Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 22 mesajın 16-22 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ılgaz Avatarı

Son Giriş
    22.05-2008
    Saat
    11:49
    Yaşadığı Yer
    BANDIRMA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bence ilk baş idarecilerimizde oy kapana kadar bizleri cok iyi anlıyorlar koltuğa gectikten sonra akıllarına gelmiyor
    Sonra eğitimsim düzeyi düşük önyargılı toplumumuz da
    Ve ve kaderimiz buymuş diye hakkımızı aramayan bizlerde

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    168

hepiniz iyi guzel soyluyorsunuz peki devletimin gucu idarecilerin becerisi
    bu gunlere gelmeden neler vardi engelliler icin
    eski engelliler nasil yasadi
    burda yazanlar eminimki buyuk sehirlerden
    kucuk bir koyde yasayanlar nasil yasiyor
    pek aladada guzel seyler oluyor
    daha guzel olmamasi icin sebep yok
    gelecekten cok umutluyum
    asil engel insanin engeli kaldirmaya ugrasmayip
    cok sey beklemek

Üye
    dilemma Avatarı

Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    00:45
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

zamanında tamamen yönetim suçlu bu işte demişim. bizim de suçumuz yok mu peki.hem de çooookkk büyük bir suç. suçu işlettireni de bulmak lazım ama, yinede bizlerde de var... evlerimizden çıkmadık. utandık engelimizden. bende utandım ergenlik döneminde. yıllarca belki profesyonelce gizlendim. merdivenlerden kimseler yokken çıktım. kimsenin olmadığı duraklarda bekleyerek, en son, insanların arkası dönükken bindim otobüslere. ama ne oldu. görmediler. bu kadar fazla olduğumuzu bilemediler. bilemedikleri için de altyapı, sosyal koşulları bize göre yapılandıramadılar. (iyimser mi oldu biraz acaba... :roll: )

ve gördükleri ilk bize garip baktılar. farklıydık kendilerinden. aaa ne ilginç biriiiiiii. görmediki daha evvel. görmedikleri için herşeyi kendilerine göre dizayn ettiler. oysaki gözleirinin içine sokmalıydık kendimizi.

peki engelli olmasaydık...rampanın rampa olduğunu, kaldırımın ne kadar yüksek olduğunu fark edebilecekmiydik. ben pek emin değilim. bir örnek veriyim size.
    arkadaşlarla toplanıp bir retoranta gidilecek. soruyorum önünde basamak yada aşamayacağım bir engel varmı diye. "yok yok rahatca girebilirsin Dilek" diyorlar. ok diyip çıkıyoruz yola. bir bakıyorum, önünde kocaa bir basamak. diyorum "bu nedir ya?" "aaa" diyor "ben onu hiiç farketmemiştim bak!"

Üye
    Eshat Avatarı

Son Giriş
    24.05-2017
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    6
    Blog Mesajları
    80

Yaşamımızda engelimiz mi? Engel! Yoksa engel olanlar mı? Engel!

Engelimizle ilgili olarak sorunlar oldukça fazladır. Bu sorunlardan birisi olan çevre düzeniyle ilgili yapılan düzenlemelerin yetersizliği engelli olan birçok bireyi mağdur etmektedir. Bu sorunların tekrar, tekrar dile getirilmesine rağmen çevre düzenlemelerinin engelli standartlarına uygun hale getirilmemesi önemli bir sorun olarak karşımızda durmaktadır.

Ayrıca; toplumumuzun ve engelli insanların en büyük sorunu olan işsizlik konusu, ülkemizde yaşanan sorunlarında en başında gelmektedir. Engellilere ayrılan kadroların bırakın özel sektörü kamu kurumlarında dahi kanunların belirttiği kontenjanların doldurulmaması. Özel sektörün ise engelli olan kişileri çalıştırmaya yanaşmaması, engelli kişiler adına bir haksızlıktır. Aynı zamanda engellilerin işsiz kalmasında ki en büyük etkenlerdendir. Bu etkenlerin ortadan kaldırılması için kanunlardaki yaptırımların daha ağır hale getirilerek bunların uygulanması. Denetim ve kontrollerin daha sık yapılarak kısmen de olsa bu sorunlar azaltılabilir. Bunun yanında engellilerin mesleki eğitim kurslarına katılımlarının daha üst seviyelerde olması için gerek görsel, gerekse yazısal basın ile bilgilendirerek kurslara katılım oranı yükseltilebilir. Böylece mesleği olan bir engellinin daha kolay bir şekilde iş bulması sağlanabilir.

