Sayfa 3 / 6 İlkİlk 123456 SonSon
Toplam 77 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    volkan_1991 Avatarı

Gerçek Adı
    volkan
    Son Giriş
    19.08-2011
    Saat
    14:11
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Rocker Aslı;

kısa zamanda tedavinin bulunacağını inanmıyorum inşallah yanılırım bende dmd hastasıyım ve 20 yaşındayım ve hayattayım kardeşiniz daha küçük 20li yaşlara gelinceye kadar tedavisi bulunur Allah izin verirse.

Üye
    osman can Avatarı

Gerçek Adı
    osman can kaya
    Son Giriş
    20.07-2011
    Saat
    10:46
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm arkadaşlar abilerim ablalarım

Ben 21 yaşindayım ama dün yiğenimin duchenne hastası oldugu ve yapılan bıyopsı sonucu 45.46.4.7.48.49 ekzonlarında saptanmıştır dıye cevap aldık.. Ve yineım daha 3.5 yaşinda dünyalar tatlısı ve ailemin ilk erkek çocugu göz bebeğimiz bu hastalık sonucu ne olacak bılmıyorum allahtan ümit kesılmez ama lütfen bununla ılgılı bilğisi olan varsa msj atsın bir bilği versin çünkü ailem abim yengem annem babam hepimiz yıkılmış durumdayız ufacık bir ışık bızı çok sevındırecek
    dokturu prof.dr.haluk topalogluymuş ama abim gile bir sey söylememiş sadece 4 yaşinda gelin demiş
    hiç ümit yokmu acaba tel=0512067130 konu hakkında bılgısı olan varsa arasın abime yönlendırım uzun zamandır bu hastalıkla uğraşan bilgi versin allah rızası için
    şimdiden tşk ederım siteyede ve yönetımden allah razı olsun

Üye
    ş_i_f_a Avatarı

Gerçek Adı
    musa
    Son Giriş
    11.11-2016
    Saat
    16:23
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

osman bey,ALLAHc.c önce yeğeninize ve sonra da aile efradına kolaylıklar versin. tabi ki zor bunu kabullenmek ama şunu da unutmayın ki,bu durum ilk bizim başımıza gelmiyor diye düşünmelisiniz.bu durumda ki diğer ailelerin yaptığı gibi sabır ederek,sebat göstererek zorlukların üstesinden gelmelisiniz.

şu an için uygulanan bir tedavi yöntemi yok.ama çok yakın zaman da,kök hücre tedavisi ve ekson atlatan ilaç çalışmarından sevindirici haberler bekliyoruz.

Üye
    toniosmurat Avatarı

Son Giriş
    21.02-2013
    Saat
    14:45
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

osman bey linkte sizi tedavi edecek ilaçla ilgili ayrıntılar var ve faz I-II de PRO044 - Prosensa
    bu tedavi dmd hastalığını daha hafif olan bmd ye dönüştürüyor.yalnız bu yaşlarda hastalığa dmd demelerine rağmen kesin sonuç değil yani bmd olabilir.bunu ileride anlayacaklarını söylüyolar.egzon delesyonu varsa kesinleşene kadar dmd tanısı koyuyorlar.benim oğlumda dmd hastası bizde bmd olması için dua ediyoruz.bilgiler prf.dr.halık topaloğlu ve gata nöroloji bölüm başkanına aittir.ben bu konuyu çok araştırıyorum.kök hücre tedavisi uzak.italyadaki deneme herkesin dilinde fakat haluk hoca yapamadılar dedi daha 1 ay oldu gideli.allah acil şifalar versin.

Üye
    osman can Avatarı

Gerçek Adı
    osman can kaya
    Son Giriş
    20.07-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ş_i_f_a tşk ederım inş en yakın zamanda çıkar ama hiç umut kapımız yoook belli bir seyde yoook allahtan umut kesılmez ama bılmıyorum derdi veren allah dermanınıda verır dıyoruz..

tonıosmurat bey
    nasıl yanı suan yiğenım 3.5 yasında subatta 4 yaşına girecek evraklarda 45.46.4.7.48.49 eksozdelosyonu saptanmıştır diyor daha tam kesin olarak dmd değil diyorsunuz ama sizde inş dediğiniz gibi olur.allahtan başka bir sey istemıyorum yeterki yiğenımın saglıgı yerıne gelsın peki dmd nin bu yaşta kesin olmadığını prof.dr.haluk topaloglumu söyledı ? abime 4 yaşından sonra gelin demiş. Başka bir sey söylememiş. allah tüm çocuklara ve kimseye derdi olmayan bir hastalık vermesin çook zor...

Üye
    zen Avatarı

Son Giriş
    14.10-2011
    Saat
    18:54
    Yaşadığı Yer
    aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok geçmiş olsun... rabbim acil şifalar verir inşallahhhh...

Üye
    toniosmurat Avatarı

Son Giriş
    21.02-2013
    Saat
    14:45
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

osman kardeşim dmd ve bmd ikisindede egzon delesyonu olur.dmd de üretilen distirofin proteini işlevsiz bmd de ise az işlevli olur.delesyon saptanırsa dmd tanısı konur ve kesin sonuç için (kaç yaş olduğunu bilmiyorum doktorların ağzından konuşuyorum.) ileriki yaşlar beklenir.dmd veya bmd o zaman netleşir.bana hem haluk hoca hem gata nöroloji bölüm başkanı aynısını söyledi.bende başlarda anlamadım.araştırınca bunları öğrendim.bu hastalıkta ortalama 2 yaşında yürüme olmasına rağmen benim oğlum 16 aylık yürüdü.ama haluk hoca dmd olduğunu fakat bmd de olabileceğini söyledi bizdede 8-11-14-18 egzon delesyonu var.

Üye
    osman can Avatarı

Gerçek Adı
    osman can kaya
    Son Giriş
    20.07-2011
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

allah hepimize acil şifalar versın inş en akın zamanda çıkar ama bir çok bekleyen hastalar var çıksa bile multi çoklu delosyon araştırmasına geçeceklermiş bizim işimiz çoook zor ne olacak tabikide zaman gösterecek ama haluk bey abim gile 4 yaşında gelin demiş

çokk sagulunn

Üye
    dmtyiğit Avatarı

Son Giriş
    07.10-2011
    Saat
    07:57
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

geçmiş olsun.benimde yeğenime 3 ay önce bu teşhis kondu.dünyamız yıkıldı sanki.şu an 7 yaşında samsun tıp fakültesinde takip ediliyor.kortizon deltacortil kullanıyor.başka tedavi yok.bizde haluk beye götürmeyi düşünüyoruz.bilgi sahibi olanlar tavsiye ederlermi aciiiiiilllllll

Üye
    musap Avatarı

Gerçek Adı
    canan
    Son Giriş
    08.03-2012
    Saat
    21:55
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm gerçekten dmd hastarı için ilaç mı var son gelişmelerden haberiniz var mı varsa beni haberdar eder misiniz benim bebeğimde dmd hastası ve daha 8 aylık ve cpk değeri 14580 bilgilendirirseniz sevinirim

merhaba toniosmurat oğlunuzun cpk değeri kaç acaca ve ne zaman fark ettiniz

Üye
    bans Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet sahin
    Son Giriş
    03.08-2012
    Saat
    01:18
    Yaşadığı Yer
    Brıstol
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

selamlar
    15 yasında DMD duchenne kas hastası oglum var yurt dısından ızın ıcın turkıyedeyız suan 5 yasındaykan oglum tanıstık bu hastalıkla, almanyada ve son 4 yıl ıngıltyerede
    yasıyoruz hem almanyada hemde ıngılterede doktor ve hastanelere gıdıyoruz,su an ıtıbarı ıle kesın bır tedavısı yok bu hastalıgın.calısmalar cok ama ne zaman sonuc verır
    bılınmıyor.oglum kortızon tedavıne devam edıyor,halen kendısı yuruyebılır kalkmasında ve merdıvenlere cıkmada sıkıntı var.
    Ingıltereden doktorumuz Prof Dr Haluk Topaloglu ıle konusmamızı tavsıye ettı Haluk bey kendısınınde hocası oldugunu soyledı.Her ne kadar almanya ıngılterede doktorlarla
    konussakda Tr de Haluk beyın tavsıyelerını almak ıcın tr ye geldık.
    Zor bır surec hasta yakınları ve cocukları ıcın sabır gerektıren durum.

Üye
    Uguranyum Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    13.09-2012
    Saat
    03:24
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba, Öncellikle herkese Allah'tan sabır diliyorum. Benim kardeşim (19 yas.) de DMD , duchenne hastaları aşırı zeki ve hassas oluyorlar, yüzen her istekleri kusursuzca karşılanmalı, mümkün değilse mantıklı bir şekilde açıklanmalıdır.

Türkiyede Haluk Topaloğlu meşhur doğru fakat onun özel muayenehanesine gidip tek seanslık görüşme için de aşırı para vermeye gerek yok diye düşünüyorum. İlaç konusundaki araştırmaları

Home - ClinicalTrials.gov adresine Duchenne Muscular Dystrophy yazarak aratırsanız yapılan ilaç denemeleri ve hangi aşamada olduğu orada yazıyor, ingilizce bilen bir eşiniz veya dostunuz çevirmenize yardımcı olabilir veya googlenin çeviri hizmetini kullanabilirsiniz.

Ayrıca Home - Action Duchenne - Fighting for a cure for muscular dystrophy adresinden de faydalanmanızı tavsiye ediyorum, bu siteye üye olun ve gelişmeleri takip edin derim...

Sürekli spor yaptırmalı ve grip, üşitme vs. hastalıklara yakalanmasını engellemeli ve bağışıklık sistemini güçlü tutmalısınız. Nefes alıp verme egzersizini düzenli olarak yapmalı...

İlaç olarak Co-Enzyme Q10 u kullanmanızı tavsiye ederim.

Uygun bir diyet programı ayarlamanızda fayda vardır diyor uzmanlar...

Diğer önemli bir nokta da diğer aile bireylerinin sağlığı, sigara içiyorsanız mutlaka bırakın veya oğlunuzun yanında içmeyin. Ona bakabilicek minimum sağlığa sıhate ve psikolojiye sahip olun...

Moralinizi yüksek tutun yakın zamanda ilacın çıkacağı düşünülüyor, ayrıca her geçen gün teknolojinin ilerlemesiyle beraber yaşam standartları da yükseliyor.

Allaha Emanet.

Üye
    boskurt Avatarı

Gerçek Adı
    FATİH TEKİN
    Son Giriş
    14.04-2015
    Saat
    01:24
    Yaşadığı Yer
    NEVŞEHİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sizin icinizi rahatlatayim benim oglum 19 aylik yurudu biz bu hastaligi cok gec farketik bu rahatsizligi hareketli hareketlerinin kisitli olmasindan farketmedik bahcemizde hayvanlardan enfeksiyon kapti cok mesakkatli bir surecten gectik ama Allahasukurler olsun okuluna gidip geliyorbutun cocuklarin yaptigi hic bir hareketten geri kalmiyor hareketlerikisitlida olsa anne ve baba olarak ona yardimci oluyoruz Allah omur verdikce hep oyle olacak umudunuzu yitirmeyin Allahtan umut kesilmez

Biz oglumuzu sefer kumanş a götürdük bize hiç bir deyişiklik olmayacagını

söyledi tahlil sonuçdlarını istanbul ve ankaraya faksladık sonuçları aynı

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    462
    Verilen Beğeniler
    732

