Sayfa 1 / 12 1234511 ... SonSon
Toplam 176 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    AKP için milyonlarca sakat değil, belediye başkancıkları değerli!

Bülent Küçükaslan
    (Yeşil Gazete için yazdığım ve 2 Temmuz 2012'de yayınlanan yazımdır)

“Ya ne zannettin” demeyin! Biz de biliyoruz AKP’nin ne olup ne olmadığını, sokma akılla gittikleri kırk adımlık sınırlarına çoktan dayandıklarını, hatta artık o sınırları da terk edip geriye doğru dörtnala koştuklarını. Ama son zamanlarda –her konuda- iyice zıvanadan çıkmış olmaları hepimiz için çok kötü diyorum. Çünkü AKP zamanında eksik de olsa bir gıdımlık kazanım elde edilmişse eskiye nazaran, kendi çıkardıkları yasalara bile ters düşmek pahasına bu hakları da geri almaya başladılar artık.

Bunun en son örneğini geçtiğimiz bir haftada sakat camiası olarak AKP’ye “söz geçiremeyerek” yaşadık. “Kendi çıkardığın yasaya sahip çık” gibi neredeyse apolitik bir çığlığı dahi umursamadılar! Oysa AKP, Türkiye’de “hafif”, zahmetsiz, politik açıdan bir koyup on kazanılacak, popüler söylemlerde evire çevire kullanılabilecek Sakatlık politikaları söz konusu olduğunda süreci kendisi için doğru şekilde yönetmeyi en iyi bilen partiydi. El değmemiş sakat hakları alanını erkenden keşfetmiş ve eksik veya yanlışlarla dolu olsa da sakatların gündelik yaşamlarını etkileyecek düzenlemeler yaparak bunları milyonlarca oya dönüştürebilmişti.

Peki, ne oldu da AKP tüm sakat camiasını karşısına alacak kadar gözünü kararttı? Ne olacak! İlk kez sakat hakları ile belediye başkanlarının çıkarları bu derece karşı karşıya geldi; geldi ve başbakan Erdoğan safını belli etmek zorunda kaldı: Belediye başkanlarım ne derse o!

Konuyu bilmeyenler için süreci kısaca özetleyeyim

AKP 2005 yılında çıkarttığı ve kamuoyunda Özürlüler Yasası olarak bilinen (yasanın bu adla bilinmesi bile AKP’nin PR başarısını gösterir. Zira bu yasa ne Türkiyeli sakatların sorunlarına politik yaklaşıp çözmeyi vaat eder ne de ABD’de 1990’da çıkartılan Engelli Amerikalılar Yasası ve benzerlerinin yanına yaklaşabilir) 5378 sayılı yasa ile tüm kamusal alanların ve tüm toplu taşıma araçlarının sakatların erişimine uygun hale getirilmesi için 7 yıllık bir süre öngörmüştü. Bu süre zarfında sözde herkes kapısının önündeki engelleri temizleyecek ve kentler herkes için erişilebilir hale getirilecekti:

Geçici Madde 2- Kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmî yapılar, mevcut tüm yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılmış ve umuma açık hizmet veren her türlü yapılar bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde özürlülerin erişebilirliğine uygun duruma getirilir.

Geçici Madde 3- Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alır. Mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçları, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde özürlüler için erişilebilir duruma getirilir.

İşte bu 7 yıllık süre tam da 7 Temmuz 2012’de dolacakken, AKP konuyla ilgisiz iki milletvekili eliyle TBMM Başkanlığı’na bir kanun teklifi sundu ve bu sürenin 3 yıl daha uzatılmasına karar verdi (7 yılda anlamlı çalışmalar yapılmış, zaman yetmediği için biraz eksikleri kalmış, onun için de süre uzatılmış değil! 7 yıldır hiçbir şey yapmayan kişi ve kurumlar ne olacak da +3 yılda yasanın gereklerini yerine getirecek, bunun cevabını yasaya Evet oyu verenler biliyordur herhalde!? 3 yıl sonra bu sürenin +5 yıl daha uzatılmayacağının garantisi nedir derseniz, onu da sanırım Allah bilir!)

