

  7. #7
    Üye
    edipbalkan Avatarı

    Gerçek Adı
    edip
    Üyelik Tarihi
    10.07-2009
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    16:28
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Mesaj
    2.262
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    e ben ne dedım Farklı bıseymı soyledım Bülent ?

  8. #8
    Üye
    cockpit Avatarı

    Üyelik Tarihi
    01.05-2009
    Son Giriş
    05.03-2015
    Saat
    16:32
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL/AYDIN
    Mesaj
    155
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Emeklilik için gerekli olan prim 3920 gününü tamamlasaydınız süreyi beklemeksizim kıdem tazminatı alıp işten ayrılabilirdiniz.

  9. #9
    Üye
    edipbalkan Avatarı

    Gerçek Adı
    edip
    Üyelik Tarihi
    10.07-2009
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    16:28
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Mesaj
    2.262
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Gün ve ay bırbırıne baglantılı bırı olmazsa bırı olmaz 2 sı bır arada olmak zorunda yanı 10 yıl esıt 3600 gun fakat 15 yılı beklemek zorunda

  10. #10
    Üye
    Ufukalp Avatarı

    Üyelik Tarihi
    15.11-2007
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:33
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Mesaj
    7.508
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Engelli olsun ya da olmasın,tazminatını alarak işten ayrılma alt sınırı 15 yıl süre ve 3600 prim gün sayısıdır.Bunlar Edip arkadaşın dediği gibi birlikte mevcut olması gerekip 10 yılla 3600 gün doldurarak tazminat talep etmek mümkün değildir.Bu kopnuda engellilere herhangi bir pozitif ayrımcılık söz konusu değildir.

  11. #11
    Üye
    exalans77 Avatarı

    Gerçek Adı
    cihangir
    Üyelik Tarihi
    01.03-2010
    Son Giriş
    18.01-2016
    Saat
    14:41
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    147
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    kıdem tazmınat yasasında 15 hizmet süresi ve 3600 prim günü dolduran sgk dan kıdem tazmınatı alabılır yazısı alıp şirkete vererekten kıdem tazmınatını alabılır