Bu konuda bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmanız herkes için çok yararlı olacaktır...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ksk2012 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    herkese ilk önce geçmiş olsun diliyorum.
    birkaçınızın mesajını okuduktan sonra çoğunuzdan çok daha tecrübeli olduğumu farkettim.
    16,5 yaşında dushenne muskuler distrofi hastası bir oğlum var. 2 yaşında garipliğini farkettim, birçoğunuz gibi ortopedistlerde dolaştım, 4 yaşında tekrar götürdüm ortopedi ayakkabı ile devam ettik. en son 6 yaşında teşhis kondu. serüvenimiz tepecik'de başladı, dokuz eylül ve arkasından haluk topaloğlu geldi, ilk yıllar tedavi çıkacak ümidi ile hırslanıyorsun, yıllarca ankaraya gittik geldik, zaman geçtikçe ümidimiz azalmaya başladı. üstelik hastalık çıktığında babası terkettiği için oğlumla mücadelemize birlikte devam ettik. artık ankaraya gitmemiz zorlaşmaya başlamıştı, 27 yaşında dmd hastası bir oğlu olan babadan tedavimizi izmir'de devam ettirmemizi hiçbirşeyin değişmeyeceğini öğrendik. ilk başta izmirde tedaviye başlarsak türkiyede en iyi tanınmış doktora götürürken tedaviyi daha gerileteceğimizi düşündüm. ama oğlumun yolculuk yapması zorlaşınca izmirde ege üniversitesi hocalarından prof.dr. hasan tekgül'ü bulduk, haluk hoca ile çok kişinin mesafeli olduğunu, çoğu zaman rahat konuşamadıklarını iyi bilirim. ben rahat soru sorup, konuşmama rağmen haluk hocadan sonra, hasan hocanın özel muayenesine gitmekle hiç pişman olmadım, hasan hocanın tedavisi hasta yakınları ve çocuklara yaklaşımından çok memnun kaldım. eğer izmirde yaşıyorsanız amacım hasan hocanın reklamını yapmak değil, ilk başlayanlar için söylüyorum. çok uzun ve zorlu bir süreç sizleri bekliyor. elinizden geldiğince paranızı ankaraya gidip gelerek yol paralarına harcamayın, çünkü hastalık ilerledikçe yaşamınızı kolaylaştırmak için paraya ihtiyacınız olmaya başlıyor. neyse 13 yaşını doldurduktan sonra tekerlekli sandalyeye oturdu, oğlum gerçekten çok güçlü bir çocuk, özgüvenini fazla kazandı. engelli haklarını iyi öğrendi. evet şu anda %75 engelli, bizim tek kaybımız hızlı kilo alması oldu. işimizi çok zorlaştırdı. kullanılan kortizonlar zaten vücutta hasarlara yol açabiliyor. birşeyi düzeltirken başka bir organına zarar veriyor. ama ilk kortizona başlarken bu sizin seçiminiz değil artık. kortizon kullandığı ilk yıllar kilo almadı, daha sonra hızlı bir şekilde devam etti sandalyeye oturuncada hareketsizlikten kontrol altına alınamadı. hastalığının ilk yıllarında herşey kontrollü gitti. oğlumu kontrol etmesi daha kolaydı, düzenli bir fizik tedavi, tuzsuz yemekler, tatlı diyetleri, herşey yolunda gidiyordu. zaman geçtikçe isyanlar, yasaklara karşı tepkiler çoğaldı, doğal olarak sabır azalmaya başladı. kollardaki güç kaybı başladı, sandalyeye oturduktan sonra giyimini ben sağladım. yaklaşık 2 yıldır yemeklerini ve ilaçlarını ben içirmeye başladım. çok kilolu olduğu için 4 yıl önce akülü hasta taşıma lifti aldım, 1 sene önce hasta yatağı ve havalı yatak aldım, çünkü kilodan dolayı vücutlarında yaralar başlayabiliyor, banyo problemleriniz artıyor sürekli hijyen olamıyorsunuz banyo sayısı en iyi ihtimalle haftada 1 oluyor, temizlik bezleri, mendilleri, hasta alt bezleri, hijyen eldivenleri sırasıyla almaya başladığınız ürünler haline geliyor. kullandığınız kortizonlardan dolayı diğer hastalıklar belirmeye başlıyor. şu anda benim oğlum ayrıca obez olduğu için şeker başlangıcıda var, hepsinde bu hastalık olacak diye bir şey yok ama kullandıkları kortizondan dolayı çeşitli hastalıklar başlıyor, kalp kasılmasından dolayı tedaviyi nörologlar başlatıyor zaten. bu kadar sıkıntıya dayanabilmek için psikiyatri ilaçları ve daha sonra bunların yan etkileri beraberinde geliyor. benim oğlum şu anda liseye gidiyor. bu hastalık bizde de başladığında ilaç çıkmak üzere deniyordu. hastaneler, doktorlar, medikaller derken hayatınız bir süre sonra kısıtlanmaya başlıyor. çocuğunuzun yanı sıra ona bakan sizde ve diğer aile bireylerinde bel, boyun fıtığı gibi hastalıklar kaçınılmaz oluyor.
