TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Sayfa 3 / 7 İlkİlk 1234567 SonSon
Toplam 95 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    854
    Verilen Beğeniler
    426

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @jack72
    Yine aynı şeyleri tekrar sormaya başladın.
    Hayır ben sana tazminat vermiyorum diyemez. Kıdem tazminatı evet garanti, fesih haklı sebebe dayandığından ihbar olmayabilir.
    Normal kadroda da evet vergi indiriminden faydalanabilirsiniz, vergi indiriminiz sürekli çünkü ve vergi indiriminin engelli kontenjanında çalışmak diye bir şartı yoktur.

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    910
    Verilen Beğeniler
    611

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @jack72

4857'de haklı fesih arasında böyle bir gerekçe okumadım. Yeniden değerlendirmenizi öneririm. Örneğin siz malül duruma düşseniz ve işten ayrılsanız ve malüliyetin sona erse işveren sizi derhal münhal kadrolara yoksa ilk fırsatta almak zorunda. Aksi halde burada bile tazminat doğar. Öte yandan bir şirkette kadrolar veznedar, muhaberat, insan kaynakları vs. gibi oluşturulur. Bunlardan belirli sayıdakini engellilerden seçer. Dolayısıyla engellilik bir meslek değildir. Ve yine dolayısıyla sizinle engellilik üzerinde süreli iş sözleşmesi yapılması mümkün değildir.

Rapor oranınızın düşmesi sizi işten çıkarmaya yeterli gelmemesi gerekir diye düşünüyorum. İş hukuku konusunda uzman biri ile durumunuzu paylaşmanızı öneririm.

Bana kalırsa sizi işten çıkarırsa:

1- Engelliliğe dayalı ayrımcılı suçu işlemiş olur
    2- Kıdem ve ihbar önelini ödemek durumundadır
    3- İşe iade davası açabilirsiniz ama öncesinde arabuluculuk kurumuna gidebilirsiniz. İstanbul'da iseniz güvendiğim ve insaflı ücret alan hukukçu dostlarıma yönlendirebilirim. Konuşur, anlaşırsanız devam edersiniz.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    854
    Verilen Beğeniler
    426

@hozgul
    Burada davalık bir şey yok.
    Çoğu işveren uygun raporu olan birini zorunlu engelli kontenjanını doldurmak için alır.
    Rapor süreli ise süre bitiminde o çalışan engelli kontenjanında değerlendirilemez. Raporu yenile talimatına karşı çalışan hayır diyorsa işveren boşalan engelli kontenjanını başka bir engelli ile doldurmak zorundadır. Daha fazla işçiye ihtiyacı yoksa ne yapacak, mecburen çıkaracak, bu da geçerli bir sebep.
    Yukarıda haklarını vereceğini yazdım zaten, ki ülkemizde tazminatını verdikten sonra işçi çıkarmak için sebep aramaya bile gerek yok. Malesef uygulama bu yönde.

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    910
    Verilen Beğeniler
    611

@Ufukalp

Size katılmıyorum. Her ne kadar tazminatını veririm ve işten çıkarırım kozu işverende olsa bile işe iade davası ve kötü niyet tazminatı da bunun karşısında var. İşe iade davsının lehe sonuçlanmasına rağmen onun da tazminatı öderim ama işe almam diyebilir, evet. Ama bu bedeli de ödemek zorunda. 4857'de işten çıkarılma koşulları açıkça belirtilmiştir. Burada engel oranının düşmesi çıkarılma sebebi olamaz. Kaldı ki kota meselesinde ceza uygulayan İŞKUR'dur. İŞKUR'a her aldığınız raporu veriyor musunuz ya da hastaneler alınan raporu İŞKUR'a bildiriyor mu? Velev ki yok ama bir an için öyle olsun. En fazla yapabilecekleri:

a) vergi indirimi uygulanmaz
    b) erken emekli hakkı olmaz.

