Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 39 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    952
    Verilen Beğeniler
    1.237

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    tekerlekli sandalye bağışçıları alınsınlar lütfen...

Bülent Küçükaslan
    Radikal 2 | 19 Ağustos 2012

Türkiye’nin en büyük markalarından birinin satın alma departmanından birisi arıyor:

- A marka B model akülü tekerlekli sandalyeniz var mı?
    - Maalesef yok, 10 gün sonra stoklarımıza girecek. Başka bir sandalye önerelim isterseniz? Kullanıcıya dair bilgi verirseniz, onun için en doğru seçenekleri sunabiliriz.
    - En ucuzu hangisi?
    - Siz bağış mı yapacaksınız?
    - Evet. Her yıl birkaç bağış yapıyoruz. Onun için en ucuzu olması bizim için yeterli.
    - İzin verirseniz bu bakış açınıza bir eleştiri getirebilir miyim?
    - Peki.
    - Ucuz sandalye talebi firmaların istemeyerek karşıladığı bir sandalye grubudur. İstemezler, çünkü fiyatı düşürmek için kalite standartlarını düşürmek zorunda kalırlar. Bir başka deyişle sizin ucuz olduğu için aldığınız sandalye, muhtemelen çok kısa bir süre sonra kullanıcı için başa bela bir sandalye olacaktır. Yani siz iyilik yaptığınızı düşündüğünüz insanlara aslında her açıdan yük bindiriyorsunuz. Oysa milyar dolarlık bir firma olarak 1800 TL’lik değil 2500 TL’lik sandalye alsanız, kullanıcı hem çok daha güvenli ve konforlu sürüş sağlar, hem de durmadan bozulma riski ile günlerini diken üstünde yaşamamış olur.
    - Anlıyorum. Ama yöneticilerim bana bu talimatı verdi. Sizin görüşlerinizi de onlara ileteceğim...

Sonuç: Geri dönüş olmadı. Muhtemelen bir yerde 1500 TL’ye bir sandalye bulmuşlardır!

İzmir’den biri arıyor:

- En ucuz akülü sandalyeleriniz hangileri?
    - Bağış mı yapacaksınız beyefendi?
    - Evet, ihtiyaç sahiplerini sevindireceğiz inşallah.
    - Ne güzel... Peki en ucuz olanlardan değil de daha bir iş gören modellerden alıp ihtiyaç sahibi kişileri gerçek anlamda rahat ettirmek istemez misiniz?
    - Yok. Çok kişiyi sevindirmek istiyoruz.
    - Peki, ben şimdi size 1990 model on tane Şahin otomobil bağışlasam ve “bunu hepiniz her gün her işiniz için kullanacaksınız” desem, ne dersiniz?
    - İstemem.
    - İstemezsiniz tabii. Çünkü benzin de yetiştiremezsiniz, tamiri için para da... İşte biraz buna benziyor sizin tekerlekli sandalye armağan etme girişiminizdeki tutumunuz. Ben olsam, 10 tane alacağıma 8 tane alırım, insanlar her gün güzel dileklerle beni ansın isterim.
    - Yok beyefendi biz 10 kişiyi sevindireceğiz.

Sonuç: Bildiğiniz gibi...

Maalesef bağışçıların çok büyük çoğunluğunun bakış açısı bu şekilde ve ne yaparsak yapalım onları ikna edemiyoruz. Kendilerine reva görmedikleri ürünleri ihtiyaç sahiplerine vermekte bir sorun görmüyorlar...

Sakat örgütleri ve kamu kurumları bin beter!

Kişisel bağışçılar böyle de tekerlekli sandalye dağıtan sakatlarla ilgili sivil toplum örgütleri ve kamu kurumları farklı mı? Ne mümkün! Bırakın farklı olmayı, bilakis, bu düzenin kurgucuları onlar zaten! Belediyeler ya da İl Özel İdaresi vb. kurumlar ihale açıyor mesela tekerlekli sandalye için, firmaları kırdırıyorlar birbirlerine ve ölü fiyatına akülü sandalye ihalesi veriyorlar. Firmalar ne yapsın, başka türlü satış yapamayacakları için kaliteden ödün verip talebi karşılıyorlar... Sonuçta olan gariban kullanıcıya oluyor: ya sandalyeyi alıp kısa sürede hurdaya atıyorlar, ya sürekli sorun çıkarttığı için tamirci peşinde koşuyorlar, ya da tamir için yüzlerce liralık kargo bedeli vermektense sandalyeyi elden çıkartmanın yollarını arıyorlar...

tekerlekli sandalye, kullanıcısının her şeyidir.