sakatlarin taksim eylemi - AKP için milyonlarca sakat değil, belediye başkancıkları değerli! [Tartışma]

Bu yasaya istinaden hiç bir şey yapılmadığını zaten gündelik hayatımızda her an yaşıyorduk. Zira yasanın yaptırım hükmü olmadığından ne kurumlar ne de belediyeler bu yasayı umursuyordu. Bizler bunu bildiğimiz için, daha bu yasa çıkarken, “bu yasaya uyulmaması halinde idari ve cezai bir yaptırım uygulanacağına dair ibare ekleyin, yasanın yürürlüğe girdiği 7 Temmuz 2005’ten sonra yapılacak tüm bina ve yolların sakatlar için tam erişilebilir olması için şart koyun” vb. öneriler sunduk, ama nafile! Neyse, her şeye rağmen bu 7 yılın sonunda bu yasaya dayanarak kentleri herkes için erişilebilir yapmayan belediyelere ve kurumlara karşı dava açıp, onları çözüme iteriz diyorduk. Ama sağ olsun hükümet, bu yolumuzu da kapattı! Şimdi dava açsak da sonuç belli: “bu düzenlemeler için yasal son tarih 2015”.

İliştirilmiş birkaç sakat örgütü ve gözü kapalı AKP’li kişiler hariç, neredeyse tüm sakat örgütleri, aktivistler ve sakatlar karşı çıktıkları ve eylemler düzenledikleri halde AKP bizi dinlemedi ve kendi çıkarttığı yasanın arkasında durmadı! Milyonlarca sakatın “bizleri eve tıkmaya çalışan bu ihaneti unutmayız” demesini umursamayan AKP, 7 yıldır hiçbir adım atmamış belediye başkanlarının ve bürokratların TBMM’de utanmazca yaptıkları kulislere “başımla beraber” dedi.

Peki, öyle olsun! “Sevgilimle beraber sahile gitmek istiyorum” diyen kadını dinlemediniz, “Taksim’de takılmak istiyorum” diyen adamı, “çocuklarımla beraber sinemaya gitmek istiyorum” diyen babayı, “arkadaşlarımla okula gitmek istiyorum” diyen çocuğu, “üniversiteye gitmek istiyorum” diyen genci ve “çocuklarımın arkadaşlarıyla beraber sokaklarda oynadığını görmek istiyorum” diyen anneyi dinlemediniz. “Otobüse binip istediğim yere gitmek istiyorum, kaldırımda kafamı gözümü kırmadan yürümek istiyorum, kimseden yardım istemeden özgürce dolaşmak istiyorum” diyen insanlar da umurunuzda değil! Anladık. Tamam. Siz bilirsiniz.

Ama şunu aklınızdan çıkarmayın: siz unutsanız da biz milyonlarca sakat ve ailelerimiz bu yaptığınızı asla unutmayacak. Aşılmaz her kaldırım, kafamızı çarptığımız her tabela, rampasız her merdiven, kullanılamayan her toplu taşıma aracı, gidilemeyen her yol, asansörsüz her bina, sizin yol vermenizle git gide küstahlaşan her kamu çalışanı bize sizi hatırlatacak. Emin olun, ne biz unutacağız, ne ailelerimiz, ne de ayrımcılığa karşı duran vicdanlı insanlar... Unutmayacağız, unutturmayacağız; ve günü geldiğinde bugünkü tercihiniz mutlaka karşılık bulacak: Başınızla beraber.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    aska_dair Avatarı

Gerçek Adı
    Polat CANTÜRK
    Son Giriş
    01.04-2013
    Saat
    19:59
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hükümet Engellilere Ev Hapsini 1+2 Yıl Uzattı

ENGELSİZ, ERİŞİLEBİLİR, ÖZGÜR BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ!...

