TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Toplam 10 mesajın 1-10 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hasan hoca Avatarı

Son Giriş
    21.05-2021
    Saat
    06:47
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    11

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba , ben 2018 yılında 46 yaşımda çalışırken aldığım rapordan erken engelli öğretmen olarak emekli oldum.Mesleğe engelli başlamadım.Tekrar göreve dönebilir miyim ?Kadromda boşluk var.Kanun ve madde:5335 kanun 30 madde memur emeklisi tekrar göreve dönemez.Ancak malulen emeklilik kanun kapsamına girmez diyor.Boş kadro ve mesleğini yapar raporu istiyor...Bu şekilde tekrar mesleğine dönen var mı?Teşekkürler..

Üye
    De-Kont Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:14
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    76
    Verilen Beğeniler
    57

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    vergi indirimli mi emekli oldunuz ? malulen mi ?

vergi indirimli emeklilik aslında normal emeklilik gibi kabul edildiğinden mesleğe geri alınamayabilirsiniz,kesin bilgi sahibi olan arkadaşlar size net bir cevap verecektir.

Üye
    hasan hoca Avatarı

Son Giriş
    21.05-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    11

vergi indiriminden emekli olmadım.erken engelli emeklilikten oldum

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    312
    Verilen Beğeniler
    443

@hasan hoca

Merhaba,hocam anladığım kadarıyla 5434 sayılı mülga kanuna tabi olarak engellilik hakkınızı kullanarak erken emekli oldunuz.

Hocam bahsettiğiniz gibi 5335 sayılı kanunun 30. maddesi emekli aylığı kesilmeden kimlerin görev yapabileceği ve göreve dönebileceği hakkında 4 fıkrasında muafiyet hakkı verilenler meslek gruplarının bent bent listesi mevcuttur.Tam olarak bilememekle birlikte sizin emekli maaşınızın kesilmeden tekrar çalışmanıza imkan tanıyabilecek 5335 sayılı kanunun 30. maddesinin 4.fıkrasının bir örneğini yazının ekinde paylaşacağım.

İnşAllah size uygun bir bent veya durum mevcuttur.

Saygılar.

5335 Sayılı Kanunun 30. Madde - 4. fıkrası;

"Bu maddenin ikinci ve üçüncü fıkra hükümleri;

a) Cumhurbaşkanlığına seçilenler,

b) Cumhurbaşkanı yardımcılığı veya bakanlığa atananlar,

c) Yasama Organı üyeliğine seçilenler,

d) Mahalli idareler seçimleri sonucuna göre görev alanlar,

e) Sadece toplantı veya huzur ücreti ya da hakkı ödenen görevleri yürütenler ile yönetim ve denetim
    kurulu üyeliği ücreti karşılığında görevlendirilenler,

f) Yaş haddini aşmamış olmaları kaydıyla her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında
    ders ücreti karşılığı ders görevi verilenler (üniversitelerde ders ücreti karşılığı ders görevi verilenler hakkında
    yaş haddini aşmamış olmaları kaydı aranmaz.),

g) Vakıf üniversitelerinde görev alanlar,

h) Özel kanunlarında veya Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde emeklilik veya yaşlılık aylığı
    kesilmeksizin çalıştırılma veya görev yapma hakkı verilenlerden Cumhurbaşkanı tarafından (…) atanan veya
    görevlendirilenler ve Türkiye Büyük Millet Meclisince yapılan seçimler sonucunda görev verilenler,

i) 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 60 ıncı maddesinin (a) fıkrası uyarınca Yasama Organı
    üyeliğinin bitiminden sonra öğretim üyesi olarak atanmış olanlar,

j) (Ek: 31/10/2016-KHK-678/20 md.; Değiştirilerek kabul: 1/2/2018-7071/20 md.) 27/7/1967
    tarihli ve 926 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanununun ek 36 ncı maddesi kapsamında istihdam
    edilen ihtiyat pilotlar ile Millî Savunma Bakanlığı ve bağlı birimlerinde personel ve askeri öğrenci temin
    faaliyetine yönelik hizmetlerin yürütülmesi için görevlendirilen emekli subay ve astsubaylar,

k) (Ek: 17/4/2017-KHK-690/34 md.; Aynen kabul: 1/2/2018-7077/30 md.) 18/3/1924 tarihli ve
    442 sayılı Köy Kanununun 74 üncü maddesine göre görevlendirilen güvenlik korucuları,

Hakkında uygulanmaz"

Not: 5335 sayılı kanunun 30. maddesinin 2. v 3. fıkrası; devlet memuru emekli olanların tekrar emekli olduğu görevlerine geri dönemeyeceklerini , ülkemizde bulunan tüm emekli ve yaşlı aylığı alan vatandaşlarımızın devlet memuru olmaları ve devlet memuru emeklisi iken görevlerine geri dönebilen tüm devlet memurlarının emekli aylıklarının kesileceğini hükme bağlıyor.