Düşünün, kullanıcı yürüyemiyor; bedeni ile kullandığı sandalye arasındaki uyum aksasa, sandalyesi arızalansa, oracıkta kalakalacak. Düşük kalitede sandalyeye binmenin riskini ve kullanıcıda yarattığı tedirginliği bir hayal edin lütfen...

Ayrıca tekerlekli sandalye her kullanıcı için farklı özelliklerde olmalıdır. Herkesin beden yapısı, sakatlık biçimi ve dolayısıyla ihtiyaçları farklıdır ve sandalye bu ihtiyaçları karşılayacak özelliklere sahip olmalıdır. Nerede, ne kadar süre ile kullanılacağı, nasıl bir performans beklendiği; ayaklıkların yükseltilmesine, sırtın yatmasına, dik pozisyon alabilmesine vb. ihtiyaç duyulup duyulmayacağı; oturma alanının hangi özelliklerde olacağı; taşıma kapasitesi; coystiğin özellikleri ve benzeri konular netleşmeden “ucuz olsun” diyerek alınan sandalye kimsenin bir işine yaramaz (SGK, senin de kulakların çınlasın!).

Sakatlar saygıyı hak etmiyor mu?

Hak etmiyorsa; siz vicdanını rahatlatmak isteyenler, sakat olmayan muktedirler, her şeyin kendi istediği gibi olmasına alışık olanlar, dayanışmanın güzelliğini değil de bağış yapmanın üstten bakan huzurunu sevenler, sormaya ve dinlemeye gerek duymayanlar, aynen devam... İktidarınızda sakatlar düşük pozisyonlu işlerde düşük maaşlarla çalıştırılmaya devam edilsin, yollar, binalar ve toplu taşıma araçları sakat olmayanlara göre tasarlansın, ekonomik bağımsızlığımız verilmesin, devletin sosyal yardımlarına karşılık yaşamlarımız ipotek altına alınsın, kendi kararlarımızı alma özgürlüğümüzü kullanamayalım, gerçek ihtiyaçlarımız umursanmadan ucuz sandalyeler bize reva görülsün. Bize sormaya gerek yok zaten. Siz biliyorsunuz...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hayalet73 Avatarı

Gerçek Adı
    Atakan
    Son Giriş
    10.08-2013
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İyi de canım kardeşim bu iş için TSE'nin belirlediği standartlar yok mu? Ucuz olsun diye tekerlekli sandalyeye tekerlek, akülüye akü mü koymuyorlar? Bir ürünün standardı neyse en az o standardı karşılaması gerekmiyor mu ki bu sevgili firmalar kalitesiz üretim yapabiliyor? Burada anladığım kadarıyla sorun alanda veya satanda değil her zaman olduğu gibi üreticide. Atıyorum, 20 km dayanması gereken teker 10 km de haşat oluyorsa ya standardı zaten 10 km dir ya da üretici bilerek hata yapıyordur. Nasıl ki bir fırıncının "ekmeği 20 kuruş yaptım ama gramajını 50 grama düşürdüm" demesi standartlara göre mümkün değilse, üretici firmaların da kalitesiz malzemeyle üretim yapması mümkün değildir diye düşünürüm. Yapıyorsa ya o ürünün standardında bir sorun vardır ya da denetlenmesinde.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    952
    Verilen Beğeniler
    1.237

Bir standart vardır tabii ve "ucuz" sandalyeler de o standarda uyuyordur! 90 model Şahin de uyuyordur biryerdeki standartlara... Ama kullanıcı olarak bakınca, o standartların hiç bir anlamı olmadığını görebilirsiniz...

Arz-talep meselesi. Eğer devlet kurumları ve bağışçı piyasası "en ucuzu olsun, en ucuzu olsun" diye dolanırsa, üretici ne yapsın? Ucuzunu veriyor işte...

