Toplam 12 mesajın 1-12 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    tahaenes Avatarı

Gerçek Adı
    Sezgin
    Son Giriş
    19.05-2016
    Saat
    00:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Başakşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Selamlar,

Emekliliğe yeni başvurmuş birisiyim. Yaş 41. Miyotoni hastalığına sahibim.
    Normal kadroda çalışarak ama son yılımda öğrendiğim bilgiler vesilesi ile vergi indirimi alarak emekli oluyorum. 16 yılım doldu. 1 ay içinde maaşım bağlanacak inş.
    Bu işi geç öğrendik. forumlardan bakıyorum yıllardır özellikle öğrenci iken otobüse para vermemek, çalışırken vergi indirimi farkı almak yıllardır, sahip olduğum ve oturduğum eve vergi ödememek ve en önemlisi askerlikten yırtma gibi bir çok avantajı geride bırakan birisiyim. Nasip diyorum. Ama son anda emekliliği yırttık gibi gözüküyor.

Sorum şudur ; Emeklilikten sonra izleyeceğim strateji ne olmalıdır ?
    Özürlü kadrosundan emekli olarak iş aramak mı ?
    Normal kadrodan emekli olarak iş aramak mı ?
    Hangisi işveren ve çalışan için avantajlı ?
    Özürlü emekli bir birey çalışma hayatını nasıl devam ettirmeli genel kanaat nedir ?
    Bir de iş imkanları nedir? Hangi siteleri ziyaret etmeliyim?

İşkura kayıtlı olma şartı aranıyor. İşkura kayıt nasıl yapılır ? Ben işkura raporumu işlettirmiştim ama elimde bir belge olmasımı gerekiyor acaba?

Bilgilendirirseniz sevinirim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

Emeklilikten sonra sosyal güvenlik destek primi ödeyerek dilediğiniz statüde çalışabilirsiniz. İster sakat statüsünde işkur kaydı yaptırarak, ister düz statüde...

Avantaj anlamında dikkate alınacak bir fark yok. Sadece işverenin ödediği sigorta primi için prim teşviki söz konusu.

kariyer.net - engelsizkariyer.net - iskur.gov.tr gibi bir sürü site mevcut....
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Bülent Bey,prim teşviği emekliler için malesef geçerli değil,aksine işverene ek maliyet getirmektedir,şöyle ki;
    SGDP çalışan payı %7,5 olunca işverene %22,5 kalıyor (tehlike seviyesi hariç)
    Asgari ücret üzerinden yapılan hesaplamada emeklinin işverene ektra maliyeti 45-50 tl civarında olur.

Üye
    tahaenes Avatarı

Gerçek Adı
    Sezgin
    Son Giriş
    19.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Başakşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Vergi indirimi kapsamında Erken emeklilik için SGK ya başvurmuştum
    emekliliğimi bekliyorum henüz netleşmedi.
    bu arada yeni bir işe normal kadrodan özel sektörde bir firmaya girdim.
    iş yerine evrak verirken iş yeri benden belgeleri istedi bende tahsis belgemi verdim ki beni normal ssk dan yapmayıp sgdp den yapsın diye. doğrusu bu değilmi ? emekli olana kadar ssk lı olamam sanırım. olursam da maaşım yanar diye biliyorum. doğrumuyum?

bu arada issizlik maaşıda işe girdiğim için kaynadı sanırım. bundan sonrada bunu alamayacğaım çünkü artık maaş bağlanacak. ama işe girene kadarki günün işsizlik maaşını sanırım alabiliyorum. işkur yetkilisinin ifadesine göre doğrumudur ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    937
    Verilen Beğeniler
    1.231

Emeklilik işleminiz bitene dek sigortalı olmayın. SGDP ödeyerek de olamazsınız, zira emekli olmamışsınız hala...

Resmi olarak işten ayrıldığınız tarihte işsizlik ödeneğine başvurduysanız, resmi olarak işe girene ya da emekli olana dek geçen süredeki işsizlik ödeneğini alırsınız...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Ben son mesajınızdan birşey anlamadım...
    Emekliliğe başvurdum henüz netleşmedi diyorsunuz ama yeni girdiğim işyerine SGDP ödensin diye tahsis belgemi verdim diyorsunuz.
    Emekliliğine karar verilip maaşı bağlanmamış birinde tahsis belgesi ne arıyor anlamadım gitti.

