TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    true blue Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:07
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    6

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar merhaba,

Geçmişime baktığımda ilk işe girdiğimde bazı mevzuatsal hükümleri gözden kaçırdığımı gördüm, gözden kaçırdığımdan dolayı da hiçbir sorun yokmuş gibi süreç işlemiş. Mesela heyet onayı aranırken ben tek doktorun onayı ile da kabul etmişim. Ya da zamanı bir gün fazla ya da eksik hesaplamışım. Buna benzer şeyler.

Benim sorum, memura disiplin cezası görevinde yanlış, eksik yaptığı bir iş nedeniyle verilebilir mi? Böyle bir yanlış/eksik iş yaptıysa bunun yaptırımı var mıdır, görev yeri mi değiştirilir?

Üye
    sputnik Avatarı

Gerçek Adı
    Direnç
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:38
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    2

Geriye dönük yaptığın işlemle ilgili bakılırsa sorumluluk sana ait olur.

Üye
    true blue Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    6

@sputnik

Disiplin cezası verilir mi hocam. Danıştığım bir arkadaşım 657'den gösterdi, amirin niyeti alırsa uyarı verebilir dedi.

Üye
    sputnik Avatarı

Gerçek Adı
    Direnç
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:38
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    2

Verilebilir 657 tüm kamuyu kapsar savcıdan hizmetliye kadar. Açıp okumalısın zarar da tanzim edilebilir yaptığın kusurdan ötürü devleti zarara uğrattıysan bence araştırmalısın

Üye
    i_brahi_m Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:16
    Yaşadığı Yer
    bolu
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    0

Hocam devleti zarara uğratacak kadar bişeyi tek memur imzası ile nasıl yapabilirsin mutlaka bi üst amir de imza atmıştır ona. Eğer öyle bir yetkin varsa onu bilemem ama bi sıkıntı olsa mutlaka bi yerden dönerdi demekki mevzuata aykırı bişey yapmamışsın ama illa için rahat edecekse araştır.
    Ha para ile ilgili sıkıntı varsa 1 kuruş bile olsa alırlar onu söyleyin.

Üye
    Makiyato Avatarı

Son Giriş
    01.08-2020
    Saat
    10:42
    Yaşadığı Yer
    İzmir-Stockholm
    Alınan Beğeniler
    37
    Verilen Beğeniler
    84

@sputnik

Hakim Savcılar 657' e tabi değillerdir.

Ceza verilir ancak;

1-Soruya gelecek olursak, kasıt yoksa ve bu hata/lar maddi bir zararsa ve karşılanabiliyorsa,yada atıyorum mevcut durumda hataların düzeltilmesinin bir hukuki faydası yoksa kimseye amir iyi niyetli,iş bilen biriyse ceza felan vermez.
    2-Amir zararın giderilmesine,yada hukuki fayda olmamasına rağmen disiplin soruşturması açarsa, bu halde kasıt olup olmadığı, geçmişte bir disiplin cezanız olup olmadığı vs gibi faktörler devreye girer,bu haliyle en basit cezada dahi itiraz üzerine kaldırılabileceği gibi bir derece üstü de uygulanabilir
    3.Yer değiştirme vs ye gelince 657 memur suçları öyle bir denizdir ki,size ceza vermeyi kafasına koyan bir amir mutlaka ama mutlaka birşeyler çıkarır ordan. Misal sizin işinizle ilgili yönetmelikte kalem kalem şunu yapar bunu yapar diye yazsa bile,altlarda bir yerde mutlaka " amirin vereceği diğer işleri yapmak" kıvamında yuvarlak bir ibare vardır. Sadece buna dayalı olarak kötü niyetli bir amir pek çok ceza verebilir. Yer değiştirmede bir ceza olarak kanunda yer almasa da kamu menfaati diyip sırf bir disiplin cezasına dayalı geçici yada kalıcı olarak yer değişikliği yapılabilir.

Üye
    true blue Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    6

@Makiyato

Bilgilendirme için teşekkür ederim hocam.
    Konu true blue tarafından değiştirilmiştir (01.08-2020 Saat 19:34 ).

Üye
    true blue Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    6

@i_brahi_m

Hocam raporu mevzuata uygun değil, bu durumda benim gözümden kaçtığı için mevzuata uygun olmayan doktor raporu ile fazladan izin kullanmış oluyor.

Üye
    birkan01 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    46
    Verilen Beğeniler
    10

@true blue Bizde de bu tarz sorunlar çok oluyor, rapor alan arkadaşı hastaneye tekrar gitmesini söyle ve mevzuata uygun rapor alsın. 2 ay geçtikten sonra işe başlayınca raporunu mevzuata uygun olaran alan çalışma arkadaşlarım var. e-rapor sistemine girdiği raporu çıktı alıp imza kaşe yapsın, pandemi döneminde aile hekimleri 14 gün rapor verme hakkına sahiplerdi.

Üye
    i_brahi_m Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:16
    Yaşadığı Yer
    bolu
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    0

He eğer müfettiş görürse size sıkıntı çıkabilir nasıl bir rapor bu anlamadım ama düzelme şansı yok mu. Mesai başlayınca sor istersen bi müdürüne veya amirin kimse daha kötü sonuçlar çıkmadan.

Üye
    true blue Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    6

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @i_brahi_m
    Sağolun hocam.

@birkan01
    3 yıl geçmiş hocam

@Makiyato
    Hocam disiplin soruşturması açarsa diye başladığınız 2. maddeyi tam anlamadım, ben itiraz edersem mi ceza kaldırılabilir ya da uyarının bir derece üstü disiplin cezası mı verilir, biraz daha açar mısınız?

Ama her halükarda anlattıklarınızdan amir iyi niyetli ise uyarı dahi almam diye anladım. Burada benim ihmalkar davranıp hastalık iznini kabul etmemen gerekirken kabul ettiğimden dolayı personelin fazla izin kullanma durumunu da özel olarak değerlendirebilir misiniz?