Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 31 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    lazarus Avatarı

Son Giriş
    02.10-2009
    Saat
    10:20
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Kas hastası bireylerin çocuklarının hasta olup olmaması hastalığa neden olan genin hangi kromozomlarda bulunduğuna ve çekinik olup olmadığına göre değişir.
    1- Varsayalım problemli gen otozomlarda bulunsun(Yani cinsiyete etki etmeyen kromozomlarda). Çocuk ilgili kromozomun bir tanesini anneden bir tanesini babadan alır. İnsanlarda her kromozomdan bir çift bulunur. Hasta ebeveyinden problemli kromozomun gelme ihtimali %50 diyebiliriz.Bu durumda sağlıklı ebeveyinden gelen kromozomdaki genin hastalık yaratan gene baskın olup olmaması durumuna göre çocukta hastalık görülür veya görülmez. Ama bu durumda çocuğun hasta olma ihtimali düşüktür (Tabi çift arasında akrabalık olmadığını ve benzer genler taşımadıklarını varsayıyorum)

2- Eğer hastalığa neden olan genler gonozomlarda (cinsiyeti belirleyen kromozomlar) taşınıyorsa problemli genlerin X'te mi yoksa Y'de mi taşındığına göre ihtimaller değişir.Genetik testler sonucunda çocuğun cinsiyetine göre hastalık taşıma ihtimalleri değişiyorsa tüp bebek yöntemi kullanarak bebeğin cinsiyetini uygun şekilde belirlemenizi tavsiye ederim.

Sağlıklı bir cevap bulabilmek için genetik test yaptırmanızı tavsiye ederim. Galiba Boğaziçi Genetik bölümünde bu tarz testler yapılıyormuş. Bende araştırma halindeyim.

Hamilelik sırasında yapılan durum ise tedavi değildir. Anne karnından alınan sıvı ile çeşitli testler yapılır. Bu testler %100 kesin sonuç vermemekle birlikte anne karnındaki bebeğin kas hastası veya başka bazı genetik rahatsızlıkları olup olmadığı test edilir. Ve size yüzde şu kadar şu hastalığa sahip olabilir denir. Bu durumda ebeveyinler hamileliğin normal yasal sınırları dışında kürtaj yaptırabilirler.

Kısaca şunu söyleyebilirim. İşin için genetik DNA kod kombinasyoları girince ihtimaller değişiyor. Ama eşinle uzaktanda olsa akrabalığınız yoksa çocuk konusunda çok endişelenmeyim derim. Ama hamilelik sırasında test şart.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.
    Onur

Üye
    minerva Avatarı

Gerçek Adı
    Hatice
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    8
    Blog Mesajları
    6

Abi seni forumda görmek çok güzel,deneyimlerin çok önemli ve değerli,en yakın zamanda görüşmek dileğiyle ...Orçunada başarılar inşallah elemeleri kazanır :wink:

Üye
    duru19 Avatarı

Son Giriş
    13.09-2010
    Saat
    20:12
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba bende fsh (fascio scapula humeral musculer dystroph) hastasıyım. yani kas erimesi sorunu yaşıyorum. baya bi araştırdım doktorumlada görüştüm. hastalık genetikmiş ama benden önce ailede böle bi hastalığa yakalanan olmamış. çocuğa geçme ihtimali % 50. geçerse hastalığı taşıyan ebeveynden daha iyi yada daha kötü durumda olabilirlermiş. yalnız güzel olan bi tarafı var. hastalığa neden olan gen tespit edilmiş. doktorum bana çocuk yapmaya karar verdiğin zaman genetik bilimci ile görüş dedi. öle yapcm. sizede tavsiye ederim

Üye
    qrstv Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu konu benim aklımı kıyıdan köşeden kurcalıyordu fakat çok fazla üzerine düşmüyordum.Kas hastalıkları derneğinin 25 şubattaki programından sonra bu konuyu ben de çok merak etmeye başladım, anneme sordukça sanki bu soruyu cevaplamaktan kaçınıyordu.Neyse ki burda içim rahatladı

Üye
    nur_dan Avatarı

Son Giriş
    27.12-2015
    Saat
    02:21
    Yaşadığı Yer
    yok
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar, kas hastalığı olup da çocuk sahibi olabilen kimse varmı aramızda?

Üye
    halil01 Avatarı

Gerçek Adı
    halil
    Son Giriş
    09.08-2017
    Saat
    11:57
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende kas hastalıgı var 3tane cocugum var

Üye
    nur_dan Avatarı

Son Giriş
    27.12-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    yok
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

peki cocuklar da kas hastalığı varmıdır halil bey, bende açıkçası çocuk sahibi olmak istiyorum ama çocuklarda da olur mu diyerek çok korkuyorum

Üye
    halil01 Avatarı

Gerçek Adı
    halil
    Son Giriş
    09.08-2017
    Saat
    11:57
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bir ay önce cocukların 3 ünüde hastaneye göturüp test yapdırdım şuan birsey yok ama olmucak diyede birsey yk doktorun dedigi şu buhastalık ileride belli olur dedi cıkmıyada bılır diyor

peki sizin tanının ney yani teşine benimki okülofsk püsküler dispirofil bnim tanı

arakdaşlar benimde bir sorum var 1995 sgk girişim var 1995 de 20 gün lük yatan işgünüm var 2001 e kadar boşlügum var 2001 den 2006 kadar ful yattı askerden geldikden sonra kas hastalına yakalandım şuanki pirimim askerlik borclanmamla birlikde 3080 günüm var benim pirimimin nakadar olması lazım emekli ola bilmek icin

