TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Toplam 9 mesajın 1-9 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    nostaljik Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:41
    Yaşadığı Yer
    rize
    Alınan Beğeniler
    42
    Verilen Beğeniler
    38

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Kekemeliği Olan Bireylerin Mülakatlarda Elenmesi Hakkında. (Sizlerin Yorumu Nedir?) Görüşlerinizi Yazınız Lütfen...
    Geçtiğimiz günlerde mülakatlarda elenen öğretmenlerin gündeme gelmesi üzerine konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, kayırma iddialarını reddederken "kekeme iseniz nasıl öğretmenlik yapacaksınız" demişti.

Bakan'ın verdiği cevap kekeme yurttaşların tepkisini çekti.

Kekeme bireyler, mülakatlarda ilk elenenler arasında yer alıyor ne yazık ki. Bu şekilde bir açıklama ise bu bireylerin meslek tercihlerini ve umutlarını derinden etkilemektedir. Sizler neler düşüyorsunuz bu konu hakkında?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.442
    Verilen Beğeniler
    3.937

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Büyük bir yalan, ayrımcılık suçu ikrarı.

Öğretmenin bilme ve bildiğini çocuğa aktarma becerisi ve yöntemleri neredeyse sonsuz bir çeşitliliğe sahiptir. Bir orkestra şefi misali tek bir hareket yapmadan, tek bir kelime kullanmadan çocuğa bilgiyi aktarabilir ve çocuğun geleceğine katkı sunabilirsiniz. Kaldı ki ne “çocuk” diye tek bir karakter vardır, ne bir çocuk diğer bir çocuğa benzer, ne de bir çocuğun öğrenme biçimi diğer bir çocukla aynı olur. Çocuğun kişiliğini, düzeyini ölçmek ve ona ihtiyaç duyduğu desteği sunup bilgiyi vermek öğretmenlik mesleğinin ustalığıdır. Bu ustalık ne dil becerisine ne yürümeye ne görmeye ne de bir vücut şekline bağlıdır.
    Öğretmen kendini geliştirmiş, gerekli eğitimi almış ve çocuklarla iletişim kurma becerilerine sahip olmuşsa, MEB’na ve onun başında olan Bakana düşen şey o öğretmenin önünü açmak ve öğretmeni çocuklarla buluşturmaktır.

Sonuç olarak Milli Eğitim Bakanının kekeme olan kişilerin ne yapıp yapamayacağı hakkında kullandığı ayrımcı ifadeler asla kabul edilemez. Kendisini derhal kekeme vatandaşlardan ve öğretmenlerden özür dilemeye ve bu vesile ile öğretmenlerin sıkıntılarını giderecek adımlar atmaya davet ediyorum.

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:10
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1.260
    Verilen Beğeniler
    822

Zaten Değerlendirdiniz! 2
    Burada iki durum var.
    Birincisi kekemelere uygulanan ayrımcılık ve kekemeler hakkında kullanılan ayrımcı dil. İkincisi ise kekemelik üzerinden/kullanarak adaletsizliğinize meşruiyet çıkarma çabası.

Öte yandan, kabiliyeti belagat ile sınırlayan, öğretme kabiliyetine hiç değinmeyen biri bakan ile karşı karşıyayız... Bakan halt etmiş.

Üye
    nostaljik Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    rize
    Alınan Beğeniler
    42
    Verilen Beğeniler
    38

Evet Bülent Bey, ne yazık ki çözümler üretilmesi gerekirken sorun odaklı açıklamalar yapılıyor. Kekemeliği olan binlerce vatandaş var. Zaten en büyük sorunları da isdihdam edilmeleri aşamasında yaşadıklarıdır. Kekemeliğin özüne bakarsak bu durumun temelinde özgüven eksikliği ve buna benzer işin psikolojik taraflarının ağır bastığını görürüz. Yani kekeme birey bu şekilde kısıtlanırsa zaten olumlu adımlar atması daha da zorlaşıyor. Başta da belirttiğim gibi: soruna sorun katmak ile bir yere varamayız, keşke ''ÖĞRETMENLİĞE GİRECEK KEKEME VATANDAŞLARIMIZ İÇN NELER YAPABİLİRİZ...'' denilseydi. Bu arada benim de kekemeliğim var. orta düzeyde bazen ağır. Ama çok şükür kendimi ifade edebiliyorum. Mücadele edip elimizden geldiğince engelleri aşmalıyız.

Üye
    erbin Avatarı

Son Giriş
    18.01-2022
    Saat
    22:41
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    0

@nostaljik

Senin dilinde bazen orta düzeyde bazen ağır kekemelik varmış. Eskişehir de bulunan Anadolu Üniversitesine bağlı Dil ve Konuşma Bozuklukları Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinde kekemeliği bilimsel yöntemlerle tedavi ediyorlar. Burayla iletişime geçebilirsin. Eskişehir de bulunan Anadolu Üniversitesine bağlı Dil ve Konuşma Bozuklukları Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Türkiye'nin en kapsamlı Kekemelik tedavi merkezidir.

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirsin.

https://dilkom.anadolu.edu.tr/

Üye
    nostaljik Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    rize
    Alınan Beğeniler
    42
    Verilen Beğeniler
    38

@erbin
    Bilgi için teşekkürler. Bilgim var bu merkez ile ilgili. Ama terapistler her şehirde orantılı olarak yer almıyor. mesela şu anda birçok şehirdeki devlet hastanesinde 1 terapist bile yok. ben şahsen cimere ve diğer ilgili merciilere çokça yazdım . daha yeni yeni atamalar yapılmaya başlandı.

Üye
    erbin Avatarı

Son Giriş
    18.01-2022
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    0

@nostaljik

Senin de yazdığın gibi Türkiye de her şehirde bulunan devlet hastanelerinde konuşma terapisti yok ama Türkiye de üniversite hastanelerinin çoğunda konuşma terapisti var. Sen yaşadığın şehirde ki üniversite hastanesine de kekemeliğinin tedavisi için başvurabilirsin.

Üye
    nostaljik Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    rize
    Alınan Beğeniler
    42
    Verilen Beğeniler
    38

@erbin

Kendim de bazı çalışmalar yapıyorum ama işte danışarak yani yardım alarak çalışmak daha çok faydalı oluyor. Bu arada sizde de var mı bu sorun? Yoksa terapist misiniz?

Üye
    erbin Avatarı

Son Giriş
    18.01-2022
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @nostaljik

Benim dilimde 3 yaşından beri Kekemeliğin bir çeşidi olan tutukluluk var. Şizofreni hastalığım da var. Şizofreni hastalığına ben 26 yaşında yakalandım. Dilimde ki tutukluluk ise 3 yaşından beri bende var. Ağır bir kekeme değilim. Ağır bir kekeme olmasam da dilimde bulunan tutukluluk yüzünden gündelik hayatta konuşurken konuşmam bazen duraksıyor. Dilimdeki tutukluluk yüzünden gündelik hayatta iletişim kurarken zorlandığım zamanlar oluyor. Dilimde ki tutukluluk yüzünden 13 yaşında Ankara da bulunan Hacettepe Üniversitesi Hastanesi İşitme ve Konuşma Bozuklukları Merkezinde Konuşma Bozukluğu tedavisi görmüştüm. Gördüğüm bu tedavinin faydasını görmüştüm. Yakın zamanda Anadolu Üniversitesine veya Hacettepe Üniversitesi Hastanesine konuşma bozukluğumun tamamen düzelmesi için başvuracağım.
    Konu erbin tarafından değiştirilmiştir (16.01-2022 Saat 09:31 ).