Burada sandalyeden ziyade bağışçı piyasasının mantığını sorgulamak lazım. Önemli olan sayı mı, yoksa ihtiyaçların gerçek anlamda karşılanması mı? Neden bağışçı piyasası "sayı da sayı" diye tutturuyor? Neden SGK ve diğer devlet kurumları kaliteli sandalye ihtiyacımızı karşılamıyor? Neden Avrupa ülkelerinde ve hatta Amerika'daki sigorta sisteminde onbinlerce Euro'ya tekerlekli sandalye veriliyor da bizde 1700-2200 liralık sandalye veriliyor? Biz Türkiyeli sakatlar kaliteyi hak etmiyor muyuz?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hayalet73 Avatarı

Gerçek Adı
    Atakan
    Son Giriş
    10.08-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yine söylediğime döneyim: Bu durumda 10 tane üretici 1000 tane bağışçıya laf anlatmaya çalışacağımıza gerekçelerini de sunarak TSE kurumuna bu standardın yükseltilmesi için baskı yapsak daha uygun değil mi? Sonuçta bir tek kurumla muhatap olunacak, hadi bağlı olduğu bakanlığı da katalım 2 kurum. Sonuçta bu standart yükselirse, SGK dahil hiçbir kurum da "ucuza" kaçamayacak zira üretici bilecek ki bu standardı tutturmak zorunda ve bunun da bir maliyeti var.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    952
    Verilen Beğeniler
    1.237

Hayır, böyle bir şey mümkün değil. Serbest piyasa koşulları dedikleri bir şey var ya... Her kalitede ürün piyasaya sürülebilir. 10 bin liraya da araba var, 1 milyona da. İsteyen 10 bin liralığı alır isteyen 100 bin liralığı... Önemli olan kaliteli ürünün kişi ve kurumlar tarafından talep edilmesidir. Onlar ucuz talep ederse, firmalar da ucuz ürün sağlar. 2x2=4.

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sandalye yi de zenginlere gösteriş malzemesi yapan devleti kınıyorum

Zengin haklı, atıyorum benim proteze ihtiyacım var. Kalkıp da bana protez bacak hediye ediceğine 100 tane t. sandalye alır.
    100 kişiye iyilik yapmış olur.

Suç % 100 devlette. TSE onayını veren devlettir.
    Binalar çöker. Devlet onaysız oysaki bir tane yapı yapılamaz.
    Ama o binaların mağdur ettiği sakata ve ölene ne tazminat verilir.
    Ne yakınlarına olanaklar sağlanır. Uzar gider...

Bu devlet neresinden tutarsan tut. Dökülüyor... Adaletsizlik içinde boğulacaz.
    Ama deprem olucak. Ama savaş...
    Mazlumun ahını alan bir devletin ayakta durması zaten mucizedir...

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    2x2=4.
    Bu ülkede 2*2= .... bilinmeyen bir sayıdır.

Yok abicim hayalet haklı. Serbest piyasayla bu iş açıklanamaz.
    Ben şaşıyorum. Mesela adam benim paramla asfalt döküyor. Bunun bir standartı kalitesi vardır. Atıyorum 10 sene garantisi olmalıdır.
    3-5 ayda bir kaldırım döküceğine ihaleyi bir kere kalite standartına göre düzenlersin olur biter.
    Ucuz etin yahnisi yenmez...

Bi akülü gördüm geçen arkadaşın tranvayda tekeri koptu. Aaaa hayretler içinde kaldım.
    Kendi tekerinin yedeğini taşıyor. Ordaki duyarlı bir vatandaş tekeri taktı.
    Yoksa orda rehin kalıcak...

Başka ülkede olsa sarhoş yolda düşse helikopter ambulans geliyor.
    O başka ülke çalışanı maaşından bu kadar kesinti ödemiyor. sgk sına....

Üye
    cicikıs Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    42
    Verilen Beğeniler
    31

sakat hareketi denince ilk akla gelen şeyin tekerlekli sandalye dağıtıcılığı olmasını kendimce sık sık eleştirirken birde uyduruk olduklarını öğrenmek iyice tiksindirdi doğrusu. Yaptığınız tek eylemin çöplüğünde boğulun...

