Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 30 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Sedat Yıldırım Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat Yıldırım
    Son Giriş
    07.09-2017
    Saat
    00:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    10

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba değerli adminim ve arkadaşlarım.

Özel bir hastanede 5 yıl 10 ay 26 gündür engelli kadrosunda elektronik teknisyeni olarak çalışmaktayım. Son 6 aydır teknik servisten alıp hastane sarf deposuna verdiler. Depoda hastane bölümlerine medical malzeme hazırlıyorum.

Dün (21-11-2015) insan kaynakları müdürümüz beni çağırarak işime son verileceğini söyledi. 6 yıldır hep asgari ücretle çalıştırdılar.

Müdür bana iki seçenek sundu. Ya 6 yıllık tazminatın olan 9700 TL parayı kabul et işten çık,ya da işe gelme,biz sana her
    ay 580 TL maaş ödeyelim dedi.

Ben sordum bu maaş ne zamana kadar sürecek, dediki, denetime yakalanmadığı sürece sürer, sen burada çalışıyor görünürsün, ama işe gelmez her ay 580 TL paranı alırsın.
    Oysa her sabah akşam giriş çıkışta parmak okutuyoruz. İşe gitmediğim zaman yarın iş verenin bana işe gelmedi diye beni suçlu duruma düşürme oalsılığı var. Normalde 8 haftalık ihbar tazminatından hiç bahsetmedii halde,bana dediki Pazartesi günü mutlaka kararını bildir.
    Cumartesi günü çıkarılacağımı söylüyor,hemen Pazartesi günüde
    kararımı bildirmemi istiyorlar yangından mal kaçırırı gibi.

Bana teklif ettikleri 9700 TL tazminatı alıp gidersin demeleri benim için doğru olurmu? Haklarımı bilmiyorum.Bu durumda ne yapmam gerekiyor?
    Bu arada ben %54 ortabedi engelliyim.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkür ederim.

Üye
    Arıkan Avatarı

Gerçek Adı
    ARIKAN
    Son Giriş
    19.12-2016
    Saat
    12:23
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ben kısaca deyineyim hiç bir hakkın yok işkur ra alo 170 hattına falan güvenip iş yapma hiç birşey yapmıyorlar adamların teklifini kabul et paranı al dilersen de işe iade davası açabilirsin o da 1 yıl dan fazla sürer kısacası türkiyede hak mak yok

Üye
    dokuzparmak ontanedir Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:44
    Yaşadığı Yer
    ESKİŞEHİR
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    3

İhbar ve Kıdem tazminatını bordronuzu görmedim ama yaklaşık 9800 lira civarında bir miktar yapar. Bence alın ve işten ayrılın.

Nedeni ise, iş verene haklı sebep yaratabilirsiniz bu çalışmadan maaş aldığınız dönemde, şöyle ki işyerinize üç gün özürsüz "gitmemeniz" halinde sizi haklı sebepten iş sözleşmesi feshi yapabilir.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:49
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

İşveren haklarını ödedikten sonra istediği işçiyi istediği zaman kapıya koyabilir bunu yasal bahanesi çok.
    Ülkemizde performans düşüklüğü bile tek taraflı fesh sebebi, neye hangi kritere göre performans düşüklüğü tesbit ettin soran bile yok.
    Dediğiniz gibi, yarın birgün işe gelmiyor gerekçesi ile iş akdinizi tazminatsız olarak fesh etme ihtimalleri de var.
    Bence kıdem ve ihbar tazminatınızı alarak başka iş aramaya başlayın.

