Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 22 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sizce sakatlığınız yaşamdan ya da ülke/yeryüzü zenginliklerinden daha çok (daha doğrusu herkes kadar) pay almanız için engel teşkil ediyor mu?
    Ya da şöyle sorayım:
    Sakat olduğunuz için mi eğitim-istihdam-ulaşım-sosyal yaşam ve benzeri insan haklarından yararlanamıyorsunuz (yani suç sakatlığınızda mı?), yoksa sakatlığınızı bahane eden toplum ve idarecilerin -yanlış- tercihlerinden dolayı mı engelleniyorsunuz?

Ben mesela, önüme çıkan engellerden %90 oranında toplumu ve idarecileri sorumlu tutuyorum.
    Çünkü; ulaşımı, okulları, mimari koşulları, sosyal yaşamı vs. daha en baştan HERKES İÇİN planlasaydı ve dahası ayrımcılıkla daha en baştan ve katı kurallar çerçevesinde mücadele etseydi devlet ve toplum, sakat olsam da -en azından bu ölçüde- engelli olmazdım.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    kitap38 Avatarı

Son Giriş
    14.11-2017
    Saat
    11:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Elbette Toplum.Ulaşım, okullar, mimari koşullar, sosyal yaşam vs. engeller olmasaydı bizim için bugün suçlayacak kimse olmazdı. Böylece kimseye herhangi bir şikayet dile getirmeden beynimizin yettiğince yaşamımızı sürdürü giderdik. Ama bu malesef mümkün değil. Bazen buradan organizasyon forumlarını okurken, organizasyona katılamamanın ilkbahanesi ulaşım sorunu dile getirilmektedir.

Üye
    Lilyum Avatarı

Son Giriş
    29.11-2014
    Saat
    22:29
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engelli olmamızın nedeni engellenmemiz. Eğer idareciler gerekli düzenlemeleri yapsaydı ve toplum da bize "birşey beceremez" gözüyle bakmasaydı sanırım şu an daha iyi durumda olurduk.

Üye
    Gülcan83 Avatarı

Son Giriş
    17.09-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Tabiki suç en başta idareciler ve toplumda ama
    ya biz?
    bizde de hiç suç yokmu bizlerdende kendi kendine engel olan yokmu?
    Bazen kendi kendimize,bazen ailemiz bizlere engel olmuyormu?

Üye
    Nurkan Avatarı

Gerçek Adı
    Nurkan
    Son Giriş
    06.01-2017
    Saat
    08:00
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konuda gulcan arkadasimiza kesinlikle katiliyorum,muhakkaki toplumun idarecilerin eksiklikleri var... ama kendimizide bir kere daha sorgulsak iyi olur bizim icin sağlanan olanaklar hakkında henuz yeteri kadar bilgisi olmayan arkadaslar var aramızda bunlardan birhaber sadece "ENGELLİYİM" diyerek yasayan,engelliler yasasının ne olduğunu bilmeyen,gerekli bilgiyi almayan,haklarından faydalanmayan,vs vs... cok engelli arkadasimiz var .

Üye
    mami6 Avatarı

Son Giriş
    09.09-2017
    Saat
    00:28
    Yaşadığı Yer
    hatay/iskenderun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bence evet en az bizlerin engelli olduugu kadar toplumunda sucları var kimse engelli olmayı kendi istemede ama engelliligi asıyoruz bu seferde onumuze mimarı ulasım vs. engeller cıkıyor nedenine gelince uni. bana 3 kata sınıf verdiler derse her girisi cıkısımda ark bana yardım ediyor otobus sorun vs bir suru sorunla karsılastım

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    00:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

Tamamiyle yönetim politikası suçlu.
    Bizi bize engelli hissettiriyorlar. Yetersiz kılıyorlar normal bir hayat sürmeye. Oysa ki altyapı ve toplumsal koşullar bizler için de uygun hale getirilse, " engelli" diye bir kavram bile kalmazdı eminimki. Sadece "sakat" kavramı kalır ve biz artık bütün enerjimizi , kendi sakatlığını kabul etmeyen, bedeniyle ilgili çelişkileri olan ve bu konuda psikolojik sorunlar yaşayan arkadaşlarımızın sorunlarına çözüm bulmak için veriyor olurduk...

