TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da

Blog Yorumu

1. mufto 27 Avatarı
    • |
    • (Bu Mesajın Linki)
    İlk abdest alınması ve ilk namazın kılınması mes'elesi teşekkkür ederim @(ben)
  2. (ben) Avatarı
    • |
    • (Bu Mesajın Linki)
    Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)'e ilk vahiy, miladi 610 yılı, Ramazan ayı, Kadir gecesinde inzal olunmuştur.

Peygamberimize (a.s.) vahyin açıktan geldiği o günde Cebrail (a.s.), Peygamberimize (a.s.) abdest almayı ve namaz kılmayı da öğretti

Mekke'nin yukarı tarafında vadinin bir köşesinde ökçesini yere vurdu. Oradan bir su kaynadı. Cebrail (a.s.), ondan abdest aldı.

Peygamberimiz (a.s.), Cebrail’in (a.s.) abdest alışına bakıyor. Cebrail (a.s.) de namaz için nasıl abdest alınıp temizlenileceğini O’na göstermek istiyordu

Dirseklerine kadar, ellerini yıkadı.

Ağzını su ile çalkaladı.

Burnuna su çekti.

Sonra, yüzünü yıkadı.

Başını ve kulaklarının arkasını, ıslak eliyle mesnetti.

Topuklarına kadar, ayaklarını yıkadı.

Peygamberimiz (a.s.) de, Cebrail’den (a.s.) gördüğü gibi abdest aldı.

Bundan sonra Cebrail (a.s.); namazın nasıl kılınacağını Peygamberimize (a.s.) göstermek için, kalkıp onunla birlikte iki rekat namaz kıldı ve bu namazda yüzünün üzerine dört secde yaptı.

Yüce Allah; Peygamberimizin (a.s.) gözünü, yüzünü güldürmüş, Allah’tan beklediği, gön*lünün hoşlandığı ibadet emri gelmiş bulunuyordu.

Derin bir inanç ve sevinç içinde eve döndü.

Yüce Allah'ın kendisine olan üstün ikramını Hz. Hatice'ye haber verdi.

Hemen elinden tutup, onu suyun yanına götürdü.

Namaz için nasıl abdest alınıp temizlenileceğini göstermek üzere, Cebrail’in (a.s.) kendisine gösterdiği gibi abdest aldı.

Hz. Hatice de Peygamberimizin (a.s.) gösterdiği gibi abdest aldıktan sonra, Peygamberimiz (a.s.), Cebrail’in (a.s.) kendisine kıldırmış olduğu gibi, ona namaz kıldırdı.

Peygamberimiz (a.s.), kendisine peygamberlik geldiği Pazartesi gününde ilk namazı kılmıştı.

Hz. Hatice de, aynı günde, günün sonuna doğru, ilk defa aynı namazı kılmak mutluluğuna ermişti.
  3. mufto 27 Avatarı
    • |
    • (Bu Mesajın Linki)
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: (ben)
    Kuranı Kerim bizlere namaz kıl der, nasıl kılınanacagını peygamber efendimiz tarif eder kısaca bir elmanın iki yarısı gibi yolundan ayrılmayan kullarından olalım inş
    Aynen kardeşim. amin inşa ALLAH
  4. (ben) Avatarı
    • |
    • (Bu Mesajın Linki)
    Kuranı Kerim bizlere namaz kıl der, nasıl kılınanacagını peygamber efendimiz tarif eder kısaca bir elmanın iki yarısı gibi yolundan ayrılmayan kullarından olalım inş
  5. mufto 27 Avatarı
    • |
    • (Bu Mesajın Linki)
    Amin inşa ALLAH @meryemce -
  6. Güz- Avatarı
    • |
    • (Bu Mesajın Linki)
    "Size iki şey bırakıyorum. (Bunlara tutunursanız) asla delalete düşmezsiniz: Allah'ın kitabı ve sünnetim. Bu ikisi (kıyamette) havza kadar ayrılmadan beraberce geleceklerdir."
    Evet,nokta atışı bir hadis oldu bu da.
    Rabbim iki emaneti de hakkıyla hıfz edip ihya edenlerden etsin bütün müslümanları,amin.
  7. mufto 27 Avatarı
    • |
    • (Bu Mesajın Linki)
    Allahümme salli alâ seyyidina muhammedin ve alâ ali seyyidina muhammed

O yüzdendir ki

Ebu Hüreyreden nakledildiğine göre Peygamberimiz (asv) şöyle buyurdu:

Size iki şey bırakıyorum. (Bunlara tutunursanız) asla delalete düşmezsiniz: Allah'ın kitabı ve sünnetim. Bu ikisi (kıyamette) havza kadar ayrılmadan beraberce geleceklerdir.

