TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Sayfa 5 / 7 İlkİlk 1234567 SonSon
Toplam 95 mesajın 61-75 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    jack72 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:18
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ama yukarıda benim dediklerimin hepsi doğru bilgi dimi ? @umut2135

Forum Moderatörü
    umut2135 Avatarı

Gerçek Adı
    umut
    Son Giriş
    15.11-2019
    Saat
    21:55
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    979
    Verilen Beğeniler
    271
    Blog Mesajları
    1

@jack72 belirttikleriniz doğru ancak arkadaşın bu konuyla ilgili değil sorusu sgk vergi indirimine bakar emekli ederken ancak teftiş sırasında kişinin engelli raporunun olmadığı görūlūrse sistemde kontrol istiyebilir kişiden..

Üye
    polynom Avatarı

Gerçek Adı
    ......
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:09
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    123
    Verilen Beğeniler
    47

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @umut2135

merhaba umut bey, öncelikle mesajınız için teşekkür ederim.
    engellilik hakları adı altında yalnızca ücretsiz kart kullanımında faydalandım diyebilirirm

diğer haklarımı kullanmaktan ziyade toplum önyargıları nedeni ile yani bundan çekindiğim için mahrum kaldım ....

ama tabi üstte belirttiğim gibi normal statüde halihazırda çalışmaktayım ve muhtemelen böyle devam edecek

bir detay ve ilgili diğer bağlamlar:
    ben yurtdışına çıkış yapmayı değerlendiriyorum şu aralar ,çünkü yurtdışından iş teklifi aldım ..halen araştırma halindeyim , sağlık ile ilgili bazı sorularımı konsolosluğa bir mail ile bildirdim ..

daha cevap gelmedi.

tekrar teşekkürler

Üye
    jack72 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

sgk kontrol isteyebilir ama kontrol genelde şüphe ihbar gibi soruşturma durumlarında hastane teftişten geçerken sgk o zaman isteyebilir.Ama engelli raporu yok diye illa kesin kontrole çağıracak diye bir şey yok. @umut2135

Üye
    Netbey Avatarı

Gerçek Adı
    Netbey
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    19

@polynom yurtdışından da teklif alıyorsanız demek ki kalifiye bir çalışansınız.

Vasıfsız veya fazla vasfı olmayan bir Engelli Personel olsaydınız raporunuzun yenilemesini işyeriniz mutlaka isteyecektir.

Nedeni ise İşyerinizin çalıştırma zorunluluğunda olduğu Engelli Personel kadrosunda yer almanız. ve sizin üzerinizden Asgari ücretin %100'ü üzerinden SGK Prim teşviği alması(2019 Yılı için 525 TL.)

Üye
    jack72 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

peki iş yeri memnunsa o kişiden eğer o kişi raporunun süresi bittiği için engelli kadrosunda çalışmak istemiyorsa normal kadroya geçip normal kadroda çalışmaya devam edebilir. Rapor alması için zorlayamaz.İşten çıkarırsa kıdem tazminatını vermek zorundadır. Bu konuda hem fikir misiniz benimle ? @Netbey

Üye
    polynom Avatarı

Gerçek Adı
    ......
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:09
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    123
    Verilen Beğeniler
    47

merhabalar yeniden , değerli arkadaslar henüz hala konsolosluktan yanıt alamadım belki yavaş mı oluyor acaba işlemler diye düşünüyorum fakat düşünmek içinde çok zamanım kalmadı sanki..

son bir sorum var : şimdi engelli sağlık kurulu raporumun (rapor tarihi) ön yüzde : 05.12.2017 olarak görünüyor. peki bu tarihten önce rapor çıkarmam mümkün mü? (örneğin önümüzdeki pazartesi yapılacak başvuru geçerli olur mu)

raporu yenilemeye olumlu baktım biraz çünkü hastanenin verdiği bilgiye göre (sosyal hizmetler bölümü,ilgili hastane) şimdi her ülke kendi bünyesinde bulunan farklı milliyetlerdede olsa kendi değerlendirmesini dikkate almakta dolayısıyla oraya gitsem bile orda oraya ait bir engelli raporum var olmadıkça burdaki raporun orda bir geçerliliği yok.

sadece buradaki iş ve işlemler etkilenecek , raporu yenileme isteğim de : atanmaya hala ihtimalimin var olması

varsa bu yazıyı okuyan öğretmen arkadaslardan da bir ricam olacak öğretmen atamasında problem yaşamamak için raporun ne için istendiği kısıma öğretmenlikle alakalı (ilgili cmleyi veya bi kısmını yazmam gerekmekte midir) yoksa bundan hiç bahsetmemek sonraya bırakmak daha mı doğru olur?

Üye
    Netbey Avatarı

Gerçek Adı
    Netbey
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    19

@polynom örneğin pazartesi yapacağınız başvuru geçerli olur. yeni yönetmeliğe göre süreli raporu olan engelli bireyin talebi üzerine raporun süresinin bitimine 6 aydan az kaldıysa Rapor yenilenebilir.