Üye
    KaRe Avatarı

Son Giriş
    03.06-2016
    Saat
    21:23
    Yaşadığı Yer
    Güneşi Bol Bir Şehir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

nasıl bir zihniyet anlaşılması mümkün değil allah bile demiş hayrın en makbulü malın en iği yerinden veya iğisinden yapılanı makbuldür diye
    bu kendi akılcıklarınla hayır yaptıklarını düşünen zihniyetler acaba kendilerinimi töbe töbe allahımı veya biz engellilerimi kandırdıklarını sanıyorlar acaba
    şey gibi buda sen kendin yemediğin yemeği veya artığını komşuna göndererek hayır yaptığını düşünen insancıklar gibi bu ucuz sandalye hayrı yapanlarda

Üye
    Bacıbey Avatarı

Gerçek Adı
    Havva
    Son Giriş
    24.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Kendi yiyemediğini, yemeyeceğini, kendi giyemediğini, giymeyeceğini ihtiyaç sahibi insanlara verirler "Allah kabul etsin hayrımı, başımın gözümün sadakası olsun" deyip şişinirler.. Ramazan ayında da görüyoruz bu mantığı. Sözüm ona ramazan paketleri hazırlanıyor, içlerinde merdiven altı imalatı malzemeler.. Nerde adı sanı duyulmamış, adi ucuz birşeyler var, son kullanma tarihi geçtim geçicem diyen, tıkıştırıyorlar içine kolilerin.. Dostlar alışverişte görsün.. Riyakarcı sahte müslümanlar! Kullara şov yapıyorlar övünülmek için! Sadece bilmem şu kadar bağış yaptım diyebilmek için ellerini ceplerine atıyorlar desinlere, şakşak için.. Utanır, ar eder insan olan insan "bağış yapacağız, en ucuz sandalye hangisi" demeye!

Bu zihniyet değişmez. Amaan hediyelik işte, amaan sadaka işte deyip en ucuzuna, en kalitesizine kaçıyorlar.. Hiç yapma bunu daha iyi.. Beni arasa böyle birileri en ucuz tekerlekli sandalye hangisi, bağış yapacağım dese "seninde senin yapacağın bağışındaaa, aramaa bir daha burayı" der devamını getirim.. Bana yapılsa böyle ucuza kaçılmış elimde dökülecek bir saldalye bağışı, gerisin geriye gönderirim, almam valla...

Belediyelerde bunu yapıyor.. Yakacak yardımı en adisinden, giyecek yardımı 2. el en adisinden, tekerlekli sandalye yardımı 3 gün kullan, 4.gün parçakesek olsun elinde at çöpe..

Allah muhanete muhtaç etmesin, elden gelen öğün olmaz dedikleri bu işte.. Ey gidi insanoğlu eey! Ucuza kapattım dediğin o gurur kırıcı bağışlar ateş olup dolanır birgün eline ayağına, kefenin cebi yok.. Allah gözünü doyursun böylelerinin.. 100 sandalye alacak parası olan adamın en ucuzunu alacak dahi olsa parası var demektir. Sınırlıysa paran, 100 değilde 50 tane al ama kaliteli olsun işine yarasın vereceğin kişinin..

Üye
    k.ergun Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    09.10-2017
    Saat
    19:12
    Yaşadığı Yer
    Gebze
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu yardımlar yapılırken tek merkezde toplansa, adet değilde ihtiyacı karşılama ön planda tutulsa keşke. İlave olarak yardım eli uzatana ihtiyacı olmayan uzanmasa, yedek olarak almak istemese. Sağ elin verdiğini sol el görmese, yapılan yardım gösteriş için değilde Allah rızası için olsa veya insalcıl duygular ön planda olsa. Hepsinden önemlisi sosyal devlet olgusu tam olarak hayata geçirilebilsede riyakarlığa prim verilmese.

Üye
    yasinayva Avatarı

Gerçek Adı
    Yasin
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    19:03
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1 Zaten Değerlendirdiniz!
    aynen katılıyom k.ergun ne olacak bu insanların gösteriş merakı
    bundan iki ay önce çorum belediyesi beyaz masa bürosuna gidip evde kullanmak üzere manuel tekerlekli sandalye talebinde bulundum bir ay sonra bir telefon dana tekerlekli sandalye vercez sabah 10 da hazır ol dediler neyse 11 gibi bir münübüs geldi arkaya karga tulumba soktular akülü arabaynan kafam tavana çarpa çarpa nihayet araba verecekleri yere geldik aman bir şenlik sanatcılar yemekler iki manuel iki akülü sarnıışlar kurbanlık koyun gibi kırmızı kurdalelerinen arabanın yanına vardımki en adi kolu açılmayan tekerlekli sandalye neyse uzun lafın kısası ben dedim bunu almam ordan bir görevli geldi fotoğraf çekilcek kalk bu arabaya otur dedi adama diyorumki ben omirilik felçlisiyim bu arabanın kolu açılanı yokmu diyorum yüzüme pis pis sırıtıp bileydik senin için özel sipariş verirdik deyip alay ediyor bide utanmadan gazetelere çarşaf çarşaf resim basmışlar almadığım arabaya araba verdik diye kınıyorum bu insanları sonuna kadar kınıyorum istemiyorumda kimseden artık birşey evimin içinde akülü arabamlada mutluyum.......