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Memleketim
    Alınan Beğeniler
    864
    Verilen Beğeniler
    189
    Blog Mesajları
    26

Emekli bir öğretmenimiz ücretli öğretmenlik yapıyordu yıl 2010du.Ama göreve tekrar dönebilir mi bilgim yok.
    Erken engelli emekliliği ile vergi indiriminden emeklilik arasında ne fark var? İkisi de aynı şey değil mi?

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    312
    Verilen Beğeniler
    443

@_çalıkuşu_

Merhaba,Engelli Vergi İndirimi ile Emeklilik 4A(İşçi) statüsünde çalışıp adına bu statüden SGK primi yatırılan kişiler başvurabileceği bir emeklilik sistemdir.

Erken Engelli emeklilik ile arkadaşımız kastı ise 5510 sayılı kanunun 28. maddesi 4. fıkrasına dayanan Çalışma Gücü Kaybı tespiti ile erken emekliliktir.Bu emeklilik sisteminde SGK kurumu sizi hastaneye kendisi sevk ederel engelli sağlık kurulu raporuna denk olan çalışma gücü kaybı tespit raporu aldırdığı için bazı kesimler tarafından erken engelli emekliliği veya engelli emekliliği ismini almaktadır.

5510 sayılı kanunun 28. maddesinin 4.fıkrası ile emeklilik hakkı engelli olup, 4B(Bağkur veya İsteğe Bağlı Sigorta) veya 4C(Devlet Memuru veya Devlet İşçisi) statüsünde olup adlarında bu statülerden SGK primi yatırılan vatandaşlarımız tarafından kullanılan emeklilik sistemidir.

Engelli Vergi İndirimi ile Emeklilik( Vergi İndirimi Belgesi İle Emeklilik) sadece 4A(İşçi) statüsünde çalışan kişilere verilmiş bir hak olup diğer statülerden SGK primi ödeneyen vatandaşlarımız tarafında kullanılamamaktadır.

Saygılar.

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Memleketim
    Alınan Beğeniler
    864
    Verilen Beğeniler
    189
    Blog Mesajları
    26

Teşekkür ederim. Öğretmenler işçi statüsünde olmadığına göre vergi indiriminden emekli olamaz öyleyse

Üye
    hasan hoca Avatarı

Son Giriş
    21.05-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    11

Önce hatırlatma anlamında, memur emeklilerinin geri memur statüsünde göreve başlama koşulları 5335 sayılı Kanun Madde 30 hükmünde belirtilmiştir. Yani her memur emeklisi tekrardan memur statüsünde göreve başlayamamaktadır.

Ancak, malulen emeklilik bu Kanun kapsamına girmez, dolayısıyla malulen emeklilerin tekrardan memur kadrosuna atanabilmeleri mümkün olabilmektedir. ANCAK, bunun da bazı koşulları bulunur. Malul olarak emekli olanların tekrar göreve başlamasıyla ilgili olarak yeni görevinin yaş haddini doldurmamış olma ve malul durumlarının yeni görevlerini yapmaya engel olmadığı yönünde sağlık kurulu raporunun alınması şartının yerine getirilmesi ve görev alınacak Kurumun da kabulü gerekir. Bunun için bu konuda görev alınmasının istenildiği Kurumdan bilgi alınmasının doğru olacağı düşünülmektedir.

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    312
    Verilen Beğeniler
    443

@_çalıkuşu_

Rica ederim.Sizinde belirtiğiniz gibi 4C(Devlet Memuru) statüsünden olan kişiler engelli vergi indirimi ile emekli olamazlar.

Hocamızında bahsettiği gibi şu an yürürlükte olan 5510 sayılı kanunun 28. maddesi çerçevesinde çalışma gücü kaybı yada vatandaşlarımızın kendi arasında kullandığı isimle engelli emekliliği hakkı vardır.

Saygılar.

@hasan hoca

Hocam,malulen emeklilerin tekrar göreve dönme konusunda verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

Sizin durumunda olup görevine geri dönebilen bir kişi hakkında kendi adıma bir bilgim bulunmamaktadır.İnşAllah forum sitesinden size yardımcı olacak bir arkadaşımız çıkacaktır.

Saygılar.

Üye
    sneyper Avatarı

Gerçek Adı
    süleyman
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:58
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    88
    Verilen Beğeniler
    306

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @hasan hoca senin bahsettiğin uzun süre yani 18 ay gibi hastalığından dolayı raporu olanlar için böyle sürelerin şartlar yerine geliyor ise kurum rapor isteyip kişiyi malulen emekliye sevkeder kişi bir zaman sonra iyileşirse yani görevini yapmaya Dr. raporuyla belgelemek şartı görevine dönebilir, birde engelli olup günü ve senesi dolup emekliliğini isteyenler var bir zaman sonra ben geri dönmek istiyorum diyenin şartları farklı siz bir madde görüp kendinize uyarlamayın bulunduğunuz İlçenin MEM öğretmen atama bölümüyle bir görüşün onlar size gerekli bilgiyi verir