Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon
Toplam 80 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    cdmustafa Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa Ş.
    Son Giriş
    13.03-2015
    Saat
    16:00
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    16 Haziran 2014 Güncel: Arkadaşlar kendimce bir dilekçe yazdım. Sizde buna benzer bir dilekçe yazıp dediğimiz şekilde mutlaka gönderin. LÜTFEN.

DİLEKÇE GÖNDERECEKLER

1- cdmustafa
    2- murat6677
    3- eMeL_eMeL
    4- Soner Güç
    5- OturanBoğa

T.C.
    ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI'NA
    ANKARA

Bakanlığınıza ait İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR) internet sitesinde yayınlanan engelli işçi ilanlarına ait duyduğum rahatsızlıktan dolayı bu dilekçeyi yazmaktayım. Mevcut ilanların çoğunda aranan niteliklerin bir engellide bulunması mümkün olmayan nitelikler olması ve başvurulan ilanların değerlendirmeye alınmaması ben ve benim gibi birçok engelli arkadaşımızı derinden üzmekte. Ayrıca yasalarda gereği olan, engelli çalıştırmaya kanunen yükümlü olup fakat çalıştırmayan işverenler için kesilmesi gereken 1.904 TL'lik idari para cezasının her ay tahsis edilmesi için elinizden geleni yapmanızı rica ediyorum. Aradığım kriterlere göre işçi bulamıyorum deyip, sürekli ilanı güncellenen fakat asıl niyeti işçi bulmak değil para cezasından kurtulmak olan işverenleri eminim ki siz bizden daha iyi biliyor ve analiz ediyorsunuz. Bu işverenler mülakata çağırdıklarında da teklif ettikleri ücretler maalesef asgari ücreti geçmemektedir. Oysa ki işçi almadığında ödeyeceği para cezası asgari ücretin iki katı (1.904 TL) kadar olacak. Hem para cezasından kurtulup hem işçi alıp çalıştırıp hem de asgari ücret ödemesi biz engelliler olarak çok aşağılayıcı olarak görünmekte. Bu durumda size düşen, bu idari para cezalarını her ay düzenli olarak tahsis edebilmeniz. Bize düşen de asgari ücreti kabul etmeyip kendi değerimizi onların değil, kendimizin belirlemesini sağlamak olacaktır. Biz engelli vatandaşlar için Bakanlığınızca gereğinin yapılmasını arz ederim.

Tarih
    Ad Soyad
    İmza

_________

Merhabalar.

Öncelikle site yöneticilerinden bu konuyu silmemelerini rica ediyorum. Bu başlık en çok ziyaret edilen yer ve bu duyurumu herkes duyarsa ve birlik olursak daha iyi şartlarda çalışacağımıza inanıyorum.

Bu konuyu açma gereği duydum. Daha önce varsada silmeyin lütfen. Bilinsin, görülsün, bilinçlensin herkes.

Özel sektörde biliyorsunuz 50 ve üzeri işçisi olan 2 adet engelli işçi çalıştırmak zorunda. Peki çalıştırmasa ne olur?

Hemen söyleyim. Çalıştırmadığı her engelli için her ay 1.904TL idari para cezası ödemek zorunda. (istediğiniz gibi araştırabilirsiniz.) Yani toplamda 3.808TL para cezası ödüyor HER AY.

ÖZÜRLÜ VE ESKİ HÜKÜMLÜ İŞÇİ ÇALIŞTIRMA ZORUNLULUĞU
    (İş Kanunu md.30)

Çalıştırma Zorunluluğu Kamu İşyerlerinde Özel Sektör İşyerlerinde Çalıştırmama cezası(*)
    Özürlü İşçi Çalıştırma %4 %3 1.832,00 TL
    (2013 yılı için)
    Eski Hükümlü Çalıştırma %2 - 1.832,00 TL
    (2013 yılı için)
    Toplam %6 %3

* Özürlü ve eski hükümlü çalıştırma yükümlülüğüne uymamanın cezası
    (4857 sayılı İK. Mad.101)

Özel sektörde çalışan veya çalışmayı düşünenler. Siz orda çalışmazsanızda o işverenin 1.904TL her ay 1 engelli için cebinden ister istemez çıkıyor. Ona göre işe girin ve maaşınızı isteyin. Ucuza çalışıp fırsatçıların ekmeğine yağ sürmeyin. Haklarınızı bilin ve ucuza çalışıp diğer engellilerinde ucuza çalışmasına sebep olmayın.

Ayrıca sizi çalıştırıyor + ssk'nızı ya hiç ödemiyor ya da bir kısmını ödüyor (bu konuda net bilgim yok) + normal işçi gibi de çalışıyorsunuz sizin işinizi yapacak sağlıklı bir adama da para vermiyor. Artık değerinizi siz biçin.

Size bir kardeşiniz olarak tavsiyem 2.000TL'den aşağı ÇALIŞMAYIN. Piyasayı düşürmeyin, diğer engelli kardeşlerinizin hakkına girmeyin.