(Hâkim,1/93).
    Rabbimin Kuran ve sünnete sarılan kullarindan olmak duasıyla
  8. Güz- Avatarı
    • |
    • (Bu Mesajın Linki)
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: mufto 27
    Artık öğrenmiş oldun hayırlı olsun
    Amin inşa ALLAH Rabbim sizdende razı olsun

Amin zaten hadis-i şerifte peygamber efendimiz aleyhissalatü vesselâmda öyle buyuruyor;

Resulullah (sav) onlara yönelerek şunu söyledi:

"Ey insanlar, takat getireceğiniz işleri yapın. Zira siz (dua etmekten) usanmadıkça Allah da sevap yazmaktan usanmaz. Allah'a en hoş gelen amel, az da olsa devamlı olanıdır."

Rabbim hayırlı bir ömür razı olacağı bir ömür nasip etsin bizlere amin inşa ALLAH
    Evet,öğrenmiş oldum vesilenizle. Çok değerli paylaşımlar gerçekten,Allah sizden razı olsun.
    Hocam ben Kur'an-ı Kerim'i güneş ışığına, hadis-i şerifleri de ay ışığına benzetiyorum.Çünkü Kur'an-ı Kerim'de kapalı olarak bahsedilmiş ayetleri hadislerin nurlu ışığı ile açıklığa kavuşturmak mümkün oluyor elhamdülillah.En bariz örneği namazın nasıl kılınacağı hususu.O yüzden Peygamberimiz (s.a.v) bizim için en büyük nimet.Onu bize hediye eden Allah'a hamd,Kainatın Efendisi'ne de salat ve selam olsun.
  9. mufto 27 Avatarı
    • |
    • (Bu Mesajın Linki)
    Artık öğrenmiş oldun hayırlı olsun
    Amin inşa ALLAH Rabbim sizdende razı olsun

Amin zaten hadis-i şerifte peygamber efendimiz aleyhissalatü vesselâmda öyle buyuruyor;

Resulullah (sav) onlara yönelerek şunu söyledi:

"Ey insanlar, takat getireceğiniz işleri yapın. Zira siz (dua etmekten) usanmadıkça Allah da sevap yazmaktan usanmaz. Allah'a en hoş gelen amel, az da olsa devamlı olanıdır."

Rabbim hayırlı bir ömür razı olacağı bir ömür nasip etsin bizlere amin inşa ALLAH
  10. Güz- Avatarı
    • |
    • (Bu Mesajın Linki)
    “Yalan söylememek takva, doğru söylemek salih ameldir. İbadet etmemeyi büyük bir suç görmek takva, ibadet etmek ise salih ameldir.”

Bu ayrımı bilmiyordum,Allah razı olsun.
    Rabbim az da olsa salih amelin devamlı ve ihlaslı olanını nasip etsin.İhlassız olmaktan,riyaya bulaşmaktan Hak Teala bizleri muhafaza eylesin.
  11. mufto 27 Avatarı
    • |
    • (Bu Mesajın Linki)
    @meryemce - Amin inşa ALLAH Teşekkür ederim

rabbim faydalanan kullarindan tefekkür eden kullarından ve riza-i ilahiye ulaşan kullarından eylesin. Amin inşa ALLAH
  12. Güz- Avatarı
    • |
    • (Bu Mesajın Linki)
    Allah sizden de razı olsun hocam.Blogunuz hoşuma gitti,takipteyim.
  13. mufto 27 Avatarı
    • |
    • (Bu Mesajın Linki)
    @meryemce - aminnn inşa ALLAH Rabbim sizden de razı olsun

Insan sebep oluşturmadan sonuç elde edemicegini bilir haklısınız ama ahiretlik işlerde çokta sebepler oluşturamaz gerek bilgi eksikliğinden gerekse istemediğinden ki o da yine bilgi eksikliğine dayanır.
    Biz Allah azze ve celle'nin kuranda ki ilk emri olan oku ayetini anlatamadık hatta okumadık bile o yüzden hayatın manasınıda anlayamadık ve işler zorlaştı...

Tevekkül ehli olan yada olmayan kısmını gelirsek.
    Tevekkül ehli olmayan kişilerde çoğunlukla ne yazık ki dünyalık üzere kurulduğu için düşünceler hemen hemen tüm planlar kalbe imana ve yaşantıya doğrudan yada dolaylı olarak zarar veriyor bu sonuç kaçınılmaz oluyor.