@jack72 işveren çok memnunsa belki normal kadroya geçişe onay verebilir. ancak süreli raporu olan vasat personel görünen bir engellinin keyfi olarak raporunu yenilemeyip işyerinin engelli kadrosunda açığa neden olması, işverene haklı nedenle iş sözleşmesini tazminatsız fesih hakkı doğurur. İşkur da bu keyfiyet nedeniyle işvereni haklı bulur.
    dolayısıyla tazminat veya İşe iade davası açmaya kalkan engelli,işveren tarafından kötü niyet tazminatıyla karşıkarşıyada kalabilir.
    Ayrıca İş Mahkemelerinin bu keyfiyete onay vermesini pek mümkün görmüyorum.

Üye
    jack72 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

ama sonuçta engelli raporuyla işe girerken bir kişinin sonradan biten engelli raporununun yenileyeceğinin garantisi yoktu. o işyerine süreli rapor ile engelli kontenjanından girmiş. Rapor süresi sonunda tekrar engelli raporu alabileceğinizin garantisi yoktu. O halde sizin engelli kontenjanından kabul ederdiniz iş, belirli süreli iş sözleşmesi kapsamına girer. Yani rapor süresi sonunda iş sözleşmesi feshedilir.
    bu aşamadan sonra çalışsan ile işveren anlaşırsa engelli kontenjanı dışında normal kadrodan devam edilebilir. Tekrar engelli raporu alarak engelli kontenjanından devam edilebilir.
    Veya tekrar rapor alınamadığı durumda, iş sözleşmesi işveren tarafından feshedilebilir. Ancak bu bir tazminatsız fesih sebebi değildir. Katılıyor musunuz bu konuda bana netbey ? @Netbey

Üye
    Netbey Avatarı

Gerçek Adı
    Netbey
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    19

@jack72 Engelli Bireyin Süreli raporunu keyfiyete dayalı yenilememesi ayrı, Süreli Raporunu yenilemek için Sağlık Kuruluna girip, Engelli Raporu alamaması ayrı bir olay.

Bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi Keyfiyete dayalı raporunu yenilemeyen Engellinin hak talebi yersiz karşılanır.

Ancak Raporunu yenilemek için Heyete girip Engelli oranı alamayan çalışanın durumu farklı olur. en kötü ihtimal İşveren, hak edilmiş tazminatları ödeyerek iş akdini fesheder.

Üye
    jack72 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

kıdem tazminatını alması için illa 40 ın altında rapor alıp göstermesi mi gerek ??? o kişi insan kaynaklarıyla görüşüp ben hastaneye gittim rapor için artık bu hastalıklara yönetmelik değiştiği için rapor alamıyorum bu yüzden mümkünse normal kadroya geçebilir miyim diye sorarsa firma kabul etmez ise o kişiyi işten çıkarttığı için o kişi gene kıdem tazminatı alamaz mı ?? @Netbey

Üye
    Netbey Avatarı

Gerçek Adı
    Netbey
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    34
    Verilen Beğeniler
    19

@jack72 o dediğiniz İşverenin takdirinde kabul ederse ne ala

Çoğu İşveren Kısıtlı Personel bütçesini öne sürer. ancak engelli sevilen ve çalışmasıyla işverene büyük katkı sağlıyorsa tabiki personeli kaybetmek istemez.

Üye
    jack72 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

kıdem tazminatını alması için illa 40 ın altında rapor alıp göstermesi mi gerek ??? o kişi insan kaynaklarıyla görüşüp ben hastaneye gittim rapor için artık bu hastalıklara yönetmelik değiştiği için rapor alamıyorum derse o kişi gene kıdem tazminatı alamaz mı ?? @Netbey

rapor almadan sözlü söylememi işveren kabul etmez ise illa rapor çıkart derse rapor çıkartmadığım zaman tazminat hakkım var mıdır ??? @Netbey

Üye
    jack72 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba ufuk abi ,

raporun süresi bittikten sonra rapor yenilemeyeceğim için kıdem tazminatını almam için illa firmaya 40 ın altında rapor alıp göstermem mi gerek ??? ben insan kaynaklarıyla görüşüp ben hastaneye gittim rapor için artık bu hastalıklara yönetmelik değiştiği için rapor alamıyorum dersem ben gene kıdem tazminatı alamaz mıyım ?? @Ufukalp

Üye
    jack72 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhaba Ufuk Abi,

rapor yenilediğim diyelim yenilediğim rapor 40 ın altında olursa 1 yıl sonra emeklilik başvurusu yaparken 40 ın altında rapor ve süresiz vergi indirim belgem olmuş olacak bu durumda ssk kontrol şerhi koyarak mı emekli eder yoksa süresiz mi emekli eder ???? @Ufukalp

Sayfa 5 / 7 İlkİlk 1234567 SonSon