Toplam 4 mesajın 1-4 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    csharpci Avatarı

    Gerçek Adı
    Mehmet
    Üyelik Tarihi
    10.05-2014
    Son Giriş
    19.11-2016
    Saat
    20:28
    Yaşadığı Yer
    Her İl de yaşarım
    Mesaj
    354
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Memur freelance bilgisayar programı/yazılımı yazabilir mi ve ek para kazanabilir mi ? Bilgisayar masaüstü uygulama, internet sayfası vs. yazılımları yazması ve bunun karşılığında para kazanması kanunen yasak mıdır ?
    1-)Eğer yasaksa yazılım yazarken para kazandığı tespit edilirse cezası ne olur ?
    2-)Yasak değilse bile yasak olan meslekler var sanırım. Bu meslekleri yaparken yakalanırsa cezası nedir ?
    Konuyu iş hukukunu iyi bilen bir avukat cevaplayabilir mi ?
    3-) Belirli bir ücret karşılığında Yazdığı masaüstü yazılıma veya websitesine fatura kesmek zorunda mıdır ?
    Şirketi olmadığından dolayı fatura kesemeyeceği durumda ne ollur ?
    Teşekkür Ederim.
    Konu csharpci tarafından değiştirilmiştir (12.01-2016 Saat 19:20 ).

  2. #2
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.874
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    @csharpci

    Yasal olarak çalışmak mümkün değil. Her ne yapacaksanız kayıt dışı olmalı.

    Yaptığınız iş için ille de fatura gerekli olursa: 1- başka bir firma ile anlaşın, onlar sizin adınıza fatura kessin. 2- Bir yakınınız adına şahıs şirketi kurdurun... (ama bunu yapmak için çıldırmış olmanız gerek! prosedür ve vergi derken, borçlu çıkarsınız)

  3. #3
    Üye
    Ufukalp Avatarı

    Üyelik Tarihi
    15.11-2007
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Mesaj
    7.508
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Eğer gelir iyiyse basit usül vergilendirmeye tabi şahıs şirketi olabilir.
    Basit usülde vergilendirme yıllık yapılır ve illa her faturaya gerçek tutarı yazmak zorunda olmadığınızdan ve gider gösterilenler derken ödeyeceğiniz vergi cüzi bir miktar olmaktadır.
    Malesef ülkemizde durum bu şekilde.
    Yok her işe fatura kesmek ve faturalarınız da gerçek değerinde olmak zorundaysa basit usül limitlerini aşabilir ve gerçek usule tabi olursunuz ki o zaman önermem.

  4. #4
    Üye
    Sema Avatarı

    Gerçek Adı
    Sema
    Üyelik Tarihi
    28.07-2004
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Mesaj
    4.345
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    657 sayılı Kanun’un 28. maddesinde ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı getirilmiştir. Bahsettiğiniz işleri kendi adınıza yapamazsınız.