Toplam 3 mesajın 1-3 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    fcbülent Avatarı

    Gerçek Adı
    bülent
    Üyelik Tarihi
    11.08-2012
    Son Giriş
    02.11-2015
    Saat
    21:15
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    54
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar mrb iş yerimden çıkarıldım işe giriş 10/05/2014 çıkış tarihim 14/01/2015 kendileri çıkardı tartışma söz konusundan dolayı 1.kıdem tazminat hakkım varmı 2. ihbar tazminatı hakkım varmı varsa ne kadardır hesaplarmısınız? brüt ücret 1560 tl elime gecen net ücret 1390 tl idi

  2. #2
    Yasaklı Üye
    pesimist57 Avatarı

    Gerçek Adı
    XFactor
    Üyelik Tarihi
    17.07-2012
    Son Giriş
    06.08-2015
    Saat
    17:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    225
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Kıdem tazminatına hak kazanabilmen için 1 yılının dolması gereklidir. Şirket istese yinede mevcut ay için verebilirdi ancak tartışma neticesinde çıkıldığından büyük ihtimal böyle bir hak vermezler....Arayamazsında.

    İhbar tazminatı hakkı işten çıkarıldığından yoktur. Şirket çıkış istemiş ancak tartışma neticesinde çıkış olduğundan bunu ödememe hakkı var. Aksi durumda çıkışını verip sanırım 2 haftalık ödemeni hesabına yaparlardı. Tartışmada haklı isen işe iade davası açıp bu bedeli alabilirsin tabi.

  3. #3
    Üye
    hakanmemik Avatarı

    Gerçek Adı
    Hakan
    Üyelik Tarihi
    23.01-2008
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:17
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Mesaj
    289
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    13

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    4857 sayılı kanuna göre1 çalışma yılını doldurmadığınız için kıdem tazminatı alamazsınız.
    ihbar tazminatı 4857 sayılı İş kanunu 17. madde uyarınca iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa yazılı olarak bildirilmesi esastır. Madde gereğince;
    • 6 aya kadar süren çalışmalarda 2 hafta,

    • 6 aydan 1,5 yıla kadar süren çalışmalarda 4 hafta,