Forum Moderatörü
    Life Avatarı

Gerçek Adı
    ---
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    87
    Verilen Beğeniler
    76

Engellendiğimiz gerçeği apaçık ortada.Toplum,ulaşım ve mimari koşulların engellilere uygun olmamasından yönetimdekiler sorumludur.Bu durumda sorun idarecilerde :? :roll: :roll:

Üye
    BARIŞ ÖZCAN Avatarı

Gerçek Adı
    BARIŞ ÖZCAN
    Son Giriş
    27.10-2017
    Saat
    23:53
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

başta yöneticiler,toplum ve bizler suçluyuz.itiraz etmeden sadece izleyerek bu koşulları değiştiremeyiz bunun farkına vardığımızda ancak birşeyler değişecek.
    suçlu aramak yerine birşeyler yapmak bence daha doğru olur.
    ortak hareketle yanlışları düzeltebiliriz.
    bu arada eco arkadaşa katılıyorum.

Üye
    aslı dincman Avatarı

Gerçek Adı
    Aslı
    Son Giriş
    22.02-2014
    Saat
    19:25
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Toplum tarafından engellenmiyoruz. Sakatlığımızı bilinçaltında "engel" olarak görüyoruz. Bu engeli de, bizden başka hiç kimse ortadan kaldıramaz... Ben vücudumu çok sınırlı kullanabiliyorum ama bu beni engelleyemiyor. Çünkü kendime güveniyor ve güçlü taraflarımı biliyorum...

Üye
    ==ORHAN== Avatarı

Son Giriş
    14.07-2015
    Saat
    14:27
    Yaşadığı Yer
    AKSARAY
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1999 YILINDA KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİNE YAKALANDIM. 2000 YILINDA SSK MÜFETTİŞİ TARAFINDAN SORGUYA ÇEKİLDİM. O TARİHTE İŞVERENE 12 MİLYAR CEZA KESMEYE KALKIŞTILAR. TABİKİ İŞTEN AYRILDIM. MÜFETTİŞİN SORGU SEBEBİ DİYALİZ HASTASI BİR İŞTE ÇALIŞAMAZMIŞ. DAHA SONRA ÇOK İŞ ARADIM AMA OLMADI BİRKERE HERKESE DUYULDU BU. DİYALİZ HASTASI ÇALIŞTIRAN CEZA YİYORMUŞ DİYE. SSK ÇOK BERBAT BİR KURUM. KİM BUNU BİLEREK ÇALIŞTIRABİLİRKİ. ŞİMDİ SİZ SÖYLEYİN TOLUMMU?, ENGELİMMİ?, YOKSA YÖNETİLERDEN Mİ KAYNAKLANIYOR ACABA..

Üye
    EsRaNaS Avatarı

Son Giriş
    12.06-2010
    Saat
    13:45
    Yaşadığı Yer
    bUrSa Ve HaTaY
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

BEN İŞİME ULAŞIM YÖNÜNDEN ZORLUK ÇEKTİĞİMDEN DOLAYI ZOR GİDİYORUM.ENGELLİ OTOBÜSLERİMİZ VAR AMA MAALESEF KULLANAMIYORUM.BİZLERRE DEĞİLDE DAHA ÇOK SAĞLAM İNSANLARA YARIYOR VE İSTEDİĞİMİZ İSTİKAMETLERE GİTMİYOR.BİZLER OTOBÜSLERE BİNEMEYENLER NE YAPACAK?ACABA MERAK EDİYORUM.BU SORUNUN ORTADAN KALKMASINI DİLİYORUZ VE İSTİYORUZ.