Üye
    Sedat Yıldırım Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat Yıldırım
    Son Giriş
    07.09-2017
    Saat
    00:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    10

@Arıkan

Aynı iş yerinde çalışan,iş kazası geçirerek 3-5 ay sürekli rapor alan bir arkadaş kendisi işten çıktığı halde arkadaşa iş yerinden 18500 TL tazminat verdiler,o kabul etmedi ve mahkemeye
    verdi,55000 TL tazminat kazandı.
    Özellikle şu anki kanunlar engellileri çok koruyor ancak,sorun şu,bizler kendi haklarımızı bilmiyoruz,bütün mesele bu.İş verenlerde bizim bu cehaletimizden fırsat el de ediyorlar.
    O yüzden de ben bu konuda engelli haklarının bu konu hakkında ne olduğunu öğrenmek istedim. Yoksa işçi hakları hiç bir zaman şimdiki kadar iyi olmamıştı.Bunun çok örneklerini gördüm.
    Google'da araştırdığım zaman çok bilgi kirliliği var,o yüzden bu siteden daha net ve güncel bilgi alabilirm diye burada soruyorum. Ben daha önce 3 yıl uğraştım mağlulen emekli olmaya ama etmediler. 2006 yılında aynı şartlarda tekrar emeklilik dilekçesi verdim ve anında emekli oldum.Allah c.c. razı olsun devletimizden.

Üye
    bertan Avatarı

Gerçek Adı
    ______
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    10:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    10

Yok kardeşim öyle bir şey çalışma bakanlığına şikayet et sana mobing uygulanıyor işveren yasal olmayan şeyler yapıyor bunun yaptırımı büyük müfettiş gelip iş yerini denetler seninle konuşur ve bir rapor yazar eğer yasadışı bir iş varsa kol gibi cezayı keser işverene ondan sonra seni işten atsalarda suçlu duruma düşerler sen en iyisi ya 170 i ara şikayet et yada sağlam bir avukat bulup işverene noter kanalıyla ihtar çektir kaldıkı senin beş senelik tazminatın bu kadar düşük olamaz üstelik 8 haftalık ihbarında varki buda iki brüt maaşın

Üye
    ali kurşunlu Avatarı

Gerçek Adı
    Ali kurşunlu
    Son Giriş
    18.12-2015
    Saat
    06:17
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çıkışını al ve ayrıl senin için bu hayırlısı olur

Üye
    sensizlik61 Avatarı

Son Giriş
    20.04-2017
    Saat
    15:01
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Üstad herhangi bir engelli derneğine üyeliğin varsa dernek yönetimi ile konuş yoksa da muhakkak bir avukat ile konuş böyle işten çıkarmada tazminat da olamaz hemen pes edip parayı alıp gitme muhakkak hakkını aramalısın yasalar senden yana olacaktır

Yasaklı Üye
    berkemeteatasoy Avatarı

Gerçek Adı
    MURAT DOĞAN
    Son Giriş
    30.08-2017
    Saat
    21:13
    Yaşadığı Yer
    MARDİN-MİDYAT
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    6

@Ufukalp

özel sektör engelliyi mecburen işe aldığı için her türlü ayrımcılık ve mobbing gibi her türlü baskıyı yapar.Yarım adam muaamelesi yapar.Maalesef marhamet ve vijdan üstüne yalakalık yapan şerefsizlerle dolu.Çok beden sel ortopedik arkadaşım var 5 yıldızlı otelde bulaşıkçı yük taşıyıcı çay temizlik işi gibi ayak işi yaptıranlar var...Ülkede kanun kitaplarda var ama uygulamada hiç birşey yok..ortadoğu ülkeleri gibiyiz..rüşfet yalakalık..Kardeş bunlar her yerde haklı çıkar çünkü seni koruyan yasa kitaplarda şarlatanların arkasında durur..Kelebek gibi görünüp kopra gibi sokan tipler...25 yıllık iş hayatımda şunu gördüm..Al paranı cebine koy elinde delil olsun şahit olsun..git yapacağanı gene yap..Artistlik yapma haklarım var diye..BurASI Türkiye Adalet var ama engelliye ve fakire geç geliyor..saygılar muhterem

