Toplam 14 mesajın 1-14 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Hayattaki en sinir bozucu şeylerden biri de yavaş bir bilgisayarda çalışmaktır. Pahalı yeni bir bilgisayar alıyorsunuz, hızlı açılmasını, hızlı çalışmasını ve internet sitelerini hızlı bir şekilde yüklemesine bayılıyoruz. Ancak yavaşlamaya başlayınca, rutin işleri bile beklerken saçımızı başımızı yoluyorsunuz. Peki bunun nedeni nedir?

Howlifeworks adlı internet sitesinde yayınlanan habere göre, cevap aslında oldukça basit ve bunun nedenlerini ve çözüm yollarını anlamak için teknisyen olmanız gerekmiyor. İyi haber ise sorunun bilgisayarın diskinde olmaması. Esas problem, bilgisayarın yazılımında oluşan değişikliklerden kaynaklanıyor. Bilgisayarınızı yavaşlatan en yaygın 2 neden şudur:

Registry (kayıt) hataları: Bir program, oyun ya da dosya yüklediğiniz her sefer, bilgisayarınızın yazılım kaydı bunları yürütebilmek için yeni komutlarla güncelleniyor. Yüklediğiniz bu programı, oyunu ya da dosyayı kaldırdığınızda bu komutlar genellikle bilgisayarınızda kalıyor. Bilgisayarınızı her çalıştırdığınızda bu komutları uygulamaya çalışıyor. Fakat, geçerli program bulunamadığı için kayıt (registry) hatası veriyor. Bilgisayarınız yapması gerekenden fazla iş yapıyor ve bu nedenle yavaşlıyor.

Bununla mücadele etmenin en iyi yollarından biri Advanced Registry Optimizer 2010 (kısaca ARO) olarak isimlendirilen programdır. Bu program registry hatalarını tarar, tespit eder ve onarır. Böylece bilgisayarınız ilk aldığınız günkü gibi olur. Geçtiğimiz günlerde CNET'in yazı kurulu tarafından 5 üzerinden 4,5 yıldız ile ödüllendirilen bu yazılımın ücretsiz sürümünü hemen bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Böylece hızlıca tüm bilgisayarınızı tarar ve tüm registry hatalarını tespit edip düzenleyebilirsiniz. Programın ücretsiz sürümü ilk 100 registry hatasının düzenlenmesine izin veriyor.

Casus yazılım ve virüsler: Bunlar sizin bilginiz ve izniniz olmadan bilgisayarınıza yüklenen yazılım programlarıdır. Bu yazılımlar, browserınızdaki varsayılan arama motorunuzu değiştirmek, internette sörf yapma alışkanlığınızı takip etmek ve sizi hedeflenmiş reklamcı olarak göstermek, diğer e-posta adreslerine spam göndermek için sizin e-posta programınızı kullanmak veya kişisel bilgilerinizi çalmak için kullanılmak üzere geliştirilmiş olabiliyor.

Birçok casus yazılım ve virüs, internetten yüklediğiniz dosyalarda ya da e-postalarınızdaki ekli dosyalar aracılığıyla bilgisayarınıza giriyor. Bunlar birçok hesaplama gücünü kuşatıyor ve bilgisayarınız önemli ölçüde yavaşlıyor.

Bunu engellemenin en basit kuralı, asla bilmediğiniz ve güvenmediğiniz şirketlerin ücretsiz yazılım programlarını (özellikle ekran koruyucular, sohbetlerdeki yüz ifadeleri) bilgisayarınıza yüklememektir. Ayrıca, göndereni tanımıyorsanız ve içeriğine güvenmiyorsanız kesinlikle e-postalardaki ekli dosyaları açmayın. Her zaman iyi bir antivirüs/ casus yazılım kaldırma yazılımı bulundurun. Bunu yaparken kesinlikle crack dosyası bulunan antivirüs programı kullanmayın.

Tüm bu tavsiyelere uyarsanız, bilgisayarınız hızlı ve güvende kalacaktır.

Zaman

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:32
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

O proğramın full sürümü de bi işe yaramıyo..<İlk günki gibi hızlı olsun istiyosan format atacan..

Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    3

Gerekli spyware ve virüs programlarıyla bilgisayarı temizliyorum.Cclaner programıylada dosya artıklarını temizliyorum, pc de eski model hiç bir yavaşlama yaşamadım.En cok internette indirilen programların arasında bazen gizli yazılım cıkabiliyor.

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:32
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    56
    Blog Mesajları
    10

Valla spyware ve virüs tarama araçlarıda olan gerekli atıkları temizleyen registry hatalarını bulup onaran disk birleştirme yapan cookileri temizleyen system mechanic proğramını da kullandım bir dönem ama geçici çözüm sadece..

Üye
    H.P Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    17.05-2014
    Saat
    21:02
    Yaşadığı Yer
    Malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

İlk günkü gibi hızlı olabilemez; çünkü yazılımlar yeni sistemlerin gücüne göre yazılıyor. 4 yıl önce en iyi oyun 2 GB bellek isterdi. Şimdi en kötü oyuna zor yeter

Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    3

Pc yi sohbet, msn, internet haber içerikli kullandığım için hızlarda sorun cıkmıyor, ama oyun meraklıları için üzülüyorum, bir ekran kartına 1000 dolar veriyorlarda ! ps 3 almazlar nedense.

Üye
    H.P Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    17.05-2014
    Saat
    21:02
    Yaşadığı Yer
    Malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

Sadece oyuna indirgeme bence. WIN98, WINXP, WIN7 uçurum oluyor bazen

Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    3

Benim net bağlantım hız 1 mps idi, sonra 8 mps ye cıkardım, normal aylık 29 ödüyorum kotalı, eski bağlantımlada aynı parayı ödüyordum bu telekom uyanmasam hala 1 mps den hizmet verecek bana.Net bağlantısı eskiye göre cok hızlandı.