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

kücükken hep agaca tirmanmaya calishirdim... bi kac santimcik tirmanir popomun üstüne düsherdim her seferinde...
    <--- suc sakatliimdaydi... gerci agaca tirmanmama engel oluodu ama bunu sürekli denemekten zevk almama pek engel olamiodu =)

büüdüm ashik oldum... iki sene boyunca salya sümük zirladim durdum, ashik olduum kishiye acilamadim bi türlü... sakatim diye beni reddediceinden "emindim"...
    <--- suc bendeydi... acilsaydim belki de evlenmish olurduk shimdi, ya da olmasdik, bilmiom, ama en azindan bilmish olurdum shimdi ... heeee, suc bendeydi dedim ama 50% de toplum sucluydu cünkü reddedileceimi düshünmemde büüüüüüüüüüüüük payi vardi...

bunlar gibi belki iki üc örnek daha sayabilirim sucun sakatliimda veya (sakatliimi bahane eden) bende oldugu... ama onlardan haric karshilashtiim engellerin hemen hepsi sakatliimi yeri gelince bahane eden yeri gelince de görmezden gelen devletin ve toplumun sucu... nokta!

Üye
    hakanx34x Avatarı

Son Giriş
    14.05-2010
    Saat
    23:48
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bir hayat düşünün ki; başladığınızda size verilenlerin herkesle aynı olmadığı bir maraton. Kurallarını ve süresini sizin belirlemediğiniz. Çoook engelli bir maraton. Belki yürümeye, belki koşmaya, konuşmaya, duymaya, görmeye... engel. Sevmeye, aşka, sevince, coşkuya, yeri gelince hasrete, özlemeye bile engel. Sevmeye engel çünkü sevdiğinin senin gibi olmasını düşünenler var, aşka engel çünkü aşık olmanın bedeli ağır ödeyeceklerini düşünenler var, çoşkuya engel çünkü coşkuyu sadece kendi hakkı gibi görenler var, hasrete engel çünkü senin için hasret çekmekten utananlar var, özlemeye engel çünkü seni yanında taşımaktan utanmayan çok az kişi var. Kişi , zat, biri, öbürü, diğeri v.s, v.s. Anlatmak istediğimde işte tam burda önemli. Engel bizim için engel değil. Birilerinin kendine koyduğu engel. Topluma hakim birilerinin ortaya koyduğu toplumsal yaşam kuralları, kaideleri, tarzları, sevme, kızma, aşık olma teraneleri. Körle yatan şaşı kalkar, Körler sağırlar birbirini ağırlar gibi örneğini verebileceğimiz düşünce tarzındaki; sözüm ona birilerinin yaşadığı bir toplumda gel görki sevmek, aşık olmak, özlemek, sevinmek de var. Birilerinin haberi olmasada sevmek, birinin her nedense bir türlü bilmesede ona aşık olmak bize engel değil. Eğer bu toplumun (maratonun ) kurallarını biz koysaydık; hakim olan biz olsaydık...
    Düşünün; HANGİ ENGEL?

Üye
    neseaydemir Avatarı

Son Giriş
    10.01-2008
    Saat
    17:21
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    hayat: yaşanması muhtemel her olasılıkla başa çıkabilme sanatı derler ya..engelli bedenler hep vardı..bizden öncede bizden sonrada olacak..peki dünya ülkeleri her türlü kentsel donanımını her bireyin koşullarına uygun yapılandırırken ülkem yöneticileri niye es geçmiş diyor insan..öyle yada böyle azımsanmayacak oranda engelli olmasına rağmen organize olup kusurları ortadan kaldıramamak da başka bir engel..sistem dediğiniz şey sivil hareketler ve yöneticilerle varolur..8,5 milyon engelliden bahsediliyo..sorarım size topyekün bi karar alınıp sistem dediğiniz şeye karşı durulsa sonuç çıkmazmı..aksi taktirde çok söyleriz daha yok sayıldığımızı..kendi adıma beni yok sayan bir ülke için yaptırımlarımın olamaması acı verici..ve biliyorum ki 8,5 milyon bu gün dese "size oy yok mimari düzenlemeleri, istihdam ve eğitim hizmetlerini düzeltin diye" aşamayacak engel kalmazdı..dört duvar arasına sıkıştırılmış bir yaşamdan kurtulmanın ve daha fazlasını istemenin tek yolu bu dilenci muamelesi görmeden

Sayfa 1 / 2 12 SonSon