Bu arada daha önce kanaatiniz bu minvalde değilmiş. Bkz Bunu ne değiştirdiğini açıklamak ister misiniz?

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Ufukalp Mesajı Gör
    Memur ya da işçi olun siz girerken güncel engelli raporuyla girmişsiniz, sonradan oranın düşmesi işten çıkarılmaya sebep değildir.

Üye
    jack72 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:18
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Hozgül Bey işveren diyelim öyle yaptı rapor süreli ve sürekli vergi indirim belgem var benim erken emekli hakkım olmayacak mı ??? @hozgul

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    910
    Verilen Beğeniler
    611

@jack72

Rapor oranınız düşerse vergi indirim ile erken emeklilik hakkınız maalesef olmaz.

Üye
    jack72 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Hakan Bey,

ben SSK yı aradım saolsun ufukabi de aynı şeyi söyledi.SSK nın ve Ufuk Abinin dediği şu:Emeklilik müracaatında Hastanenin vermiş olduğunu raporun süresi daha önceden bitsin bizim için önemli değil bizim için önemli olan vergi indirim belgesinin süreli mi süresiz mi olup olmadığıdır.SSK VE UFUKABİ DEDİKİ BİZ EMEKLİ MÜRACAATINDA RAPORA DEĞİL VERGİ İNDİRİM BELGESİNE BAKIYORUZ DEDİ.EĞER VERGİ İNDİRİM BELGEN SÜRESİZ İSE EMEKLİLİKDE SÜRESİZ OLUR DEDİ. BİLGİNİZE @hozgul @Ufukalp

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    910
    Verilen Beğeniler
    611

@jack72

Rapor oranı düşenlerde emekli olsalar dahi emekliliklerinin iptal edilenleri sıklıkla okuyoruz. Sadece bunu da göz ardı etmemek gerekir.

Üye
    jack72 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

BEN TEKRAR RAPOR ALMAYACAĞIM.RAPORUN SÜRESİ BİTTİ SADECE SÜRESİZ VERGİ İNDİRİM BELGEM İLE SİZE GÖRE EMEKLİ OLAMAZ MIYIM ? @hozgul

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    854
    Verilen Beğeniler
    426

@hozgul
    Öncelikle şunu belirteyim; forumda birine verdiğim cevaptan yaptığınız alıntıdaki muhatabım bir kamu çalışanı. Biliyorsunuz kamuda kadro dediğimiz iş güvencesi mevcut. Özel sektörde ise maalesef bu patronunun iki dudağı arasında.

Bunu belirttikten sonra konuya dönelim.
    Burada asıl konumuz rapor oranı düşme değil, rapor yenilemeyi reddetme.

Hani demişsiniz ya sanki aldığımız raporları İşkur'a mı veriyoruz diye. Evet Hakan Bey, engelli kontenjanında çalışmak söz konusu ise İşkur kaydı şarttır, bu da engelli sağlık kurulu raporu olmadan mümkün değildir. Raporunuz sürekli olduğundan dolayı süreli raporlardaki prosedürü bilmiyor olabilirsiniz. Raporu süreli olanlar, engelli kontenjanında çalışabilmek için rapor suresi bittiğinde yenilemek ve İşkur'a kaydettirmek zorundadırlar.

Biliyorsunuz engelli çalıştıran yerler devletten prim teşviki almaktadırlar. Bu teşvikte denetleyici olan İşkur'dur, ve burada kayıtlı olan geçerli raporlar esas alınır.

Yani işverenin, rapor süresi biten engelli çalışanından raporunu yenilemesini istemesi bu yönden gayet doğaldır.
    Ha çalışanın raporu sınırdadır, 40'ın altına düştüğünde kaybedeceği hakları vardır, tekrar rapor almayı reddeder. Ama tabii ki bu durumda engelli kontenjanında değerlendirilemez.

