Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 26 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    celik Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet KAVCU
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Beyoğlu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkdaşlar daha önce de anlatmıştım. ben iş değişikliği yapıyorum. aksigorta ya geçicem diye.

şimdiki çalıştığım iş yerinin insan kaynaklarına bugun söyledim. bana dediler ki mehmet sen 08-06-2005 tarihinde işe başlammışsın. yaklaşın 57 gün daha çalışmalısın. 57 gün sorna da hesapladım benim 4 yılım bitiyor.

neden arkadşalar. benim bildiğim en çok 3 hafta beni orada tutabilirler. oda benim yerime başka bir personel bulmak için.

tşkler..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

İşten ayrılmak için önceden bildirim yükümlülüğü var. Bu bildirim süreleri çalışma süresiyle ilgili:

0 – 6 Ay arası çalışanlar İki hafta
    6 – 1,5 Yıl arası çalışanlar Dört hafta
    1,5 – 3 Yıl arası çalışanlar Altı hafta
    3 Yıl ve sonrası çalışanlar Sekiz hafta
    önceden işten ayrılacaklarını bildirmekle yükümlüler. Bu bildirimden önce işten ayrılan ya da işine son veren işveren o sürenin tazminatını ödemek zorundadır.

Yani, anlaşmalı olarak olmadığı sürece 56 gün çalışmak zorundasın.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    celik Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet KAVCU
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Beyoğlu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

oturanboğa abi peki ben o kadar gün beklemeyip çıkarsam bana ne kadara patlar. yada şimdi ki yeri gireceğim iş yerine bu şartları söyleserm beni o güne kadar beklerler mi? ve son olarak tazminatı da şimdi ki çalıştığım şirket vermez herhalde kendi isteğim ile çıkıyorum diye. değil mi?

tşkler..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

İşveren dava eder seni ve çalışmadığın bildirim/ihbar süresi kadar tazminat alır senden. Tazminat miktarı aldığın maaşa göre değişir. 2 aylık maaşı alırlar diim.
    Eğer daha önce kullanmadığın yıllık izinler varsa, konuşup onlara mahsup ettirebilirsin bu süreyi. Ama bence işveren de anlayış gösterir. İyi bir diyalog...

Yeni işyerin 2 ay bekler mi, bunu onlara sormak lazım

İşten kendin ayrıldığın için işveren tazminat vermek zorunda değil. Ha, isterse verir tabii, ama, ister mi?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    celik Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet KAVCU
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Beyoğlu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

tekrar merhaba arkadaşlar.

aksigorta işini kabul ettim. bu çalıştığım şimdi ki iş yerimin insan kaynaklarına söyledim. insan kaynakları bana daha önce de belittiğim gibi 4 yıla yakın bir zaman zarfı içinde çalıştığım için 56 gün beklmem gerektiğini söyledi.

etiler şubesinden çıkıp yüzyüze görüşmek için iş yerinin merkezine gittim. bana söyledileri aşağıda ki paragraftadır.

merhaba mehmet bey. duyduğumuza göre ayrılıyro muşsunuz. şimdi sizin 4 yıla yakın bir zaman zarfında çalıştığınız için 56 gün beklemeniz gerekiyor. eğer 56 günü beklmem diyorsanız 56 günlük tazminatı verir yada yeni gireceğiniz şirkete söyler kendileri öderler. o zaman çıkma hakkı veriyoruz. ama şunu bilin ki (benim söyleyeceğim şeyi o söylüyor, anlamadım) siz burada hem engelli kadrosunda hem de normal bir personel olarak çalıştığınızın farkındasınızdır eminim. onun için sizin burada ki 56 gün zarfında bizim hem engelli personel hemde normal muhaberat elemanı bulmamız gerekiyor. 56 günden önce bulunursa siz tekrar ayrılabilirsiniz ama blunmazsa 56 günü doldurma yetkisi var. burada sizi genel müdür gökhan beyden tutunda eminim ki yönetim kurulu başkanı mehmet bey bile çok seviyor. personel arkadaşlar hep bahsediyor mehmet in o güler yüzlü oluşu v.s. burada.