Üye
    tahaenes Avatarı

Gerçek Adı
    Sezgin
    Son Giriş
    19.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Başakşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ufukalp bey
    bunu başka biri sorsa tamam diyeceğim ki siz cavaplarını en beğendiğim ve bizzat sizden de istifade etmiş birisi olarak açıkcası biraz garipsedim
    olayın gidişatından anlayacak kadarda zekisiniz aslında neyse uzatmayıp algı yanılması diyelim
    sgk y emeklilik için başvurduğuınuzda size ufak beya bir kartta üzerinde tahsis numarasının yazılı olduğu bir belge veriyorlar ki ona yaşlılık tahsis belgesi deniliyor. bu belge bir anlamı yok ama emekliliğe adım attığınızı gösteriyor ama şu an ne emekliyim nede ssklı olabilecek durumdayım
    iş yeri ne yapacak
    ssk lı yapsa suç yapmasa maaşım işlemiyor maaş almak için işyeri beni yasal olarak göstermesi gerekiyor 10 gündür kaçak çalışıyorum sanırım ben verdim belgeleri ama ne yaptılar sormadım zira hem yein başladım hem henüz emekli olmadım
    nedir yapacağımız teknik ve yasal olarak sizce

Üye
    edipbalkan Avatarı

Gerçek Adı
    edip
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:28
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Tahsis numaranızı almanız emekli olduğunuzun garantisi zaten bu numarayı ısveren dıledıgınce kullanabılır kafaya takacak bırsey yok ama işsizlik sıgortası neyın nesı zaten basvuru tarıhınızden ıtıbaren emeklılık maasınız ıslıyor ?

Üye
    tahaenes Avatarı

Gerçek Adı
    Sezgin
    Son Giriş
    19.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Başakşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öyle bir durumki
    işyerinden ayrıldım işkura gittim işsizlik parası almaya hak kazandım
    bu arada da emekliliğe başvurdum
    ve yeni işe de girdim
    işkur derki işten ayrılı yeni işe girene kadarki sürede işsizlik paranı alabilirsin
    ama işkur emeklilik sürecini bilmiyor tairhlerde bire bir tutuyor
    işten ayrılış 28.02
    emeklilik başvuru : 01.03
    işkur issizlik : 01.03
    işkur hakedişini ay sonu gidip alabilirim
    yeni işe giriş : 22.03.
    işyeri ne yaptı bilmiyorum emekli kapsamında mı işlem yaptı yoksa bekletiyormuyu bilmiyorum ama işsizlik işe girene kadar işler ama emeklilik sürecide işsizliği öldürüyor çünkü emekli olan işsizlik parası alamaz
    bu arada yeni işe giriş tarihinide işkura bildirmem lazım sanırım

Üye
    edipbalkan Avatarı

Gerçek Adı
    edip
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Kardes o eskıdendı bagkuru ayrı dolandır ssk yı ayrı emeklı sandıgını ayrı yemezler artık bır gun olur karsına ceza olarak cıkar artık kımlık nnumarası dıye bır olay var kımse kusra bakmasın kımse bu hukumetı begenmez ama oy vermedıgım halde adamlar yaptı bu işi devletı dolandırmak bu kadar kolay degıl artık

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

tahaenes,malesef burada gidişatı anlamayan siz oluyorsunuz.
    Başvuru aşamasında size verilen o küçük kağıt tahsis belgesi değil,tahsis talep numarasıdır ve talebinizi takipten başka hiç ama hiçbir anlamı yoktur.Başvurunuzun dosya numarası diyelim buna,sonuç olumlu da çıkabilir olumsuz da.
    Tahsis numarası ve tahsis belgesi başvurunuz olumlu olarak sonuçlanıp maaş bağlandıktan sonra verilecek ve siz o küçük kağıdı yırtıp çöpe atacaksınız.

Üye
    edipbalkan Avatarı

Gerçek Adı
    edip
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bak burası doğru tahsis numarası ancak sıze maas baglandıgında maas mıktarınız ve nereye yatacagını ne zaman ne kadar yatacagını belırten sıze elden teslım edılmesı gerekren belgede yazar bu gectımı elınıze?