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    938
    Verilen Beğeniler
    1.231

Arkadaşlar, bu konudaki deneyimlerinizi paylaşırsanız herkes için çok faydalı olur...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    denizin kızı Avatarı

Gerçek Adı
    Nihal
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    23:04
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

konuyu başlatan hanımefendi 2008'de 5 haftalık hamileymiş tahminen 2008 ekimde doğum yapmış olması lazım acaba sonuç ne oldu 4 yıl olmuş keşke sonrasını da yazsaymış merak ettim inşallah her şey yolunda gitmiş ve sonuç beklediğinden daha iyi olmuştur

Üye
    nur_dan Avatarı

Son Giriş
    27.12-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    yok
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende çok merak ediyorum, özellikle doğum yaptıktan sonra kaslarda daha fazla yıkım oluyor mu? Yada 8.-9. aylarda yük artarak, kaslar zayıf olduğu için allah korusun düşük yaşıyan kimse varmı? Tecrübe edinen arkadaşlar paylaşırlarsa bizlere bir nebze de olsa yardımcı olurlar.

Üye
    LAYNO Avatarı

Son Giriş
    12.03-2017
    Saat
    15:56
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar bende evliliği düşünen bir kas hatası olarak, sizden tek şey rica ediyorum bu konuda eğer kesin bir bilginiz yoksa ve bu hastalıkların sıradan bir sakatlık gibi gelişi güzel mantık çerçevesinde fikir yürütüp, yorumlar yaptığımız zaman hastalarımıza ve hasta yakınlarına üzücü veya umut verici olabiliriz istemeden de olsak...
    Gelelim kas hastalarının çocuk sahibi olmasına, bende genetik bir kas hastası olarak (LGMD) için çok fazla genetik doktor ve hocalarıyla bu konuyu görüştüm! Şu anki gelinen aşamayı anlatayım arkadaşlar sanırım laborotuvar ortamında hasta gen ve sağlıklı geni ayırıp anneye enjekte edebiliyorlar ve söyledikleri kesinlikle kas hastalığı olmuyor!!! Şu da var tabi her insan dünyaya geldik ten sonra en az 5 sorunlu genetik bozuklukla doğuyor.. başka bir hastalık olabilir ama kas hastası olmuyor.Şu anda bu teknoloji var sadece araştırmayı bilelim arkadaşlar. şu link belki açıklayıcı olur : Preimplantasyon Genetik Tanı : Preimplantasyon Genetik Tanı Yöntemleri Embriyoloj Uzmanı Özlem Okutman - YouTube Sizden tek ricam üçüncü derece akrabalarınıza kadar herkezi uyaralım ve genetik bir hastalık mevcutsa en azından gelecek nesillerin kaderleriyle oynamamış olursunuz! İnanın kas hastalığını bilenler çok iyi anlar beni! ''Elinde olanların aslında onun olmadığını öğrenmek ve yavaş yavaş kaybedeceğini bilmek en acı veren budur''...

Yasaklı Üye
    servethalit Avatarı

Gerçek Adı
    SERVET DOGAN
    Son Giriş
    20.07-2013
    Saat
    05:14
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

TEK BİLDİĞİM DOĞRU; BU HASTALIĞIN CİNSİ MÜNASEBET OLDUĞU ZAMAN ÇOK DAHA HIZLI İLERLEDİĞİDİR.......bu doğrudur ha...ayakta yürüyosan yani 2-3 senede çökersinnnnnnnnntekerlekli sandalyeye mahkum olursun........bunu bilir bunu söylerim BÜLENT BEY (oturan boğa) abi............

Üye
    cahit gönen Avatarı

Son Giriş
    31.07-2017
    Saat
    18:20
    Yaşadığı Yer
    malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar ben 35 yaşındayım.kas hastasıyım 2 kızım var 10ve 11 yaşlarında gayet sağlıklılar.1 ay sonrada inşallah oğlumuz olacak.testlerde herhangi bişey çıkmadı.çoşkun özdemir hocamızdan erkek kas hastasının çocuğunda hastalık olma riski yok demişti.eşimde herhangi bir hastalık yok.kas hastası bayanlarda durum ne bilmiyorum.ama şunu duymuştum kadınlar taşıyıcı olduğu için çocuklarında olma riski yüksektir.servet halit kardeşim millete yanlış bilgi verme tabiki herşeyin fazlası zararlı ama herşeyi ona bağlama hastalık çok sinsi ne zaman ne olacağı belli olmuyor.ben hala yürüyebiliyorum.tutunarakda olsa kendi başıma ayağa kalkıyorum.yürüyüşümüz bozukda olsa herkese sana baksada hayatımı bir şekilde idame ettiriyorum.bunda en büyük gücü kızlarımdan alıyorum.herkese evlenmeyi ve çocuk sahibi olmayı öneriyorum.bu hastalıkta moral çok önemli eş ve çocuklarınızdan güç aldığınız zaman hayatın güzel yönlerinide görmeye başlıyorsunuz.allahım hepimize şifa versin.ama biran önce vermesi dileğiyle allaha emanet olun.

Üye
    mrdmrd Avatarı

Son Giriş
    10.04-2015
    Saat
    10:25
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    annem kas hastası,kız kardeşim ve ben de kas hastasıyım.Evliyim,bir kız çocuğum var ancak Allaha hamd olsun kızımda sorun yok.Selamlar...

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon