Toplam 12 mesajın 1-12 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    ikitisatcı Avatarı

    Üyelik Tarihi
    05.09-2008
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    16:33
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    221
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    2014 yılına ait 18 günlükk iznimin 13 gününü kurban bayramı ve haftasonlarını dahil etmeden aralıksız 5+5+3 olarak kullanabilirmiyiz ara vermeden ayrı izin formu düzenleyerek

  2. #2
    Üye
    Eshat Avatarı

    Üyelik Tarihi
    22.06-2008
    Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Mesaj
    10.120
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Öyle izin düzenleyecek personelci var mı?
    Var sada onu imzalayacak amir var mı?

  3. #3
    Üye
    huseyinb80 Avatarı

    Gerçek Adı
    HÜSEYİN BAYRAMOĞLU
    Üyelik Tarihi
    12.04-2013
    Son Giriş
    28.09-2017
    Saat
    23:38
    Yaşadığı Yer
    HATAY
    Mesaj
    37
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    o isverene veya vekiline kalmış bir konu değildir. İş kanununa göre sadece çalışma günleri yıllık izinlerden düşülür resmi ve dini bayramlara denk gelen gunler izinden düşülemez.

  4. #4
    Üye
    Eshat Avatarı

    Üyelik Tarihi
    22.06-2008
    Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Mesaj
    10.120
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Memurda hafta sonları izinden sayılır sadece bayram günleri sayılmaz

  5. #5
    Üye
    huseyinb80 Avatarı

    Gerçek Adı
    HÜSEYİN BAYRAMOĞLU
    Üyelik Tarihi
    12.04-2013
    Son Giriş
    28.09-2017
    Saat
    23:38
    Yaşadığı Yer
    HATAY
    Mesaj
    37
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz. İs kanunu 56. madde

  6. #6
    Üye
    Eshat Avatarı

    Üyelik Tarihi
    22.06-2008
    Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Mesaj
    10.120
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Hüseyin kardeşim
    İşçi için öyledir. Ben memur için söyledim
    Memurlar iş kanununa değil 657 sayılı DMK kanuna tabidir.

  7. #7
    Üye
    ikitisatcı Avatarı

    Üyelik Tarihi
    05.09-2008
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    16:33
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    221
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    peki 3 ekimi tüm gün tatil yaptılar 29 eylül-02 ekim arası yıllık izinli(4) gün olsam 3 ekimde göreve başlasam 8 ekimdede tekrar izne ayrılabilirmiyim.

  8. #8
    Üye
    Eshat Avatarı

    Üyelik Tarihi
    22.06-2008
    Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Mesaj
    10.120
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Normalde izin dönüşü hiç çalışmadan izin verme durumu acil durumlarda olur. Teammüller dahilinde izin dönüşü çalışmadan izin verilmiyor. Benim çalıştığım her yerde bu böyleydi. Fakat amir isterse verir. Bunun kanunu hiç bir sakıncası yoktur.
    Memursanız Bir takvim yılı içinde 7 güne kadar rapor alabilirsiniz ve maaşınızdan hiç bir kesinti yapılmaz. 7 günden sonraki raporlarda zam ve tazminatlardan %25 oranında kesinti yapılır. Yine bir takvim yılı içinde 40 günden fazla tek hekimden rapor alamazsınız. bu konuda da bilginiz olsun

  9. #9
    Üye
    mutluyummm Avatarı

    Üyelik Tarihi
    20.04-2014
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    84
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    iznin çok olsa bir ihtimal ama sizinde izniniz az olduğu için olanaksız siz izinden gelin 3-5 gün çalışın tekrardan izne çıkın olması mümkün değil çünkü mesai arkadaşlarındanda ogün çıkmak isteyenler izinlerini ogüne ayarlamış ve plan yapmış olabilirler o yüzden ümitlenme haa bu işverene göre değişebilir ama dediğim gibi ümitlenme

  10. #10
    Üye
    ikitisatcı Avatarı

    Üyelik Tarihi
    05.09-2008
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    16:33
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    221
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    devlet memuruyum ondan sordum

  11. #11
    Üye
    Eshat Avatarı

    Üyelik Tarihi
    22.06-2008
    Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Mesaj
    10.120
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Amirin takdirinde,
    İzin için çok mu sıkıntı çıkartıyorlar. Hangi kurumdasınız bilmiyorum ama bazı kurumlar hariç genelde izin konusunda çok sıkı bir durum yoktur kamu için

  12. #12
    Üye
    satı basak Avatarı

    Gerçek Adı
    Satı BASAK
    Üyelik Tarihi
    18.10-2010
    Son Giriş
    25.10-2017
    Saat
    16:36
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Mesaj
    4.087
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Devlet memurluğunu bilmiyorum ama ben özel şirkette çalışıyorum. Mesela 18 günlük izninizi 29.09.2014 - 23.10.2014 tarihleri arası yazarsınız. Şuan yıllık izinleri hazırlıyorum. Bayram tatili ve pazarı otomatik düşüyoruz zaten. İnsan kaynakları yada personel işlerine bakan birine danışabilirsiniz. Ayrı ayrı yıllık izin kağıdı hazırlamanıza gerek yok.

    Pardon 13 gününü demişsiniz, ben 18 gün olarak hesapladım. 29.09.2014 - 18.10.2014 tarihleri yazılabilir. Tekrarlıyorum, kamunun işleyişini bilmiyorum ama şuan çalıştığım şirkette böyle hazırlıyoruz. Ayrıca arife gün de tam gün tatil bizim iş yeri yönetmeliğinde.