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

medikal şirketlerinde bu denli fahiş kar marjı oldukça hiçbir şey düzelmez kaliteli bisikleti 1000 liraya alırken işe yarar bir tekerlekli sandalyeyi 1500den aşağı bulamazsınız ikisi arasındaki malzeme ve işcilik farkı ne 2 metre kumaşmı bu fiyatı yükseltiyor... insanlar artık hayır yapmak için değil göstriş yada sözde vicdanlarını rahatlatmak için bunu yapıyorlar en basit örnekbi mavi kapk kepazeliği cıkardılar her kes kapak toplaaya başladı ama aynı insanlar bina önüne rampa deyince ipe un sererler engellilerde bu toplumun parcası onlara sahip çıkalım derler ama bir engelliyi damat/glin olarkistemezler engelli komşu istmezler sözde hayır için sadalye dağıtan firmalar engelliye iş vermezler allah rızası için derlrallahın ayetine uymazlar

bakara 267

Ey âmenû olanlar! Kazandıklarınızın ve yerden sizin için çıkardıklarımızın temizlerinden infâk edin (ihtiyacı olanlara verin). ve sakın onun kötüsünden ve kendiniz için gözü kapalı (gönül rahatlığıyla) alamayacağınız (ucuz ve düşük evsaflı) şeyleri infâk etmeye meyletmeyin (kalkışmayın). Ve Allah'ın, Gani (ve) Hamîd olduğunu bili

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Kardeşim çok net şekilde ülkemizin kangren haline gelmiş bir yüzsüzlüğünü dile getirmiş oldun. Yıllardır her yerde her fırsatta dile getirdiğim bir yüzsüzlüktür bu ve bu meselede firmaların bakış açısını ve sahte duyarlılıklarını harika bir şekilde ifşa ettin.

Çağımızda firmalar ve kurumlar adına "sosyal sorumluluk projeleri" dedikleri bir faaliyeti önemserler. Çünkü günümüzde rakip firmalar arasındaki ürün rekabetinde kalite farkı baskın bir rol oynamamaktadır. Günümüz teknolojisi benzer belli ürünlerde benzer bir kalite standardını yakalamaya imkan verince firmalar çevresel duyarlıklar, ihtiyaç sahiplerine yardımlar, hammadde tedariklerinde toplumsal hassasiyetlere önem vermeler yoluyla halkın gözünde itibar kazanacakları ve bu yolla da rakiplerinden ayrılacakları adımlar atmaya başladılar. Ancak buradaki amaç tıpkı iyi biriymiş gibi görünerek rant elde etmek isteyen sahte bireyler gibi iyi duyarlı bir markaymış gibi görünerek tüketici, yatırımcı, devlet vb gözünde tercih edilebilme kaygısı yatmakta. Ancak hiçbir zaman bu tur faaliyetler sürekli olamıyor. Çünkü sahtelik eninde sonunda sırıtıyor ve yarattığı magdurlarla ifşa olmak zorunda kalıyor. İyi biri olmadan, bunun felsefi, etik altyapısını içselleştirmeden iyiymiş gibi yaparak topluma zarar verecek sahtelikleri kemikleştirmekten başka işe yaramazsınız.

Ülkemizde bu sahte sosyal sorumluluk(siz sorumsuzluk projeleri diye okuyun) projeleri bu düzenin en somut örnekleridir. Yıllar önce Migros böyle bir kampanya yapmıştı. Aldıkları sandalyeler tam bir felaketti ama onlar binlerle ifade edilen rakamlarla öylesine sarhoştu ki o sandalyelerin gerçekte işe yarayıp yaramadıkları umurlarında bile değildi. Halka 50 tane sakata harika sandalyeler aldık ve onları gerçekten mutlu ettik demektense 5000 kişiyi sevindirdik demeyi uygun gördüler. Gerçekte o kişilerin mutlu olup olmaması kimsenin umrunda değildi. Yeter ki onların buyuk rakamlarla hava atabilsinler.