Değerli Basın Mensupları

İki gün önce burada, Taksim Meydanı’nda bir basın toplantısı yaparak, 5378 sayılı Yasada değişiklik öngören bir yasa teklifiyle ilgili kamuoyunu bilgilendirmiştik.
    Akpartili milletvekilleri tarafından gündeme getirilen bu yasa teklifi ile engellilerin kaldırılması için verilen ve 7 Temmuz 2012 tarihinde dolacak olan 7 yıllık sürenin 3 yıl uzatılması istenmiştir.
    Yasa teklifi 28 Haziran 2012 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmüştür. Ne engellilerin talepleri dikkate alınmış ne de Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ile Barış ve Demokrasi Partisi milletvekilleri tarafından yapılan itirazlar dinlenmiştir. Üç muhalefet partisinin verdiği önergeler ise değerlendirmeye bile gerek görülmeden Akpartili milletvekillerinin oylarıyla reddedilmiştir.
    Gelen tepkileri yatıştırmak amacıyla 3 yıllık ertelemenin 1 yıla indirildiği söylenmiş ama bunun da gerçek olmadığı hemen anlaşılmıştır. Kabul edilen teklifte sürenin yedi yıldan sekiz yıla çıkarıldığı ve ayrıca iki yıl daha erteleme yetkisi verildiği görülmüştür.
    Bizler, erteleme değil, derhal ve planlı bir şekilde engellerin kaldırılmasını istiyoruz.

Haklarımızdan ve özgürlüklerimizden Anayasa’da ifade edildiği gibi eşit bir şekilde, engellenmeksizin yararlanmak istiyoruz.
    TBMM’de kabul edilen teklifin belki de tek olumlu yanı, sürelerin sonunda görevlerini yerine getirmeyenlere verilecek cezalar olmuştur.
    Ancak bugüne kadar yapılan birçok uygulamadan çıkarılan dersler, bu konuda da yetkilerin keyfi kullanımıyla karşılaşacağımız endişesi yaratmıştır.

Değerli Basın Mensupları;
    Sonuç olarak, Akparti, 2005 yılında attığı adımdan geri dönmüş ve 7 yıllık bir süreyi heba ederken, engellilerin tüm umutlarını da kırmıştır.
    Yapılan son düzenleme tümüyle bir samimiyetsizlik ürünüdür. Bu teklifi hazırlayanlar, ne Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını ne de engelli örgütlerini dinleme zahmetine bile katlanmamışlardır.
    En temel demokratik ilkeleri yok sayan, tümüyle keyfi biçimde engellilerin toplumsal yaşama katılımını engelleyen, kendileri tarafından çıkarılmış bir yasayı değersizleştiren bir anlayışla karşı karşıya kalmış durumdayız.
    Bizlere dayatılan evde hapis hayatını kabul etmiyoruz, bizi görmezden gelenleri uyarıyor ve sessiz kalmayacağımızı bilmelerini istiyoruz.
    Olanaklarımız elverdiğince tepkilerimizi dile getireceğiz, yapılan bu yanlışın düzeltilmesi için haklarımızı, özgürlüklerimizi ne kadar kısıtlansa da sonuna kadar kullanacağız.

Daha önce ilan ettiğimiz gibi eylem takvimimizi kararlılıkla sürdüreceğiz;
    • Kabul edilen yasa değişikliği teklifinin yeniden görüşülmek üzere TBMM’ye iadesi için Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’e başvuru yapacağız.
    • İmza kampanyamızı yaygınlaştıracağız.
    • 7 Temmuz 2012 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde geniş katılımlı bir basın toplantısı gerçekleştirileceğiz,
    • Taleplerimiz doğrultusunda her ay bir belediye önünde etkinlikler düzenleyeceğiz.
    Özgürlüklerimizin ve haklarımızın ancak onlara erişebildiğimiz oranda ve sürece bir anlamı olduğunu biliyoruz.
    Bu nedenle özgür, erişilebilir ve engelsiz bir Türkiye talebimizi tüm dostlarımızla birlikte haykırarak, bu talebimizi elde edinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz

7 Temmuz Platformu ADINA TSD.GENEL BAŞKANI ŞÜKRÜ BOYRAZ

Yasaklı Üye
    komite Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

valla arkadaşlar akpartili olarak sizlere katılıyorum ergeç ne olduklarını bende anladım bizlerin yapacagı sandıga gömmek başka elden ne gelir bunlar bildigini okur zamanı gelince alacak imamın yudugunu bilen biler imamın yudugunu

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

AKP'ye oy veren biri değilim. Ama şunu biliyorum, oy verdiğim partinin icraatlarını % 99 onaylasam da, beni eve tıkmak isteyen bir yasaya imza atmaktan çekinmiyorsa bu parti, birkaç yüz belediye başkanını ve bürokratı benim gibi milyonlarca insana tercih ediyorsa, gök kubbe yere inse, bir milyon tane oyum olsa, bir daha benden oy alamaz! Kim bu ev hapsine onay vermişse, benim tavrım onun tam karşısında durmaktır. Belediye başkanlarına da politikacılara da bu tercihlerinin sonucunu en ağır şekilde yaşatmak isterim...

Seçimlere daha var. Biliyorum ki bu konu o zamana kadar sıcak kalmaz. Ama olsun.Bugünden tavrımızı belli edelim, günü geldiğinde yine gündeme çıkartırız.

Partilere oy veren milyonlarca sakat o oyları almasını da bilir. Ya bu eve tıkma yasasını geri çekeceksiniz bir şekilde, ya biz sizi sandığa hapsedeceğiz. Bu kadar açık.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    selo46 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:06
    Yaşadığı Yer
    Yalova
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    18

Aile ve sosyal politikalar bakanlığına ve BİMER e bu konu hakkına bol miktarda mail atalım.

Üye
    SoN_sAvAşÇı Avatarı

Son Giriş
    03.03-2017
    Saat
    22:46
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yazıklar olsun diyorum gülüneçek halimiz var

Üye
    gönülyarası Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:50
    Yaşadığı Yer
    Angara
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    81

oy verenlere soruyorum ne oldu kuyruğunamı basıldı diye nerden bilelim biz bunların böyle yapacağını böyle olsun diyemi verdik bunlarda din iman allah korkusu var diye seçmiştik diyenlere diyorum ki;
    okadar bağardım bangır bangır gel etmeyin eylemeyin bu günlerinizi arayacaksınız daha kötü günler bizi bekliyor derken kimse oralı olmadı bildiğini okudu refarandum da evet diyenler ne geçti elinize neye evet dediniz

selo46;onlarda mailleri bekliyorlardı

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

Yahu bunların referandumla, AKP'ye oy vermekle ne ilgisi var! Ne olur anlamsız particilik yaparak tartışmayı yolundan çıkartmayın! Birileri "AKP kötü" dedi diye insanlar "ha tamam o zaman" mı diyecek!

Burada konuşulması gereken şey basit: AKP bu cüretkar tercihinin bedelini ödemeli. Milyonlarca sakatın değil de 7 yıldır taş üstüne taş koymamış belediye başkanlarının ve bürokratların yanında yer almanın siyasi karşılığını görmeli! Dünya bir yana, bana sokakları zehretmek isteyen karar bir yana!

Üye
    gönülyarası Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:50
    Yaşadığı Yer
    Angara
    Alınan Beğeniler
    20
    Verilen Beğeniler
    81

Refarandumla alakası yokmu bukadar cesareti nereden topladılar zaten bırakın bu particiliği bırakın bu zihniyeti bırakın onu bırakın bunu diye diye diye....
    Bilmediğiniz okadar çok şey varki yazamadığım particilik yapmıyorum bazı şeyleri üstü kapalı olarak yazıyorum anlayana,demek oy vermekle ne alakası var peki buyurun ozaman böyle sürünmeye az bile kanun çıkartıyorlar hak edenlere yakışan kararlar alıyorlar,hayatınız böyle neşeli eğlenceli özgür geçer işte...