Engelliler olarak yaşamış olduğumuz çevremizde birçok sorunlarla mücadele ederek kendimizi anlatmaya çalışmaktayız. Toplumumuzun engelliler konusunda geçmişe bakarak kısmen de olsa biraz daha bilinçli olduğunu görüyorum. Bu yeterli mi? Bana göre yeterli değildir. Bunun yeterli hale gelebilmesi içinde biraz zaman, biraz gayret ve biraz da insanlara kendimizi iyi anlatarak, iyi izlenimler bırakarak, daha yeterli seviyeye gelecektir. Diye düşünüyorum.

İnsanların bir engelliyi anlamaları için engelli olması gerekmez. Fakat buna rağmen hala engelli insanları kabullenemeyen, hala engelli insanların da bu toplumun içinde yaşaya bir ferdi olduğunu içini sindiremeyenler var. Engelli olan insanların engeli yetmezmiş gibi birde bu zihniyette olan kişilerin hiçte etik olmayan bu davranışları karşısında bir engelli olarak elbette atıl (hafif) kalınamaz. Benim burada anlayamadığım bu insanların hayatta bir garantileri mi var? Neye güveniyorlar? Doğrusu bilemiyorum. Şunu anlamak gerekir ki bu dünyaya hiç kimse engelli olarak gelmek istemez. Hele sonradan engelli olmayı da hiç kimse istemez. Ama insanlar engelli olarak doğabilirler. Ve yaşamının bir kısmından sonrada engellide olabilirler. Bu kimsenin takdirinde değildir sadece Allah (c.c.) takdirinde olan bir olaydır. Bunun için engelli olmamak bize yaşamımız süresince engelli olmayacağımızın güvencesini vermez. Veya en sevdiklerimizin, en yakınımızdakilerin engelli olmayacağı anlamına gelmez.

Yukarıda yazmış olduğum klasik bir paragraftan sonra. Ben birçok kişinin engelli insanları anlamalarının sözlerle olmayacağı kanaatindeyim. Hani derler ya; “Bir musibet bin nasihatten iyidir.” Bir engelliyi anlamasa da, engelli olmayan hiç kimsenin, sonradan engelli olarak bunu anlamasını, kesinlikle istemem. Çünkü bazı duyguları bazı insanlar yaşamadan anlaması zor olabilir. Zorda olsa bu kişiler bunu zamanla anlayabilirler diye umut ediyorum. Burada Bizleri anlamasalar da en azında engel olmasınlar, Engelli olarak bizlere de bu dünyada yaşama hakkı adına saygı duysunlar o da yeter! Bunun yanında engelli insanlar olarak toplumumuzun önyargılarını ortadan kaldırmak için kendi ayaklarımızın üzerinde dimdik durarak saygın ve onurlu bir şekilde toplumumuza kendimizi kabullendirmeliyiz. Çünkü bizde bu toplumda yaşayan kişiler olduğumuz için, engelliler ile ilgili olarak, engelimize rağmen, en iyi bir şekilde izlenim bırakmak ve çevremizdeki kişilere karşı bizleri örnek bir kişilik olarak tanımaları çok yerinde olacaktır.

Yaşadığımız toplumumuzda her şeyin, her geçen gün daha da iyi olacağı, engelli insanların toplumla eşdeğer bir şekilde görüleceği konusunda her zamankinden daha fazla umutluyum. Bu umutların bütün engelli arkadaşlarımda da aynı şekilde olması, umutsuzluğun hayatımızda hiç yerinin olmaması, beklediğimiz her umudun hayatımıza ayrı bir güzellikler getirmesini, en önemlisi de hayatımızda sevginin, saygının ve yüzümüzden tebessümün hiç eksik olmaması için; hayata hep umutla bakınız.