Üye
    turan yılmaz Avatarı

Gerçek Adı
    duran
    Son Giriş
    07.10-2017
    Saat
    21:34
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Kardeş iyi güzelde maaş 2000 tl verecek yer imkansız

memur olan arkadaşlar devlette 1850 ler alıyoken

bırak maaşıda çalıştığımız yerde kendimizi ve haklarımızı yedirmeyelim

sigortanın yüzde 50 işveren yüzde 50devlet öder

Üye
    ferhat kurt Avatarı

Gerçek Adı
    Ferhat
    Son Giriş
    05.11-2017
    Saat
    18:35
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Aynen Mustafa Bey. varsa öyle bir yer ben çalıştığım yerden anında istifa ediyim..

Üye
    çanakkale Avatarı

Gerçek Adı
    sedef
    Son Giriş
    08.09-2015
    Saat
    14:18
    Yaşadığı Yer
    çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende hazırım istifa etmeye, tabi öle bir yer varsa...

Üye
    cdmustafa Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa Ş.
    Son Giriş
    13.03-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar istifa etmeyin elbette. Benim burda amacım bilinçlensin herkes. Örgütlenelim, ucuza çalışmamak gerektiğini mantıklı bir biçimde anlayalım anlatalım. İşverenin işine geliyor, hem çalıştır hem 1.904TL'lik cezadan kurtul hemde daha az maaş ver. Oh ne ala memleket. Gerekirse patronunuzla konuşun bu durumu ve hakkınızı isteyin. Cesaretli olalım.

DARİ PARA CEZASI:
    2013 Yılında Uygulanan İdari Para Cezası 2012 yılına göre %7,8 oranında yeniden değerleme oranında artırılmıştır.
    4857/30.Maddesine aykırı davranan işverenleri bekleyen ceza 1832 TL olarak belirlenmiştir.
    50 işçi çalıştıran işverenler en az 2 Engelli istihdam etmek zorundadır.
    Bu koşullara göre istihdam etmemeleri halinde çalıştırılmayan her engelli,çalıştırılmayan her ay için ödenecektir.

NOT: 2013 YILI İÇİN GEÇERLİ RAKAMLAR.

Üye
    keyvan Avatarı

Son Giriş
    19.01-2016
    Saat
    08:59
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Özel Sektör çalışanıyım,
    Öncelikle işverenlerin düşüncesi; Zaruri çalıştıracagım engelliyi arka planda bir iş vereyim nerde gereksiz iş onları ve az maaş vereyim bunu kimse yalanlayamaz birçok arkadaşımız karşılaşmıştır bu durumla bende dahil....
    Ben çalıştıgım sektörde ayrılmak istedigimde baktıgım işyerleri fiat olarak o kadar komik rakam sunuyorlarki senin fiziksel engelin onlara göre zihinsen düşünsel duygusal her anlamda engel baktım ki çalıştıgım yer diger firmalardan çok daha iyi mecburen kaldım.
    Kısacası tüm şirketlerin aynı düşüncesi az para vereyim zaruri çalıştırayım ama bu süreçtede nerde gereksiz iş var yaptırayım malesef bu şekilde ...

Üye
    cdmustafa Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa Ş.
    Son Giriş
    13.03-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Maalesef ki öyle keyvan.

Ben hakkımızın yendiğini düşünüyorum ve bunun içinde elimden geldiğince engelli arkadaşları bilinçlendirip tabiri caizse piyasamızı artırmayı hedefliyorum. Bu konuda sizlerde aynı düşünceleri taşıyorsanız ne güzel. Ama taşımıyorsanız çok üzülürüm. Bin yıl koyun gibi yaşamaktansa bir gün aslan gibi yaşamak daha iyidir.

Üye
    okancmr Avatarı

Gerçek Adı
    okan çamur
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

cdmustafa çok haklı ama o para cezasını işkur genelde iş verenlere kesmiyor, şöyleki firmanın işkurda ilanı çıkıyor ve firma kriterime göre personel bulamadım diyerek her ay tekrar tekrar aynı ilanı çıkıyor ve senede toplasanız 12 ay bu cezayı vereceği yerde 1 veya 2 ay verip kurtuluyor . çok kurumsal bir şerketin ik sıyla görüştüğümde sizde bu kadar açık aylardır devam ediyor niye hemen personel bulup ceza yemek yerine bir kişinin bile olsa işe girmesine vesile olucaksınız demem üzerine karşı tarafın verdiği cevap" biz işkra çiçek vs gönderiyoruz bizi idare edeyorlar" şeklinde bir cevap aldım nekadar doğru bilemem kimsenin günahını almak istemem ama sana katılıyorum piyasamızı düşürmeyelim, daha yüksek maaşlar talep edelim