Üye
    Arıkan Avatarı

Gerçek Adı
    ARIKAN
    Son Giriş
    19.12-2016
    Saat
    12:23
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Kardeşim akıllı ol alo 170 miş yok işkurmuş hepsi hikaye kalırsın yaya ben kaldım sen kalma güvenme hiç birşey yapmıyorlar sonuç olarak

Üye
    sabri35 Avatarı

Gerçek Adı
    sabri
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    18:46
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Avukatla gorus kimseye tema etme

Üye
    Plumeria Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    24.10-2017
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    3

@Sedat Yıldırım

Arkadaşınızın daha fazla alma sebebi iş kazası nedeniyle işten ayrılıyor olmasıdır muhtemelen.
    İş yeri de kusurlu bulunduysa ödeme yapmak zorunda.

Eğer çalışmayıp çalışıyor gibi görünürseniz Firmanın sizi işten çıkarması için
    İhtarname göndermesi göndermesi gerekir.
    “Herhangi bir sebep belirtmeksizin işe gelmemenizin sebebini rapor vs. ile 3 gün içinde cevaplandırınız” diye.
    Bu durumda sizde belge olmadığı için haksız sebepten işe gitmediğiniz için
    Tazminatsız işten çıkarılırsınız.
    Ya işe gitmeden maaş ödemesini alacağınızı belgelendirin yada tazminatla işten ayrılın.

Maaşınızı bilmediğim için ne kadar almanız gerektiğini bilemiyorum.

*-Kıdem tazminatının hesaplanmasında uygulanacak yol;

İşçi zamana bağlı ücret alıyor ise (günlük, haftalık, aylık, saat ücreti gibi):

İşçiye ödenecek kıdem tazminatı çalıştığı her bir yıl için son 30 günlük brüt ücreti tutarındadır.
    Yıl kesirleri de dikkate alınır.Önce işçinin çalıştığı sürenin kaç yıl olduğuna bakılır,
    kaç yıl çalışmış ise çalıştığı yıl ile son çalıştığı ay içindeki brüt ücreti çarpılır.
    Sonra çalıştığı sürenin yıldan arta kalan ayları güne çevrilir ve son brüt ücrette 365 e bölünmek suretiyle günlük ücreti bulunur.
    Daha sonra günlük ücreti ile yıldan arta kalıpta güne çevrilen çalışma süreleri çarpılarak çıkan rakam önceki hesaplanan rakama ilave edilir.

İşçi götürü yada parça başına ücret alıyor ise:

Son brüt ücretinin hesaplanması özellik eder.
    Son brüt ücreti hesaplanırken işçinin son 1 yıl içinde almış olduğu ücretler toplanarak aynı yıl içinde çalıştığı toplam gün sayısına bölünür.
    Ancak işçi son bir yıl içinde zam almış ise zammın yapıldığı tarih ile işten ayrılma tarihi arasındaki toplam brüt ücreti bu süre içindeki fiilen çalıştığı gün sayısına bölünerek günlük ücreti bulunur.

* Son Brüt ücret hesaplanırken dikkat edilecek hususlar:

İşçinin aylık ücreti dışında kendisine ödenen ücret ekleri de olabilir.
    Bu ücret eklerinin hesaba katılabilmesi için ; a-Yapılan ödemenin sözleşmeden yada yasadan doğması gerekir.
    b-Süreklilik arz etmesi gerekir.
    c- Para veya para ile ölçülebilir olması gerekir.
    Bu vasıfları taşıyan ücret eki mahiyetindeki ödemelerinde yıllık toplamı alınarak 365 e bölünmesi ve 30 ile çarpılması suretiyle aylık brüt ücretine eklenir.
    Ücret eki sayılabilecek ve kıdem tazminatında brüt ücrete eklenecek ücret eklerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:
    1-Sürekli olarak ödenen İkramiyeler,
    2-Sürekli olarak yapılan Yemek yardımı,
    3-Sosyal yardım zammı niteliğinde sürekli yapılan yardımlar.(Yıllık izin harçlığı, konut yardımı, aile yardımı, eğitim yardımı, giyim yardımı, sağlık yardımı, çocuk zammı, yakacak yardımı, erzak yardımı, Ulaşım yardımı, v.s.)
    4-Sürekli olarak verilen primler,
    5-Kasa tazminatı,

Tabii ki tüm bu ödemelerin sürekli olması yanında, işveren ile işçi arasında yapılan sözleşmede belirtilmiş olması da gerekir.