Üye
    alis Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Kuşusuz sakat olduğumuz için bir çok insan hakları olanaklarından faydalanamıyoruz.Bunun bir çok nedeni var.Devletin olanak ve imkan tanımaması,toplumun bakış açısı,bizlerin yeterince kendi sorunlarımıza duyarlı olmayışımız vb.çoğaltılabilinir.Fakat burada önemli olan;Bu sorunların temel kaynağı,nedenleri ve sonuçlarıdır.bana göre tabiki en temel sebep duyarsız sadace kendini düşünen idarecilerimizdir.İkincisi ve sorunlarımızı düzeltme konusunda yeterince çaba sarfetmeyen bizleriz.Ve bunların sonucu olarak karşımıza çıkan toplumun bakış açısıdır.Elbetteki tüm bunlar temel insani haklarımızdan yoksun yaşamamıza engel teşkil etmektedir.engelli olan bizler,yaşamıda engelli halinden çıkarmak gerekiyor.8.5 milyondan fazla engellinin bulunduğu bir ülkede sorunlarımızın çözümü konusundaki kaplumba hızındaki çabalarla elbette bir yere varamayız.Denilir ya ''hak verilmez alınır'' perspektifi bizleri bir yere getirir.Aksi taktirde sadece hep bu konuları konuşmaktan öteye gidemeyiz.

Üye
    aferits Avatarı

Gerçek Adı
    Ferit
    Son Giriş
    23.10-2017
    Saat
    21:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Engellinin önünde oluşan engellerin başında tabiki devlet geliyor.
    Yıllardır ve hala her yapılan işte engelli düşünülseydi şimdi durum çok farklı olacaktı.
    Gel şimdi bütün kaldırımları indir, bu korkunç bir maliyete patlar.
    Ne yapılabilir artık bundan sonra yapılanlarda düşünülsün diyoruz ama kulak asan yok.

Kamu oyu oluşturabilmek için de çok ama çok çabalamalıyız.

Bize en büyük yardımı sağlayacak kamu oyu sağlamlamlardan oluşuyor. Maalesef onların büyük çoğunluğuda ancak aramıza sakat olarak katıldıklarında bizi anlıyorlar ama iş işten geçmiş oluyor.

Engellinin önündeki engellerden bir diğeri ise ailesi, aman sen dur sen yapma sen kalkma sen okuma sen çalışma v.s. v.s ne oluyor engellinin ufku köreliyor.

Son olarak engelinin önüne bir engelde engellinin kendisi koyunca
    ister istemez engelinin mahkumiyeti oda hapisliği başlıyor.

Bunu çaresi bu mücdele çook ama çook uzun sürecek yılmadan bıkmadan usanmadan mücadeleye devam etmek gerekiyor.

Bu yaşıma kadar önüme çıkan hiçbir engelde yılmadım, dönmedim.
    Mücadeleme her aşamada devam ettim , ediyorum ve edecğimde.

Engelsiz ve engelleyensiz günler dilerim.

Üye
    daylight Avatarı

Gerçek Adı
    Aysel
    Son Giriş
    28.07-2012
    Saat
    22:26
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar biz sesimizi duyurmak için birleşelim ve...

Engellilerin spor, egzersiz, yürüyüş yapabilecekleri alanlar isteyelim ve buralara üye olmak için para ödemek gibi bir şart olmasın...
    Her isteyen engelli gidip günlük, hareket vs. gibi her derdi için yer ve mekan sorunu yaşamasınlar...

Egelliler olarak her derdimizde, her sorunumuzda birlikte olursak, el ele verirsek başaramayacagımız hiç bir engel kalmayacaktır.
    Ama sadece bir kaç engellimiz mucadele vermekle bir yere varamadıgımız açık zaten .

Ve bunun en başını -
    Engelliler.biz sitesi olarak başarırız...

Ve bunun dışında da.
    Bence engelliler için mesela bölüm,bölüm olacak büyük bir iş merkezleri...
    Engelli kendince üretim ve çalışma alanı oluşturabilmeli .
    Engelli kişilere, iş imkanı sağlayan merkezler, olmalı.

Bülent bey,bunu belki siz gündeme getirebilirseniz daha çok ses getirebilir...

teşekkürler

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12