Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 20 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    kajmeran Avatarı

    Üyelik Tarihi
    21.12-2007
    Son Giriş
    23.03-2016
    Saat
    10:33
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Mesaj
    55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    2,5 yıldır özel sektörde bir firmada çalışmaktayım. 2013/1 Ömss'yi kazandım. Sormak istediğim şuanda benim işten ayrılırken tazminat hakkım bulunuyor mu? Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

  2. #2
    Üye
    savas.1991 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    10.03-2013
    Son Giriş
    10.11-2017
    Saat
    15:44
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    64
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bende ıkı yıldır calısıyorum 10 gun ıcerısınde ayrılcagım ısten . Bılgsı olanlar lutfen yardımcı olsun ?

  3. #3
    Üye
    MUHENDIS Avatarı

    Üyelik Tarihi
    15.11-2012
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    GÖNLÜM ADANA DA KALDI.
    Mesaj
    153
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    3

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    evet kıdem tazminatı alırsınız? isteyin vermeseler idari mahkemeye baş vurun? kendileri çıkarırlarsa ihbar tazminatıda alırsınız

  4. #4
    Üye
    kajmeran Avatarı

    Üyelik Tarihi
    21.12-2007
    Son Giriş
    23.03-2016
    Saat
    10:33
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Mesaj
    55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    MUHENDIS;
    Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor peki?

  5. #5
    Üye
    savas.1991 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    10.03-2013
    Son Giriş
    10.11-2017
    Saat
    15:44
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    64
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    istifa dilekcemı yooolladım 10 nısan ıtıbarı ıle cıkısım yapılacak . ne yapmamız gerekır ?

  6. #6
    Üye
    MUHENDIS Avatarı

    Üyelik Tarihi
    15.11-2012
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    GÖNLÜM ADANA DA KALDI.
    Mesaj
    153
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    3

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    oturup ilgili sorumlu ile konuşacaksın. vermez ise mahkemeye baş vuracan hepsi bu.

  7. #7
    Üye
    bülent yalçın Avatarı

    Gerçek Adı
    T.C bülent yalçın
    Üyelik Tarihi
    17.08-2005
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    14:09
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Mesaj
    158
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    3

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    arkadaşlar kendi isteğinizle istifa ediyorsanız hiç bir şey alamazsınız tazminat vs ...

  8. #8
    Üye
    ihsen Avatarı

    Üyelik Tarihi
    08.06-2012
    Son Giriş
    27.01-2014
    Saat
    10:03
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Mesaj
    50
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bülent kardeşimiz doğru söylüyor kendi isteğiniz ile ayrılarsanız vermezler ama yinede şirketin insiyafinde isterse verebilir. iş yasasında gayet açık bu konu

  9. #9
    Üye
    kajmeran Avatarı

    Üyelik Tarihi
    21.12-2007
    Son Giriş
    23.03-2016
    Saat
    10:33
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Mesaj
    55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Kıdem tazminatına ilişkin düzenleme 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesi kapsamında yapılmakta olup, söz konusu düzenlemenin yürürlüğü sürmektedir. Bu kapsamda; işten kendi isteğiyle (istifa ederek) ayrılan işçinin, kıdem tazminatı hakkı oluşmamaktadır. Devlet memurluğuna atanma, işçi açısından kıdem tazminatını talep ederek iş sözleşmesinin fesih hakkını doğurmamaktadır. Böylesi bir işten ayrılma sonucunda işçi istifa etmiş olacağından, kıdem tazminatı haklarından vazgeçmiş sayılacaktır.

    Böyle bi yazı buldum. Sanırım tazminat talep hakkımız olmayacak. Boşa geçen 2.5 yıl...

  10. #10
    Üye
    Ufukalp Avatarı

    Üyelik Tarihi
    15.11-2007
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Mesaj
    7.508
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Bırakın kıdem tazminatını,ihbar için borçlu bile çıkabilirsiniz işverene.
    Verme zorunlulukları yok,verirlerse ne ala kendi inisiyatiflerine kalmış bir durum.