Peki bu durumu işveren açısından değerlendirelim:

İsverenin yeterince çalışanı mevcuttur, engelli çalışanı sadece zorunlu kontenjanını doldurmak maksadıyla çalıştırmaktadır. Bu engelli çalışan süreli raporu bittiğinde rapor yenilemeyi reddederse, engelli kontenjanından çıkmış olan bu çalışan yerine yeni bir engelli çalışan almak zorundadır.

Bu işveren o zaman raporunu yenilemeyi reddeden bu engelli çalışanı neden işyerinde tutsun ki ?

İşe iade davalarına gelirsek:

Çıkarılan işçi haklı bile bulunsa, ülkemizde bu davaların sonuçlanması 1 yılı bulmaktadır.
    Bu bir yıl zarfında o işçinin boş boş oturarak dava sonucunu beklediğini herhalde düşünemeyiz.
    Dolayısıyla ise iade kararı çıksa bile yeni iş yerinden çıkıp da artık rahat edemeyeceğini bildiği eski işyerine dönmeyecektir.
    Dönmeyi kabul edip de işveren tarafından işbaşı yaptırılmayan işçi için işverenin ödeyeceği miktar da 4-5 aylık kadardır.
    Rapor yenilemeyi reddederek kendisini her ay yaklaşık 500 TL lik prim teşvikinden mahrum bırakan işçiye 4 - 5 aylık ödeme yapıp, başka bir engelli istihdam ederek her ay 500 TL'lik primden muaf olmak daha karlı gelmektedir.

Kısaca böyle durumlarda işe iade davası bir işe yaramadığı gibi stresten başka bir getirisi olmayacaktır.

Son mesajlara gelirsek:
    Yani bir raporda oran düşse bile o rapor vergi dairesi tarafından işlem görmedikçe sürekli olan vergi indirimi geçerlidir, bununla erken emekliliğe başvurulabilir.

Vergi indirimi ile emekli olduktan sonra aldığı yeni bir raporla oranı düşenlerin emekliliği iptal edilir diye bir şey yoktur, sadece sistemden bunu tespit eden SGK'nın bu kişiye kontrol muayenesine çağırma ihtimali yükselir.

Kontrol muayenesine çağırılırsa da, düşük oranlı bu rapor esas alınmayıp yeniden hastaneye sevk edilir.
    İyi günler.

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    910
    Verilen Beğeniler
    611

yaptığınız alıntıdaki muhatabım bir kamu çalışanı. Biliyorsunuz kamuda kadro dediğimiz iş güvencesi mevcut. Özel sektörde ise maalesef bu patronunun iki dudağı arasında.
    Ama 4857 sayılı Kanun bir tane... Birbirinden farklı uygulanması nasıl olabilir? İş güvencesi kanunlarla korunur. Kamuda çalıştım, sendikası da vardı. Gözüne kestirdiğini işten attı. İş güvencesi hiç kimse için yok ki?
    Özel sektörde ise maalesef bu patronunun iki dudağı arasında.
    Doğru ama yargı da bunun için var.
    İşkur kaydı şarttır
    Yeni alınan her raporu İŞKUR'a mı veriyoruz? Ben hiç vermedim. Sadece ilk kez kayıt yaptırırken.
    Burada asıl konumuz rapor oranı düşme değil, rapor yenilemeyi reddetme.
    Bunu iddia etmedim. İşten rapor oranı düştü diye çıkaramaz dedim.
    Çıkarılan işçi haklı bile bulunsa, ülkemizde bu davaların sonuçlanması 1 yılı bulmaktadır.
    Bu bir yıl zarfında o işçinin boş boş oturarak dava sonucunu beklediğini herhalde düşünemeyiz.
    Davalar uzun da sürse hak arama yollarını kullanmaya teşvik etmeliyiz. Bugüne kadar yaptığım çalışmalarda hak kaybına uğrayanların %85'i bu yollara başvurmuyor. Teşvik edici olmamız lazım.
    Vergi indirimi ile emekli olduktan sonra aldığı yeni bir raporla oranı düşenlerin emekliliği iptal edilir diye bir şey yoktur
    Geriye yönelik yapılan taramalarda rapor oranı düşmesi sonucu yeniden muayene isteyebilme ihtimalinden bahsettim. Her gün okuyoruz.

