Toplam 2 mesajın 1-2 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    aliclk Avatarı

    Üyelik Tarihi
    02.11-2009
    Son Giriş
    10.02-2014
    Saat
    11:40
    Mesaj
    5
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    2009 Yılında Bir kamu kurumunun işkur kanalıyla engelli maden teknikeri alımına istinaden İŞKUR tarafından maden teknikeri olarak işyerine bildirildim ve ilgili kurum tarafından işe alındım.
    Halen daha çalışmakta olduğum kurum beni işe alınış şeklinden başka işlerde çalıştırabilir mi ??
    ilk işe girdikten sonra kurumun beni tekniker olarak talep edip almasına rağmen vasıfsız işçi olarak kaydettiğini sonradan öğrendim ancak yıllar sonra vasıflı kadrosuna geçebildim. netice itibarıyla kurumumda tekniker kadrosu olmadığı için vasıflı kadrosuna geçtim.

    ancak yukarıda da belirttiğim üzere kurumum beni mesleğim ve işe alınış şeklinin dışında işlerde çalıştırabilir mi.

    bu konuda haklarımızı koruyan yasal düzenlemeler, mevzuatlar var mı ??

    ilgili vede bu konuda bilgisi olan arkadaşların yorumlarını rica ediyorum. saygılarımla.

  2. #2
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.940
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    4857 sayılı yasa:

    Engelli ve eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu
    Madde 30: İşverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç engelli, kamu işyerlerinde ise yüzde dört engelli ve yüzde iki eski hükümlü işçiyi veya 21/6/1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanunu veya 16/6/1927 tarihli ve 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu kapsamına giren ve askerlik hizmetini yaparken 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 inci maddesinde sayılan terör olaylarının sebep ve tesiri sonucu malul sayılmayacak şekilde yaralananları meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler. Aynı il sınırları içinde birden fazla işyeri bulunan işverenin bu kapsamda çalıştırmakla yükümlü olduğu işçi sayısı, toplam işçi sayısına göre hesaplanır.