  11. #11
    Üye
    kaybolan yılllar Avatarı

    Gerçek Adı
    Serdar Kerem
    Üyelik Tarihi
    30.12-2010
    Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    15:32
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Mesaj
    133
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    özel sektörde 15 yılı doldurmadığın müttetce kendi isteğinizle ayrıldığınız için ne kıdem nede ibar tazminatı alamazsınız
    ama işveren bir güzellik yapıpda verirse o başka

  12. #12
    Üye
    gönülyarası Avatarı

    Üyelik Tarihi
    06.07-2006
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    Angara
    Mesaj
    4.571
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    81

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    3.5 Sene ( Eşşek ) gibi çalıştım gece gündüz resmi tatilde bayramda,dua ettim kurtuldum diye.Son 1 ayda doğru düzgün gitmedim sallamadım kimseyi nasılsa bırakıyorum diye yukarıya duyurmadılar gelmiyor diye o ay tam maaş almıştım birde tek karım buydu ve nasıl olduysa o senenin izin ücretinide yatırmışlardı.. İstifa dilekçesini vermeye gittiğimde'de personel müdürü sen 15 gün önceden bildirmişmiydin demesin mi... Çalıştığım yerdeki genel müdürü arar tamam benim haberim vardı ben çıkarttırmadım bu ayki maaşınıda izin parasınıda tam alsın diye sanada söylemedim demiş.Oysa ( Eşşek ) Gibi 3.5 sene kullandık bırak okadarda fedakarlık yapalım deseymiştiii

  13. #13
    Üye
    @dilek_ Avatarı

    Gerçek Adı
    Dilek
    Üyelik Tarihi
    14.01-2012
    Son Giriş
    09.12-2015
    Saat
    00:32
    Yaşadığı Yer
    The City of Angels
    Mesaj
    37
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    kajmeran;

    özel sektorde işe baslarken sana hıçbır tazmınat istemeyeceğine dair kağit imzalatmadılar mı?
    :s

  14. #14
    Üye
    kajmeran Avatarı

    Üyelik Tarihi
    21.12-2007
    Son Giriş
    23.03-2016
    Saat
    10:33
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Mesaj
    55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Herhangi bir sözleşme yapıldığını hatırlamıyorum. İş başvuru formunda da öyle bir madde var mıydı hatırlayamadım. Zaten umudu kestim. Umarım bir an önce atama kararımız onaylanır da sıkıntılarımız bir nebze olsun azalır.

  15. #15
    Üye
    asadas05 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    20.02-2012
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    506
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Benim çalıştığım şirkettede memurluğu kazanan bir arkadaş var kendi isteği ile çıktığı için kıdem ve ihbar tazminatı alamıyor.. Yasa böyle işliyor mahkeme birşey yapamaz. Eğer çalıştıgınız yerde sevilen sayılan çalışkan bir kişi iseniz müdürünüz insan kaynakları ile konusup tazminat almanızı sağlayabilir.
    İş müdürünüz ve insan kaynaklarının insafiyetine kalmış birşey.
    bilginize.

    gönülyarası;
    Öncelikle memurluğunuz hayırlı olsun. Yaptığınız son derece yanlış bir davranıştır.3,5 sene çalışmışsınız şirketiniz size iş vermiş aş vermiş.. Asgari ücretli çalıştını sanırım? Ama bu kadar sene çalıştıgınız yere yanlış yapmamanız lazımdı. Asgari ücret 1500 TL'de şirketiniz size o maaşı vermedimi? Şuan ki yasalar kanunlar böyle Özel şirketlerde uyguluyor. Devlet asgari ücereti artırsa Özel sektörde mecbur devletin belirlediği parayı vermeye. O yüzden bu kadar sene çalışıp ekmek yediniğiniz yere işi bırakacağınız son güne kadar ilk gün kü çalışma azminizde ki gibi çalışıp helalleşip ayrılmanız lazımdı... Son ay işe doğru düzgün gitmediğiniz halde maaşını tam olarak vermiş çalışmadığınız günlerin parasını dahi almışsınız..

    Ufukalp;
    Doğru söylüyorsun işten çıkacağını 1,5 ay önceden ihbar etmen lazım.. Memur da olsan işte değiştirsen kurumsal büyük şirketler iş kanununu uyguluyor ceza almazsınız inşallah




Sayfa 1 / 2 12 SonSon