Yasaklı Üye
    komite Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Elçinnnnn Mesajı Gör
    inşallah herkesin gözü açılır sizin gibi
    gözü açılır derken sanki sen iyi veya kötüyü biliyormuşda benim gibiler bilmiyormuş gibi yazmışsın kusura bakma oy atacak adam bulamadıgımdan akp ye oyumu attım sen zanetki ben dogru yoldayım ben bu parti benim partim ne yaparsa amennah diyenlerden degilim puta tapar gibide tapmam zamanı gelince tekmeyi vurrum sen yapabilirmisin bunu yaparsan senin gözün açılır bizimki zaten açık

Forum Moderatörü
    Jem Avatarı

Gerçek Adı
    Cem
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:17
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    141

Bazen aklıma geliyor, oy pusulalarına kocaman bir "E" harfi yazma akımı başlatmak...
    Tüm engelliler, tüm engellilerin etkilediği yakınları, herkes oy pusulasına kocaman bir "E" harfi yapsa...
    Bunun için aylarca çalışsak, internet ve basını kullanarak sesimizi duyursak...
    Sandıklar açıldığında, milyonlarca "E" damgalı oylar bomba gibi patlasa...
    Engelli sayısı tokat gibi çarpsa hepsinin yüzüne...
    Bu önergeyi verenin de, kabul edenlerin de, yasa olsun olmasın, kentleri yaşanır hale getirmeyen belediyelerin de......

Yasaklı Üye
    komite Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

zamanı gelince herkes geregini yapmalı lafın kısası ömür boyu bir partinin oy verme kölesi olmamalı ama nerde

Üye
    Angel Virgo Avatarı

Gerçek Adı
    Tarık Uzel
    Son Giriş
    24.08-2015
    Saat
    13:16
    Yaşadığı Yer
    Kırklareli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Elçinnnnn; Aynen

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

Bir de tabii şöyle bir şey var: Elbette herkesin tepkisi önemlidir ve etkilidir. Ama partileri etkileyen esas unsur, kendilerine oy vermiş ya da vermesi olası seçmenlerin tutumlarıdır.
    AKP'ye oy veren sakatlar ve aileleri bu yasa değişikliği karşısında net bir tavır almalı ki, AKP "vay başım" diye silkelensin ve kendine gelsin.
    Eğer AKP'li seçmenler bu tavrı koymazsa, AKP tuttuğu yolda yürümeye devam eder. Ve o yolda ne tekerlekli sandalyelerinizle yürüyebilirsiniz ve beyaz bastonlarınızla ne de işitme cihazlarınızla...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ak Parti şu yöneticilerin konuşmasına biz sakatları görmez sanarak " yüzde yüz haklısın belediye başkanım" demiştiYöneticiler Vatandaş Hakkında Ne Düşünüyor? - Bloglar - Engelliler.Biz Platformu

Şimdi tüm sakatlar olarak Ak Partinin belediye başkanlarına söylediği "yüzde yüz haklısın" sözünü yedirtmez miyiz biz)))))
    Yedirdik bile Afiyet olsun Ak Partiye

FesuphanallahFesubhanallah - Bloglar - Engelliler.Biz Platformu

""8 Mart masa toplantısı iktidarı elinde bulunduran güçlerin psikolojisi hakkında iyi bir kanıt oldu.
    Uzun bir süre analizi yapıldı, bilimsel sürece tabi tutuldu raporlar oluşturuldu vesaire vesaire.
    Böylece iktidarın adımları hakkında fikrimiz olması sebebiyle önlem paketleri hazırlama şansına kavuştuk.
    Sakatlık eylem planı GGk üstün teknolojisiyle hazırlandı ve çalışmalara son rütuşlar atılıyor.
    Katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi iletiyor sevgilermi yolluyorum
    Mucuks mucuks"

Sayfa 1 / 12 1234511 ... SonSon