bu insan kaynakları şimdi resmiyeti karıştırıyor. değil mi arkadşalar. o zaman bende benim raporum da "çalıştırılamayacağı iş ilanları -ayakta ve taşıma gerektiren işler" denmiş. ama ben bu 4 yıla yakın zaman zarfında hem ayakta idim. hemde taşımacılık yapıyordum. muhaberat elemanı düşün artık. dışarıdan gelen evraklar (posta - kargo - kurye v.s) sahiplerine ilet. gönderi olanları da yukarıdan aşağıya indiripte göndermelerini yap. sonra holding bölümünde - hukuk bölümünde acil imzalar olur. o imzaları genel müdürlüklerden alıp - yönetim krulu başkan ve adayalarından alıp terkar hukuka ilet. bunlar hep ayakta yapılan işler. yani o

sonuç - son paragrafa dayanarak onların bana uyguladığı şartlara karşı bende onlara dava açmayı düşünüyorum. eğer ki bir fikriniz varsa hemen cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar. dava açsam nereye gitmeliyim ne yapmalıyım. kime başvurmalıyım. bilgilerinizi bekliyorum.

tşkler..

Üye
    celik Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet KAVCU
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Beyoğlu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

nasıl yapabilirm bu durumda. bnasıl kanıtlayabilirm ki. bir fikriniz var mı? şirketin beş katında da kameralar var onlar şirketin kednsine ait ama bir belge olarak kullandırılar mı bana karşı..

oturanboğa abi ve esrarrendizadam bey yardımlarınızı bekliyorum.

tşkler

Üye
    esrarengizadam25 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:03
    Yaşadığı Yer
    kahramanmaraş
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

sana sıkıntı çıkarmamalı için, görev değişikliğinden dolayı ayrılmak istediğini beyan edersin işyerine. hala sorun çıkarmak istiyorlarsa bulunduğun ilin bölge çalışma müdürlüğüne dilekçe verirsin. müfettiş gelir işyerini ziyaret eder. ama senin haklı olman için senin gerçekten başka görevlerde çalıştığına dair ya şahitin olacak ya da senin herhangi bir şekilde kargo ulaşım falan o türde belgelemen lazım

Üye
    celik Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet KAVCU
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Beyoğlu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

nasıl yapabilirm. nasıl kanıtlayabilirm. bir fikriniz var mı?

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Toplu iş sözleşmen var mı?

Üye
    celik Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet KAVCU
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Beyoğlu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

hiç bir sözleşme yok.

Üye
    Fatih Aslan Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:17
    Yaşadığı Yer
    .
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    6

bülent abinin dediğine katılıyorum

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konuda işveren ile yaptığın sözleşme çok önemli.İşe başlarken şartların nelerdi?
    İşten ayrıldığında hangi şartlarda ayrılman gerektiğinin tüm detayların sözleşmede yer alması gerekirdi.

Üye
    celik Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet KAVCU
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Beyoğlu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

sözleşme yok. sadece normal başvuru yapmıştım. normal form doldurmuştum. isim soyisim ev adresi v.s. gibi açıkçası cv diyelim. yoksa başka bir şey olmadı.. siz benim açtığım konu hakkında ne diyorsunuz.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Size söylediklerinden şunu anlıyorum.Siz ve işveren arasında 4 yıllık bir protokül imzalanmıs.4 yılınızı doldurmadığınızda ve ayrılmanız durumunda tazminatla karşı karşıya kalmanız sözleşmeden yazılı olan maddeye bağlıdır.Onun için imazaladığınız sözleşme çok önemli.İşverenden imzaladığınız sözleşmeyi isteyip,inceleyiniz.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Her ne yaparsan yap, bildirim süresini beklemeden işten ayrılırsan o süreye ait tazminatı ödersin. Yasal olarak bu çok net. Kurum isterse dava eder seni...
    Böylesi işten ayrılma durumlarında işverenle uyuşarak ayrılmak en iyi yoldur...

Çalışma koşullarıyla iligli olarak işvereni dava etmek ise apayrı bir konu. Şahitler bulmalısın, hakimin, "4 yıldır neredeydin" sorusuna ikna edici yanıtlar vermelisin, ve hepsinden önemlisi yıllar sürecek bir mahkeme sürecine hazırlamalısın kendini.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon