Toplam 7 mesajın 1-7 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    uNiQuE_54 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    09.01-2006
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:45
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Mesaj
    104
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Öncelikle Merhabalar,
    Şunu merak ediyorum ve benim gibi merak edenlerde vardır mutlaka,
    Devlet memurları atama ve yer değiştirme yönetmeliğine göre;
    Engelli memurların isteği dışında yeri değiştirilemeyeceği ve engellilik durumuna göre yer değişikliği yapabileceği yazmaktadır.
    Ancak, isteği dışında yeri değiştirelemez ifadesi bütün engelli memurlarımı kapsamakta yoksa engellilik durumundan tayin olanlarımı?
    Ayrıca engellilik durumuna göre tayin istediğinde engellilik durumundan kaynaklanan gerekçeler denilmekte bu gerekçelere nelerdir? bilgisi olan var mıdır acaba.
    Sonuçta sağlık durumu, eş durumu ve can güvenliği mazeretlerini biliyoruz da engellilik durumuna bağlı yer değişikliğindeki gerekçe nedir sizce?

  2. #2
    Üye
    uNiQuE_54 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    09.01-2006
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:45
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Mesaj
    104
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bu forum'da soruya cevap verebilecek kimse yokmu????

  3. #3
    Üye
    habip50 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    26.02-2013
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:12
    Yaşadığı Yer
    Nevşehir
    Mesaj
    244
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    5

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    öğretmenmisiniz?

  4. #4
    Üye
    habip50 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    26.02-2013
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:12
    Yaşadığı Yer
    Nevşehir
    Mesaj
    244
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    5

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Ek Madde 3 – (Ek: 30/6/2014-2014/6578 K.)

    İlgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen memurlar ileağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan memurlar engellilik durumundankaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilir.Bu kapsamdaki talepler bu Yönetmelikte yer alan kısıtlayıcı hükümlere tabi olmaksızın kurumların kadro imkânlarıve teşkilat yapıları dikkate alınarak karşılanır ve bu haktan bir defadan fazla yararlanılamaz.

    (2)Memurun kendisinin veya birlikte yaşadığı eşi ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının engellilik durumununtedavisi sebebiyle yer değişikliğini talep etmesi halinde, yer değiştirme suretiyle atama yapılacak yerin, memurun ve bu fıkrakapsamındaki yakınlarının engellilik durumuna uygun olması esastır.

    Engellilik durumu devam ettiği sürece kurumlarca isteği dışında memurun yeri değiştirilmez. Engellilik durumuortadan kalkan memurlar hakkında bu Yönetmelikte yer alan diğer hükümler uygulanır

    değerli arkadaşlar; mevzuattaki sıkıntıları anlatmaya çalışıyorum. bu bahsettiğiniz maddelerde açık ifadeler yoktur. ayrıca idareyi de kesin bağlamıyor. nereye çekerseniz oraya kadar uzar. idareye geniş bir karar verme yetkisi de tanıyor. meb de çalışıyorsan sıkıntı yok, mazeret kısmına (Ek Madde 3 – (Ek: 30/6/2014-2014/6578 K.) ) yazman yeterli olacaktır. raporun %40 ın altına düşmediği sürece meb seni isteğin dışında bir yere atamaz. öğretmen isen o biraz daha karışık. bu söylediklerim meb için geçerli örneğin üniversitede çalışıyorsan bu hakların hiç birinden yararlanamassın çünkü onlar uygulamıyorlar.

  5. #5
    Üye
    uNiQuE_54 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    09.01-2006
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:45
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Mesaj
    104
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Hayır Orman Bakanlığında memurum ben, kanun biraz dediğiniz gibi ama merak ettiğim şudur;
    1) Kurumlar engelli memurun isteği dışında başka bir yere görevlendirme veya tayin olarak yerini değiştirmek gibi gönderebilir mi?
    2) ''Engellilik durumu devam ettiği sürece kurumlarca isteği dışında memurun yeri değiştirilmez.'' ifadesi tüm memurlarımı kapsıyor yoksa sadece engellilik durumundan tayin olan engelli memurlarımı?
    3) 'Engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilir. '' ne gibi gerekçeler bunlar bunu anlayamadım?

  6. #6
    Üye
    habip50 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    26.02-2013
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:12
    Yaşadığı Yer
    Nevşehir
    Mesaj
    244
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    5

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    orman bakanlığının uygulamaları geçerli olacaktır diye düşünüyorum. o kurumda çalışan engelli veya idarecilerle konuşman daha sağlıklı bilgi alman anlamına gelir.

    1. isteğin dışında veremeyeceğini düşünüyorum en azından meb böyle yapıyor.

    2. tüm memurları %40 raporu olanları (GİH, YHS, Şoför, bil. işleetmeni, VHKİ v.b) kapsıyor fakat kariyer memurluk dediğimiz öğretmen gibi memurluklarda durum değişir.

    3. burası çok geniş bir konu; engelini yazıp örneğin ortopedik isen, bununla ilgili mimari durumları, ulaşımı falan gösterebilirsin. kısacası sana sıkıntı çıkaran durumları mazeret gösterip ilgili maddeyi de eklersen sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum.

  7. #7
    Üye
    uNiQuE_54 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    09.01-2006
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:45
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Mesaj
    104
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Memur olmuş fakat bu konularda yasal düzenlemeler ile ilgili fikir sahibi olmayan engelli arkadaşlar mevcut. Fakat kamuda engelli kavramını bilmeyen amir/müdürler var bu sebeple kurum idarecileri bizden bilgisiz. Devletimizin bizlere verilen hakları öğrenmeye ve bu durumlarla karşılaşan arkadaşlara yol göstermeye gayret ediyoruz lakin kanunlar nereye çekersen o tarafa gidercesine..