    bu kadar olumsuzluktan sonra size ne kadar pozitif yaşadığımızı anlatacağım. şimdi çocuğunuz ve kendiniz için yapmanız gereken en güzel şey. ilk önce bu hastalığı kabul etmeniz, şu anda tedavisi olmadığını bilmeniz gerekiyor. tedaviyi bekleyerek yaşamayın, hayatınızı normal şartlarda yaşayın, yaşamı çocuğunuza da kendinizede zehir etmeyin, size önerilen alternatif tıp önerilerini, hacıları ve hocaları kibarca red edin çünkü sürekli bu tip önerilerle karşılaşacaksınız boşuna para ve zaman harcamayın, bu hastalık bize allah tarafından verildi zaten, karşımızda doğa üstü bir güç var, dünyadada bilim adamları bu hastalık için uğraşıyor, tedavisi çıktığında duymama gibi şansınız yok, biz allahımızdan sadece bizi ve çocuğumuzu başka hastalıklardan koruması için dua edelim, beterinden koruması için dua edelim, allahımıza sadece kendimiz yalvaralım başkasına gerek yok.
    bu süreç içinde doktorunuzun verdiği ilaçlarınızı düzenli alın düzenli fizik tedavi yaptırın, keyif aldığı ne varsa elinizden geldiğince yaptırın, ertelemeyin, görmek istediği, binmek istediği, gitmek istediği yerlere götürün, okula başladığında r.a.m.'den kaynaştırma programına aldırın, çocuğunuza güvenin karşılaşacağı zorluklarda başkalarından yardım istemesi gerektiğini söyleyin, sürekli yanında olmayın, evde kapanmasına izin vermeyin, kendinden utanmasın, kendinizle, kendisiyle, hastalığıyla dalga geçmesini sağlayın espiriler üretin, hastalığı için sürekli ağlamayın, onun hayatını kolaylaştırın, bir süre sonra hastalıkla yaşamayı öğreniyorsunuz inanın bana, araştırın, başına birşey gelmesinden kormayın inanın onlarda çok güçlü yetişiyor, düştüğü zaman sıkıntılı bir yerde değilse kaldırmayın, bekleyin kendi kalksın, son zamanlara kadar her işini kendi yapsın, benim oğlum şu anda izmirde metro ve otobüs ile gidemediği ve yapamadığı hiç birşey yok. dışarda tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede, tüm engelli haklarını öğrendi ve hepsinden yararlanıyor. sizde elinizden geldiğince oğlunuz eve bağlanana kadar dışarıda sevdiklerinizle ve arkadaşlarınızla bol bol zaman geçirin sizde oğlunuzda aktif olun, kendinizi ve çocuğunuzu dokturunuzun önerdiği tedavi dışındaki tedavilerle yormayın, hırpalamayın, zaten zor ve uzun bir süreç geçireceksiniz, gereksiz yorgunluklardan uzak durun,bu hastalıkta bile çocuğunuzun mutlu olmasını sağlayın, ne onu nede kendinizi kahretmeyin, bu hastalıkta en iyi şartlarda anlattıklarımın en az %90'ını bu şekilde yada benzerini yaşayacaksınız ama korkmayın, en önemli ve zor, kaçınılmaz süreç geldiğinde ise ben çocuğum için, canım için, şartlarımın üstünde elimden gelenin fazlasını yapabildim diyebilmelisiniz. sanırım bu bizim tesellimiz olacak.
    kaçamadığımız, zor bir hayatımız var ama illede çocuklarımız için yaşamak diyorum, hayatlarınızı kolaylaştırmaya çalışın, pes etmeyin, çocuklarımız elimizden geldiğince doya doya yaşaşın, allahım bize bazı şeyler yaşatacakşa, onu ne zaman uygun gördüyse o zaman, günü geldiğinde yaşayalım, şimdiden düşünerek değil. çocuklarımız için yapacağımız mücadelelerimiz daha bitmedi, onların bize ihtiyaçları var.
    hepimize tekrar geçmiş olsun.

Sayfa 3 / 6 İlkİlk 123456 SonSon