En güzel kısmi ise burası. Tevekkül ehl-i olanlar
    Be ne mutlu tevekkül ehli olanlar ve olmaya çalışanlara tevekkül ehli herşeyin allahtan olduğunu ve bunların hepsinin bir imtihan olduğunu imtihana sabır gösterildiği zaman çok kârlı bir ticaret olacağını çok rahmetler mağfiretler olacağını bilir zira zahmet çekmeden yani sizin dediğiniz gibi sebepler olmadan rahmet yani sonuç olmaz.

Ve çok güzel can alıcı noktaya ayak bastınız
    BENLİK
    eğer dikkat edilmez ise hem dünyalık hemde ahiretlik sıkıntı kapılarını açan kötü bir haslettir. En kötü hastalıktır ben yaptım ben ettim.
    Zira o kadar bilgisi olmasına rağmen iblisi iblis yapanda benlik duygusu olmadi mı...(allah bizi muhafaza eylesin böyle durumlardan.)

Zira buna hadislerde geçen 500 sene ibadet edip ameliyle cennete girmek isteyen adamın misali büyük bir derstir bizlere. Çünkü allahın rahmetine değil kendi ameliye yani yaptığına yani benlik duygusuna esir düşmüştür biran.
    Ve sonuç olarak 500 senelik ibadet sadece bir gözün karşılığı bile gelemiyor...

Rabbim bizlere benlik duygusundan uzak imanlı ibadeti tefekkürlü bir ömür nasip etsin ve bizleri razı olacağı şekilde huzuruna çıkmayı nasip etsin.
    Teşekkür ederim okuduğunuz ve cevap yazdığınız için
    Rabbim rahmetini üzerinizden eksik eylemesin.
    Selam ve dua ile vesselam..
  14. (ben) Avatarı
    • |
    • (Bu Mesajın Linki)
    Hocam okumadan neyi uygulayalım dinimiz ilk emri oku seni yaratan Rabbinin adıyla oku
  15. mufto 27 Avatarı
    • |
    • (Bu Mesajın Linki)
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: (ben)
    Böyle bir yazı okunmaz mı hocam
    @(ben) üstadım seni tanımıyorum dini bilgin ve yaşantın hakkında bir bilgim yok.
    Temennim böyle bir yazı okunmaz mi dediğin bilgileri hayatına da uyguluyorsundur inşa ALLAH

Zira okuması güzel dediğim bu yazıyı yaşaman çok daha güzel ve huzur verici

Rabbim bizlere iman üzere yaşamayı ve iman üzere vefat etmeyi nasip etsin.
    Rabbim rahmetini üzerimizden eksik eylemesin.
    Selam ve dua ile
  16. (ben) Avatarı
    • |
    • (Bu Mesajın Linki)
    Emeği ne sağlık anlamlı sözler
  17. Güz- Avatarı
    • |
    • (Bu Mesajın Linki)
    Allah razı olsun.
    Allah inancı olsun veya olmasın her insan, sebep oluşturmadan sonuç elde edemeyeceğini bilerek yaşar.Bir çalışan, çalışmadan gelir elde edemeyeceğini,bir öğrenci çalışmadan sınavı geçemeyeceğini,bir erkek /kadın sorumluluk almadan bir aile kuramayacağını gibi..Ve insanlar böylece herhangi bir şey için öncesinde sebep oluşturmak gerektiğini öyle veya böyle öğrenirler.Çünkü hayatta işlenen sebepler birleşir ve bir sonuç meydana getirir.Tevekkül ehli olmayan insanlar,sebepler gibi sonuçlarında kendi iradeleri dahilinde olduğu yanılgısı tehlikesiyle her daim karşı karşıyadırlar.Ve elde ettiği sonuçlar lehine olduğunda bunu nefislerinden bilerek "kibir"gibi cennet kapılarını kapayan bir günaha düçar olurlar.Tevekkül ehli ise sebepleri özgür iradesiyle oluşturduğunu ancak sonuçların kendisinin değil Cenabı Allah'ın takdiri ile olduğunu bilir ve tevazu halini kendilerine düstur edinirler.
    Tevekkül ehli olmanın önündeki en büyük engel benlik sevdasıdır.Ben yaptım,ben ettim,ben kazandım,benim sayemde oldu diye düşünenlerin tevekkülden nasipleri yoktur.
    Cenab-ı Allah tüm müslümanları rızasına uygun sebepler işleyip, takdiri ilahiye boyun eyenlerden etsin.
  18. (ben) Avatarı
    • |
    • (Bu Mesajın Linki)
    İki defa yazdım çünkü önemli bir konu
  19. (ben) Avatarı
    • |
    • (Bu Mesajın Linki)
  20. (ben) Avatarı
    • |
    • (Bu Mesajın Linki)