* Aynı işverenin işyerinde çalışmakta iken örneğin 3 yılı aşkın bir süre çalışan bir işçi kendi isteği ile işten ayrılmış ise kıdem tazminatına hak kazanamaz.
    Bir süre sonra yeniden işe giren ancak bu kez işveren tarafından örneğin 9 ay sonra işten çıkarılan aynı işçi yine kıdem tazminatına hak kazanmıyor gözükmesine rağmen çalıştığı süre hesaplanırken önceki 3 yıllık çalışması da hesaba katılır ve toplam çalışması 1 yılı aşmış olması nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanır.
    Ancak alacağı tazminat hesaplanırken sadece son 9 aya isabet eden tazminatı alabilir.
    Diğer üç yılı aşkın sürenin tazminatını ise işveren istese dahi yasal olarak veremez.
    Çünkü iş kanununa göre hak edilmeyen dönemin kıdem tazminatının işverenin rızası olsa dahi verilmesi yasaktır.

* Kıdem tazminatının bir üst sınırı vardır.

1475 sayılı iş kanunun 14, maddesine göre işçiye bir yıllık hizmeti karşılığında ödenecek kıdem tazminatı tutarı Devlet Memurları Kanununa tabi EN YÜKSEK DEVLET MEMURUNA (Başbakanlık müsteşarı) bir hizmet yılı için ödenecek azami emeklilik ikramiyesinden fazla olamaz.
    Bu rakam 01,11,2011-31,12,2011 dönemi için 2.731,85 TL. dır.

Ve şahsi fikrim ; 6 yıl için 9bin az bir miktar.
    Kuzenim bankada 2bin maaşla 1buçuk yıldır çalışıyordu.
    İşten çıktı ve tazminatı 10bindi.
    Ama o yeni evli olduğu için kendi çıktığı halde tazminat alabildi

Yani herkese göre durum farklı olabiliyor.
    Herhangi bir avukata danışın bence. (Herhangi bir belgeye imza atmadan önce)

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:49
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Bir kişi işe gitmeden maaş ödemesi alacağını belgelendiemez, çünkü bir işyerinde çalışıyor gibi görünmek yasal değil suçtur.

Üye
    Muzo Avatarı

Gerçek Adı
    Muzo
    Son Giriş
    23.06-2016
    Saat
    22:33
    Yaşadığı Yer
    Gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadasiniz calistigi kurumda is kazasindan dolayi o yuksek parayi aldi.
    Ama sizin durumunuz farkli. Kardesim kidrm tazminatini odeyecen herkes iscisini icten cikarta bilir ki bunun bedelinide oduyorlar ihbarname ve tazminat zaten. Sen parani al yebi bir ise bak kardesim.... Gecmis olsun

Üye
    unsal.esen Avatarı

Son Giriş
    20.09-2017
    Saat
    09:09
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    İşverenle uzlaşmanı tavsiye ederim. İş akdinin feshinin işveren tarafından yapılması çok önemli. İşsizlik maaşı başvurusunda kilit nokta budur.
    İşvereni seni kağıt üstünde çalışıyor olarak göstermeyi istemesi ise tüm engelli emekçiler adına onur kırıcı bir davranıştır.
    Emeğini ortaya koyarak alın terini kazanca dönüştürmek isteyen insanlara edilen bir hakarettir.
    Maalesef ülkemizde var olmayan ahlak anlayışının sonucu iş dünyası da kendine ait hukuksuz bir düzen yaratıyor..

Sayfa 1 / 2 12 SonSon