Üye
    Anti Oksidan Avatarı

Gerçek Adı
    @vni
    Son Giriş
    04.07-2017
    Saat
    00:50
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

PC'yi kullandıkça donanım parçalarının performansı düşeceğinden ne yaparsanız yapın hiçbir bilgisayar ilk günkü gibi hızlı olamaz...

Üye
    murat07ant Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    15.03-2017
    Saat
    14:49
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

her yeni yazılım güncel ve iyi donanım ister bundan ilk günkü performans bir hayalden öteye gitmez

Üye
    EcstaticA Avatarı

Gerçek Adı
    The Man From Earth
    Son Giriş
    02.06-2012
    Saat
    19:28
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir, benim şehrim...
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Anti Oksidan Mesajı Gör
    PC'yi kullandıkça donanım parçalarının performansı düşeceğinden ne yaparsanız yapın hiçbir bilgisayar ilk günkü gibi hızlı olamaz...
    Sabitdisk, optik sürücü ve çevre birimleri (monitör, yazıcı vs.) dışında hiçbir temel parçanın (işlemci, ekran kartı, bellek vs.) performansında zamanla düşme olmaz. Yani bir bilgisayar belirli bir tarihte, 3Dmark 2006 gibi bir donanım testinden 5000 puan alıyorsa, "aynı testten" 2 sene sonra da aynı puanı alacaktır.

3Dmark'ı örnek vermemdeki sebep, sabitdiskin test sonucuna hemen hemen hiçbir etkisinin olmamasıdır. Bu test doğrudan ekran kartı, işlemci ve belleklere yöneliktir.

Burada üzerinde durulması gereken nokta, performans ölçümü için aynı testin kullanılmasının gerekliliğidir. Zira öğrenmek istediğimiz şey, zaman içerisinde bileşenlerin performansının düşüp düşmediğidir.

Sonuç olarak, bilgisayardaki "mekanik" parçaların performansı zamanla düşer ama aynı şey "tamamı ile" elektronik parçalar için söz konusu değildir. Bunun şu an için tek istisnalarından biri, son birkaç yıldır piyasalarda gördüğümüz SSD'lerdir(solid state disk).

Diğer taraftan işlemci, ekran kartı, anakart ve kasa fanlarının zamanla (genelde kirlenmeye bağlı olarak) düşen performansı; işlemci, ekran kartı ve belleklerin daha fazla ısınmasına ve dolayısı ile sistemde donma ve reset gibi sorunlara sebebiyet verebilir. Bu durumda performans düşmesinden çok, stabilite sorunlarıdan bahsedebiliriz.

Sıradan bir ev kullanıcısının yapması gerekenler; düzenli olarak kasa içerisindeki fanları temizlemek ve tek defaya mahsus olarak format atıp, gerekli yazılım ve sürücüleri kurduktan sonra Acronis True Image ya da benzeri bir program ile imaj alarak, herhangi bir problemde ya da performansın düştüğüne kanaat getirildiğinde bu imajı geri yüklemektir.

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:37
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    17

evet ya yavaşlık problemi beni verem ediyor aynen. Ama buradaki açıklamalardan da pek bişi anlayamadım ben.

Üye
    azizkanmaz Avatarı

Son Giriş
    17.09-2017
    Saat
    12:34
    Yaşadığı Yer
    ŞANLIURFA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bencede basacan formatı kuurtul yavaşlamadan

Üye
    muntada al ansar Avatarı

Son Giriş
    13.10-2017
    Saat
    19:44
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    .Windows XP Internet Hız Sınırlamasını Kaldırmak Dikkat! Sadece Windows Xp Professional için. Windows XP Prof. sadece 80 % internet hızını kullanıyor. İnternetinizin hızını 20 % çoğalta bilirsiniz. Bunun için:Başlat > çalıştır > gpedit.msc > bilgisayar yapılandırıcısı > yönetim şablonları > ağ > Qus paket zamanlayıcısı > ayarlanabilen bant genişliğini sınırla > etkin > bant genişlik sınırı = 0 > uygula > tamam yapmanız yeterli. bu sadece: xp kulananlar için geçerlidir

birde xp için en güzel çözüm yolu deep freze ben format attıktan sonra deep frzeyi yüklüyorum bilgisayrım a ne girerse girsin yakıcı virüs hariç açıp kapattığınızda ilk açılştaki gibi açılyor geçen gün yabancı bisteye gireyim dedim baktım benim ekran çizgi olarak mavileşmeye başladı deep freze bana virüs olduğunu söyleyip pcmi kapatıp yeniden başlattı böylelikle o virüsü yemedim öneririm çok güzel program

faruk34 sevgili kardeşim net8 çıkmışsın hayırlı olsun ama adil kota kullanımını biliyormusun beni ttnetden kaç kere aradılar netinizi 8mbte çıkaralım tahütle şukadar indirimden yararlanın dediler ama söylemedikleri başka bişey var diyelim sen ayın ortasına kadar 15 cgbyt yaptın tak aysonunakadar net hızın 512 mbyte düşürülüyor yeni aya 8 mbyt hızla giriyorsun inanmazsan müşteri hizmetlerine aç sor neymiş efebdim adil kota kullanımmıış ama dersen 15 cgbyt yapmıyorum ay içersinde ozaman sorun yok ben bazı ay oluyor 20 cgbyt yapıyorum ve yükseltemedim

LinkBacks (?)

1. 27.12-2010, 13:31