Toplam 8 mesajın 1-8 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    levent1961 Avatarı

Son Giriş
    05.10-2011
    Saat
    02:16
    Yaşadığı Yer
    elazığ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engellerin aşıldığı günler dileğiyle.

ben iş yerimdeki haklarımı bilmiyorum ve işime göre en ağır sayılan işlerde çalışıyorum. anlamadığım şey şu nereye başvurduysam sonuç alamıyorum. kurum müdürüne soruyorum yine de masa başı veya hafif bir iş vermiyor.
    arkadaşlarım bana istifa etmeni yada emekli olmanı istiyor dediler. zorla emekli edilmek var mı. bu yüzden ses çıkaramıyorum.
    hava şartları yada sağlık nedeni ile okulların tatil edilmesi durumunda idari izin kullanamıyorum ve hiç kullanamadım okullar tatil ediliyorsa ben nasıl idari izinli sayılırım. kimse tebligatta yapmıyor yazıda kuruma gelmiyor.?
    1- zorla baskıyla emekli edilebilir miyim
    2- valilik veya sağlık bakanlığınca tatil edilmesi durumunda idari izinli nasıl sayılırım?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Kimse kimseyi zorla emekli edemez. Bu tamamen sizin insiyatifinizdedir.

Çalışma şartlarınız konusunda belirleyici olan şey sağlık raporunuzdur. Sağlığınızı zora sokan işlerde ya da yoğunlukta çalıştırılmamanız gerek: İlgili Yönetmelik
    İşyeri ve çalışma koşullarının özürlülere göre hazırlanması
    MADDE 18 – (1) İşverenler, işyerlerini özürlülerin çalışmalarını kolaylaştıracak ve işin özürlü çalışana uygunluğunu sağlayacak şekilde hazırlamak, sağlıkları için gerekli tedbirleri almak, mesleklerinde veya mesleklerine yakın işlerde çalıştırmak, işleriyle ilgili bilgi ve yeteneklerini geliştirmek, çalışmaları için gerekli araç ve gereçleri sağlamak zorundadırlar.
    (2) Uygun koşulların varlığı halinde çalışma sürelerinin başlangıç ve bitiş saatleri iş kanunlarında belirtilen sürelerden az olmamak koşuluyla, özürlünün durumuna göre belirlenebilir.

Özürlülerin çalıştırılamayacakları işler
    MADDE 19 – (1) Yer altı ve su altı işlerinde özürlü işçi çalıştırılamaz.
    (2) Özürlüler, sağlık kurulu raporunda çalıştırılamayacakları belirtilen işlerde çalıştırılamaz.
    Aksi bir durum söz konusuysa İş-Kur'a şikayet edebilirsiniz.

Bulunduğunuz ilde valilik sakat statüsünde çalışanlar için idari izin öngörmüşse, işveren buna uymak zorunda. Buınu da Valilik ve İşkur'a şikayet edebilirsiniz.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ayna_vatan Avatarı

Gerçek Adı
    VATAN
    Son Giriş
    31.07-2015
    Saat
    08:17
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Arkadaşlar
    bende Kamuda özürlü işçi olarak çalişiyorum..
    Ankara dayım geçen haftalarda yağan kar nedeniyle valiliğin verdiği idari izinleri idare müdürün insiyatifinde olduğunu ve uygun görmedini söyleyerek bize izin verilmedi...

konunun aslı nedir varsa konuyla ilgili yas, yönetmelik ne diyor
    paylaşabilirmisiniz arkadaşlar..

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    02.11-2017
    Saat
    09:18
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Sevgili levent1961,
    Kimse sizi engelinizin elvermediği işlerde çalıştıramaz.
    (Görme sorunu yaşayan biri,yazışmaya verilemez,tekerlekli sandalyedeki biri temizlik görevine verilemez,gibi)

Amiriniz size engelinizden ötürü zorlanacağınız bir vazife veriyorsa,bir üst merciye resmi dilekçe ile başvurun,muhakkak dilekçenizini bir örneğini ve evrak sayı numarasını alın.Size verilen yanıt olumlu olmak zorunda olmazsa,Verdiğiniz dilekçenin örneğini,size verilen yanıtı alın ve Valiliğe başvurun.

1- zorla baskıyla emekli edilebilir miyim
    ---Kimse siz istemedikçe sizi emekli edemez,emekliliğe zorlayamaz.

2- valilik veya sağlık bakanlığınca tatil edilmesi durumunda idari izinli nasıl sayılırım?
    ---Amirinizin size izin vermeme gibi bir hakkı yoktur.Valilik idari izinli demişse idari izinlisinizdir.O gün işe gitmeseniz,amiriniz sizden savunma isteyebilir,sizde Valiliğin idari izin duyurusunu savunma olarak verirsiniz,hiçbirşey olmaz.

Sevgili ayna_vatan,
    Bir İlde en yüksek karar merci Valiliktir.
    Valilik engelli memur ve işçi idari izinli diyorsa,Valiliğin altındaki bir daire amiri ben bu kararı tanımıyorum diyemez.
    Size idari izin kullandırtmıyorum hiç diyemez.
    Siz Valiliğin kararını uygulayın,Amiriniz ne yapabilecek görelim.
    Hiç bir şey yapamaz.

Diğer arkadaşa söylediğim gibi,yapabileceği tek şey savunmanızı ister (aklı varsa bunu yapmaz) sizde Valiliğin idari izin kararını verirsiniz.

Üye
    vahsi Avatarı

Son Giriş
    15.02-2010
    Saat
    08:55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Valilik açıklama yaptığında kamu kurumları için yapıyor...Peki özel şirketlerde çalışan özürlülerin durumu nedir?Özelde çalısanlar bu haktan yararlanabiliyorlarmı?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Valiliğin verdiği idari izin sadece kamu çalışanları içindir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    levent1961 Avatarı

Son Giriş
    05.10-2011
    Saat
    02:16
    Yaşadığı Yer
    elazığ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yani okullar tatil olunca izinlimiyiz.?diğer hususlar tarafımdan anlaşılmış olup karakaya ve bülent beye teşekkür ederim.açıklayıcı oldu

Üye
    ayna_vatan Avatarı

Gerçek Adı
    VATAN
    Son Giriş
    31.07-2015
    Saat
    08:17
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bilgileriniz için teşekkürler arkadaşlar