Üye
    ersin_67 Avatarı

Gerçek Adı
    ersin
    Son Giriş
    07.12-2017
    Saat
    13:27
    Yaşadığı Yer
    zonguldak
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

peki 50 kişi çalışan bir yerde en az iki engelli çalıştırması gerekiyo deniliyo.son torba yasada bu sınır kalktı demişlerdi daha çok engelli alınsın diye bu yasa ne oldu kontejan kakltı devlet ödiycek fazla engelli çalıştırmaları için demişlerdi...

ikinci bir durumda özel sektörün alıca engelliyi kendi belirlemesi bunu iş kur yapmalı bence.iş veren mülakat yapıyo kim daha çok işine yararsa onu alıyo bu çok utanç bişey bunu çok yanlış buluyorum

Üye
    goktug61 Avatarı

Gerçek Adı
    Göktuğ
    Son Giriş
    22.01-2015
    Saat
    22:43
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar bu işler bizim istediğimiz gibi olmaz, onların istediği gibi olur.
    Özel sektörde %3 engelli istihdam KAMUDA %4istihdam ama girin DPB ın sitesine boş engelli kontenjanlarını %3 üzerinden hesaplıyor ve ona göre alım yapıyorlar kimsenin sesi çıkmıyor 2012de cok dile getirdim kimse umursamadı niye ya bizi alsında %3-%4 önemi yok diyolar kendilerini düşünüyorlar hep..

Şimdi sen iş görüşmesinde istersin 1500tl maaş sıradaki gelir abi ben asgari ücretete razıyım der.. al burdan yak halbuki bilinci olsa kendini düşünmeye yüksek maaş hakkı ama bizim önce engellileri bilinçlendirme ve eğitmemiz lazım tek kendimizi değil bütün engellileri düşünmeliyiz, tabi kendimizi düşünceğimiz konularda olacak ama bugün bana yarın sana unutma....

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Keşke durum Okan arkadaşın dediği gibi olsa... Ama değil işte.
    İnanın o cezayı geneli hiç yemez, yiyen de senede bir defa ancak yer.
    Aradığım vasıflarda eleman bulamadım o kadar.

Forum Moderatörü
    sarasota Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    32
    Verilen Beğeniler
    13

ah ahhh şu bizim ülkemizde arkadaşlar kanunlar neden hep açık verir tabiki birilerini korumak için kanun açık vermesinde işveren uyanıklık yapsın bakalım mümkünmü

Üye
    UnFeeLinq Avatarı

Gerçek Adı
    R. Eyüp Eken.
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    2

adam işkura yalandan bir ilan koyuyor sacma sapan vasıflar istiyor o ilan 4 ay duruyor görüşmeye gelen engellilerin hepsini eliyorlar sonra nitelikli elaman bulamadık vasıfları uymuyor yalanı ile ceza falan yedikleri yok merak etmeyin. keşke anlattıgınız gibi olsaydı herşey..

Üye
    turan yılmaz Avatarı

Gerçek Adı
    duran
    Son Giriş
    07.10-2017
    Saat
    21:34
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Malesefki öyle saçma sapan bi ilan oluyorki örneğin hala duruyordur iş kursayfasında iyi derece ingilizce bilen ehliyeti olan zihinsel görme duyu ve ağır ortapedik engeli olmayan ayakta durma sıkıntısı olmayan engelli bay bayan alınacaktır

ve altta olanaklar maaş asgari ssk yemek yol

buna nediyeceksin a.......................... Orosbu çoçuğu dalgamı geciyorsun bunla uyuşan insan zaten engelli olmuyor nerdeyse

iş kura dönüp uygun eleman bulamadık deyip cezadan yırtıyorlar

burda en ağır suçlu kurum iş kur adım adım takip edecek iş yerlerinin böyle saçma sapan ilanlarına itiraz edecek

ay sonu o kadro hala boşsa ceza yazılmazsa bu sorun hiç bi şekilde çözülmez insanla alay eder gibi bu ilanlarla al gülüm ver gülüm devam eder

ben kendim bir şirketi bu konuda bimer üzerinden alo 170 üzerinden şikayet ettim

bundan sonrada çalıştığım yerde dahil öyle durum olursa şikayete devam

Üye
    cdmustafa Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa Ş.
    Son Giriş
    13.03-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar işte sıkıntılar büyük. Bilinçlenelim, biliçlendirelim. Ya bu böyle oluyor zaten, bişey yapamayız demeyelim. Elimizden geleni yapalım gerisini Allah'a havale edelim. Gerekirse eylem yapalım sesimizi duyuralım. Ya da gidelim meclise başbakanla görüşelim, bakanlarla görüşelim. Ağlamayana meme yok arkadaşlar.

Bu konuyuda buraya taşıyan yetkili arkadaş. Sana da teşekkürler, en görülmeyen kimsenin görmeyeceği yere taşıdın, umarım tatmin olmuşsundur.

Sayfa 1 / 6 12345 ... SonSon