Sonuç: Rapor oranı düşen çalışmaya devam eder. Patron atmak ister mi, isterse karşı hamlelerimiz de olur. Bunu bilmek ve teşvik etmemiz lazım.

Rapor oranı düştü diye 4857'den iş akdi fesh edilen bir kişi duymadım. Duyarsam ilk olacak. Varsa bu durumda olanlar yazarsa öğreniriz.

Üye
    jack72 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

BEN TEKRAR RAPOR ALMAYACAĞIM.RAPORUN SÜRESİ BİTTİ SADECE SÜRESİZ VERGİ İNDİRİM BELGEM İLE SİZE GÖRE EMEKLİ OLAMAZ MIYIM ? @hozgul

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    910
    Verilen Beğeniler
    611

@jack72

Süresiz ise ve taramalara ilerde takılmayacağınızı düşünüyorsanız olabilir.

Üye
    mesut41 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    198
    Verilen Beğeniler
    285

@jack72

5 yıllık süreniz bitene kadar tekrar rapor istenmiyor diye biliyorum isteyemezler

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    854
    Verilen Beğeniler
    426

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @hozgul
    İşkur'a süreli rapor ile kaydolunmuş ise süre sonunda rapor yenilemesi şarttır. Çünkü rapor yenilenmediği takdirde engelli kaydı düşer.
    Biliyorsunuz Türkiye'de engelli istihdamı ve prim teşviki konusunun denetimi İşkur aracılığıyla yapılmaktadır.
    Rapor süresi bitmiş biri raporu yenilemediği takdirde artık engelli sayılmamakta, dolayısıyla engelli kontenjanında istihdam edilememekte, işvereni prim teşvikinden faydalanamamaktadır. Siz sadece ilk kayıtta rapor sunmuş olabilirsiniz, çünkü raporunuz süreklidir.
    İş akdinin feshi konusunda olsun, farklı alanlarda olsun engelliler elbette haksızlığa uğradığını düşündüğü her konuda hakkını arasın. Ama örneğin engelli kontenjanında çalışan birinin, "benim raporumun süresi bitti ama yenilemeyeceğim, sen de bana hiç bir şey yapamazsın" demesi haksızlığa uğramak değildir.
    İş akdinin isveren tarafından derhal ve bildirimsiz olarak fesih nedenlerine değil de, geçerli fesih nedenlerine bakar mısınız bir. Yani işçinin tüm haklarını vererek işten çıkarılabilecek sebepler. İnanın istediği herhangi birine bağlayabilir. İşyerinin durumu ve ekonomik sıkıntılardan tutun, işçinin tedavisi mümkün olmayan bir rahatsızlığının bulunmasına, (engelli kontenjanı dışında kaldığında bu sorun olur) performans eksikliğine kadar, çok da somut verilere dayanmayan bir sürü sebebe dayandırabilirler. Bunlar bildirimsiz fesih sebebi değil ancak, geçerli sayilan fesih sebepleridir.
    İşe iade davalarının da gerek uzun sürmesi, gerekse bundan dolayı işçinin kendine başka bir düzen kurmuş olması sebebiyle, genelde işçiye herhangi bir getirisi bulunmamaktadır. Ülkede düzen böyle maalesef.
    Ben burada nokta atışı ile kişiye özel bir cevap verdim. Buradaki arkadaşımız engel oranının düştüğünü değil, engelli kontenjanında olduğu, rapor suresi de bittiği halde rapor yenilemek istemediğini belirtmektedir.
    Amacım tabii ki asla polemik değil, bildiklerimi anlattım. Siz karşı iddiada bulununca cevap verme gereği duydum.
    Yanlış anlaşılma olmasın yani.
    İyi geceler.

Sayfa 3 / 7 İlkİlk 1234567 SonSon