Aynı şey dernekler vakıflar için de geçerli. Nice ağlak kampanyalarla bilmem kaç kişiye sandalye bağışı alan bu derneklerden daha bir kez bile bağış yapmadan sandalye almak nasip olmadı. İhtiyaç sahibi sakat arkadaşlarıma ve kendi geçici kullanımım için istediğim görece eli yüzü düzgün sandalyeler için her defasında "bağış" adı altında benden para istendi. Düşünün derneğe ihtiyaç sahibi sakat için bağışlanan sandalyeyi dernek parayla satıyor. Ha bağış zorunlu değil tabi. Bağış için örneğin 500 lira paranız yoksa depolarda sandalyeleri kalmamış oluyor. Ama bağış parasını bulduğunuzda birden depoda bir sandalye bitiveriyor. Gerekçeleri şu derneğin faaliyetleri için para lazım. Yahu insanda biraz utanma arlanma olur. O bağış adı altında aldığınız sandalyeleri size bağışlayan kişi ve kurumlara onları sakatlara bağış adı altında para alarak verecegınızı söylüyor musunuz? Hayır. O zaman satamazsınız kardeşim. Ama satıyorlar. Çünkü sahtelik ikiyüzlülük bu sektörün can damarı.

Aynı dernekler vakıflar vb de niteliğe bakmadan nicelikle göz boyama derdinde. Gerçekte sakatşarın ihtiyaçlarına göre duruş srgilemeleri beklenen bu drnekler yazıda konu olan yanlış sistemin asıl taşıyıcıları durumundalar. tekerlekli sandalye üreticilerinin suçlu olduğuna inanmıyorum. Çünü onlar arza göre üretüm yapıyorlar. Bu sahte düzen nedeniyle ülkemizde kaliteli tekerlekli sandalye üretimi yapılamıyor. Çünkü böyle bir sandalye üretseniz kiğmseye satamıyorsunuz. Devlet en son bana tekerlekli sandalye parası olarak 200 lira ödemişti. SGK daki müdür gayet ukala bır tavırla "biz baktık, bu paraya bize özellikli sandalye veren firmalar var" demişti. Adama cevap dahi verememiştim çünkü yüzüne ana avrat sövmekten korkmuştum kendimi tutamayıp...

Güzel v aydınlatıcı bir yazı anlayana...

Üye
    sağlam türk Avatarı

Gerçek Adı
    recep sağlam
    Son Giriş
    02.02-2017
    Saat
    09:03
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Allah bir insanı düşünce ve zihniyet engelli yapmasın sözde yardım ediyorlar alay eder gibi bir kişinin engelli birini karşıdan karşıya geçirmesi bile o zihniyetli insanların yapacağı sözde yardımdan daha kabildir hele bir de okumuş olanları varya onlar ayrı bir şey ama ne demişler ''okumak cahilliği alır e..... lik baki kalır

Üye
    naser34 Avatarı

Son Giriş
    18.11-2017
    Saat
    13:51
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bülentlerin yazdıklarına aynen katılıyorum ve her yerde bende bu konuyu dilimizin döndüğünce anlatmaya çalışıyorum. Çoğunlukla "Nankör" damğasını yememe rağmen Bulmuşta bunuyor yaftasını yapıştırıveriyor ,iki yüzlü halkımız.
    Biribirlerine sen kaçtane dağıttın,sorusunu sormak ,kendi dağıttığının sayısıyla övünmek için yapıyorlar.Gerçekte yardımseverlik onların semtine uğramaz.İki yüzlü Halk önümüzdeki engelleri kaldırmak onun işine gelmiyor. Sen daima yardıma muhtaç kal ben sana yardım edeyim sevap kazanayım sana fitre ,sadaka vereyim ruhumu temizleyeyim.

Elimde öyle bir yetki olsa;Verdikleri sandalye ile sadece bir gün yardım almadan işe gidip gelme zorunluluğu koysam. Eminim en az yarısı fikirlerini değiştirecektir.Bu uyduruk hastane tipi sandalyelerin dağıtımından vazgeçerler.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon